Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, lalexoulhs είπε

Μετα από αρκετά χρόνια ανάπτυξης, δημιουργήσαμε ένα αυτοματοποιημένο σύστημα σχεδίασης της καλωδίωσης που απαιτείτε για ένα Loxone smart home. Το πρόγραμμα επιτρέπει τη σχεδίασης τόσο με Loxone BUS οσο και με τη χρήση DI/DO για τον έλεγχο των συσκευών. Θα χαρώ πολύ να ακούσω τη γνώμη σας.  www.leplan.gr

 

Το loxone από ότι ξέρω είναι κλειστό σύστημα ,αυτό σημαίνει ότι αν κλείσει η εταιρία σε π.χ 5 χρόνια μένεις ξεκρεμαστος.

Γιατί δεν το κάνατε για KNX;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα παιδιά, έχω ένα πρόβλημα και θα ήθελα τα φώτα σας. Προσπαθώ να συνδέσω έναν sonoff basic r3 με την εφαρμογή ewelink κι ένα μοντεμ της vodafone αλλά δεν μπορεί να συνδεθεί με τίποτα. Όταν όμως βάζω hotspot το κινητό ενός φίλου συνδέεται κανονικά χωρίς προβλήματα. Γιατί το κάνει αυτό με το συγκεκριμένο μόντεμ? Έχει συναντήσει κανείς το ίδιο πρόβλημα και αν ναι έχει βρει κάποιος λύση στο συγκεκριμένο θέμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, har28 είπε

Καλησπέρα παιδιά, έχω ένα πρόβλημα και θα ήθελα τα φώτα σας. Προσπαθώ να συνδέσω έναν sonoff basic r3 με την εφαρμογή ewelink κι ένα μοντεμ της vodafone αλλά δεν μπορεί να συνδεθεί με τίποτα. Όταν όμως βάζω hotspot το κινητό ενός φίλου συνδέεται κανονικά χωρίς προβλήματα. Γιατί το κάνει αυτό με το συγκεκριμένο μόντεμ? Έχει συναντήσει κανείς το ίδιο πρόβλημα και αν ναι έχει βρει κάποιος λύση στο συγκεκριμένο θέμα?

Καλησπέρα. Μήπως το κινητό σου είναι συνδεδεμένο στο ρούτερ στην μπάντα των 5Ghz;

Δεν έχω τη συγκεκριμένη συσκευή, αλλά όλες οι iot συσκευές μου, sonoff, tuya κλπ, δουλεύουν μόνο στα 2.4Ghz.

Και το hotspot των περισσότερων κινητών εκπέμπει μόνο στα 2.4 οπότε μπορεί γι αυτό να δούλευε.

Αν το ρούτερ σου έχει 5Ghz, κλείσε την για λίγο μέχρι να σετάρεις το sonoff. Αν εκπέμπει με διαφορετικό όνομα wifi απλά πήγαινε στο 2.4 για να κάνεις την αρχική σύνδεση με ewelink.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, panoskir είπε

Το loxone από ότι ξέρω είναι κλειστό σύστημα ,αυτό σημαίνει ότι αν κλείσει η εταιρία σε π.χ 5 χρόνια μένεις ξεκρεμαστος.

Γιατί δεν το κάνατε για KNX;

Εργαζόμαστε ήδη πάνω στην επόμενη έκδοση του προγράμματος που θα λειτουργεί και με KNX (ακόμα και συνδυαστικά με διαφορετικές εταιρείες) . Η πληθώρα των κατασκευαστών το κάνει πολύ δύσκολο να ξεκινήσει κανείς από εκεί. Ευχαριστώ πολύ για το σχόλιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/4/2021 στις 5:32 ΜΜ, sakatis είπε

Επειδή το σπίτ μου είναι 4 επίπεδα, έχω την εξής διάταξη  σε 2 πίνακες σε διαφορετικό επιπεδο:

στο υπογειο όπου "κατεβαινει" και το καλώδιο του θερμοσιφωνα υπάρχει στον πινακα η ασφαλεια και το ρελε καθως και ενας διακοπτης ραγας "αλερετουρ" με μια λυχνια.

Στον 2ο οροφο στον πινακα υπαρχει και ο δευτερος διακοπτης ραγας "αλερετουρ" με μια λυχνια.

