Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Να ρωτήσω ρε παιδια γιατί είπα να ασχοληθώ με το θέμα και σαν κάπου να μπερδευομαι, βλέπω εφαρμογές όπως home assistant, tasmota και αλλά μέσω τον οποίον συνδέεις τις smart συσκευές, σωστά;

Μετά βλέπω προτοκολλα συνδεσης είτε με WiFi, mqtt zigbee. Με ποιο κριτήριο επιλέγεις κάποιο; 

Με το module esp32 μπορείς να κάνεις δικά σου project, προσφέρει κάτι καλυτερο απο έτοιμες smart υλοποίησεις;

Google is my friend αλλά δεν ξέρω από που να το πιασω, δυο πραματα θέλω να ακουσω απο γνωστές ώστε να ψάξω περαιτέρω, ευχαριστώ εκ τών προτερων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Georgegoum είπε

Να ρωτήσω ρε παιδια γιατί είπα να ασχοληθώ με το θέμα και σαν κάπου να μπερδευομαι, βλέπω εφαρμογές όπως home assistant, tasmota και αλλά μέσω τον οποίον συνδέεις τις smart συσκευές, σωστά;

Μετά βλέπω προτοκολλα συνδεσης είτε με WiFi, mqtt zigbee. Με ποιο κριτήριο επιλέγεις κάποιο; 

Με το module esp32 μπορείς να κάνεις δικά σου project, προσφέρει κάτι καλυτερο απο έτοιμες smart υλοποίησεις;

Google is my friend αλλά δεν ξέρω από που να το πιασω, δυο πραματα θέλω να ακουσω απο γνωστές ώστε να ψάξω περαιτέρω, ευχαριστώ εκ τών προτερων. 

η δικη μου αποψη ειναι οτι το πρακτικοτερο ειναι οι ετοιμες smart λυσεις ολα τα υπολοιπα ειναι για εκεινους που μπορουν να αφιερωσουν αμετρητες ωρες πανω απο τον υπολογιστη παραμετροποιωντας εφαρμογες μη αξιοπιστες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/5/2021 στις 10:40 ΜΜ, parido είπε

@gippas Αυτό ποτς γενεν;;; 

Έχει εδώ οδηγίες για το πως μπορείς να έχεις απομακρυσμένη πρόσβαση στον Home Assistant χωρίς να πληρώνεις Nabu Casa (αυτό κάνω και εγώ)

Remote access - Home Assistant (home-assistant.io)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, gippas είπε

Έχει εδώ οδηγίες για το πως μπορείς να έχεις απομακρυσμένη πρόσβαση στον Home Assistant χωρίς να πληρώνεις Nabu Casa (αυτό κάνω και εγώ)

Remote access - Home Assistant (home-assistant.io)

Καλημέρα,

ok αυτό το έχω setarei νόμιζα ότι είναι κάτι που γίνεται απο το conbee/deconz. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Georgegoum είπε

Να ρωτήσω ρε παιδια γιατί είπα να ασχοληθώ με το θέμα και σαν κάπου να μπερδευομαι, βλέπω εφαρμογές όπως home assistant, tasmota και αλλά μέσω τον οποίον συνδέεις τις smart συσκευές, σωστά;

Μετά βλέπω προτοκολλα συνδεσης είτε με WiFi, mqtt zigbee. Με ποιο κριτήριο επιλέγεις κάποιο; 

Με το module esp32 μπορείς να κάνεις δικά σου project, προσφέρει κάτι καλυτερο απο έτοιμες smart υλοποίησεις;

Google is my friend αλλά δεν ξέρω από που να το πιασω, δυο πραματα θέλω να ακουσω απο γνωστές ώστε να ψάξω περαιτέρω, ευχαριστώ εκ τών προτερων. 

Σε γενικές γραμμές, οι συσκευές μπορούν να συνδεθούν με έναν σέρβερ ασύρματα είτε με wifi, είτε με zigbee είτε με z-wave. Το πρώτο  υπάρχει σε όλα τα σπίτια μέσω ρούτερ για το ίντερνετ, τα άλλα δύο χρειάζονται ξεχωριστές αντένες που κοστίζουν 10-50 ευρώ.

