Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
8 λεπτά πριν, parido είπε

Καλησπέρα

Ευχαριστώ για την απάντηση. Όχι φανταζόμουν και εγώ οτι θα είναι η απάντηση... άρα πρέπει να διαλέξω ένα απο αυτά και να φροντίζω να είναι compatible οι συσκευές που αγοράζω... σωστά;

Ποιον τρόπο σύνδεσης απο τους 3 (ZHA, Zigbee2MQtt ή deconz) έχετε διαλέξει εσείς; 

Εγω ειχα deconz αλλα εχω γυρισει σε ΖΗΑ. Γενικα δεν νομιζω οτι εχουν και πολλες διαφορες, ως προς τις συσκευες, μεταξυ τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Εγω ειχα deconz αλλα εχω γυρισει σε ΖΗΑ. Γενικα δεν νομιζω οτι εχουν και πολλες διαφορες, ως προς τις συσκευες, μεταξυ τους

Ώς προς τις συσκευές όχι αλλά ώς προς τα features-δυνατότητες που μπορείς να setαρεις; Αυτό που με προβληματίζει είναι αν οι κινεζοσυσκευές που αγοράζω θα έχουν διαθέσιμα όλα τα features τους. Πχ 
Lonsonho Tuya Smart Zigbee Curtain Switch Module For Blind Motor Support Zigbee2MQTT Alexa Google Home Assistant Smart Home Life
Είχα διαβάσει ότι κατάφεραν να το κάνουν να δουλέψει σωστά (όσον αφορά το calibration) με zigbee2mqtt. Βέβαια εδώ γράφει ότι είναι compatible με όλα χωρίς να ξέρω τι σημαίνει.... θα το δούμε και στην πράξη όταν το συνδέσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/1/2019 στις 8:27 ΠΜ, tsakfot είπε

Οι sonoff  πλέον παίζουν στο ΗΑ, και χωρίς φλασάρισμα ;)

Είναι μανίκι το HA, αλλά σε αποζημιώνει και με το παραπάνω.

Τελευταίοι αυτοματισμοί που ολοκλήρωσα, καθώς έπαιζα με τα Notifications σε Android & iOS για να πάρεις μια ιδέα :

  • Κάθε πρωί στις 08:05 με ρωτάει με notification στα κινητά αν θέλω να κλειδώσω το σπίτι :Screenshot_2019-01-12-08-05-23-016_com.teslacoilsw.launcher.png.4768020c85c6d81219e7958245c8b9ed.png

To συγκεκριμένο κουμπί σβήνει όλα τα αναμένα φώτα του σπιτιού (Sonoff - Hue - Belkin etc.), κατεβάζει τα κεντρικά ρολά, κλείνει τα Aircon - τηλεοράσεις και κλειδώνει την πόρτα

  • Παρόμοιο Notification στο κινητό όταν η πόρτα ανοίξει, με Action κουμπί απο κάτω που σε ρωτάει αν θες να κλειδώσεις την πόρτα .
  • Ειδοποίηση στο κινητό όταν η γυναίκα φύγει απο την ζώνη που είναι η δουλειά της, και όταν κατέβει απο τον Ηλεκτρικό στην ζώνη που είναι το σπίτι μας και εφόσον η θερμοκρασία του σπιτιού είναι μικρότερη των 16 βαθμών, να ανοίξει την θέρμανση για να βρεί το σπίτι ζεστό , να ανεβάσει τα ρολά , και να ανοίξει τα φώτα του σαλονιού . Εννοείτε πως η πόρτα προφανώς ανοίγει αυτόματα, όταν φτάσει έξω απο την πόρτα :D
  • Notification το πρωί στο κινητό μου, από το HA όταν η κίνηση για την δουλειά είναι >30 λεπτά και η πρόβλεψη καιρού δεν δίνει βροχή, ώστε να πάρω την μηχανή και όχι το αμάξι!
  • Notification επίσης αν φεύγοντας απο το σπίτι και οι δύο, έχει ξεχαστεί κάποιο παράθυρο ή πόρτα ανοιχτό.
  • Ειδοποίηση με Notification αν το Internet στο σπίτι έχει πέσει. Αναβοσβήνει και μια Hue bulb στο γραφείο μου κόκκινη, για να καταλάβω και να μην ψάχνω τι παίζει!

Η μαγεία του Home Assistant εγκειται στο ότι δεν χρησιμοποιείς μόνο hardware σενσορες για να γίνουν trigger ατομικά ή συνδυαστικά κάποια γεγονότα.

