Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/4/2021 στις 10:01 ΠΜ, Xdanger είπε

Επιχείρηση έξυπνο κουδούνι

στο κουδούνι έρχονται 220v και έχει έναν μετασχηματιστή που το μετατρέπει σε 12v (νομίζω εναλλασσόμενο), σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω ένα sonoff mini που έχω πρόχειρο για να μην μπλέξω με φορτιστές απευθείας πάνω στα 220v.

Το πρόβλημα μου είναι πως το κουδούνι κάνει ένα κακό και πολύ δυνατό ήχο όταν χτυπάει (έτσι ήταν πάντα) και θέλω να το αλλάξω με μελωδίες, οπότε στο εσωτερικό θα πρέπει να μπει κάποιο ηχείο που όταν θα του δίνει εντολή το sonoff τότε θα παίζει ένα αρχείο wav, και φυσικά να παίζει ακόμα και αν δεν υπάρχει δίκτυο. Έχει κάνει κανείς κάτι παρόμοιο?

Έχω ένα d1 mini που κάθεται και κάπου είχα και ένα mini bluetooth ηχείο που αν το βρω ίσως να πάρω μόνο το ηχείο από μέσα να το συνδέσω wired απευθείας πάνω στο d1 και ίσως και να δουλέψει χωρίς ενίσχυση αλλά εκεί θα χρειαστώ 5v οπότε θα πρέπει να χωρέσω και κάποιον φορτιστή μέσα στο κουδούνι οπότε θα ήθελα να ακούσω και άλλες ιδέες

ενας τροπος να το  κανεις αυτο ειτε με το sonoff mini ειτε με το d1 mini ειναι ο εξης:

οποιο απο τα 2 και να χρησιμοποιήσεις θα χρειαστει να περασεις tasmota . στο sonoff mini δεν γωριζω ποσο ευκολα εχει προσβάσιμα τα επιπλεων gpio pins του esp που θα χρειαστεις.

για να αναπαράγεις ήχους θα χρειαστεις ενα DFplayer board και 1 ηχειο.  σε αυτο βαζεις τα αρχεια ηχου που θελεις στην sdcard  και τα αναπαραγει παίρνοντας εντολές απο esp του sonof/d1.

https://www.aliexpress.com/item/32271693515.html?spm=a2g0o.cart.0.0.3c073c005CQFKI&mp=1

 

για αισθητήρα του "πατήματος " του κουδουνιού η πιο απλη λυση (αφού θελεις να αφαιρέσεις το ηχειο του κουδουνιού) ειναι να αντικαταστήσεις το ηχείο του κουδουνιου με ενα dc αισθητήρα τασης . οταν καποιος παταει το κουδούνι, το ρευμα που θα ενεργοποιούσε το ηχειο θα ενεργοποιει τον αισθητήρα τασης που θα παιζει το ρολο "διακόπτη " εκτέλεσης αυτοματισμού.

https://www.aliexpress.com/item/2pcs-Voltage-Sensor-For-Arduino-Voltage-Detection-Detector-Sensors-Module-For-Raspberry-Pi-Robot-DC-0/4000061659661.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.8c574c4dWuyaGj

επιπλέον προσθέτεις  και ενα ρελε για να μπορεις να πατας το κουμπί  να ανοιγει η πορτα .

τέλος οσον αφορά τις ειδοποίησες ειναι πολυ χρήσιμο να τα συνδυάσεις και με μια ip κάμερα στην είσοδο ώστε να έχεις ειδοποίηση με φωτογραφία .

 

Επεξ/σία από DioNiSis_000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες ήρθε delivery και κόλλησε το κουδούνι και παρατήρησα πως ο ήχος ερχόταν από το τηλέφωνο του κουδουνιού και όχι από το κουδούνι που υπάρχει ψηλά (και πάνε 3 καλώδια) οπότε θέλει λίγο ψάξιμο ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/4/2021 στις 10:05 ΠΜ, Xdanger είπε

Χθες ήρθε delivery και κόλλησε το κουδούνι και παρατήρησα πως ο ήχος ερχόταν από το τηλέφωνο του κουδουνιού και όχι από το κουδούνι που υπάρχει ψηλά (και πάνε 3 καλώδια) οπότε θέλει λίγο ψάξιμο ακόμα.

σε αυτη την περίπτωση μια λυση ειναι να απομονώσεις τα δυο καλώδια που πανε στο κουμπί του κουδουνιού  απο το υπόλοιπο κύκλωμα , και να τα ενώσεις με, ενα gpio και το gnd του esp.