Η λογική είναι ότι πχ αναβεις τον θερμοσιφωνα απο τον διακοπτη αλερετουρ στο υπογειο και αν καποιος ειναι στον δευτερο οροφο να βλεπει αναμμενο το λαμπακι και να καταλαβαινει οτι ο θερμοσιφωνας ειναι ανοιχτος και να τον κλεινει κ.ο.κ.

 

Πήγαμε με τον ηλεκτρολογο μου και συνδεσαμε στον πινακα του υπογειου το sonoff pow r2. παρολα αυτα δεν μπορω να "πετυχω" την παραπανω λογική με το sonoff. Δηλαδη καταληγω οτι δεν μπορω πχ να αναψω θερμοσιφωνα απο sonof αλλα να τον κλεισω από κάποιον από τους διακοπτες αλερετουρ. Ισχυει? 

 

Υπάρχει η δυνατοτητα πχ οπως ειναι το mini R2 και ανοιγω φως απο την εφαρμογη αλλα κλεινω φως από τον διακοπτη να πετυχω κατι αντιστοιχο με το pow r2?

 

Εχω μπερδευτει...

 

Να φανταστώ ότι έχεις Μπουτόν στους 2 πίνακες και ένα ρελέ καστανιάς που οπλίζει ένα ρελέ ισχύος. Λογικά τα μπούτον είναι με λαμπάκι.

Αν δεν είναι έτσι έτσι πρέπει να γίνει. Ανάλογα το τρόπο ίσως χρειαστεί ρελέ καστάνιας ίσως όχι.

Πώς συνδέονται.

Θα πρέπει να επέμβει στο pow r2. Αυτό έχει επάνω του ένα μικρό μπουτον. Το μπουτον αυτό έχει 2 επαφές. Αυτές τις επαφές θα πρέπει να κάνουν γέφυρα τα μπουτον στους 2 πίνακες. 

Θα πρέπει επίσης να ρυθμίσεις το pow r2 να δουλεύει σαν μπουτον. Αυτό το κάνεις από την εφαρμογή.

Θα υπάρχει ένα πρόβλημα όμως. Θα μπορείς να ανάψεις από όπου θες και να σβήσεις από όπου θες. Δεν θα έχεις feedback στην εφαρμογή όμως αν είναι αναμενος η όχι.

Μπορείς επίσης να μην βάλεις ρελέ καστανιάς και να έχεις το pow r2 να οπλίζει το ρελέ ισχύος. Και τα 2 μπουτον να κάνουν γέφυρα τα ποδαράκια του pow r2. Αυτή την φορά θα πρέπει να ρυθμίσεις το pow r2 να δουλεύει σαν διακόπτης από την εφαρμογή του. Τώρα θα έχεις και feedback.

Ένα ακόμα πρόβλημα είναι τι θα γίνει αν κάποιος πατήσει ένα μπουτον στον πίνακα για πολύ ώρα. Θα μπει μάλλον το sonnof σε mode σύνδεσης.

Ο πρώτος τρόπος γίνεται και χωρίς επέμβαση στο pow r2. Το γυρνάς σε λειτουργία μπουτον απλά. Και έχεις 3 μπουτον που αλλάζουν κατάσταση στο ρελέ καστανιάς. Ξαναλέω δεν θα βλέπεις έτσι στην εφαρμογή αν είναι αναμενος ή οχι.

Αρα στον πρωτο τροπο θελεις ρελε καστανιας αλλα απο την εφαρμογη δεν βλεπεις αν ειναι ή όχι αναμένο, ενώ στην δεύτερη δεν θες ρελε καστάνιας αλλά βλέπεις ποτε είναι αναμένο ή όχι.

Και στις 2 περιπτώσεις προτείνω την κατανάλωση να την περνάτε απο ρελέ ισχύως. μην εμπιστεύεστε το pow r2 για τέτοια πράγματα.

Αν χρειαστεί σχέδιο ο ηλεκτρολόγος σου πές μου. Μου είναι έτσι και αλλιώς πιο εύκολο να το σχεδιάσω απο να του τα λέω. 