Για παράδειγμα την θερμοκρασία εξωτερικού περιβάλλοντος και την πρόβλεψη καιρού την παίρνω από το plugin Dark-sky (free μετεορολογική υπηρεσία). Την κίνηση στους δρόμους για την δουλειά από το Waze, και το Ping για το internet connectivity από τον Server προς τους DNS της Google.

Capture.JPG.77745105e8b297f5b6790d69248620ab.JPG

Το location των χρηστών το παίρνω από το iCloud - Find my device & Life360 για Android !

Σε συνδυασμό με hardware sensors, κάνεις απλά παπάδες. Μόνο η φαντασία του καθενός μπορεί να σε περιορίσει στο τι μπορείς να κάνεις ;)

 

Καλησπέρα,

Πολύ καλή δουλειά έχεις κάνει! Φαντάζομαι 2 χρόνια μετά απο αυτό το ποστ τι άλλο έχεις κάνει integrate 👍

Να σε ρωτήσω, ποια κλειδαριά χρησιμοποιείς για την εξώπορτα; Γενικά είσαι ευχαριστημένος, την εμπιστεύεσαι απο θέμα ασφάλειας; 

Ευxαριστώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, parido είπε

Καλησπέρα,

Πολύ καλή δουλειά έχεις κάνει! Φαντάζομαι 2 χρόνια μετά απο αυτό το ποστ τι άλλο έχεις κάνει integrate 👍

Να σε ρωτήσω, ποια κλειδαριά χρησιμοποιείς για την εξώπορτα; Γενικά είσαι ευχαριστημένος, την εμπιστεύεσαι απο θέμα ασφάλειας; 

Ευxαριστώ

Γειά χαρά!

Το έχω ψιλοπαρατήσει το θέμα αυτοματισμών αφού κατέληξα σε HomeAssistant με τα 4-5 automations που έχουν νόημα και δεν είναι gadget-ιστικα (εντυπωσιακά :p) . Δλδ. vacation mode με τα φώτα για κλέφτες - πότε φεύγουμε -ερχόμαστε σπίτι (άναψε -σβήσε) για φώτα κτλπ. και μερικά notifications στο κινητό 

Τώρα στην πόρτα χρησιμοποιώ την Nuki lock gen 1 , απροβλημάτιστα για 3 σχεδόν χρόνια με έναν πάρα πολύ καλό αφαλό ασφαλείας - Αξιοπιστία πάνω απόλα δλδ . δεν με έχει κρεμάσει ποτέ, φτου φτού  - μόνο μπαταρίες φορτίζω 1 φορά το 2μηνο (επαναφορτιζόμενες πάντα backup και όταν βγάλει ειδοποίηση, τις πετάω επάνω με minimum effort και χρόνο )

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια θέλω λιγο βοηθεια καθως εχω πελαγώσει, εχω διαβασει αριστερα δεξια κ μπερδευτηκα περισσότερο...

Μου έκαναν δώρο ενα Echo Dot (αυτό που ειναι σα μπάλα) και εχω ήδη στημενο εδω και χρόνια ενα δικτυο με συσκευες broadlink... Δε μπορώ με τιποτα να βγαλω ακρη για να μπουν στην αλεξα και να τα χειριζομαι, μπορει καποιος να βοηθήσει;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/5/2021 στις 3:07 ΜΜ, parido είπε

Καλησπέρα σε όλους!
Έχω εύκολες απορίες!
Εχω το conbee 2 και περιμενω να ερθουν συσκευες που θα συνδεθουν πανω του. Επισης εχω στησει HA
1) Μπορεί το conbee 2 να δουλευει ταυτόχρονα και με ZHA και με Zigbee2MQtt ή deconz? 
2) Μπορεί μια zigbee συσκευη να δουλευει με ZHA και με Zigbee2MQtt ή deconz?  

3) Μπορεί μια zigbee/tuya συσκευη να συνδεθει ταυτόχρονα πχ και στο tuya gateway και στο conbee? Η λογική πίσω απο αυτό είναι ότι ίσως....το σκέφτομαι ακόμα.. να έχει νόημα να έχεις και online και τοπικά accessible τις συσκευές, όπως για παράδειγμα είναι η yeelight που έχω (που ειναι μεσω wifi βεβαια....)

Αυτα!

Όπως απάντησαν και άλλοι, πρέπει να επιλέξεις ένα από τα τρία. Πάντως ως προς το 3), αν έχεις το Conbee μέσω HA (υποθέτω πως έχεις αφού αναφέρεις ΖΗΑ) μπορείς να έχεις τις συσκευές και online και τοπικά, δεν χρειάζεσαι Tuya ή οτιδήποτε.

Ειδικά για Zigbee2mqtt, η χρήση του Conbee είναι ακόμα σε πειραματικό στάδιο, οπότε μπορεί να σου βγάλει θέματα.