Ετσι οταν πατα κάποιος το κουδούνι θα κλεινει κύκλωμα το gpio με το gnd και θα παίρνεις ενα ανοιγμα-κλεισιμο ενος διακόπτη για να εκτελεις οτι αυτοματισμό χρειάζεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα, μπορω με μια εξυπνη πριζα να δινω καπως εντολη να αναβει κατι αλλο? 

εξηγηση, γιατι ουτε εγω καταλαβα τι εγραψα 😅

θελω να βαλω πανω απο τον ενισχυτη που εχω στο σαλονι για μουσικη 2 ανεμιστηρακια για τους ζεστους μηνες που ερχονται. αλλα θελω να δουλευουν μονο οταν αναβει ο ενισχυτης. εχουμε καμια λυση? 

αυτο που σκεφτηκα ειναι να παρω ενα sonoff th16 και να βαλω το θερμομετρο πανω στον ενισχυτη και να αναβει οταν φτασει σε καποιους βαθμους. ευκολακι. 

με τον 1ο τροπο γινεται ομως καπως?  αν γινεται και με th10 που εχω καμια 10αρια περισσευουμενα? :P

(τα ειχα βρε σε προσφορα, τα 20, 45 ευρω πριν κανα χρονο) 😂

Επεξ/σία από emperor4her
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, emperor4her είπε

Καλησπερα, μπορω με μια εξυπνη πριζα να δινω καπως εντολη να αναβει κατι αλλο? 

εξηγηση, γιατι ουτε εγω καταλαβα τι εγραψα 😅

θελω να βαλω πανω απο τον ενισχυτη που εχω στο σαλονι για μουσικη 2 ανεμιστηρακια για τους ζεστους μηνες που ερχονται. αλλα θελω να δουλευουν μονο οταν αναβει ο ενισχυτης. εχουμε καμια λυση? 

αυτο που σκεφτηκα ειναι να παρω ενα sonoff th16 και να βαλω το θερμομετρο πανω στον ενισχυτη και να αναβει οταν φτασει σε καποιους βαθμους. ευκολακι. 

με τον 1ο τροπο γινεται ομως καπως?  αν γινεται και με th10 που εχω καμια 10αρια περισσευουμενα? :P

(τα ειχα βρε σε προσφορα, τα 20, 45 ευρω πριν κανα χρονο) 😂

Δεν ξέρω τι πλατφορμα χρησιμοποιείς, πχ με HA φαίνεται πολύ απλό σενάριο.

Μου άρεσε η ιδέα σου και σκέφτομαι να σε αντιγράψω! Τι ανεμιστηράκια θα βάλεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Theo X είπε

Δεν ξέρω τι πλατφορμα χρησιμοποιείς, πχ με HA φαίνεται πολύ απλό σενάριο.

Μου άρεσε η ιδέα σου και σκέφτομαι να σε αντιγράψω! Τι ανεμιστηράκια θα βάλεις;

Google assistant προς το παρόν μόνο.

2 * 140 σκεφτόμουν από pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

λοιπον, οι τροποι που σκεφτομαι ειναι 2.

1. th16, βαζεις το θερμομετρο πανω στον ενισχυτη, και το ρυθμιζεις οταν παει πχ στους 45 βαθμους, να αναβει. οποτε δινει ρευμα στα ανεμιστηρακια.

2. καποια εξυπνη πριζα που μετραει καταναλωση,την συνδεεις με τον ενισχυτη και  μεσα απο την εφαρμογη της ρυθμιζεις οταν η καταναλωση ειναι πανω απο "Χ", δωσε ρευμα στα ανεμιστηρια. οποτε καθε φορα που θα αναβεις τον ενισχυτη, θα αναβουν αυτοματα και τα ανεμιστηρια. 

ετσι το εχω φανταστει. Ξερουμε ποια smart πριζα μπορει να το κανει αυτο? 

 

2η ερωτηση λιγο πιο γενικη. 

ποια πλατφορμα ειναι πιο αξιοπιστη σε βαθος χρονου και ΠΙΟ ευκολη ταυτοχρονα αραγε για καποιον ΕΝΤΕΛΩΣ ασχετο. ρωταω, διοτι αν εγω σε 2 χρονια αποφασισω να αλλαξω σπιτι και να το νοικιασω αυτο, δεν γινεται να εχω απαιτηση απ τον ενοικιαστει ουτε να γραφει κωδικα, ουτε να με παιρνει τηλ και να μου λεει καθε φορα προσθεσε αυτο, προσθεσε εκεινο..

Επεξ/σία από emperor4her
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, emperor4her είπε

λοιπον, οι τροποι που σκεφτομαι ειναι 2.

1. th16, βαζεις το θερμομετρο πανω στον ενισχυτη, και το ρυθμιζεις οταν παει πχ στους 45 βαθμους, να αναβει. οποτε δινει ρευμα στα ανεμιστηρακια.

