Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

29 λεπτά πριν, k_onstantinos είπε

Να υποστηρίζει homekit απευθείας. Χωρίς να χρειάζεται home assistant ή κάποια customia.

Δεν το ξέρω το homekit. Από ότι βλέπω είναι της apple; Αν ναι, δεν το ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν το ξέρω το homekit. Από ότι βλέπω είναι της apple; Αν ναι, δεν το ξέρω.

Ναι, σωστά, είναι το οικοσύστημα της Apple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, k_onstantinos είπε

Ναι, σωστά, είναι το οικοσύστημα της Apple.

Δεν υπάρχει το app ewelink για τα sonoff που να εγκαθίσταται σε ios;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Δεν υπάρχει το app ewelink για τα sonoff που να εγκαθίσταται σε ios;

Σε ευχαριστώ για την απάντηση και τη βοήθεια. Ναι, υπάρχει.

Η διαφορά του να υποστηρίζει το Apple Homekit μια συσκευή όμως είναι ότι μπορείς να βλέπεις και να χειρίζεσαι όλες τις συσκευές ασχέτου μάρκας μέσα από την εφαρμογή της Apple και όχι από την κάθε διαφορετική εφαρμογή του εκάστοτε κατασκευαστή. Αυτό με ενδιαφέρει εμένα, να μην έχω 100 εφαρμογές αλλά μια.

 

Τώρα έψαχνα, και έπεσα επάνω στην Schneider electronics, η οποία έχει τη σειρά Wiser που υποστηρίζει Amazon Alexa, Google Assistant και Apple Homekit. Την έχει δοκιμάσει κανείς; Βλέπω υπάρχει και σε Ελληνικά καταστήματα.
https://www.se.com/hk/en/product-range/65750-wiser/?parent-category-id=2200&parent-subcategory-id=88815&filter=business-5-residential-and-small-business

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχω ένα θέμα μια λεντοταινία που αγόρασα. Δεν είμαι σίγουρος αν υπήρχε από την αρχή ή αφότου την έκοψα στο μήκος που ήθελα, αλλά το ένα μέρος της ταινίας βγάζει διαφορετικό χρώμα από το άλλο. Υπάρχει κάποια λύση σε αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/11/2021 στις 3:15 ΜΜ, k_onstantinos είπε

Σε ευχαριστώ για την απάντηση και τη βοήθεια. Ναι, υπάρχει.

Η διαφορά του να υποστηρίζει το Apple Homekit μια συσκευή όμως είναι ότι μπορείς να βλέπεις και να χειρίζεσαι όλες τις συσκευές ασχέτου μάρκας μέσα από την εφαρμογή της Apple και όχι από την κάθε διαφορετική εφαρμογή του εκάστοτε κατασκευαστή. Αυτό με ενδιαφέρει εμένα, να μην έχω 100 εφαρμογές αλλά μια.

 

Τώρα έψαχνα, και έπεσα επάνω στην Schneider electronics, η οποία έχει τη σειρά Wiser που υποστηρίζει Amazon Alexa, Google Assistant και Apple Homekit. Την έχει δοκιμάσει κανείς; Βλέπω υπάρχει και σε Ελληνικά καταστήματα.
https://www.se.com/hk/en/product-range/65750-wiser/?parent-category-id=2200&parent-subcategory-id=88815&filter=business-5-residential-and-small-business

Θέλει hub. Το ίδιο και η αντίστοιχη σειρά για έξυπνο πίνακα της Legrand CX3 Netatmo. Μια άλλη λύση θα ήταν συνδυασμός ενός διακόπτη χαμηλής ισχύος που οδηγεί ένα ρελέ υψηλής ισχύος, πχ shelly, fibaro κλπ.