Εγώ έχω δοκιμάσει ZHA και deconz, αρχικά deconz, για ένα διάστημα ZHA και πλέον ξανά deconz. Γιατί επέστρεψα;

- Είχα περισσότερες αποσυνδέσεις συσκευών

- Κάποια entities (μέτρηση ρεύματος κ.α.) σε κάποιες συσκευές δεν λειτουργούσαν με ZHA

- Το flash στα φώτα του σπιτιού (που το χρησιμοποιώ αρκετά) δεν λειτουργούσε σωστά με ZHA

Βέβαια, το ZHA λειτουργούσε αρκετά καλύτερα με το Raspberry Pi 3 B+ γιατί χρειάζεται λιγότερη μνήμη. Με το NUC δεν έχω τέτοια θέματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/5/2021 στις 6:23 ΜΜ, Spect~ είπε

Εγω ειχα deconz αλλα εχω γυρισει σε ΖΗΑ. Γενικα δεν νομιζω οτι εχουν και πολλες διαφορες, ως προς τις συσκευες, μεταξυ τους

Μπορώ να ρωτήσω γιατί πήγες από deconz σε zha; Δεν είναι καλύτερο για έλεγχο του conbee το deconz;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
40 λεπτά πριν, Theo X είπε

Μπορώ να ρωτήσω γιατί πήγες από deconz σε zha; Δεν είναι καλύτερο για έλεγχο του conbee το deconz;

Μου έκανε κάτι σπαστικά με το pairing τον συσκευών και μου εμφάνιζε πολλές φορές τις ίδιες συσκευές. Πχ έχω ένα διπλό διακοπή όταν γινόταν το pair μου εμφάνιζε 3 4 switches ή/καi lights. Και μόνο 2 από αυτά δούλευαν.

Αυτά που έχω πανω δουλεύουν κανονικά χωρίς θέματα οποτε για τα δικά μου δεδομένα με καλύπτει το zha. 

 

Επίσης δεν μπορούσα με τίποτα να σεταρω ένα αισθητήρα πόρτας με deconz 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απάντήσεις σας @Spect~ και @gippas.
Από οτι καταλαβαίνω έχει να κάνει με τις συσκευές και το κατα πόσο "παίζουν" όλες σωστά με κάποιο απο τα 3. Θα το δω και στην πράξη λοιπόν όταν αρχίσουν να έρχονται οι συσκευές που έχω παραγγείλει.

BTW Δείτε και αυτό αν δεν το έχετε δει ήδη.... https://www.slashgear.com/meet-matter-the-iot-badge-aiming-to-simplify-the-smart-home-11672343/

 

6 ώρες πριν, gippas είπε

Πάντως ως προς το 3), αν έχεις το Conbee μέσω HA (υποθέτω πως έχεις αφού αναφέρεις ΖΗΑ) μπορείς να έχεις τις συσκευές και online και τοπικά, δεν χρειάζεσαι Tuya ή οτιδήποτε.

@gippas Αυτό ποτς γενεν;;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα , έχω βάλει Sonoff στον θερμοσίφωνα και εδω και κάποιες μέρες μερικές φορές όταν ανάβει κάνει ενα βουιτο.

Να το προσέξω ? να το αλλάξω ? Υπάρχει περίπτωση να συμβει κάτι (πχ να πάρουμε καμια φωτιά ?) δεν το κάνει πάντα μόνο κάποιες φορές. και μόνο όταν ξεκινάει μετα σταματάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, KinigosPsixon είπε

έχω βάλει ρελέ ναι . Να είνια απο εκεί? δεν πήγα απο κοντα να το ακουσω η αλήθεια είναι λέω αν κάνει κανένα μπαμ να μην είμαι κοντά .

Στείλε την πεθερά να σου πει από που το ακούει🙃

Αστειεύομαι φυσικά! Δεν είμαι ηλεκτρολόγος αλλά προσωπικά μια έξυπνη πρίζα blitzwolf που έκανε βουητό ανά διαστήματα, την πέταξα. Είμαι της άποψης better safe than sorry...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/5/2021 στις 9:27 ΠΜ, pantelikas είπε

Δεν μπορείς να ρυθμίσεις να ανάβουν για συγκεκριμένο χρόνο; Εγώ έχω tuya και ο αισθητήρας στην πόρτα δίνει εντολή για να ανάψει η λάμπα για 2 λεπτά. Ανάλογα την ώρα της ημέρας με διαφορετική ένταση.

Τελικά αυτό έκανα και εγώ, γιατί δεν μπορούσα να σκεφτώ κάτι αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...