2. καποια εξυπνη πριζα που μετραει καταναλωση,την συνδεεις με τον ενισχυτη και  μεσα απο την εφαρμογη της ρυθμιζεις οταν η καταναλωση ειναι πανω απο "Χ", δωσε ρευμα στα ανεμιστηρια. οποτε καθε φορα που θα αναβεις τον ενισχυτη, θα αναβουν αυτοματα και τα ανεμιστηρια. 

ετσι το εχω φανταστει. Ξερουμε ποια smart πριζα μπορει να το κανει αυτο? 

Το 2ο που αναφέρεις με μετρητή κατανάλωσης το έχω κάνει με κάτι πρίζες BlitzWolf BW-SHP6 από Banggood, ωστόσο είναι OEM προιόν, μπορείς να βρείς και αλλού (σίγουρα θα υπάρχουν και άλλες αντίστοιχες, απλά αναφέρω κάτι που το έχω δοκιμάσει).

Συνδέεται με το Tuya app και εκεί μπορείς να βάλεις σενάρια σαν αυτό που θες, πχ όταν ξεπεράσει καποια watt η κατανάλωση να ανοίξει, και αντίστοιχα αν πέσει η κατανάλωση κάτω απο κάποιο επίπεδο να σβήσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Sgmaster είπε

Το 2ο που αναφέρεις με μετρητή κατανάλωσης το έχω κάνει με κάτι πρίζες BlitzWolf BW-SHP6 από Banggood, ωστόσο είναι OEM προιόν, μπορείς να βρείς και αλλού (σίγουρα θα υπάρχουν και άλλες αντίστοιχες, απλά αναφέρω κάτι που το έχω δοκιμάσει).

Συνδέεται με το Tuya app και εκεί μπορείς να βάλεις σενάρια σαν αυτό που θες, πχ όταν ξεπεράσει καποια watt η κατανάλωση να ανοίξει, και αντίστοιχα αν πέσει η κατανάλωση κάτω απο κάποιο επίπεδο να σβήσει.

Τελεια, το Tuya app να φανταστω συνδεεται και με GH, alexa, GA κλπ? 

επισης, 

ερωτηση λιγο πιο γενικη. 

ποια πλατφορμα ειναι πιο αξιοπιστη σε βαθος χρονου και ΠΙΟ ευκολη ταυτοχρονα αραγε για καποιον ΕΝΤΕΛΩΣ ασχετο. ρωταω, διοτι αν εγω σε 2 χρονια αποφασισω να αλλαξω σπιτι και να το νοικιασω αυτο, δεν γινεται να εχω απαιτηση απ τον ενοικιαστει ουτε να γραφει κωδικα, ουτε να με παιρνει τηλ και να μου λεει καθε φορα προσθεσε αυτο, προσθεσε εκεινο..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, emperor4her είπε

Τελεια, το Tuya app να φανταστω συνδεεται και με GH, alexa, GA κλπ? 

επισης, 

ερωτηση λιγο πιο γενικη. 

ποια πλατφορμα ειναι πιο αξιοπιστη σε βαθος χρονου και ΠΙΟ ευκολη ταυτοχρονα αραγε για καποιον ΕΝΤΕΛΩΣ ασχετο. ρωταω, διοτι αν εγω σε 2 χρονια αποφασισω να αλλαξω σπιτι και να το νοικιασω αυτο, δεν γινεται να εχω απαιτηση απ τον ενοικιαστει ουτε να γραφει κωδικα, ουτε να με παιρνει τηλ και να μου λεει καθε φορα προσθεσε αυτο, προσθεσε εκεινο..

To Tuya app συνδέεται με Google Home για να ανοίξεις/κλείσεις την πρίζα, αλλά δεν βλέπω να μου εμφανίζει καπου επιλογές για την κατανάλωση, χωρίς όμως να το έχω ψάξει πολύ γιατι δεν χρησιμοποιώ Google Home/Assistant για αυτοματισμούς. Με Alexa λέει ότι συνδέεται αλλά δεν το έχω δοκιμάσει.

Για το θέμα αξιοπιστίας και ευκολίας δεν μπορώ να κάνω κάποιο ουσιαστικό σχόλιο μιας και έχω ασχοληθεί ελάχιστα με το αντικείμενο.

Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι από την (μικρή) εμπειρία μου, μάλλον για να έχεις ευκολία πρέπει να "μπεις" σε κάποιο οικοσύστημα συσκευών και να παιρνεις όσο πιο first party συσκευές μπορείς. Το πρώτο γιατί δεν μπορεί να υπάρξει "εύκολο" integration διαφορετικών οικοσυστημάτων αλλά μπλέκεις με workarounds (πχ να έχεις πρίζες sonoff, αισθητήρες xiaomi, κλπ) και το δεύτερο γιατι δεν εγγυάται κανένας ότι η XYZ συσκευή που έχει δικό της "cloud", δεν θα διακόψει κάποια στιγμή τη σύμβαση με Google Home, Alexa, IFTTT, κλπ ή ακόμα χειρότερα να κλείσει και να μείνεις χωρίς συνδεσιμότητα.

With that being said, ενδιαφέρομαι να μάθω κι εγώ περισσότερα για το θέμα αυτό :)

Επεξ/σία από Sgmaster
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βλεπω κατα καιρους σε αγγελιες στο facebook οτι νοικιαζουν σπιτια καποιοι μεσίτες και αναφερουν οτι το σπιτι ειναι smart με πριζες, καλοριφερ κλπ κλπ. το επομενο βημα ειναι να παρω καποιον να ρωτησω δηθεν οτι ενδιαφερομαι και να "ψαρεψω" τι πλατφορμα χρησιμοποιει!! 😂

και βασικα, δε ρωταω πληροφοριακα μονο.. μενω σε ενα τριαρι, 75 τετραγωνικα με την κοπελα μου. καποια στιγμη σκεφτομουν να παω σε μεγαλυτερο οταν με το καλο αποκτησω οικογένεια, και αυτο να το νοικιασω.

Επεξ/σία από emperor4her
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, emperor4her είπε

Βλεπω κατα καιρους σε αγγελιες στο facebook οτι νοικιαζουν σπιτια καποιοι μεσίτες και αναφερουν οτι το σπιτι ειναι smart με πριζες, καλοριφερ κλπ κλπ. το επομενο βημα ειναι να παρω καποιον να ρωτησω δηθεν οτι ενδιαφερομαι και να "ψαρεψω" τι πλατφορμα χρησιμοποιει!! 😂

και βασικα, δε ρωταω πληροφοριακα μονο.. μενω σε ενα τριαρι, 75 τετραγωνικα με την κοπελα μου. καποια στιγμη σκεφτομουν να παω σε μεγαλυτερο οταν με το καλο αποκτησω οικογένεια, και αυτο να το νοικιασω.

Προσωπική άποψη (προφανώς) - αν κάποιος θέλει smart σπίτι που να μπορεί να το νοικιάσει και με τον έξυπνο εξοπλισμό του επιλέγει KNX. Αν δεν θέλει τα κόστη που έχει μια KNX λύση τότε:

- Επιλέγει συσκευές που συνδέονται με Alexa, Google Home και Homekit (ναι, και με τα τρία). Ώστε ο ενοικιαστής να έχει επιλογές. Το Homekit ανεβάζει το κόστος βέβαια.

-Επιλέγει συσκευές που μπορούν να λειτουργήσουν και ως χαζές χωρίς καμιά προσπάθεια. Δηλαδή πχ για τα φώτα όχι έξυπνες λάμπες και αισθητήρες κίνησης αλλά έξυπνους διακόπτες. Θερμοσίφωνας να λειτουργεί και με κουμπί και με το κινητό. Κλπ. Γενικά οτιδήποτε σε ένα "απλό" σπίτι θα γινόταν χωρίς εφαρμογή θα πρέπει να γίνεται χωρίς εφαρμογή και στο έξυπνο. Το να χρησιμοποιηθεί το σπίτι ως έξυπνο θα πρέπει να είναι επιλογή του ενοικιαστή, ούτε υποχρέωση του ούτε υποχρέωση του ιδιοκτήτη.

 

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει παρατηρήσει κανεις κολλήματα στις ρουτίνες της alexa? 

 

Έχει 3 μέρες τώρα που το πρωί τα φώτα μενουν ανοιχτά και δεν κλείνουν με την ανατολή του ηλίου. Όταν τρέχω την ρουτίνα χειροκίνητα όλα σβήνουν. Δεν είναι έχω αλλάξει τίποτα εδώ και πάρα πολύ καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Logitech ανακοινωσε τη διακοπη της σειρας Harmony remotes.

Προσωπικα εχω ενα Harmony hub που το εχω σεταρει στο home assistant για το κλιματιστικο (που δεν εχει wifi), Sony TV, μια κινεζικη RGB ledοταινια και τον ενισχυτη του home theater. Ελπιζω να συνεχιζει να παιζει μεσω home assistant ολο το setup μου, ή τουλαχιστον να το κανουν open source να ασχοληθει η κοινοτητα.

Τους εφαγαν οι εφαρμογες των κινητων, καθε συσκευη απαιτει και δικη της εφαρμογη πλεον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...