Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Theo X είπε

Όλα αυτά που ζητάς γίνονται με philips hue. Είναι από τα ακριβότερα, αλλά βγάζουν εξαιρετικό φως, το software τους είναι καλό και εύχρηστο, και συνεργάζεται με τα περισσότερα home automation συστήματα.

Δεν γινετε με καμια αλλη εταιρια?

τα εχω δει τα hue και τα ζυλευω πολυ αλλα δεν τα φτανω στις τιμες σε καμια περιπτωση.

υπαρχει καμια αλλη εταιρια που να αξιζει?επισης στις υπολλοιπες εταιριες περαν της phillips πως ρυθμιζεις τον φωτισμο τους?εχει το καθε ενα διαφορετικο τηλεκοντρολ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, giostau είπε

Καλησπερα σε όλους,

 

θέλω να ρωτήσω όσους χρησιμοποιούν Shelly: πώς τα χωράτε πίσω απ' τους διακόπτες;

Έχω αρχίσει να βάζω μερικά, αλλά είναι απίστευτα στριμωγμένα!

Τα 2.5 που πήρα για τα πατζούρια, κάπως τα πιέζω και μπαίνουν (ελπίζω να μην ανεβάσουν πολύ θερμοκρασία και πάρουμε καμιά φωτία....)

Έχω πάρει και μερικά 1PM για τα φώτα, αλλά δεν τα βλέπω να χωράνε με τίποτα!

Έχει βρει κανείς κάποιο κόλπο/πατέντα;

Έχω βάλει 2.5 σε όλα τα παντζούρια (με διακόπτες legrand celiane), και είναι απλά πολύ πολύ στριμωγμένα. Όπου είχα διακόπτη απλό πάνω από του ρολού, επέλεξα να το βάλω πίσω από τον απλό (είχε λίγο περισσότερο χώρο). Και πάλι είναι τόσο στριμωγμένα που κάποιοι διακόπτες δεν πατάνε εντελώς στον τοίχο πλέoν, και καλύπτει το κενό το πλαστικό κάλυμμα (αισθητικά δεν υπάρχει πρόβλημα δηλαδή).

Οι θερμοκρασίες παίζουν μεταξύ 60 και 65, και τις χειρότερες μέρες του καύσωνα έφτασαν 69 (δεν 70άρισε κανένας). Προσωπικά δε με ανησυχούν - δεν έρχονται σε επαφή με δέρμα, και όλα τα υλικά τριγύρω και μέσα δε θα πάθουν τίποτα σοβαρό σε αυτά τα νούμερα.

Δεν ξέρω όμως αν συμπεριφέρονται διαφορετικά όταν έχουν φορτίο - τα παντζούρια εκ των πραγμάτων λειτουργούν για ελάχιστο χρόνο, και δεν έχω βάλει ακόμα σε φώτα για να δοκιμάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kjtzemis είπε

Δεν γινετε με καμια αλλη εταιρια?

τα εχω δει τα hue και τα ζυλευω πολυ αλλα δεν τα φτανω στις τιμες σε καμια περιπτωση.

υπαρχει καμια αλλη εταιρια που να αξιζει?επισης στις υπολλοιπες εταιριες περαν της phillips πως ρυθμιζεις τον φωτισμο τους?εχει το καθε ενα διαφορετικο τηλεκοντρολ?

ρίξε μια ματιά στις yeelight.

γενικά υπάρχουν αρκετές εταιρείες, ειδικά αν δεις από έξω, εγώ με τις yeelight που έχω δουλέψει κάποια φώτα, είμαι ικανοποιημένος. 

για να τα αλλάζεις όλα μαζί, αν δε κάνω λάθος φτιάχνεις group και πειράζεις το group για να τα κάνεις ότι θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

 

Ενδιαφέρομαι για αγορά αισθητήρα πλυμμηρας. Ουσιαστικά θέλω ειδοποίηση στο κινητό. Θα ήθελα να είναι με wifi καθώς δεν υπάρχει άλλο δίκτυο και δεν θα μπουν άλλες συσκευές.

 

Υπάρχουν διάφορα στο skroutz αλλά χωρίς κριτικές οπότε είπα να ρωτήσω εδώ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, giostau είπε

Καλησπερα σε όλους,

 

θέλω να ρωτήσω όσους χρησιμοποιούν Shelly: πώς τα χωράτε πίσω απ' τους διακόπτες;

Έχω αρχίσει να βάζω μερικά, αλλά είναι απίστευτα στριμωγμένα!

Τα 2.5 που πήρα για τα πατζούρια, κάπως τα πιέζω και μπαίνουν (ελπίζω να μην ανεβάσουν πολύ θερμοκρασία και πάρουμε καμιά φωτία....)

