Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετίζω την όμορφη παρέα σας. Έχω μια ιδιόμορφη περίπτωση στο σπίτι και χρειάζομαι τα φώτα σας. Είμαι στην προσπάθεια να κάνω έξυπνους όλους τους διακόπτες για τα φώτα στο σπίτι. Αρχικά δοκίμασα το SONOFF T1 T2 T3 TX Smart Home Wifi Touch αλλά δε μου άρεσε σαν αίσθηση και θέλω να κρατήσω τους αναλογικούς διακόπτες και να βάλω κάτι από πίσω. Δοκίμασα τους Sonoff dualr 3 Dual και Sonoff Mini R2 αλλά αν και λειτουργούν μια χαρά έχω θέμα με το μέγεθος τους. Στο σπίτι έχω μόνος και διπλούς διακόπτες με τους πλείστους να είναι αλερετουρ. Λόγο του ότι οι διακόπτες είναι λεγκραντ έχουν κάποιο πάχος και μόνο ένα μινι ρ2 χωράει σε κάθε κουτί. Υπάρχει κάτι στο μέγεθος του ρ2 που μπορεί να διαχειριστεί είτε αλερετουρ είτε 2 διαφορετικά φωτιστικά είτε σε σονοφ είτε σε shelly;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

52 λεπτά πριν, Son^Goku είπε

Υπάρχει κάτι στο μέγεθος του ρ2 που μπορεί να διαχειριστεί είτε αλερετουρ είτε 2 διαφορετικά φωτιστικά είτε σε σονοφ είτε σε shelly;

Καλησπέρα.

Διαστάσεις:

SONOFF MINIR2 42.6 X 42.6 X 20mm,

Shelly 1                41 X 36 X 17mm

Shelly 2.5             42 X 36 X 12mm          

Για αλε ρετουρ σύνδεση μπορείς να κάνεις αυτή. Για Shelly 1 και μονό διακόπτη αυτή την συνδεσμολογία. Το shelly 2.5 στους διπλούς διακόπτες  κάνε αυτή την συνδεσμολογία.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κάνω τον θερμοσίφωνα smart τι χρειάζομαι ; ακόμα δεν έχω σηκώσει home assistant , από εφαρμογή κινητου θα γίνεται όλη η δουλειά αλλά θα ήθελα να υπάρχει η δυνατότητα για μελλοντικά. Απλά διάβασα τα πιο πάνω αλλά χάθηκα λίγο γι αυτό ξανά ρωτάω, σορυ για το σπαμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, GeG είπε

Για να κάνω τον θερμοσίφωνα smart τι χρειάζομαι ; ακόμα δεν έχω σηκώσει home assistant , από εφαρμογή κινητου θα γίνεται όλη η δουλειά αλλά θα ήθελα να υπάρχει η δυνατότητα για μελλοντικά. Απλά διάβασα τα πιο πάνω αλλά χάθηκα λίγο γι αυτό ξανά ρωτάω, σορυ για το σπαμ.

Ή επιτυχίο διακόπτη σαν αυτό https://www.amazon.de/dp/B0999B46FY/ ή sonoff th16 που θα μπει στον πίνακα

1 ώρα πριν, leuteris107 είπε

Καλησπέρα.

Διαστάσεις:

SONOFF MINIR2 42.6 X 42.6 X 20mm,

Shelly 1                41 X 36 X 17mm

Shelly 2.5             42 X 36 X 12mm          

Για αλε ρετουρ σύνδεση μπορείς να κάνεις αυτή. Για Shelly 1 και μονό διακόπτη αυτή την συνδεσμολογία. Το shelly 2.5 στους διπλούς διακόπτες  κάνε αυτή την συνδεσμολογία.

Ωραία τα παίρνουμε από ebay ή συμφέρει από κάπου αλλού; Η συνδεσμολογία νομίζω θα είναι η ίδια έχω ουδέτερο παντού και μένω Κύπρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Son^Goku είπε

Ωραία τα παίρνουμε από ebay ή συμφέρει από κάπου αλλού; Η συνδεσμολογία νομίζω θα είναι η ίδια έχω ουδέτερο παντού και μένω Κύπρο.

https://shop.shelly.cloud/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Son^Goku είπε

Ή επιτυχίο διακόπτη σαν αυτό https://www.amazon.de/dp/B0999B46FY/ ή sonoff th16 που θα μπει στον πίνακα

 

Με ποια εφαρμογή λειτουργεί αυτός ο διακόπτης; Ταιριάζει και σε ηλιακό; Υπάρχουν σχέδια συνδεσμολογίας κάπου;
Ευχαριστώ προκαταβολικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω να εγκαταστήσω μετρητή θερμοκρασίας στον ηλιακό μας θερμοσίφωνα. Ο συντηρητής του ηλιακού μας μου είπε πως μπορεί να γίνει και να τοποθετηθεί με μια τρύπα ο αισθητήρας μέσα στο καζάνι. 

