Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βλακείες γράφω.

 

Το έχω, και έχω τη συσκευή της Xiaomi (miband) κανονικά, και ΜΟΝΟ στη περίπτωση που ζητάει να ξεκλειδώσω ο Κος Google Assistant, ΜΟΝΟ τότε δεν ξεκλειδώνει.

 

Πάω για το Google mini..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 17/9/2021 στις 12:18 ΜΜ, samtwo είπε

Οσο για το το Νest εκεί θα πάω τελικά αλλά λέω να μην τους δώσω λεφτα μέχρι να ακούει στα ελληνικά ο google assisant.

Θα περάσουν χρόνια μάλλον.....

Μιλάμε για τη φοβερή επένδυση των 25 ευρώ :P Αμφιβάλλω αν η Google βγάζει λεφτά από τα ηχεία της, ως gateway για να τα παίρνει από τους κατασκευαστές έξυπνων συσκευών τα θέλει και για να εκπαιδεύει τους αλγόριθμούς της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερες...

Ψαχνω smoke detector

Εχω σπιτι hue bridge με κατι λαμπες. δεν εχω άλλο hub αλλα καποιο απο τα φθηνα της αμαζον η google δεν θα με χαλαγε να το παρω. Αυτο που θελω να κανω ειναι να βαλω εναν smoke detector. προφανως με ειδοποιηση οταν ειμαι εκτος σπιτιου.

εχω μεχρι στιγμης βρει αυτον https://www.skroutz.gr/s/25541203/Nedis-Ανιχνευτής-Καπνού-και-Υψηλής-Θερμοκρασίας-Wi-Fi-WIFIDS10WT.html?from=catspan δεν εχω ιδεα αν δουλευει, αξιζει και γενικα δεν ξερω τπτ για την nedis

αλλα διαβαζω πως το echo dot μπορει να πιασει τον ηχο ενος απλου των 15 ευρω και να στειλει εκεινο την ειδοποιηση μεσω guard. θελει αμερικανικη διευθυνση λενε το guard αλλα λογικα θα παιξει.

καποια άλλη λυση?!

θα προτιμουσα να παω σε google αλλα δεν βρισκω τιποτα που να συνεργαζεται. ιδανικα θα ηθελα να παιζει απευθειας με hue αλλα δεν εχει τιποτα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/9/2021 στις 2:43 ΠΜ, basilis_k6 είπε

θα προτιμουσα να παω σε google αλλα δεν βρισκω τιποτα που να συνεργαζεται. ιδανικα θα ηθελα να παιζει απευθειας με hue αλλα δεν εχει τιποτα.

Οι μοναδικοί που συνεργάζονται με Google Home είναι οι Nest Protect οι οποίοι είναι και φοβερά ακριβοί.

Εγώ έχω της Heiman με Zigbee και τους συνδέω με Home Assistant. Αλλά αν θες την ταπεινή μου γνώμη, η μεγαλύτερη αξία ενός ανιχνευτή καπνού είναι να σε ειδοποιεί όταν είσαι στο σπίτι. Αν είσαι μακριά μέχρι να σε ειδοποιήσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, gippas είπε

Οι μοναδικοί που συνεργάζονται με Google Home είναι οι Nest Protect οι οποίοι είναι και φοβερά ακριβοί.

Εγώ έχω της Heiman με Zigbee και τους συνδέω με Home Assistant. Αλλά αν θες την ταπεινή μου γνώμη, η μεγαλύτερη αξία ενός ανιχνευτή καπνού είναι να σε ειδοποιεί όταν είσαι στο σπίτι. Αν είσαι μακριά μέχρι να σε ειδοποιήσει...

με ενδιαφέρει κυρίως το μακρια. πως τον συδέσεις με HA? με ποιο hub?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, basilis_k6 είπε

με ενδιαφέρει κυρίως το μακρια. πως τον συδέσεις με HA? με ποιο hub?

Τρέχω τον Home Assistant σε ένα μίνι PC και έχω ένα Conbee II για δίκτυο zigbee

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/9/2021 στις 7:15 ΜΜ, gippas είπε

Μιλάμε για τη φοβερή επένδυση των 25 ευρώ :P Αμφιβάλλω αν η Google βγάζει λεφτά από τα ηχεία της, ως gateway για να τα παίρνει από τους κατασκευαστές έξυπνων συσκευών τα θέλει και για να εκπαιδεύει τους αλγόριθμούς της.