Έχω πάρει και μερικά 1PM για τα φώτα, αλλά δεν τα βλέπω να χωράνε με τίποτα!

Έχει βρει κανείς κάποιο κόλπο/πατέντα;

 

Για τον @jk με τον θωρμοσύφωνο, δες το παρακάτω σχήμα για τη συνδεσμολογία (με ηλεκτρολόγο πάντα)

Το κάτω κομμάτι (σούκο ράγας - smart plug - φις σούκο) μπορεί να αντικατασταθεί από shelly ή sonoff ή όποιο άλλο διακόπτη επιλέξεις.

Απλά πρόσεξε πολύ ότι το smart-anything θα ελέγχει το ρελέ ισχύος και όχι απευθείας το θερμοσύφωνο!

Επίσης κράτα παράλληλα τον υπάρχον διακόπτη να υπάρχει.

Τέλος, σε σχέση με το αν θα σβήσει ο θερμοσύφωνας αν πέσει το internet, νομίζω έχει να κάνει με το ποιος κάνει τον αυτοματισμό.
Αν είναι πάνω στο smart-device ή σε κάποιο hub εντός του τοπικού δικτύου (πχ. home assistant) τότε θα παίξει.
Αν τον κάνει το κινητό, τότε μάλλον όχι.

συνδεσμολογία.jpg

Σε ευχαριστώ, για το σχέδιο και την απάντηση, έχω το https://www.skroutz.gr/s/25659674/Xiaomi-YTC4044GL-Smart-Home-Hub.html?from=catspan Για Hub και το προηγούμενο του μοντέλο To Xiaomi Gateway 2 https://www.alibaba.com/product-detail/Original-Xiaomi-Mi-Smart-Control-Center_60729804423.html?spm=a2700.galleryofferlist.normal_offer.d_title.2bc510d8Bq04XU δεν ξέρω αν έχουν local automation αλλά κάποια στιγμή θα τα δοκιμάσω, δεν θέλω να ανοίξω τον θερμοσίφωνα από απόσταση να κοπεί το ρεύμα και μετά να μείνει ανοιχτός για ώρα :P 

Επεξ/σία από jk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, acmegr7 είπε

ρίξε μια ματιά στις yeelight.

γενικά υπάρχουν αρκετές εταιρείες, ειδικά αν δεις από έξω, εγώ με τις yeelight που έχω δουλέψει κάποια φώτα, είμαι ικανοποιημένος. 

για να τα αλλάζεις όλα μαζί, αν δε κάνω λάθος φτιάχνεις group και πειράζεις το group για να τα κάνεις ότι θες.

εχεις να προτεινεις καποιες συγκεκριμενες της yeelight γτ μπαινω σκρουτζ και βρισκω παρα πολλες που δεν ξερω τι διαφορες εχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kaliakman είπε

Καλησπέρα σε όλους.

 

Ενδιαφέρομαι για αγορά αισθητήρα πλυμμηρας. Ουσιαστικά θέλω ειδοποίηση στο κινητό. Θα ήθελα να είναι με wifi καθώς δεν υπάρχει άλλο δίκτυο και δεν θα μπουν άλλες συσκευές.

 

Υπάρχουν διάφορα στο skroutz αλλά χωρίς κριτικές οπότε είπα να ρωτήσω εδώ.

 

 

Αν θες να δεις για κριτικές ψάξε στο Amazon και μετά ψάξε εάν υπάρχουν και στην Ελληνική αγορά  ή το αντίστροφο. Συνήθως υπάρχουν εκατοντάδες σχόλια για κάθε προϊόν στο Amazon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίδες, πρίζες τύπου TP-Link Tapo P100 (με wifi) είτε κάποιες με Zigbee, "κόβουν" τη παροχή ρεύματος μηχανικά, όπως ένας κλασσικός διακόπτης? Ή είναι όπως οι Philips Hue λάμπες που στην ουσία είναι μόνιμα συνδεδεμένες (σε κύκλωμα) και απλά μηδενίζεται η φωτεινότητα?
Οκ, αν όντως δουλεύουν έτσι, γνωρίζω ότι η κατανάλωση ρεύματος είναι (απειρο)ελάχιστη, αλλά θα με ενδιέφερε να έκοβε τελείως το κύκλωμα. Φαντάζομαι κάτι τέτοιο γίνεται με το "On/off" κουμπί που έχουν?

Επίσης, αν επιλέξω την BlitzWolf-BW-SHP13-Zigbee-3 , θα χρειαστώ κάποιο hub για να τη δουλεύω με ένα Echo dot που έχω? Να σημειώσω πως έχω ένα Philips Hue bridge, αλλά δεν έχω βγάλει άκρη αν θα είναι συμβατά.

