Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 ώρες πριν, johnyboy είπε

Τον έψαχνα και εγώ και έχω διαβάσει πάρα πολλά για τον συγκεκριμένο. Αν και είμαστε σε λάθος τοπικ (οχι και τόσο λαθος μιας και είναι σμαρτ συστημα).

Δεν τον έχω δοκιμάσει ακόμα αλλά στα ριβιου τα σπάει και κάποιοι τον έχουν κάνει και integrade στο HA.  Λένε όλοι τα καλύτερα για τον συγκεκριμένο, δεν έχουν false alarms, δεν χρειάζεται να είσαι επαγγελματίας για τον βάλεις αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου, μπορείς να πάρεις λοκαλ κάμερες και να τις βλέπεις από αυτόν και όχι απο κινεζοαπς, δεν έχει συνδρομή και άλλα ένα σωρό. 

Από την άλλη αν έχεις homeassistant στημένο κομπλέ, γιατί να μην στήσεις συναγερμό πάνω σε αυτό προσθέτοντας μόνο τις παγίδες/ραντάρ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

τα πρώτα δείγματα από φτηνά zigbee της tuya δεν είναι ενθαρρυντικά.
είμαι στην φάση της πρώτης εγκατάστασης με tuya και έχω μερικά προβλήματα , θα ήθελα να τα αναλύσω όταν θα έχω καμιά εβδομάδα εμπειρίας ακόμα. Αλλα όπως βλέπω έπρεπε να κάνω ότι έκανα με το 1ο setup με smartthings , που πήρα τον τον 6 σε 1 αισθητήρα (αντίγραφο της aeotec) https://www.aliexpress.com/item/4001308473297.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.22df4c4dMuruv9
O οποίος είναι σταθερότατος και χωρίς προβλήματα.

Περι Η.Α.  δεν είναι για τον πρωτάρη , δεν μπορεί να ξεκινήσει κανείς από εκεί , για αυτό οι περισσότεροι ''παλιοί'' του Η.Α ήταν χρήστες smartthings , και περάσαν σαν λογικό επακόλουθο στο Η.Α.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, mechpanos είπε

Από την άλλη αν έχεις homeassistant στημένο κομπλέ, γιατί να μην στήσεις συναγερμό πάνω σε αυτό προσθέτοντας μόνο τις παγίδες/ραντάρ;

δεν θα εμπιστευόμουν το ΗΑ για τον συναγερμό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, εχω κανα 2 ερωτησουλες. 

σκεφτομαι να βαλω κανα 2 motion sensors στο σπιτι, πχ στο μπανιο και στην κουζινα οταν μπαινω το βραδυ να αναβει αυτοματα καποια ledοταινια, η καποια λαμπα. 

εχω καπου χαθει, στα περι zigbee, γιατι δεν ξερω πως ακριβως λειτουργουν. εννοω θελουν καποιο hub να συνδεθουν? επειτα αυτα μπορουν να συνδεθουν με GA ή HA? 

προς το παρον εχω google assistant σπιτι και δοκιμαστικα HA, αλλα ακομη δεν το εχω στησει σωστα με raspberry αλλα σε ενα virtual machine σε pc Να δω τι παιζει. οποτε θα προτιμουσα να τρεχει και σε google. 

υπαρχει κατι αλλο εκτος απο zigbee  και HUE?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα! Ενδιαφερομαι για την αγορα air condition που να συνδεεται σε google home. Εχετε να προτενετε εταιρια/μοντελο για αυτο το σκοπο; Θα ηθελα να ακουσω γνωμες/εμπειριες σχετικες.

Επισης, επειδη θα στησω καινουριο σπιτι απο την αρχη με google home, οποιεσδηποτε συμβυλες ειναι ευπροσδεκτες! Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, emperor4her είπε

εχω καπου χαθει, στα περι zigbee, γιατι δεν ξερω πως ακριβως λειτουργουν. εννοω θελουν καποιο hub να συνδεθουν? επειτα αυτα μπορουν να συνδεθουν με GA ή HA? 