Αν και το σπίτι μας είναι ρετιρέ, είναι ταλαιπωρία να τραβήξουμε καλώδιο μέχρι την ταράτσα, όπως χρειάζεται πχ ο TH 16 της Sonoff. Ξέρετε μήπως κάποιον αισθητήρα θερμοκρασίας νερού που να λειτουργεί ασύρματα, να τροφοδοτείται με μπαταρία και να συνεργάζεται με Home Assistant;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα Σαν νεος στο αντκειμενο , θα ηθελα να μου πειτε αν τα κλασσικα accessories σαν το παρακατω  (433mhz ) απο παλιο συναγερμο  συνεργαζονται με sonoff  RF bridge ωστε να με ειδοποιει μεσω app.

O παλιος συναγερμος δεν ειναι συμβατος με voip τηλεφωνια και σκεφτομαι πως να χρησιμοποιησω ολα τα καλουδια του.

Αλλιως θα πρεπει να παρω νεο συναγερμο με sim  που δεν συνεργαζεται με τα παλια accesories (ή συνεργαζεται ,ξερετε να μου πειτε?)

https://www.banggood.com/433MHZ-Wireless-Doorsensor-Anti-Theft-Emitter-Alarm-System-with-Magnetic-Strip-p-1270859.html?cur_warehouse=CN&rmmds=search

Επεξ/σία από chriskan22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, 

Έχω έναν αφυγραντήρα της Delonghi συγκεκριμένα τον DNS65 και θα ήθελα να έχω την δυνατότητα να τον  ενεργοποιήσω απομακρυσμένα και εν συνεχεία να φτιάξω και κάποια σενάρια ενεργοποίησης με βάσει τις συνθήκες που θα επικρατούν στο χώρο που είναι τοποθετημένος.

Δοκίμασα αρχικά να τον βάλω πάνω σε έναν ημερήσιο μηχανικό χρονοδιακόπτη έτσι ώστε να ξεκινάει να δουλεύει συγκεκριμένες ώρες της ημέρας για να βρίσκω τον χώρο σε καλή κατάσταση από θέμα ατμόσφαιρας - υγρασίας, αλλά δυστυχώς δεν ξεκινάει όταν δίνει ρεύμα ο χρονοδιακόπτης.

Υπάρχει κάποια λύση;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορώ με κάποιο τροπο να μπαίνει αυτόματα μέσω του κινητού (iOS) η μέσω της τηλεόρασης (android) online radio σταθμος σε  συγκεκριμενη ωρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, sts4x4 είπε

Καλησπέρα σε όλους, 

Έχω έναν αφυγραντήρα της Delonghi συγκεκριμένα τον DNS65 και θα ήθελα να έχω την δυνατότητα να τον  ενεργοποιήσω απομακρυσμένα και εν συνεχεία να φτιάξω και κάποια σενάρια ενεργοποίησης με βάσει τις συνθήκες που θα επικρατούν στο χώρο που είναι τοποθετημένος.

Δοκίμασα αρχικά να τον βάλω πάνω σε έναν ημερήσιο μηχανικό χρονοδιακόπτη έτσι ώστε να ξεκινάει να δουλεύει συγκεκριμένες ώρες της ημέρας για να βρίσκω τον χώρο σε καλή κατάσταση από θέμα ατμόσφαιρας - υγρασίας, αλλά δυστυχώς δεν ξεκινάει όταν δίνει ρεύμα ο χρονοδιακόπτης.

Υπάρχει κάποια λύση;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αν δεν έχεις πρόβλημα να τον κατσαβιδιάσεις, δες το shelly uni

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 26/10/2021 at 19:21, GeG said:

Για να κάνω τον θερμοσίφωνα smart τι χρειάζομαι ; ακόμα δεν έχω σηκώσει home assistant , από εφαρμογή κινητου θα γίνεται όλη η δουλειά αλλά θα ήθελα να υπάρχει η δυνατότητα για μελλοντικά. Απλά διάβασα τα πιο πάνω αλλά χάθηκα λίγο γι αυτό ξανά ρωτάω, σορυ για το σπαμ.

