Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, therock είπε

Θελω να ελεγχο τον θερμοσιφωνα απο εφαρμογη. Ποιον sonoff να παρω, βλεπω επιλογες μπολικες, basic, r2, r3 και ανεβαινει. Ειμαι ασχετος και θελω κατι απλο που να μπορω να φωναξω ηλεκτρολογο να μου το συνδεσει στον πινακα και μετα να κανω εγω τις απαραιτητες ρυθμισεις. Αυτο επισης περναει απο server, η ειναι μονο μεσω του οικιακου μου δικτυου

Όποιο και να παρεις κάνει δουλεια, παρε το basic, ετσι και αλλιώς θα το συνδέσει ο ηλεκτρολόγος με ενα ρελέ ισχύος ράγας

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ιδια τιμη εχουν, αμα τα αλλα ειναι καλυτερα γιατι να μην προτιμησω καποιο. Ειδα ενα βιντεο που λεει πως το R3 το φλασαρεις με Tasmota (πρωτη φορα το ακουω) και μπαινει σε DIY mode, και το λειτουργεις εσωτερικα. Δηλαδη το R2 περναει αποκλειστικα απο τους Server της Sonoff? Αν θελω να δωσω εντολη να κλεισω το κυκλωμα, θα περασει η εντολη μεσα απο Server της κινας για να μεταβιβαστει στον πινακα μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/10/2021 στις 11:11 ΜΜ, saxter είπε

Καλησπερα, πηρα  τον siemens rds110. Θα τον δουλεψω πρωτη φορα φετος με ενδοδαπεδια σε πολυ καλα μονωμενο σπιτι. Τον πηρα λογω του pid control, του υγρασιομετρου και του αισθητηρα για τον αερα. Με εβαλε σε σκεψεις ενας γνωστος, οπου μου ανεφερε οτι λογω του οτι σε ενα σπιτι θα χρειαστει να αερισεις το σπιτι οποτε σε ασχετο χρονο μπορει ξαφνικα ο αερας για λιγο να ριξει θερμοκρασια, επειτα απο την θερμοχωρητικοτητα του χωρου να ανεβει παλι, ολα αυτα εχουν ως αποτελεσμα να τρελενουν τον αλγοριθμο και να κανει τα δικα του. Εχεις προσωπικη εμπειρια με pid control ? Να με αγχωνει το γεγονος οτι ισως τα πανα κατω του αερσιμου να μπερδευουν το selfadaptive του θερμοστατη? 

Ευχαριστω

Καλησπέρα! Στο PID control η βασική αξία του control loop είναι να προσεγγίσει και να διατηρήσει μια τιμή κοντά στο set point. Σημαντικό είναι να φτάσει πίσω σε αυτή την επιθυμητή κατάσταση γρήγορα όταν ένας εξωτερικός παράγοντας επηρεάσει την τρέχουσα κατάσταση. Το σωστό PID μαθαίνει πόσο γρήγορα χάνει ο χώρος θερμοκρασία και ανάβει λίγο νωρίτερα τη θέρμανση (πριν βγει από το αποδεκτό όριο). Επίσης μαθαίνει πόσο γρήγορα ανεβαίνει η θερμοκρασία και σταματάει πριν την περάσει (για να μην έχει μεγάλο overshoot). Το άνοιγμα του παραθύρου είναι η εξωτερική μεταβολή και δεν επηρεάζει τη μαθησιακή ικανότητα του αλγόριθμου. Πρόβλημα υπάρχει όταν το PID είναι είτε σκέτο PI (αρα λείπει ο παράγοντας rate of change). Επίσης απο default οι siemens εχουν απενεργοποιημένο το PID και δουλεύουν σαν απλοί on-off άρα υποθέτω πως αυτό προβλημάτισε τον άνθρωπο που σας το είπε. Φυσικά και ένας φτηνός PID που είναι PID μονο στα λόγια ίσος είχε τα ίδια προβλήματα. 

 

Στο παράδειγμα ο "πράσινος" έχει ξεκάθαρα την καλύτερη απόδοση σα θερμοστάτης. Αλλά PID μπορεί να είναι και οι τρείς καμπύλες. 

PID_varyingP.jpg.12f20ff43a1bfa7ab584d9289d2f40e6.jpg

 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/10/2021 στις 11:10 ΜΜ, kifinas είπε

Για φούρνο δεν συζητάμε καν. Το 2200W που γράφουν σημαίνει πως μπορεί να διαχειριστεί 10A. Στην πράξη να υπολογίζεις ότι δουλεύει απροβλημάτιστα σε λιγότερο από τα 5A. Ζεσταίνονται τόσο που αδυνατούν να συνεχίσουν να δουλεύουν.

Αρα ενέχει και μια δόση κινδύνου αυτό αν δεν ξέρεις ποιες συσκευές μπορεί να σηκώσει αυτό.....