Επεξ/σία από kifinas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα ενα broadlink rm4 mini για να ελεγχω στο δωματιο ολες μου τις ir συσκευες με το κινητο. Ειδα ομως οτι εχει και ενα rm4 pro. Μηοως εχουν τρελλες διαφορες να ακυρωσω τη παραγγελια και να βαλω το pro

Επισης ξερει κανεις αν μπορω με αυτα να δουλεψω ενα xiamo ψηφιακο θερμομετρακι που εχω για να βλεπω τις ενδειξεις του οταν ειμαι εκτος σπιτιου

Η κυρια χρηση ειναι ο ir ελεγχος αλλα αν ειναι να αποκτησω και hub για εξυονες συσκευες ακομα καλυτερα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
47 minutes ago, therock said:

Πηρα ενα broadlink rm4 mini για να ελεγχω στο δωματιο ολες μου τις ir συσκευες με το κινητο. Ειδα ομως οτι εχει και ενα rm4 pro. Μηοως εχουν τρελλες διαφορες να ακυρωσω τη παραγγελια και να βαλω το pro

Το Pro έχει και RF, σταθερή συχνότητα όμως, όχι "κυλιόμενη".

47 minutes ago, therock said:

Επισης ξερει κανεις αν μπορω με αυτα να δουλεψω ενα xiamo ψηφιακο θερμομετρακι που εχω για να βλεπω τις ενδειξεις του οταν ειμαι εκτος σπιτιου

Αν θες μπορείς να πάρεις το καλώδιο usb με αισθητήρα θερμοκρασίας και υγρασίας για το Broadlink, με αυτό θα τα βλέπεις από το κινητό και θα μπορείς να τα έχεις κι ως παράγοντες σε ρουτίνες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Thresh είπε

Το Pro έχει και RF, σταθερή συχνότητα όμως, όχι "κυλιόμενη".

Αν θες μπορείς να πάρεις το καλώδιο usb με αισθητήρα θερμοκρασίας και υγρασίας για το Broadlink, με αυτό θα τα βλέπεις από το κινητό και θα μπορείς να τα έχεις κι ως παράγοντες σε ρουτίνες.

Δεν ξερω τι εννοεις με σταθερη η κυλιομενη αλλα πχ εχω γκαραζοπορτα και πριζες τηλεχειριζομενες με rf κομπιουτερακι. Θα μπορω να το δουλεψω εκει? Παντως σκεφτομαι να παρω το mini και ισως στην πορεια προσθεσω και το προ αν βρω χρησιμοτητα

Οσο για το θερμομετρο, θα προτιμουσα να μπορω να χρησιμοποιησω αυτο που εχω που με βολευει αν γινεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, therock said:

Δεν ξερω τι εννοεις με σταθερη η κυλιομενη αλλα πχ εχω γκαραζοπορτα και πριζες τηλεχειριζομενες με rf κομπιουτερακι. Θα μπορω να το δουλεψω εκει?

Αν είναι κυλιόμενου κωδικού, νομίζω πως όχι. Είναι τα πιο ασφαλή αυτά, αλλιώς θα τα άνοιγε ο καθένας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, 

Ποιό είναι εκείνο το αξεσουάρ με το οποίο θα μπορούν τα φώτα κήπου να ανάβουν-σβήνουν μόνα τους με βάσει την εκάστοτε δύση και ανατολή;

Τώρα είναι συνδεδεμένα σε κλασικό χρονοδιακόπτη πρίζας ο οποίος απαιτεί την δική μου παρέμβαση με την αλλαγή των εποχών και ώρας.

Επεξ/σία από sts4x4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sts4x4 είπε

Καλησπέρα, 

Ποιό είναι εκείνο το αξεσουάρ με το οποίο θα μπορούν τα φώτα κήπου να ανάβουν-σβήνουν μόνα τους με βάσει την εκάστοτε δύση και ανατολή;

Τώρα είναι συνδεδεμένα σε κλασικό χρονοδιακόπτη πρίζας ο οποίος απαιτεί την δική μου παρέμβαση με την αλλαγή των εποχών και ώρας.

Homeassistant και ένα sonoff basic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...