Το πλεονέκτημα των zigbee και z-wave είναι πως καταναλώνουν λιγότερη ενέργεια οι συσκευές που τα χρησιμοποιούν (σημαντικό αν η συσκευή είναι με μπαταρία), δεν επιβαρύνουν τον ρούτερ (πολλά ρούτερ δεν αντέχουν 50-100 συσκευές). Το z-wave θεωρείτε πιο ασφαλές και πιο "τυποποιημένο", αλλά οι συσκευές του είναι και αρκετά πιο ακριβές.

Τώρα, τα wifi, zigbee και z-wave ουσιαστικά είναι το κομμάτι της ασύρματης επικοινωνίας ανάμεσα στη συσκευή και τον σέρβερ. Πρέπει να υπάρχει στον σέρβερ και λογισμικό που να καταλαβαίνει τι του λένε οι συσκευές. Εκεί υπάρχουν πολλές έτοιμες, κλειστές λύσεις (πχ Google Home, Amazon Alexa, Apple HomeKit κ.α.) και υπάρχουν και ανοιχτές όπως το ESPHome, Tasmota, Zigbee Home Assistant, Zigbee2MQTT, DeConz κ.α. 

Τώρα, οι συσκευές με τσιπάκι ESP32 συνδέονται μέσω wifi. Το πλεονέκτημα τους είναι πως είναι παραμετροποιήσιμες και φθηνές. Αν κάποιος γουστάρει να φτιάχνει δικά του πράγματα είναι μια πολύ καλή λύση και υπάρχουν πλατφόρμες όπως το ESPHome και Tasmota για να επικοινωνούν μαζί τους. Σε σχέση με έτοιμες λύσεις είναι πιο παραμετροποιήσιμες. Αν πάλι κάποιος θέλει έτοιμα πράγματα μάλλον δεν θα βρει πολλά και θα ταλαιπωρηθεί.

Τώρα, το πως θα διαλέξεις εξαρτάται από:

- Το πόσο χρόνο θες να διαθέσεις. Αν θέλεις να φτιάξεις ένα σπίτι με ESPHome θα πρέπει να βάλεις πολλή δουλειά για να φτιάξεις τις συσκευές ή να τις φλασάρεις κλπ, να φτιάξεις τους αυτοματισμούς που θέλεις κλπ

-Το πόσο χρήμα θέλεις να διαθέσεις. Αν θέλεις z-wave με Homekit ετοιμάσου για πολλά λεφτά πχ

-Το πόσες συσκευές θέλεις. Αν θέλεις 5 συσκευές τότε το wifi μπορεί να σου κάνει μια χαρά. Αν θες 50 (έχω περισσότερες) ίσως να αξίζει να κοιτάξεις zigbee

 

2 λεπτά πριν, parido είπε

Καλημέρα,

ok αυτό το έχω setarei νόμιζα ότι είναι κάτι που γίνεται απο το conbee/deconz. 

Το deconz είναι ενδιάμεσο λογισμικό για επικοινωνία συσκευών με τον Home Assistant. Εσύ επικοινωνείς απευθείας με τον Home Assistant, όχι με deconz ή συσκευές

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να προσθέσω στην ωραία ανάλυση του @gippas  που απαντησε στο θέμα του @Georgegoum ότι είναι και θέμα ιδιωτικότητας, αν θα έχεις δικό σου server ή αν θα χρησιμοποιείς τους server των εταιρειών. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ παρα πολυ για την ανάλυση @gippas , κατάλαβα πολλα. 

@parido αν χρησιμοποιήσω δικό μου server μπορώ και παλι να χρησιμοποιώ κάποιες από τις γνωστές εφαρμογές;

 

Γενικά με ενδιαφέρουν από smart υλοποίησης ότι αφορά την θέρμανση(smart κεφαλές και θερμοατατης) ,  κάποιες κάμερες εξωτερικές εσωτερικές και διάφορα ασφάλειας σπιτιού(αισθητήρες κίνησης και αισθητήρες πορτων) . Αν στραφώ στην λυση zigbee είναι καλά θεωρείται; το σπίτι είναι μικρό σχετικά, 67 τμ και το λέω λόγω ότι έχω δει ότι το zigbee  δεν έχει τρελή εμβέλεια. Ως τώρα μόνο για τις κεφαλές έχω βρει με συνδεση zigbee, τα υπόλοιπα δεν ξέρω αν υπάρχουν ακόμα. 