Εγω φίλε μου σε σύστημα συναγερμού που θα βάλω το επόμενο διάστημα μεσω της εφαρμογης της Paradox και με ενα παραλληλο ρελεδάκι που μου έβαλε ο ηλεκτρολόγος στον πίνακα θα μπορώ μέσα απο την εφαρμογή να ανοίγω τον θερμοσίφωνα. Ελπίζω να βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

ενημερωτικά, για όποιον ψάχνεται για smart θερμοστάτη, το Πλαίσιο μόλις έφερε τον Nest Learning v3. Η τιμή είναι κοντινή με αυτή του Amazon, οπότε αν κανείς ψαχνόταν για τον συγκεκριμένο (όπως εγώ), μάλλον συμφέρει. Τώρα το αν αξίζει τα λεφτά του είναι άλλη συζήτηση (ειδικά έπειτα από τις προχτεσινές ανακοινώσεις της Google ότι δεν θα υποστηρίζει ο συγκεκριμένος Matter)...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/11/2021 στις 1:09 ΜΜ, gippas είπε

Ψάχνω να εγκαταστήσω μετρητή θερμοκρασίας στον ηλιακό μας θερμοσίφωνα. Ο συντηρητής του ηλιακού μας μου είπε πως μπορεί να γίνει και να τοποθετηθεί με μια τρύπα ο αισθητήρας μέσα στο καζάνι. 

Αν και το σπίτι μας είναι ρετιρέ, είναι ταλαιπωρία να τραβήξουμε καλώδιο μέχρι την ταράτσα, όπως χρειάζεται πχ ο TH 16 της Sonoff. Ξέρετε μήπως κάποιον αισθητήρα θερμοκρασίας νερού που να λειτουργεί ασύρματα, να τροφοδοτείται με μπαταρία και να συνεργάζεται με Home Assistant;

Ξεκίνησα να γράφω ένα κατεβατό για το πως το έχω κάνει εγώ, αλλά μετά σκέφτηκα ότι παρα-ήταν αναλυτικό και θα κούραζε πολλούς.

Σε περίληψη λοιπόν, θα χρειαστείς αυτό που σου είπε ο υδραυλκός, ένα κυάθιο, που στην ουσία είναι ένας κούφιος σωλήνας που μπαίνει μέσα στο boiler (ή εναλακτικά, αν δεν έχει την δυνατότητα αυτή, μπορεί να το βάλει στην έξοδο του νερού) και μέσα σε αυτόν θα μπει ένας αισθητήρας.

Δεν ξέρω αν υπάρχει έτοιμη λύση, εγώ αυτό που έχω κάνει είναι ένα custom κύκλωμα με ATMega328p (τον επεξεργαστή του arduino) το οποίο τροφοδοτείτε απο μια 18650 μπαταρία και χρησιμοποιεί ένα NRF24L01 για την μετάδοση των δεδομένων. Η μπαταρία φορτίζετε απο ένα μικρό 6V solar panel. 

739353137_Screenshot2021-11-06134856.png.0b8d0cf21ec638921a9d01a79042dd57.png

Για την λήψη των δεδομένων έχω ένα arduino  με ένα NRF24L01 και συνδεμένο με το Raspberry μέσω USB.

Εχω χρησιμοποιήσει το firmware MySensors, τόσο για τον αισθητήρα-πομπό (MySensors Temperature sendor) όσο και για τον δέκτη (MySensors Serial Gateway). 

Μεταδίδει δεδομένα θερμοκρασίας κάθε 15 λεπτά (αυτή τη στιγμή δεν το έχω στον θερμοσίφωνα ακόμα) και η κατανάλωση είναι περίπου 100mA όταν εκμπέμπει (για 2 δευτερόλεπτα) και λιγότερο απο 1mA (δεν έχω όργανο να μετρήσω μικρότερο ρεύμα) όταν είναι σε αναμονή. 

IMG_0217.jpg.c049f3f1db0491e5d657a41148c40fb5.jpg

Λειτουργεί απο τον Αυγουστο του 2019 χωρίς προβλήματα. 

Νομίζω ότι είναι η ιδανική λύση για μέρη που δεν υπάρχει δυνατότητα τροφοδοσίας, καθώς λύσεις σαν τη SONOFF, Shelby κτλ χρειάζονται πολλές εκατοντάδες mA για να λειτουργήσουν.

 

ΥΓ. Ο λόγος που δεν έχει μπει ακόμα στον θερμοσίφωνα είναι διότι αφενός δεν είχα κυάθιο (το έβαλε στην πρόσφατη συντήριση ο υδραυλικός) αφετέρου ότι θέλω να το φτιάξω να στέλνει πληροφορίες για την μπαταρία, για την έξοδο του solar panel καθώς και για το αν τρέχει η διαδικασία της φόρτησης ή όχι.

 

IMG_0220.jpg.a42029684864d84b4fd4f649927b21c2.jpg

 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σε όλους! Μόλις αγόρασα την Alexa Echo Dot και προσπαθώ κάπως να βρω να συνδέσω το κλιματιστικό μου (Inventor Omnia Eco) κ δεν βρίσκω την λύση.. Κάτι βρήκα στο ίντερνετ για μια εφαρμογή Inventor control αλλά αυτό δεν έχει μέσα στην λίστα υποστηριζόμενων συσκευών το δικού μου κλιματιστικό.. εγώ το λειτουργώ με την εφαρμογή invmate II.. Γνωρίζει κάποιος αν γίνεται και πως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...