Επίσης έτσι όπως το λες πρέπει να μπει συσκευή που δουλεύει με max 2200w και συνεχόμενα απροβληματιστα στα 1100W. Σωστά;

Εγώ ήθελα να βάλω ένα τέτοιο στο πλυντήριο ρούχων και σε μια άλλη πρίζα που χρησιμοποιείται συχνά και συνήθως μπαίνει η ηλεκτρική σκούπα εκεί. Αλλά τώρα επειδή δεν ξέρω κ πως να το υπολογίσω αυτό και ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να πάει να συνδεθεί εκεί, σε ανύποπτο χρόνο, μάλλον δεν θα βάλω κανένα μην αρπάξουμε καμία φωτιά.

 

Τι άλλη λύση υπάρχει ρε παιδιά; 

 

Ξανά θέτω το αρχικό ερώτημα που ήταν :

Ψάχνω ψάχνω και δεν βρίσκω... Ένα relay/switch ZigBee που να το βάλω πίσω από τις υπάρχουσες πρίζες και να τις κάνει έξυπνες αλλά και να μετράει κατανάλωση. Έχω βρει αντίστοιχο προϊόν της shelly αλλά θα ήθελα ZigBee.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες σκέφτομαι μια τέτοια λύση (door sensor) https://www.amazon.de/-/en/MCCGQ11LM-Window-Sensor-window-sensor/dp/B07D37VDM3/ref=sr_1_24?crid=PV35WU9H3SV7

ώστε όταν μπαίνω σπίτι να ανοίγουν τα φώτα. Άρα θέλω να έχει συμβατότητα με Hue Bridge/lights (ή/και Alexa).

Αλλά θέλω να το σετάρω να το κάνει αυτό το βράδυ όχι όλη μέρα.

Και η χαζή απορία, πως θα γίνει να καταλαβαίνει ότι η πόρτα ανοίγει επειδή εισέρχομαι και όχι όταν φεύγω από το σπίτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
13 λεπτά πριν, ribo7 είπε

Παίδες σκέφτομαι μια τέτοια λύση (door sensor) https://www.amazon.de/-/en/MCCGQ11LM-Window-Sensor-window-sensor/dp/B07D37VDM3/ref=sr_1_24?crid=PV35WU9H3SV7

ώστε όταν μπαίνω σπίτι να ανοίγουν τα φώτα. Άρα θέλω να έχει συμβατότητα με Hue Bridge/lights (ή/και Alexa).

Αλλά θέλω να το σετάρω να το κάνει αυτό το βράδυ όχι όλη μέρα.

Και η χαζή απορία, πως θα γίνει να καταλαβαίνει ότι η πόρτα ανοίγει επειδή εισέρχομαι και όχι όταν φεύγω από το σπίτι?

Δεν ξερω πως το εχες στημενο αλλα αν δεν εχεις με καποιο τροπο να ξερει το συστημα αν εισαι σπιτι η οχι τοτε δεν μπορεις. Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να ελεγχεις αν τα φωτα ειναι ανοιχτα να τα κλεινει (που σημαινει οτι εισαι σπιτι και φευγεις) και αν ειναι κλειστα να τα ανοιγει (που σημαινει οτι μπηκες σπιτι). Αυτο με οτι προβληματα μπορει να εχει σε περιπτωση πχ που φευγεις απο σπιτι αλλα εχεις τα φωτα κλειστα .

Δεν ξερω αν μπορεις να το ρυθμισεις να ελεγχει και την ωρα ωστε να το κανει μονο βραδυ. Με ΗΑ αν εχεις ειναι ευκολο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ribo7 είπε

Παίδες σκέφτομαι μια τέτοια λύση (door sensor) https://www.amazon.de/-/en/MCCGQ11LM-Window-Sensor-window-sensor/dp/B07D37VDM3/ref=sr_1_24?crid=PV35WU9H3SV7

Στην Ελλάδα θα το βρεις διαθέσιμο και σε χαμηλότερη τιμή από την τελευταία του Αμαζον: https://www.skroutz.gr/c/1057/aisthhthres-anixneftes-synagermwn/m/45926/Aqara.html?keyphrase=MCCGQ11LM&o=Aqara+MCCGQ11LM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς το παρόν δεν έχω παίξει με HA, μόνο ενα Philips Hue Bridge έχω και Alexa Echo dots.

Σχετικά με το πως γίνεται αντιληπτή η παρουσία μου σπίτι όντως είναι θέμα. Στο Alexa app εχω δει τα hunches που λεει καταλαβαίνει κάποια habits σου αλλά δεν το έχω ψάξει πολύ και δε ξέρω ακόμη αν αντιλαμβάνεται "παρουσία".

Το συγκεκριμένο της Aqara το έβαλα να δείξω τι σένσορα εννοώ. Βρίσκω κάποιους συμβατούς με Alexa αλλά κυρίως για κάποιες φωνητικές οδηγίες που δε με ενδιαφέρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους.