 

Επίσης, στον πρώτο τρόπο με το ρελέ καστάνιας σε περίπτωση πχ που καεί το sonnof τα μπουτόν του πίνακα θα ανάβουν κανονικά το θερμοσίφωνο.
Στον δεύτερο τρόπο σε περίπτωση που καεί το sonnof δεν θα δουλεύει τίποτα, εκτός και αν βάλει ένα διακόπτη ραγας (καλύτερα να μπεί ένας διακόπτης 3ων θέσεων και να έχει μία θέση για ενεργοποίηση του αυτοματισμού, μία θέση για πλήλη απενεργοποίηση και την τρίτη θέση για μανουαλ ενεργοποίηση σε περίπτωση που καεί το sonnof) να κάνει μανουαλ ενεργοποίηση του ρελε ισχύως και να καταργεί το sonnof. 

χωρίς σχέδιο ακούγεται περίπλοκο σορρυ. 

Και κανονικά το ρευμα που πάει στο sonnof και στο πηνίο του ρελέ ισχύος  θα πρέπει να ασφαλιστεί απο καμια ασφάλεια 2Α. Το ρευμα της κατανάλωσης απο διακόπτη φάσης και ουδετέρου και ασφάλεια ανάλογη της διατομής καλωδίων. 

Επεξ/σία από thn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα πρόσφατα απέκτησα μια Yeelight έξυπνο λάμπα, θα ήθελα να ρωτήσω, όταν την κάνουμε turn off από το κινητό και όχι από την πρίζα με τον διακόπτη συνεχίζει να τραβάει ρεύμα; αν ναι στο περίπου το έχει υπολογίσει κάποιος;

*ίσως και να έχει απαντηθεί, αλλά οι σελίδες είναι πάρα πολλές για να το βρω*

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Phoenix7 είπε

Καλησπέρα πρόσφατα απέκτησα μια Yeelight έξυπνο λάμπα, θα ήθελα να ρωτήσω, όταν την κάνουμε turn off από το κινητό και όχι από την πρίζα με τον διακόπτη συνεχίζει να τραβάει ρεύμα; αν ναι στο περίπου το έχει υπολογίσει κάποιος;

*ίσως και να έχει απαντηθεί, αλλά οι σελίδες είναι πάρα πολλές για να το βρω*

Ευχαριστώ

Μιλαμε για αμελητέα καταναλωση, ισα να δουλευει το wifi. 

Καπου ειχα διαβαζει για περιπου 2-3 cent το μηνα, χωρις να μπορω να βρω την πηγη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα

Χρειάζομαι τις γνώσεις σας, όσο και αν διάβασα τα προηγούμενα posts μάλλον μπερδεύτηκα περισσότερο...

Στο σπίτι μου έχω 3 ανεξάρτητους διακόπτες (μάρκα Vimar ο ένας δίπλα στον άλλον) που χειρίζονται ενσύρματα 3 τέντες στο ίδιο μπαλκόνι (1 στο πλάι, και 2 μπροστά). Θέλω να προσθέσω αισθητήρα αέρα (ανεμούριο), προαιρετικά και αισθητήρα ήλιου ώστε να ανεβαίνουν με πολλά μποφώρ αλλά και να κατεβαίνουν όταν έχει ήλιο αυτόματα. Υπάρχει δυνατότητα χωρίς να αλλάξω διακόπτες εξωτερικά αλλά ούτε να τους καταργήσω να δουλέψει αυτοματοποιημένα με καποιο τρόπο το όλο σύστημα ?

Για να σας προλάβω η Somfy εκτός απο πανάκριβη για να λειτουργήσει πρέπει να πάρεις ένα κιτ που σημαίνει οτι πρέπει να αλλάξεις διακόπτες ή να αλλάξεις τα μοτερ στις τέντες (πάνω απο 1000 ευρω)

Έτσι όπως το σκέφτομαι, θα χρειαστώ ένα αισθητήρα αέρα και ήλιου που με κάποιο τρόπο θα στέλνει σήμα στον διακόπτη. Επειδή το διαμέρισμα θα ενοικιαστεί και δεν θέλω να μπλέξω, θα προτιμούσα οι λύσεις σας να είναι όσο πιο απλές γίνετε. Δηλαδή να ''παίζει'' χωρίς κάποιο ιδιαίτερο setup γιατί δεν ξέρω αν ο ενοικιαστής θα το ''έχει''.

1. Φυσάει πολύ --> ανεβαίνουν μόνες τους οι τέντες,.

2. έχει ήλιο --> κατεβαίνουν μόνες τους,

3. δεν έχει ήλιο --> ανεβαίνουν μόνες τους,

4. έχει ήλιο αλλά φυσάει --> δεν κατεβαίνουν,

5. θέλω εγώ να τις ανεβάσω-κατεβάσω manually πατάω τον διακόπτη.

