Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, therock είπε

Εβαλα sonoff r3 στον πινακα για να ελεγχω θερμοσιφωνα απο κίνητο. Ο ηλεκτρολογος ομως μου ειπε πως μπορει να τραβηξει καμια 20αρια Ampere και μπορει να εχω προβλημα που δινει 10 το Sonoff. Τοσο λενε τα specs του (10A/2200W). Λετε στην πορεια να χω κανα θεμα

Επισης επειδη ειμαι νεος στο ολο θεμα, τα scene πως δουλευουν? Δηλαδη πως μπορω να βαλω ενα σεναριο που κανει μονιτορ τη κατασταση του διακοπτη και πχ να με εδιοποιει αν ειναι ανοικτος πανω απο μιση ωρα

Βγάλε άμεσα τον sonoff και επουδενί μην ανοίξεις τον θερμοσίφωνα μη πάρεις καμιά φωτιά.

Θα βάλεις ένα 25αρι ρελέ το οποίο θα τροφοδοτεί τον θερμοσίφωνα και το sonoff θα δίνει σε αυτό να ανοιγοκλείνει μέσω των βοηθητικών επαφών.

Κοίτα πως το έχω στο δικό μου:

Screenshot_2021-11-16-05-59-26-56.jpg.43fe86d08fda26f96f2a79fdc9257956.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Βγάλε άμεσα τον sonoff και επουδενί μην ανοίξεις τον θερμοσίφωνα μη πάρεις καμιά φωτιά.

Θα βάλεις ένα 25αρι ρελέ το οποίο θα τροφοδοτεί τον θερμοσίφωνα και το sonoff θα δίνει σε αυτό να ανοιγοκλείνει μέσω των βοηθητικών επαφών.

Κοίτα πως το έχω στο δικό μου:

Screenshot_2021-11-16-05-59-26-56.jpg.43fe86d08fda26f96f2a79fdc9257956.jpg

Κανονικά θέλει και μια ασφάλεια 2 ή 4 ή 6 Α για να ασφαλίσει και το sonnoff. Αν θέλει κάποιος να μπορεί να το ανάβει με το χέρι σε περίπτωση που είτε δεν έχει πρόσβαση στο sonnoff είτε αυτό χαλάσει, θέλει έναν μεταγωγικό (ή αλλιώς τον λένε και 3 θέσεων), ή έστω ένα διακόπτη παράλληλα με την έξοδο του sonnoff.

Όπως λέει και το παιδί από επάνω απαγορεύεται δια ροπάλου να περάσει το φορτίο του θερμ μέσα από το sonnoff

Και εννοείται ότι δεν καταργείς την 20Α ασφάλεια του θερμοσίφωνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, parido είπε

Για δες αυτό 

Διαστάσεις 39.2x39.2x18

https://a.aliexpress.com/_mNGUaVk

Αυτό δηλαδή μπαίνει και χωρίς ουδέτερο; Μπορούμε να το βάλουμε και πίσω από το φωτιστικό αντί για μέσα στη πρίζα ώστε να τραβήξουμε ουδέτερο από μια κοντινή πρίζα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/11/2021 στις 5:53 ΜΜ, kifinas είπε

Θέλει hub. Το ίδιο και η αντίστοιχη σειρά για έξυπνο πίνακα της Legrand CX3 Netatmo. Μια άλλη λύση θα ήταν συνδυασμός ενός διακόπτη χαμηλής ισχύος που οδηγεί ένα ρελέ υψηλής ισχύος, πχ shelly, fibaro κλπ.

Ναι, την ανακάλυψα τη σειρά CX3 και εκεί θα πάω. Ναι θέλει ένα έξτρα διακόπτη στον πίνακα που ουσιαστικά είναι το hub εκτός αν έχεις το hub για τους διακόπτες της Legrand που τότε δε χρειάζεσαι και άλλο. Μου φάνηκε πολύ τίμιο σαν λύση και σε λεφτά βγαίνει πάνω κάτω ίδιο με το να έπαιρνα τον ελληνικό διακόπτη με wifi αλλά χωρίς homekit και χωρίς το οικοσύστημα της Legrand.