 

Κάνω γενική ανακαίνιση στο σπίτι και εξετάζω το ενδεχόμενο να χρησιμοποιήσω έξυπνους διακόπτες για φωτισμό, ρολά και έξυπνες πρίζες.

Δεν έχω, λόγω κόστους κυρίως, την δυνατότητα "πραγματικής" παραδοσιακής έξυπνης εγκατάστασης με όλα τα καλώδια στον πίνακα και κάποιο κεντρικό ελεγκτή με relay στον πίνακα, οπότε κοιτάω γιa wifi λύσεις.

Έχει κάποιος ίδια εμπειρία με τα υλικά της SONOFF (SONOFF TX Series - T0 T1 T2 T3 1-3 gang US/UK/EU WiFi Wall Switches)  ή της BSEED (Amazon.de: BSEED

Έχετε κάποια άλλη πρόταση ελεγχόμενου budget?

ΥΓ: Για έξυπνο συνδεδεμένο διακόπτη στους τρεις ανεξάρτητους χώρους της ενδοδαπέδιου θέρμανσης τι θα προτείνατε; Έχετε κάποια συμβουλή για την επιλογή της αντλίας θερμότητας που θα εγκαταστήσω;

 

Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές

Δημήτρης

Επεξ/σία από terper
Too many spelling mistakes... sorry
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, ribo7 είπε

Και η χαζή απορία, πως θα γίνει να καταλαβαίνει ότι η πόρτα ανοίγει επειδή εισέρχομαι και όχι όταν φεύγω από το σπίτι?

Ακόμα πιο χαζή απορία - Γιατί να θέλεις να το κάνεις; Μπορείς απλά να ορίσεις (γίνεται μέσω Hue αν θυμάμαι καλά, δεν ξέρω για Alexa) όταν καταλαβαίνει πως δεν είσαι σπίτι να σβήνει όλα τα φώτα. Το επιπλέον κόστος από τα 5-10 λεπτά που θα μένει αναμμένη μια led είναι αστείο και γλιτώνεις από πολλά false positives/negatives.

Εναλλακτικά, μπορεί να λες ένα Goodbye Alexa και να τα σβήνει 

Επεξ/σία από gippas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 λεπτά πριν, gippas είπε

Ακόμα πιο χαζή απορία - Γιατί να θέλεις να το κάνεις; Μπορείς απλά να ορίσεις (γίνεται μέσω Hue αν θυμάμαι καλά, δεν ξέρω για Alexa) όταν καταλαβαίνει πως δεν είσαι σπίτι να σβήνει όλα τα φώτα. Το επιπλέον κόστος από τα 5-10 λεπτά που θα μένει αναμμένη μια led είναι αστείο και γλιτώνεις από πολλά false positives/negatives.

Εναλλακτικά, μπορεί να λες ένα Goodbye Alexa και να τα σβήνει 

Γιατί θέλει να τα ανάβει όχι να τα σβήνει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, userAnon είπε

χρειαζεσαι εναν αισθητηρα κινησης εξω απο την εισοδο που να συνεργαζεται με τα φωτα

Θα ήταν μια λύση αλλά η πόρτα είναι μπροστά σε πεζοδρόμιο οπότε θα γίνεται πάρτυ με τα φώτα! 😅
Εκτός αν βάλω τον αισθητήρα από μέσα, στον τοίχο μόλις ανοίγει η πόρτα. Αλλά και πάλι θέλω τον αισθητήρα να δουλεύει μόνο στο μπες και όχι στο βγες. Επίσης τώρα που το σκέφτομαι τι θα γίνεται όταν κάποιος χτυπάει την πόρτα και πάω να του ανοίξω? Θα ανάβει τα φώτα? χμμ.. τεσπα, προς το παρόν θα παίζω με την φωνητική της Alexa και ίσως δοκιμάσω και τις location-based λύσεις στο Hue app ή στο Alexa app.

Επεξ/σία από ribo7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

5 ώρες πριν, ribo7 είπε

Ναι, να τα αναβω θέλω όταν μπαίνω. Τώρα το κάνω με Alexa routine πχ λέω "I'm home". Αλλά το βαριέμαι και σκέφτομαι με σένσορα όταν ανοίγει η πόρτα.

Βάλε ενα αισθητήρα PIR στη μέσα πλευρά της πόρτας και αν η μαγνητική επαφή της πόρτας ανοίξει ενώ ο αισθητήρας κίνησης δεν είναι ήδη ενεργοποιημένος τότε να εκτελέσει τη ρουτίνα που θες. Αν εχει ενεργοποιηθεί ήδη ο αισθητήρας κίνησης πριν ανοίξει η πόρτα να μην κάνει τίποτα (καθώς κάποιος είναι ήδη μέσα). 

Επεξ/σία από lalexoulhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...