Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Theo X είπε

Ο nest γιατί δεν σου κάνει;

Πως συνδέεται με παροχή 220v; Στον οδηγό συμβατότητας μου έβγαζε ότι δεν κάνει. 

Επεξ/σία από gousgounakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, plds είπε

Το θέμα είναι οτι τον κάλεσα..ήρθε..τα δε όλα σωστα..και μου είπε να αλλάξω εγώ την ρύθμιση που προανέφερα!

Επειδή έχω τον ίδιο θερμοστάτη αλλά με πετρέλαιο, δε νομίζω να είναι θέμα ρύθμισης, αλλά σύνδεσης.

Κοίτα στο manual ή επικοινώνησε κατευθείαν με την siemens. Απαντάνε και παίρνουν τηλέφωνο άμεσα.

Επειδή είναι καινούργιος θερμοστάτης λίγοι πάντως ξέρουν να τον συνδέσουν σωστά...

Και αν γνωρίζεις πάνω του συνδέονται πολλές άλλες συσκευές (πχ αφυγραντήρας, μπόιλερ κ.α.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λες να κοιτάξω κι εγω τον Siemens RDS110 , βασικά καλοριφέρ πετρέλαιο και το μποιλερ on/off του θερμοσίφωνα με ενδιαφέρει να υποστηρίζει.

Επεξ/σία από gousgounakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/9/2018 στις 11:05 ΜΜ, tsakfot είπε

Δοκιμασε και κανένα Unistall-install το mihome. Παίζει να έχουν κολλήσει τα notification settings-setup του iOS στο iphone

Τελικά μετά από unistall & reinstall της app οι ειδοποιήσεις άρχισαν να έρχονται στο iphone... Το παράξενο είναι πως σταμάτησαν στο ipad!

Ενεργοποίησα και το κουμπί για shared device και νομίζω πως θα ξεπεραστεί το πρόβλημα, θα δούμε...

Μήπως γνωρίζεις αν υπάρχει κάποια συσκευή για χρήση repeater ώστε να μην αδυνατίζει το σήμα του gateway σε απομακρυσμένους σένσορες..;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Joe22 είπε

Τελικά μετά από unistall & reinstall της app οι ειδοποιήσεις άρχισαν να έρχονται στο iphone... Το παράξενο είναι πως σταμάτησαν στο ipad!

Ενεργοποίησα και το κουμπί για shared device και νομίζω πως θα ξεπεραστεί το πρόβλημα, θα δούμε...

Μήπως γνωρίζεις αν υπάρχει κάποια συσκευή για χρήση repeater ώστε να μην αδυνατίζει το σήμα του gateway σε απομακρυσμένους σένσορες..;

Ο μόνος προτεινόμενος τρόπος από την Xiaomi είναι να εγκατασταθεί και 2ο gateway και από τις ρυθμίσεις να τους κάνει bridge ! Δυστυχώς δεν το έχω δοκιμάσει για να σου πω σίγουρα ότι παίζει , αλλά θεωρώ πως θα ισχύει . 

Εγω απλά μετακίνησα κεντρικά τον ένα και μοναδικό gateway και από τότε όλα κομπλέ . Βέβαια το διαμέρισμα μου είναι 90 τετρ μέτρα όποτε αν το δικό σου είναι μεγαλύτερο με πολλούς τοίχους και ορόφους πάνω κάτω , δεν γλυτώσεις μαλλον το δεύτερο gateway :(

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, gousgounakos είπε

Πως συνδέεται με παροχή 220v; Στον οδηγό συμβατότητας μου έβγαζε ότι δεν κάνει. 

Διάβασε στο Installation guide https://nest.com/support/images/misc-assets/Nest-Thermostat-Installation-Guide-UK.pdf

στη σελίδα 32 έχει όλους τους τρόπους σύνδεσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, harris78 είπε

Επειδή έχω τον ίδιο θερμοστάτη αλλά με πετρέλαιο, δε νομίζω να είναι θέμα ρύθμισης, αλλά σύνδεσης.

Κοίτα στο manual ή επικοινώνησε κατευθείαν με την siemens. Απαντάνε και παίρνουν τηλέφωνο άμεσα.

Επειδή είναι καινούργιος θερμοστάτης λίγοι πάντως ξέρουν να τον συνδέσουν σωστά...

Και αν γνωρίζεις πάνω του συνδέονται πολλές άλλες συσκευές (πχ αφυγραντήρας, μπόιλερ κ.α.)

Φίλε ο simens ο θερμοστάτης συνδέεται και με Alexa η δεν μπορείς να της πεις βάλε την θερμοκρασία τόσο.. ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση για όποιον γνωρίζει.... δεν μπορώ να συνδέσω την κάμερα Yi 2 με το mi home.. δεν αναγνωρίζει το scan code ... κάνω κάτι λάθος; Μήπως δεν συνδέεται καθόλου; Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, stefanosnik είπε

Φίλε ο simens ο θερμοστάτης συνδέεται και με Alexa η δεν μπορείς να της πεις βάλε την θερμοκρασία τόσο.. ? 

Δεν χρησιμοποιώ alexa οπότε δεν ξέρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος εχει πρόβλημα να φέρει την αλεξα απο γερμανια  πουλαω δυο amazon dot σε αριστη κατασταση οπως και το harmony hub,αυριο θα τα βαλω και στις αγγελιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, slk200gr είπε

Οποιος εχει πρόβλημα να φέρει την αλεξα απο γερμανια  πουλαω δυο amazon dot σε αριστη κατασταση οπως και το harmony hub,αυριο θα τα βαλω και στις αγγελιες

Τι έγινε δεν θα ασχοληθείς άλλο ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...