Τους έχει χρησιμοποιήσει κανείς να μας πει εντυπώσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια σορρυ αλλα αληθεια δε καταλαβα τιποτα απο οσα μου ειπατε. παντως μυο εβαλε χθες μια 16αρα ασφαλεια που περναει απο το sonoff. Θα στειλω τις απαντησεις στον ηλεκτρολογο να δω τι δεν εγινε. Παντως τον διακοπτη που τον ανοιγα πριν, τον κατηργησα, και στην θεση του μπηκε το sonoffa, απλα υποστηριζεται απο την 16αρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, therock είπε

Παιδια σορρυ αλλα αληθεια δε καταλαβα τιποτα απο οσα μου ειπατε. παντως μυο εβαλε χθες μια 16αρα ασφαλεια που περναει απο το sonoff. Θα στειλω τις απαντησεις στον ηλεκτρολογο να δω τι δεν εγινε. Παντως τον διακοπτη που τον ανοιγα πριν, τον κατηργησα, και στην θεση του μπηκε το sonoffa, απλα υποστηριζεται απο την 16αρα..

Μίλα με άλλον ηλεκτρολόγο. Ο συγκεκριμένος είναι επικίνδυνος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Του στειλα τις εικονες και περιμενω απαντηση. Γενικα να πω τι εγινε οσο περιμενουμε. Ειχα ενα λαμπακι θερμοσιφωνα και διπλα την ασφαλεια που ανεβοκατεβαζα για να αναψει. Την βγαλαμε, βαλαμε εκει το sonoff και απα κατω μια καινουρια 16 αρα. Η οποια ειναι μονιμως ανοιχτη σε περιπτωση που βραχυκυκλωσει του sonoff, και εγω το ανοιγοκλεινω απλα απο το κουμπακι η απο την εφαρμογη. Το φωτακι παντως του θερμοσιφωνα αναβι, και δε μου χει πεταξει και τιποτα μεχρι στιγμης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, therock είπε

Του στειλα τις εικονες και περιμενω απαντηση. Γενικα να πω τι εγινε οσο περιμενουμε. Ειχα ενα λαμπακι θερμοσιφωνα και διπλα την ασφαλεια που ανεβοκατεβαζα για να αναψει. Την βγαλαμε, βαλαμε εκει το sonoff και απα κατω μια καινουρια 16 αρα. Η οποια ειναι μονιμως ανοιχτη σε περιπτωση που βραχυκυκλωσει του sonoff, και εγω το ανοιγοκλεινω απλα απο το κουμπακι η απο την εφαρμογη. Το φωτακι παντως του θερμοσιφωνα αναβι, και δε μου χει πεταξει και τιποτα μεχρι στιγμης.

Αν είναι τα πράγματα όπως τα περιγράφεις αυτή τη στιγμή το sonoff το οποίο είναι κατασκευασμένο για να αντέχει το πολύ 10 αμπέρ αυτή τη στιγμή ασφαλίζεται με μία ασφάλεια 16 αμπέρ και μάλιστα διέρχεται από μέσα του ρεύμα το οποίο υπερβαίνει κατά πολύ τις δυνατότητες της υπόψη συσκευής. Οπότε να αναμένεις από ένα απλό τσαφ μέχρι ένα βαρβάτο βραχυκύκλωμα που πιθανώς να οδηγήσει και σε φωτιά. Αν επαναλαμβάνω τα πράγματα έχουν συνδεθεί όπως τα περιγράφεις.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ρευμα περναει απο αυτα ανα πασα στιγμη, η μονο οταν του ζηταω να αναψει το θερμοσιφωνα

τον ενημερωσα και θα βαλουμε τον 25αρι ρελε που αναφερθηκε. Απλα για να καταλαβω και γω που ειμαι τελειως ασχετος, τι ειναι ο ρελες σε σχεσε με την ασφαλεια. Δηλαδη οκ εχει μια 16αρα να το ασφαλιζει, αλλα ο ρελος που θα παερναει το ρευμα τι ειναι? Απο την στιγμη παντως που αυτο ειναι βαθμονομημενο για 10, ο ρελες 25 και οσο και να ειναι παλι δε θα το καψει που ειναι 10αρι

Εχω αγχωθει με το θεμα και πρεπει να κλεισω με αυτο

 

EDIT: τι απο αυτα να παρω

https://www.skroutz.gr/c/4107/rele-ragas/m/10111/Hager/f/1084375/diarrois.html

Επεξ/σία από therock
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, thn είπε

Κανονικά θέλει και μια ασφάλεια 2 ή 4 ή 6 Α για να ασφαλίσει και το sonnoff. Αν θέλει κάποιος να μπορεί να το ανάβει με το χέρι σε περίπτωση που είτε δεν έχει πρόσβαση στο sonnoff είτε αυτό χαλάσει, θέλει έναν μεταγωγικό (ή αλλιώς τον λένε και 3 θέσεων), ή έστω ένα διακόπτη παράλληλα με την έξοδο του sonnoff.