προς το παρον εχω google assistant σπιτι και δοκιμαστικα HA, αλλα ακομη δεν το εχω στησει σωστα με raspberry αλλα σε ενα virtual machine σε pc Να δω τι παιζει. οποτε θα προτιμουσα να τρεχει και σε google. 

υπαρχει κατι αλλο εκτος απο zigbee  και HUE?

Χρειάζεσαι ένα zigbee hub για να επικοινωνήσουν. Για home assistant θα πρότεινα ένα mini pc αντί για το raspberry

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, emperor4her είπε

Καλησπερα, εχω κανα 2 ερωτησουλες. 

σκεφτομαι να βαλω κανα 2 motion sensors στο σπιτι, πχ στο μπανιο και στην κουζινα οταν μπαινω το βραδυ να αναβει αυτοματα καποια ledοταινια, η καποια λαμπα. 

εχω καπου χαθει, στα περι zigbee, γιατι δεν ξερω πως ακριβως λειτουργουν. εννοω θελουν καποιο hub να συνδεθουν? επειτα αυτα μπορουν να συνδεθουν με GA ή HA? 

προς το παρον εχω google assistant σπιτι και δοκιμαστικα HA, αλλα ακομη δεν το εχω στησει σωστα με raspberry αλλα σε ενα virtual machine σε pc Να δω τι παιζει. οποτε θα προτιμουσα να τρεχει και σε google. 

υπαρχει κατι αλλο εκτος απο zigbee  και HUE?

Υπάρχουν και σε wi fi της Shelly τα καινούργια. Φουλ συμβατά τόσο με HomeAssistant όσο και με Google/Alexa κλπ. 

Σε HomeAssistant μπορείς να πάρεις ένα zigbee usb adapter και με το αντίστοιχο πρόσθετο να βλέπεις και να ενσωματώνεις zigbee συσκευές. Σε κάθε άλλη περίπτωση θέλεις hub... Αυτό που δεν ξέρω και δεν έχω ψάξει είναι αν ας πούμε στο hub της Sonoff, μπορείς να βάλεις και zigbee αισθητήρια άλλων κατασκευαστών.

Για ασύρματες συσκευές εγώ θα πήγαινα σε zigbee, για τροφοδοτούμενες και το wi fi μια χαρά είναι. Μεγαλύτερη εξοικείωση στη διαχείριση, ενσωμάτωση σε υπάρχουσα υποδομή!

Για το HomeAssistant για απλή χρήση και χωρίς πολλά πρόσθετα, μια χαρά είναι το raspberry, αλλά καλό είναι να χρησιμοποιήσεις ssd αντί για κάρτα, γιατί υπάρχει πιθανότητα να γίνει corrupted λόγω εγγραφών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pantelikas είπε

Χρειάζεσαι ένα zigbee hub για να επικοινωνήσουν. Για home assistant θα πρότεινα ένα mini pc αντί για το raspberry

Στο μινι pc, τι θα τρεχει? Windows η κατευθειαν το λογισμικο του HA? ρωταω γιατι εχω ηδη ενα pc που τρεχει 24/7. 

2 ώρες πριν, mechpanos είπε

Υπάρχουν και σε wi fi της Shelly τα καινούργια. Φουλ συμβατά τόσο με HomeAssistant όσο και με Google/Alexa κλπ. 

Σε HomeAssistant μπορείς να πάρεις ένα zigbee usb adapter και με το αντίστοιχο πρόσθετο να βλέπεις και να ενσωματώνεις zigbee συσκευές. Σε κάθε άλλη περίπτωση θέλεις hub... Αυτό που δεν ξέρω και δεν έχω ψάξει είναι αν ας πούμε στο hub της Sonoff, μπορείς να βάλεις και zigbee αισθητήρια άλλων κατασκευαστών.

Για ασύρματες συσκευές εγώ θα πήγαινα σε zigbee, για τροφοδοτούμενες και το wi fi μια χαρά είναι. Μεγαλύτερη εξοικείωση στη διαχείριση, ενσωμάτωση σε υπάρχουσα υποδομή!

Για το HomeAssistant για απλή χρήση και χωρίς πολλά πρόσθετα, μια χαρά είναι το raspberry, αλλά καλό είναι να χρησιμοποιήσεις ssd αντί για κάρτα, γιατί υπάρχει πιθανότητα να γίνει corrupted λόγω εγγραφών.