Επεξ/σία από ribo7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν ρελέ στην έξοδο. Όλες αυτές οι συσκευές έχουν μια μόνιμη μικρή κατανάλωση για την λειτουργία τους και όταν ενεργοποιούν την έξοδο τότε υπάρχει και η κλασική κατανάλωση που θα είχαμε με μια απλή συσκευή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/8/2021 στις 8:20 ΜΜ, kjtzemis είπε

εχεις να προτεινεις καποιες συγκεκριμενες της yeelight γτ μπαινω σκρουτζ και βρισκω παρα πολλες που δεν ξερω τι διαφορες εχουν.

Διάλεξε οποία θες ανάλογα αν θες να είναι RGB ή λευκό και ανάλογα το ντουι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/8/2021 στις 11:47 ΜΜ, ribo7 είπε

Παίδες, πρίζες τύπου TP-Link Tapo P100 (με wifi) είτε κάποιες με Zigbee, "κόβουν" τη παροχή ρεύματος μηχανικά, όπως ένας κλασσικός διακόπτης? Ή είναι όπως οι Philips Hue λάμπες που στην ουσία είναι μόνιμα συνδεδεμένες (σε κύκλωμα) και απλά μηδενίζεται η φωτεινότητα?
Οκ, αν όντως δουλεύουν έτσι, γνωρίζω ότι η κατανάλωση ρεύματος είναι (απειρο)ελάχιστη, αλλά θα με ενδιέφερε να έκοβε τελείως το κύκλωμα. Φαντάζομαι κάτι τέτοιο γίνεται με το "On/off" κουμπί που έχουν?

Επίσης, αν επιλέξω την BlitzWolf-BW-SHP13-Zigbee-3 , θα χρειαστώ κάποιο hub για να τη δουλεύω με ένα Echo dot που έχω? Να σημειώσω πως έχω ένα Philips Hue bridge, αλλά δεν έχω βγάλει άκρη αν θα είναι συμβατά.

Νομίζω έχεις μπερδέψει δύο παροχές - Το ρεύμα που παρέχει η πρίζα στη συσκευή που έχει συνδεθεί στην υποδοχή της μηδενίζεται. Η ίδια η έξυπνη πρίζα όμως, όπως όλες οι έξυπνες συσκευές, καταναλώνει κάποια ενέργεια προκειμένου να είναι συνδεδεμένη στο δίκτυο. Ο μόνος τρόπος για να μηδενίσεις την κατανάλωση της είναι να τη βγάλεις την ίδια από την πρίζα.

Όλες οι συσκευές zigbee χρειάζονται κάποιο zigbee hub και το Echo Dot δεν έχει, αντίθετα με άλλα μοντέλα Echo. Το Hue Bridge νομίζω μόνο με λάμπες εκτός Hue είναι συμβατό, οι υπόλοιπες συσκευές πρέπει να είναι Hue.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/6/2021 στις 9:59 ΠΜ, liaskt είπε

Είναι κάτι που σκοπεύω κι εγώ να κάνω, αλλά επειδή δεν το έχω κάνει ακόμα μοιράζομαι μόνο αυτά που έχω διαβάσει:

Υπάρχει κάτι που οι μηχανολόγοι το λένε "κυάθιο" (εμβαπτίσεως) και βιδώνει στο μπόιλερ/θερμοσίφωνα. Βάζεις μέσα ένα αισθητήρα θερμοκρασίας και μπορείς να τη μεταφέρεις ως ηλεκτρικό σήμα μέσω καλωδίου. Συνήθως οι μηχανολόγοι/υδραυλικοί που το εγκαθιστούν βάζουν ένα "ταφ" στην είσοδο/έξοδο του νερού για να συνδεθούν στη μία πλευρά κανονικά οι σωληνώσεις του νερού και στην άλλη το κυάθιο. Από εκεί και πέρα για να το διαβάσεις σε Home Assistant ο πιο εύκολος τρόπος θα ήταν να συνδέσεις το καλώδιο αυτό σε ένα μικροελεκγκτή με EspHome. 

Έχω βάλει στην έξοδο του ζεστού νερού στον ηλιακό, ένα ταφ με ένα κυάθιο και μέσα σε αυτό τον αισθητήρα του sonoff TH. To σύστημα δουλεύει αλλά θα για να δεις τη σωστή θερμοκρασία θα πρέπει να ανοίξεις για 5-6" τη βρύση για να περάσει το ζεστό νερό από την έξοδο του ηλιακού. Διαφορετικά η θερμοκρασία που δείχνει είναι κοντά σε αυτή του περιβάλλοντος.