Επεξ/σία από Georgegoum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/5/2021 στις 10:16 ΜΜ, Georgegoum είπε

αν χρησιμοποιήσω δικό μου server μπορώ και παλι να χρησιμοποιώ κάποιες από τις γνωστές εφαρμογές;

Ποιες εννοείς; Πχ google assistant, iftt, alexa;  99% τις ξεχνάς αυτές γιατί θα έχεις το Home assistant. 

Δικός σου server σημάινει ένα pc στο σπιτι που τρέχει κάποιο OS με κάποια home automation πλατφόρμα όπως είναι το home assistant. Το καλό τέτοιων πλατφόρμων είναι ότι μπορείς να "συνδέσεις" μεταξύ τους πολλά διαφορετικά devices που επικοινωνούν με διαφορετικά πρωτόκολλα (zigbee, z-wave κλπ). Μετά εξαρτάται απο το πως θα setareis τον server να είναι accessible απο το κινητό σου ή απο εκτός σπιτιού ή μπορείς να σεταρεις το ίδιο το home assistant να δουλεύει (με το application του) όταν βρίσκεσαι εκτός τοπικού δικτύου.
Εγώ για παράδειγμα το έχω κάνει λίγο πιο δύσκολο για εμένα και το έχω στήσει (το HA) σε εναν unraid server, μαζί με άλλα καλούδια και συνδέομαι μέσω vpn είτε απο το pc είτε απο το κινητό, αν βρίσκομαι εκτός.

Γενικά να ξέρεις ο δρόμος του "δικού μου Server" έχει δουλίτσα και θέλει χρόνο και διάβασμα. Εγώ το κάνω γτ δεν πάω για ψάρεμα 😛 και το κάνω για hobby. Ακόμα καινούργιος είμαι και εγώ στο HA, υπάρχουν πολλοί στο forum που είναι έμπειροι. Περιμένω να έρθουν τα πρώτα devices ακόμα....

 

Όσον αφορά τα zigbee, εγώ επέλεξα να κινηθώ με αυτό γιατί οι συσκευές είναι πιο φθηνές, υπάρχουν πολλά devices και επίσης πριν αγοράσεις κάποιο θα πρέπει να ψάχνεις αν ειναι συμβατά και με ποιο πρωτόκολλο και αν δουλεύει με το HA κλπ. Υπάρχουν σχεδόν όλα αυτά που θες και περισσότερα. Το θέμα με τις κάμερες το ψάχνω και εγώ... κάτι υπάρχει αλλά δεν το έχω ψάξει ακόμα καλά.

Όσο για την εμβέλεια, μπορείς να βάλεις repeater, αν και νομίζω ότι οι συσκευές που δουλευουν με ρευμα και όχι με μπαταρία, είναι και repeaters (ας με διορθώσει κάποιος) . Για τα τετραγωνικά που έχεις, θα είναι οκ, πιστευω αλλά εξαρτάται απο διάφορους παράγοντες (που θα είναι το gateway, τι υλικό έχουν οι τοιχοι, κλπ)
 

Zigbee protocol features include:

  • Support for multiple network topologies such as point-to-point,
    point-to-multipoint and mesh networks
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω να ασχοληθώ και μπαίνω στην διαδικασία αυτή πιο πολυ σαν χόμπι, δεν είναι το χόμπι μου αυτό καθαυτό αλλά το να φτιάχνω κάτι μόνος. Αρχικά έχω δει κάτι θερμοστατικες Smart βαλβίδες για τα καλοριφέρ και θα είναι η πρώτη αγορά. Ερώτηση , γνωρίζει κάποιος αν θέλουν αλλαγή όλος ο μηχανισμός, η βαλβίδα δηλαδή ή μπαίνουν πανω στους υπάρχοντες; για να τους χειριστω αν πάρω μαζί και το module για συνδεση με zigbee , ουσιαστικά αυτό θα συνδεθεί στο router και εγώ με το HA θα τα ελέγχω;

Επεξ/σία από Georgegoum
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 λεπτά πριν, Georgegoum είπε