Καλά ναι δεν είναι και κάνα ποσό αλλά μου είναι λίγο κάπως να μιλάω στα αγγλικά για να ανοίξω το φως και να ρυθμίσω τη φωτεινότητα και ειναι σαν να δέχομαι ότι είμαι ικανοποιημένος με τα αγγλικά. Αν το αγοράσουμε όλοι δεν πρόκειται ποτέ να βγει στα Ελληνικά. Γιαυτό και κρατιέμαι και δεν το παίρνω ακόμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόκειται να αγοράσω μια smart plug για δύο συσκευές που δεν έχουν κουμπί on/off και η παροχή ρεύματος είναι σε δύσκολο σημείο. Θα προτείνατε κάποια συγκεκριμένη;

Η συσκευή μου είναι Android και έχω δει την tp-link p100 που είναι και ιδιαίτερα οικονομική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/9/2021 στις 5:37 ΜΜ, stefan_city είπε

Πρόκειται να αγοράσω μια smart plug για δύο συσκευές που δεν έχουν κουμπί on/off και η παροχή ρεύματος είναι σε δύσκολο σημείο. Θα προτείνατε κάποια συγκεκριμένη;

Η συσκευή μου είναι Android και έχω δει την tp-link p100 που είναι και ιδιαίτερα οικονομική.

Δες τις Blitzwolf.
Έχω τέσσερις, 3 μονές και 1 διπλή και δουλεύουν τέλεια με το Smart Home app.

Προτείνω και Banggood, που είτε βγαίνουν συχνά σε προσφορά ή αν ψάξεις για εκπτωτικούς κωδικούς όλο και κάτι θα βρεις και τις έχεις σε μια βδομάδα σπίτι σου, με κούριερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ekkli είπε

Δες τις Blitzwolf.
Έχω τέσσερις, 3 μονές και 1 διπλή και δουλεύουν τέλεια με το Smart Home app.

Προτείνω και Banggood, που είτε βγαίνουν συχνά σε προσφορά ή αν ψάξεις για εκπτωτικούς κωδικούς όλο και κάτι θα βρεις και τις έχεις σε μια βδομάδα σπίτι σου, με κούριερ.

Σ' ευχαριστώ για τις προτάσεις, θα τις κοιτάξω. Ειδικά η διπλή πιθανόν να με γλιτώσει από το πολύπριζο.

 

Είναι πλήρως λειτουργικές με το Google home app ή χρειάζομαι και την εφαρμογή της blitzwolf;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stefan_city είπε

Σ' ευχαριστώ για τις προτάσεις, θα τις κοιτάξω. Ειδικά η διπλή πιθανόν να με γλιτώσει από το πολύπριζο.

 

Είναι πλήρως λειτουργικές με το Google home app ή χρειάζομαι και την εφαρμογή της blitzwolf;

Από Google Home μόνο ανάβουν/σβήνουν.

Αυτοματισμοί, προγραμματισμοί κλπ από Smart Life (και όχι Home που έγραψα πριν) που δεν είναι της Blitzwold εφαρμογή αλλά τρίτου κατασκευαστή.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας!

Ψάχνω ψάχνω και δεν βρίσκω... Ένα relay/switch ZigBee που να το βάλω πίσω από τις υπάρχουσες πρίζες και να τις κάνει έξυπνες αλλά και να μετράει κατανάλωση. Έχω βρει αντίστοιχο προϊόν της shelly αλλά θα ήθελα ZigBee.

Έχει κανείς υπόψιν του κάτι;

26 λεπτά πριν, parido είπε

Γεια σας!

Ψάχνω ψάχνω και δεν βρίσκω... Ένα relay/switch ZigBee που να το βάλω πίσω από τις υπάρχουσες πρίζες και να τις κάνει έξυπνες αλλά και να μετράει κατανάλωση. Έχω βρει αντίστοιχο προϊόν της shelly αλλά θα ήθελα ZigBee.

Έχει κανείς υπόψιν του κάτι;

Μόλις βρήκα αυτόν. Παίζει με neutral κ χωρίς.  

https://www.aqara.com/en/single_switch_T1_with-neutral.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...