Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από πού τη χειρίζεσε την Alexa, από το app?

 

Με την φωνή κατά βάση, αλλά αν εννοείς διαχείριση τότε από το alexa.amazon.com.

To app δυστυχώς σε iOS είναι geo-location κλειδωμένο και δεν σε αφήνει να το κατεβάσεις.

Σε android λογικά με side-load θα πρέπει να παίζει το app.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξέρουμε πότε θα έρθει επίσημα Ελλάδα η Alexa;

Όταν θα υπάρξει λογικά Ελληνικό Amazon :P Δηλαδή στο περίμενε θα μείνεις.

 

Edit: Βρείτε μου μία χρήση του Logi Pop διακόπτη σε δυάρι σπίτι που σχεδόν από παντού ακούει η alexa? (δικαιολογίες για να πετάξω πάλι λεφτά) :P

Επεξ/σία από Neg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν θα υπάρξει λογικά Ελληνικό Amazon :P Δηλαδή στο περίμενε θα μείνεις.

 

Edit: Βρείτε μου μία χρήση του Logi Pop διακόπτη σε δυάρι σπίτι που σχεδόν από παντού ακούει η alexa? (δικαιολογίες για να πετάξω πάλι λεφτά) :P

 

αν δοκιμάσεις το "alexa trigger ______" recipe , νομιζω το Pop γίνεται αυτόματα obsolete :D

αν πέταγα κάπου τώρα λεφτά, θα ήταν στην καινούρια Alexa με την οθόνη ! ακριβή αλλά θα είναι ωραία All-in-one home command center- tablet etc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν δοκιμάσεις το "alexa trigger ______" recipe , νομιζω το Pop γίνεται αυτόματα obsolete :D

αν πέταγα κάπου τώρα λεφτά, θα ήταν στην καινούρια Alexa με την οθόνη ! ακριβή αλλά θα είναι ωραία All-in-one home command center- tablet etc.

Δεν έχεις άδικο, επίσης καινούργια συνταγή με Weather Underground, όταν ο καιρός είναι βροχερός να μου στείλει μήνυμα στο Telegram με την θερμοκρασία και την ειδοποίηση να μην ξεχάσω την ομπρέλα  :)

 

Επίσης μόλις μου ήρθε ιδέα για να ξοδέψω λεφτά :D Smart πρίζα στην οποία θα βάλω την καφετιέρα, οπότε με το που λέω στην Alexa καλημέρα να την ενεργοποιεί αυτόματα 

Επεξ/σία από Neg
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης μόλις μου ήρθε ιδέα για να ξοδέψω λεφτά :D Smart πρίζα στην οποία θα βάλω την καφετιέρα, οπότε με το που λέω στην Alexa καλημέρα να την ενεργοποιεί αυτόματα 

 

Been there done that  :-D * εγώ το έχω auto- rule στο ifttt το πρωί σε συγκεκριμένη ώρα

Wemo Switch + Καφετιέρα γαλλικού (απλά πρέπει να την έχεις φορτώσει νερό - καφέ από το προηγούμενο βράδυ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Been there done that  :-D * εγώ το έχω auto- rule στο ifttt το πρωί σε συγκεκριμένη ώρα

Wemo Switch + Καφετιέρα γαλλικού (απλά πρέπει να την έχεις φορτώσει νερό - καφέ από το προηγούμενο βράδυ)

Εγώ λέω να πάρω της TP-Link που την βρήκα στα 24,90€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λέω να πάρω της TP-Link που την βρήκα στα 24,90€

Ψάξτο γιατί νομίζω δεν την υποστηρίζει το IFTTT.

Εγώ έχω μια D-Link που παίζει στα ίδια λεφτά και υποστηρίζει IFTTT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάξτο γιατί νομίζω δεν την υποστηρίζει το IFTTT.

Εγώ έχω μια D-Link που παίζει στα ίδια λεφτά και υποστηρίζει IFTTT

Βασικά το θέλω για την Alexa μόνο να της λέω άναψε την καφετιέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάτσε να γράψω κάποιες συνταγές, που χρησιμοποιώ κάθε ημέρα, για να πέφτουν ιδέες:

 

  • Group-άρισμα όλων των συσκευών (φώτα -τηλεοράσεις - projector - υπολογιστής κτλπ.) και Alexa Turn Off Home. Σβήνουν τα πάντα , κάθε πρωί που φεύγω από το σπίτι για την δουλειά
  • Recipe όπου όταν μπαίνω κάθε απόγευμα στο geolocation του σπιτιού, ανάβει το pc και τα φώτα στο υπνοδωμάτιο.
  • Recipe όπου κάθε φορά που μπαίνω ή φεύγω απο την δουλειά, κάνει μια νέα εγγραφή σε ένα google doc με την ώρα προσέλευσης-αποχώρησης.
  • Recipe όπου εάν το αμάξι ή μηχανή μετακινηθεί εκτός geolocation του σπιτιού, τις βραδυνές ώρες, ένα πορτατιφ στο γραφείο μου αναβοσβήνει κόκκινο, με αντίστοιχο notification στο κινητό (diy αντικλεπτικό)
Επεξ/σία από tsakfot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κάτσε να γράψω κάποιες συνταγές, που χρησιμοποιώ κάθε ημέρα, για να πέφτουν ιδέες:

 

  • Group-άρισμα όλων των συσκευών (φώτα -τηλεοράσεις - projector - υπολογιστής κτλπ.) και Alexa Turn Off Home. Σβήνουν τα πάντα , κάθε πρωί που φεύγω από το σπίτι για την δουλειά
  • Recipe όπου όταν μπαίνω κάθε απόγευμα στο geolocation του σπιτιού, ανάβει το pc και τα φώτα στο υπνοδωμάτιο.
  • Recipe όπου κάθε φορά που μπαίνω ή φεύγω απο την δουλειά, κάνει μια νέα εγγραφή σε ένα google doc με την ώρα προσέλευσης-αποχώρησης.

 

Πως ανάβει το PC ? ! επίσης στην συνταγή με το Geolocation πότε ανάβουν με το που φτάσεις στην εξώπορτα ή με το που μπείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως ανάβει το PC ? ! επίσης στην συνταγή με το Geolocation πότε ανάβουν με το που φτάσεις στην εξώπορτα ή με το που μπείς;

 

Στο Bios σε όλες τις σχετικά σύγρονες motherboard, έχει ένα feature, όπου αν κοπεί για παράδειγμα το ρεύμα και επανέρθει να ανάβει αυτόματα το pc(δεν θυμάμαι πως λέγεται).

 

Το pc είναι βυσματομένο σε μια έξυπνη πρίζα, οπότε στο IFTTT και στο Location Trigger έχω βάλει σαν range το σπίτι μου και 50 μέτρα περιμετρικά. Οπότε όταν παρκάρω απέξω, το pc με περιμένει ζεστό  B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Bios σε όλες τις σχετικά σύγρονες motherboard, έχει ένα feature, όπου αν κοπεί για παράδειγμα το ρεύμα και επανέρθει να ανάβει αυτόματα το pc(δεν θυμάμαι πως λέγεται).

 

Το pc είναι βυσματομένο σε μια έξυπνη πρίζα, οπότε στο IFTTT και στο Location Trigger έχω βάλει σαν range το σπίτι μου και 50 μέτρα περιμετρικά. Οπότε όταν παρκάρω απέξω, το pc με περιμένει ζεστό  B)

Fuck τώρα χρειάζομαι δύο πρίζες :D :D 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...