Επειδή μόλις εχθές έβαλα και εγώ τον διακόπτη της sonoff με ενα ρελε ισχυος, θα ήθελα να μου εξηγήσεις λίγο παραπάνω τι εννοείς. Γιατί όντως με απασχολεί πώς θα ανάψω το θερμοσίφωνα σε περίπτωση που το sonoff τα παίξει.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον παιδια να το παμε βημα-βημα γιατι ξαναλεω εχετε να κανετε με ασχετο (εμενα). Αυτη ειναι η κατασταση με τον πινακα πριν μπει το sonoff (δεν μπηκε εκει που το κραταω, απλα εκανα δοκιμες πως θα φαινετε). Λοιπον πανω αριστερα ειναι το λαμπακι του θερμοσιφωνα και διπλα η ασφαλεια που ανεβαζα οταν ηθελα να τον αναψω. Η ασφαλεια αυτη εφυγε και ακριβως στην ιδια θεση μπηκε το σονοφ, και κατω στη μεση, εκει που φαινεται με το ασπρο καπακι στην φωτο, μπηκε ασφαλεια που ασφαλιζει το sonoff. Οταν ανοιγω το sonoff ειτε με κουμπακι ειτε με εφαρμογη αναβει το λαμπακι του θερμοσιφωνα. Αυτη ειναι η υπαρχουσα κατασταση.

Η ιδανικη κατασταση που λετε εσεις ποια ειναι? Ασφαλεια θερμοσιφωνα οπως ειχε πριν, μονιμα ανεβασμενη θεση, να προσθεσω ρελε 25αρι, μετα σονοφφ, και εξτρα την ασφαλεια του σονοφφ που προστεθηκε?863915044_20211025_151814-Copy.jpg.41aac7bc13f96ecdc36893c1016c3242.jpg

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, therock είπε

Το ρευμα περναει απο αυτα ανα πασα στιγμη, η μονο οταν του ζηταω να αναψει το θερμοσιφωνα

τον ενημερωσα και θα βαλουμε τον 25αρι ρελε που αναφερθηκε. Απλα για να καταλαβω και γω που ειμαι τελειως ασχετος, τι ειναι ο ρελες σε σχεσε με την ασφαλεια. Δηλαδη οκ εχει μια 16αρα να το ασφαλιζει, αλλα ο ρελος που θα παερναει το ρευμα τι ειναι? Απο την στιγμη παντως που αυτο ειναι βαθμονομημενο για 10, ο ρελες 25 και οσο και να ειναι παλι δε θα το καψει που ειναι 10αρι

Εχω αγχωθει με το θεμα και πρεπει να κλεισω με αυτο

 

EDIT: τι απο αυτα να παρω

https://www.skroutz.gr/c/4107/rele-ragas/m/10111/Hager/f/1084375/diarrois.html

Το ρελέ έχει δύο σετ επαφών. Οι κύριες ας πούμε και οι δευτερεύουσες. Αυτό που θέλουμε είναι το θερμοσίφωνο να παίρνει ρεύμα από κάτι ισχυρό , σε αυτήν την περίπτωση τις κύριες επαφές ( που αντέχουν 25Α για ένα 25αρι ρελέ) . Η εντολή μπορεί να ενεργοποιείται μέσω των δευτερευουσων επαφών με το onoff . Οπότε το sonoff ίσα ίσα που θα δίνει ρεύμα. 

Φαντάσου έναν τεράστιο βράχο στην κορυφή ενός λόφου και πας εσύ και πετάς μια πέτρα και πέφτει. Ο βράχος είναι οι κύριες επαφές, η πέτρα οι βοηθητικές.

Λίγο απλοϊκά αλλά για να καταλάβεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο εδω θα παρω

https://www.skroutz.gr/s/25616708/Hager-Ρελέ-Ράγας-Ισχύος-230V-25A-2NO-ESC225.html

Πειτε μου μονο ρε μαγκες, πρεπει να ξαναβαλω συμπληρωματικα με τον ρελε και τον παλιο διακοπτη που ειχα στη θεση που μπηκε τωρα ο σονοφφ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...