Αν ο αισθητήρας ήλιου περιπλέκει τα πράγματα δεν είναι και τόσο απαραίτητος, το βασικο είναι να ανεβαίνουν με τον πολύ αέρα για να μην τις πάρει και τις ψάχνουμε!! Σε αυτή την περίπτωση μας ενδιαφέρουν το 1 και το 5

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη 

 

Επεξ/σία από ev13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 ώρες πριν, ev13 είπε

Καλησπέρα

Χρειάζομαι τις γνώσεις σας, όσο και αν διάβασα τα προηγούμενα posts μάλλον μπερδεύτηκα περισσότερο...

Στο σπίτι μου έχω 3 ανεξάρτητους διακόπτες (μάρκα Vimar ο ένας δίπλα στον άλλον) που χειρίζονται ενσύρματα 3 τέντες στο ίδιο μπαλκόνι (1 στο πλάι, και 2 μπροστά). Θέλω να προσθέσω αισθητήρα αέρα (ανεμούριο), προαιρετικά και αισθητήρα ήλιου ώστε να ανεβαίνουν με πολλά μποφώρ αλλά και να κατεβαίνουν όταν έχει ήλιο αυτόματα. Υπάρχει δυνατότητα χωρίς να αλλάξω διακόπτες εξωτερικά αλλά ούτε να τους καταργήσω να δουλέψει αυτοματοποιημένα με καποιο τρόπο το όλο σύστημα ?

Για να σας προλάβω η Somfy εκτός απο πανάκριβη για να λειτουργήσει πρέπει να πάρεις ένα κιτ που σημαίνει οτι πρέπει να αλλάξεις διακόπτες ή να αλλάξεις τα μοτερ στις τέντες (πάνω απο 1000 ευρω)

Έτσι όπως το σκέφτομαι, θα χρειαστώ ένα αισθητήρα αέρα και ήλιου που με κάποιο τρόπο θα στέλνει σήμα στον διακόπτη. Επειδή το διαμέρισμα θα ενοικιαστεί και δεν θέλω να μπλέξω, θα προτιμούσα οι λύσεις σας να είναι όσο πιο απλές γίνετε. Δηλαδή να ''παίζει'' χωρίς κάποιο ιδιαίτερο setup γιατί δεν ξέρω αν ο ενοικιαστής θα το ''έχει''.

1. Φυσάει πολύ --> ανεβαίνουν μόνες τους οι τέντες,.

2. έχει ήλιο --> κατεβαίνουν μόνες τους,

3. δεν έχει ήλιο --> ανεβαίνουν μόνες τους,

4. έχει ήλιο αλλά φυσάει --> δεν κατεβαίνουν,

5. θέλω εγώ να τις ανεβάσω-κατεβάσω manually πατάω τον διακόπτη.

Αν ο αισθητήρας ήλιου περιπλέκει τα πράγματα δεν είναι και τόσο απαραίτητος, το βασικο είναι να ανεβαίνουν με τον πολύ αέρα για να μην τις πάρει και τις ψάχνουμε!! Σε αυτή την περίπτωση μας ενδιαφέρουν το 1 και το 5

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη 

 

για το κοματι του διακοπτη θες ενα shelly 2.5 για καθε διακοπτη. Τωρα για το πως θα το κανεις τον αυτοματισμο δεν γνωριζω χωρις ΗΑ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ev13 είπε

Καλησπέρα

Χρειάζομαι τις γνώσεις σας, όσο και αν διάβασα τα προηγούμενα posts μάλλον μπερδεύτηκα περισσότερο...

Στο σπίτι μου έχω 3 ανεξάρτητους διακόπτες (μάρκα Vimar ο ένας δίπλα στον άλλον) που χειρίζονται ενσύρματα 3 τέντες στο ίδιο μπαλκόνι (1 στο πλάι, και 2 μπροστά). Θέλω να προσθέσω αισθητήρα αέρα (ανεμούριο), προαιρετικά και αισθητήρα ήλιου ώστε να ανεβαίνουν με πολλά μποφώρ αλλά και να κατεβαίνουν όταν έχει ήλιο αυτόματα. Υπάρχει δυνατότητα χωρίς να αλλάξω διακόπτες εξωτερικά αλλά ούτε να τους καταργήσω να δουλέψει αυτοματοποιημένα με καποιο τρόπο το όλο σύστημα ?