Στις 13/8/2021 στις 1:33 ΜΜ, jk είπε

Να κάνω μια τελευταία ερώτηση, αν ανοίξω από απόσταση τον Θερμοσίφωνα και τον ρυθμίσω να κλείσει σε 

20 λεπτά, θα κλείσει αν σε εκείνο το διάστημα από την στιγμή που τον ρυθμίσω αν πέσει το internet σπίτι με αυτές τις συσκευές?

Μπορείς να ρυθμίσεις το inching, έτσι ώστε κάθε φορά που θα το ανοίγεις, αυτό θα κλείνει αυτόματα μετά από το χρόνο που του έχεις ορίσει, ακόμη κι αν έχει πέσει το internet.

Εναλλακτικά μπορείς να το ρυθμίσεις μέσα από την εφαρμογή του ρελέ. Είτε βάλεις μια συγκεκριμένη ώρα, είτε μια αντίστροφη μέτρηση, η ρύθμιση που κάνεις αποθηκεύεται στο ρελέ και αυτός θα σβήσει ακόμη κι αν δεν έχει internet.

Αν όμως δίνεις την εντολή μέσω πχ μιας ρουτίνας στην Αλέξα (Άνοιξε θερμοσίφωνα, περίμενε 20 λεπτά, κλείσε θερμοσίφωνα) τότε δε θα λειτουργήσει αν πέσει το internet ενδιάμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, είπα και εγώ να ασχοληθώ με smart home. Έκατσα και διάβασα πολύ πράγμα αλλά είμαι λίγο μπερδεμένος. 

1ον: Πιο smart hub προτείνετε να πάρω; 

2ον: Για αρχή θα ξεκινήσω με λάμπες (yeelight ή Xiaomi), θα βάλω κάμερες (ήδη έχω παραγγείλει αυτή https://www.skroutz.gr/s/24932977/Eufy-IP-Wi-Fi-%CE%9A%CE%AC%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%B1-1080p-EufyCam-Indoor-Cam-2K-Pan-Tilt.html και θα πάρω και 2 από αυτές https://www.skroutz.gr/s/16495080/Xiaomi-IP-Wi-Fi-%CE%9A%CE%AC%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%B1-1080p-%CE%BC%CE%B5-%CE%A6%CE%B1%CE%BA%CF%8C-2-8mm-Mi-Home-Security-Camera-360-1080p.html) επίσης θέλω και κουδούνι για την πόρτα με κάμερα και έλεγχο εκτός σπιτιού, τώρα για τους διακόπτες για τα φώτα εμένα από ότι είδα δεν είναι χωνευτη, υπάρχει αντίστοιχος διακόπτης για μη χωνευτη εγκατάσταση? Και τι προτείνετε, και για πρίζες.

3ον: Εννοείτε ότι όλα θέλω να μπορώ να τα χειρίζομαι και εκτός σπιτιού. 

4ον: Σκέφτομαι για router γιατί έχω Vodafone τον h300s και κάπου διάβασα ότι κολλάει να πάρω αυτόν https://www.skroutz.gr/s/19604178/Xiaomi-Mi-Router-4A-Gigabit-Version.html ή αυτόν https://www.skroutz.gr/s/25231071/Huawei-WiFi-AX3-Dual-core.html ώστε να συνδεθούν πάνω στον h300s. 

 

Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα😝

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, nucleuspower είπε

Έχω βάλει στην έξοδο του ζεστού νερού στον ηλιακό, ένα ταφ με ένα κυάθιο και μέσα σε αυτό τον αισθητήρα του sonoff TH. To σύστημα δουλεύει αλλά θα για να δεις τη σωστή θερμοκρασία θα πρέπει να ανοίξεις για 5-6" τη βρύση για να περάσει το ζεστό νερό από την έξοδο του ηλιακού. Διαφορετικά η θερμοκρασία που δείχνει είναι κοντά σε αυτή του περιβάλλοντος.

Μπορείς να ρυθμίσεις το inching, έτσι ώστε κάθε φορά που θα το ανοίγεις, αυτό θα κλείνει αυτόματα μετά από το χρόνο που του έχεις ορίσει, ακόμη κι αν έχει πέσει το internet.

Εναλλακτικά μπορείς να το ρυθμίσεις μέσα από την εφαρμογή του ρελέ. Είτε βάλεις μια συγκεκριμένη ώρα, είτε μια αντίστροφη μέτρηση, η ρύθμιση που κάνεις αποθηκεύεται στο ρελέ και αυτός θα σβήσει ακόμη κι αν δεν έχει internet.

Αν όμως δίνεις την εντολή μέσω πχ μιας ρουτίνας στην Αλέξα (Άνοιξε θερμοσίφωνα, περίμενε 20 λεπτά, κλείσε θερμοσίφωνα) τότε δε θα λειτουργήσει αν πέσει το internet ενδιάμεσα.

Κατάλαβα σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...