Σωστα, τα shelly θα τα τσεκαρω. εννοειται με ssd!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, emperor4her είπε

Αυτό έχω κάνει τώρα.

Απλά είπα για Rb για να είναι αυτόνομο. 

Αν έχεις 24/7 pc και σκοπεύεις να το τρέχεις συνέχεια, δεν υπάρχει λόγος να βάλεις raspberry...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημερα σας ! εχω ενα συστημα απο διαφορα της xiaomi  led stripes , λαμπες , motion sensor κλπ. 
και σημερα που ηρθε ο aqara human sensor  οπου τωρα ειδα οτι ηθελε το ειδικο hub της aqara  , οποτε σημαινει οτι αν δεν αγορασω αυτον η καποιο gate way zigbee δεν θα λειτουργησει ετσι ? 
επισης οποιος μπορει να με βοηθησει να μου προτείνει ενα καλο zigbee gateway γιατι θελω μελλοντικα να προσθεσω κι αλλες συσκευες οχι απαραιτητα xiaomi. ( ειχα κατσει να το ψαξω λιγο για gateway  και λενε οτι της samsung smart things ειναι καλος και σημερα ειδα και της aqara m2 (zigbee) ) ολα αυτα τα εχω συνδυασει με google home .( επισης δεν γνωριζω πολλα απο smarthome εχω δουλεψει καποια βασικα της xiaomi απο το mi home)

ειμαι φουλ μπερδεμενος κι θα ηθελα να βοηθησετε !!  ευχαριστω !!

Επεξ/σία από mixalis_fel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 λεπτό πριν, mixalis_fel είπε

καλημερα σας ! εχω ενα συστημα απο διαφορα της xiaomi  led stripes , λαμπες , motion sensor κλπ. 
και σημερα που ηρθε ο aqara human sensor  οπου τωρα ειδα οτι ηθελε το ειδικο hub της aqara  , οποτε σημαινει οτι αν δεν αγορασω αυτον η καποιο gate way zigbee δεν θα λειτουργησει ετσι ? 
επισης οποιος μπορει να με βοηθησει να μου προτείνει ενα καλο zigbee gateway γιατι θελω μελλοντικα να προσθεσω κι αλλες συσκευες οχι απαραιτητα xiaomi. ( ειχα κατσει να το ψαξω λιγο για gateway  και λενε οτι της samsung smart things ειναι καλος και σημερα ειδα και της aqara m2 (zigbee) ) ολα αυτα τα εχω συνδυασει με google home .

ειμαι φουλ μπερδεμενος κι θα ηθελα να βοηθησετε !!  ευχαριστω !!

Το μόνο που ξέρω οτι μπορείς να βαλεις zigbee stick και να προσθέσεις συσκευές απο διάφορους κατασκευαστές ειναι το Home Assistant. Το smart things δεν το εχω δουλέψει αλλα φαντάζομαι οτι θα εχει περιορισμους μιας και ειναι κλειστό περιβάλλον 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Αν έχεις 24/7 pc και σκοπεύεις να το τρέχεις συνέχεια, δεν υπάρχει λόγος να βάλεις raspberry...

Το pc μπορεί κάποια στιγμή να κανει επανεκκίνηση μετά από ενημερώσεις. Επίσης, παρόλο που όντως το τρέχω 24/7 κάποια στιγμή μπορεί και να το έκλεινα για μείωση κατανάλωσης. Τεσπα, υστερεί κάπου το rb σε σχέση με το pc όσων αφορά τον HA?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Το μόνο που ξέρω οτι μπορείς να βαλεις zigbee stick και να προσθέσεις συσκευές απο διάφορους κατασκευαστές ειναι το Home Assistant. Το smart things δεν το εχω δουλέψει αλλα φαντάζομαι οτι θα εχει περιορισμους μιας και ειναι κλειστό περιβάλλον 

ναι καταλαβα !! οποτε να μην προβω στην αγορα του aqara hub απλα για να συνδεσω τον αισθητηρα και να παρω καποιο zigbee gateway ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...