Για να σας προλάβω η Somfy εκτός απο πανάκριβη για να λειτουργήσει πρέπει να πάρεις ένα κιτ που σημαίνει οτι πρέπει να αλλάξεις διακόπτες ή να αλλάξεις τα μοτερ στις τέντες (πάνω απο 1000 ευρω)

Έτσι όπως το σκέφτομαι, θα χρειαστώ ένα αισθητήρα αέρα και ήλιου που με κάποιο τρόπο θα στέλνει σήμα στον διακόπτη. Επειδή το διαμέρισμα θα ενοικιαστεί και δεν θέλω να μπλέξω, θα προτιμούσα οι λύσεις σας να είναι όσο πιο απλές γίνετε. Δηλαδή να ''παίζει'' χωρίς κάποιο ιδιαίτερο setup γιατί δεν ξέρω αν ο ενοικιαστής θα το ''έχει''.

1. Φυσάει πολύ --> ανεβαίνουν μόνες τους οι τέντες,.

2. έχει ήλιο --> κατεβαίνουν μόνες τους,

3. δεν έχει ήλιο --> ανεβαίνουν μόνες τους,

4. έχει ήλιο αλλά φυσάει --> δεν κατεβαίνουν,

5. θέλω εγώ να τις ανεβάσω-κατεβάσω manually πατάω τον διακόπτη.

Αν ο αισθητήρας ήλιου περιπλέκει τα πράγματα δεν είναι και τόσο απαραίτητος, το βασικο είναι να ανεβαίνουν με τον πολύ αέρα για να μην τις πάρει και τις ψάχνουμε!! Σε αυτή την περίπτωση μας ενδιαφέρουν το 1 και το 5

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη 

 

Μια λύση θα μπορούσε να είναι η εξής:

Shelly 2.5 σε κάθε διακόπτη όπως είπε και ο φίλος παραπάνω και εξωτερικά ένα αισθητήρα αέρα που να συνεργάζεται με ifttt όπως πχ το netatmo. Μετά μέσω ifttt φτιάχνεις έναν αυτοματισμό για να ανεβοκατεβαίνει η τέντα ανάλογα τον αέρα που θα έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/1/2021 στις 3:54 ΜΜ, mechpanos είπε

Σωστά. Τίποτα, την συνδεσμολογία μόνο πρέπει να προσέξεις. (edit: έχει έναν περιορισμό στα watt ανά κανάλι, κάπου το γράφει στο manual, αλλά είναι πολλά, για led δηλαδή δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα με κοινές ταινίες)

 

Θέλω λίγο τα φώτα σας για την εγκατάσταση του shelly rgbw2.

Έχω ένα controller που βγάζει διπλή έξοδο, γιατί ελέγχει 2 λεντοταινίες οι οποίες έχουν 4 καλώδια BRGW, υπάρχει δυνατότητα να μπουν και οι 2 και να ελέγχονται εκτός από την εφαρμογή της Shelly και με το χειριστήριο του controller?

20210424_145036.jpg

Επεξ/σία από cantonas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, cantonas είπε

Θέλω λίγο τα φώτα σας για την εγκατάσταση του shelly rgbw2.

Έχω ένα controller που βγάζει διπλή έξοδο, γιατί ελέγχει 2 λεντοταινίες οι οποίες έχουν 4 καλώδια BRGW, υπάρχει δυνατότητα να μπουν και οι 2 και να ελέγχονται εκτός από την εφαρμογή της Shelly και με το χειριστήριο του controller?

20210424_145036.jpg

Όχι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Θελω να βάλω 4-5 αισθητήρες διαρροής νερού στα δωμάτια του σπιτιού. Έχει κανείς καμιά πρόταση ? Και ποιο hub ? Έχω δει στο ίντερνετ aqara και blitzwolf . Υπάρχει κάποια πρόταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, super7 είπε

Καλησπέρα,

Θελω να βάλω 4-5 αισθητήρες διαρροής νερού στα δωμάτια του σπιτιού. Έχει κανείς καμιά πρόταση ? Και ποιο hub ? Έχω δει στο ίντερνετ aqara και blitzwolf . Υπάρχει κάποια πρόταση?

Έχω πάρει έναν τέτοιο αισθητήρα της shelly. Είναι wifi, δεν χρειάζεται hub και η μπαταρία κρατάει 18 μήνες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...