Θέλω να ασχοληθώ και μπαίνω στην διαδικασία αυτή πιο πολυ σαν χόμπι, δεν είναι το χόμπι μου αυτό καθαυτό αλλά το να φτιάχνω κάτι μόνος. Αρχικά έχω δει κάτι θερμοστατικες Smart βαλβίδες για τα καλοριφέρ και θα είναι η πρώτη αγορά. Ερώτηση , γνωρίζει κάποιος αν θέλουν αλλαγή όλος ο μηχανισμός, η βαλβίδα δηλαδή ή μπαίνουν πανω στους υπάρχοντες; για να τους χειριστω αν πάρω μαζί και το module για συνδεση με zigbee , ουσιαστικά αυτό θα συνδεθεί στο router και εγώ με το HA θα τα ελέγχω;

Για το κομματι της εγκαταστασης δεν ξερω, για το κομματι του ελεγχου εφοσον πας σε ΗΑ θες

  • "Server" (Rpi or NUC) που να τρεχει το ΗΑ
  • Zigbee stick συνδεδεμένο πανω στο Server 
  • Συσκευες που να υποστηριζονται απο την εφαρμογη (deconz/zha/zigbee2mqtt)
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Για το κομματι της εγκαταστασης δεν ξερω, για το κομματι του ελεγχου εφοσον πας σε ΗΑ θες

  • "Server" (Rpi or NUC) που να τρεχει το ΗΑ
  • Zigbee stick συνδεδεμένο πανω στο Server 
  • Συσκευες που να υποστηριζονται απο την εφαρμογη (deconz/zha/zigbee2mqtt)

Smart hubs μπορείς να συνδέσεις αν δουλευεις με δικό σου server , smart hub εννοώ και δεν ξέρω αν λέγονται ακριβώς έτσι αυτά που δίνεις τις φωνητικές εντολές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Μόλις τώρα, Georgegoum είπε

Smart hubs μπορείς να συνδέσεις αν δουλευεις με δικό σου server , smart hub εννοώ και δεν ξέρω αν λέγονται ακριβώς έτσι αυτά που δίνεις τις φωνητικές εντολές. 

Ναι, εγω εχω ρυθμισει το google home mini, και ελεγχο απο εκει οτι εχω στο HA

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Georgegoum είπε

Θέλω να ασχοληθώ και μπαίνω στην διαδικασία αυτή πιο πολυ σαν χόμπι, δεν είναι το χόμπι μου αυτό καθαυτό αλλά το να φτιάχνω κάτι μόνος. Αρχικά έχω δει κάτι θερμοστατικες Smart βαλβίδες για τα καλοριφέρ και θα είναι η πρώτη αγορά. Ερώτηση , γνωρίζει κάποιος αν θέλουν αλλαγή όλος ο μηχανισμός, η βαλβίδα δηλαδή ή μπαίνουν πανω στους υπάρχοντες; για να τους χειριστω αν πάρω μαζί και το module για συνδεση με zigbee , ουσιαστικά αυτό θα συνδεθεί στο router και εγώ με το HA θα τα ελέγχω;

Για να βαλεις smart κεφαλές χρειάζεσαι και θερμοστατικούς διακόπτες (=βαλβίδες). Αν έχεις ήδη απλές θερμοστατικές κεφαλές, εννοείται είσαι εντάξει. Αν δεν ξερεις τι διακόπτες έχεις, φαινεται εύκολα αν βγάλεις το πλαστικό καπακι και δεις πως λειτουργει το pin που έχουν - στους απλούς περιστρέφεται, στους θερμοστατικούς μπαίνει μέσα οταν το πιέζεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, mezger είπε

Για να βαλεις smart κεφαλές χρειάζεσαι και θερμοστατικούς διακόπτες (=βαλβίδες). Αν έχεις ήδη απλές θερμοστατικές κεφαλές, εννοείται είσαι εντάξει. Αν δεν ξερεις τι διακόπτες έχεις, φαινεται εύκολα αν βγάλεις το πλαστικό καπακι και δεις πως λειτουργει το pin που έχουν - στους απλούς περιστρέφεται, στους θερμοστατικούς μπαίνει μέσα οταν το πιέζεις

Ααα όχι, αυτους που βιδωνουν έχω, ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...