Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nkarama είπε

Ετσι θα μπορείς να ανοιγοκλείνεις θερμοσίφωνα και με τον παλαιό διακόπτη, αν κάποια στιγμή χαλάσει το SONOFF

Χμμμ, μολις συνειδητοποίησα ότι έχω συνδέσει τον ρελέ εν σειρά με τον διακόπτη συνεπώς έχω χάσει τη δυνατότητα εναλλακτικού τρόπου ( όπως παλιά) τροφοδότησης του θερμοσίφωνα. Ωραίος.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 16/11/2021 στις 6:46 ΜΜ, therock είπε

Ρωταω να βγαλω ακρη. Επαρχια ειμαι εδω, δεν νομιζω καποιος απο τους γεροντες 60αρηδες να ξερει απο sonoff και smart μπλιμπλικια. Τεσπα του πα αμεσα να επαναφερει τον παλιο κλασσικο διακοπτη που ειχα πριν, μεχρι να δω τι θα κανω. Εν τω μεταξυ εχω παρειγειλαει νεο r3 sonoff και τον 25αρι ρελε που ειπαμε.

Μηπως το sonoff r3 δε κανει γενικα με τα 10Α και πρεπει να βρω κατι αλλο. παντως και παλιοτερα που ειχα ρωτησει εδω μεσα και ειχα πει r3 basic για θερμοσιφωνα δεν ειχε διαφωνησει κανεις

Συγνωμη ο θερμοσυφωνας εχει 20αρι ρελε τουλαχιστον και αυτός ο "ηλεκτρολογος" το αντικαθιστά με κατι 10A(άσχετα με smart κτλ) και δεν σου είπε οτι αυτό είναι επικινδυνο και δεν το κάνω;

Με την ερωτηση που κάνεις μετα για το r3 φαινεται οτι δεν εχεις καταλάβει τίποτα από όσα σου έγραψε ο thn οπότε άσε τον θερμοσύφωνα όπως είναι και ανέβαζε τον διακόπτη κάθε φορά ,είναι ποιο ασφαλές...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα σας .

έχω  την Alexa αρκετό καιρό τώρα μαζι  με το Broadlink RM Pro και είχα συνδέσει τους sonoff διακόπτες ενεργοποιώντας το ewelink skill στην εφαρμογή στο κινητό.. είχα κάνει discaver  τις συσκευές στην συσκευή (Alexa) και ήταν όλα καλά .

Τώρα τελευταία έχω χάσει όλες τις συσκευές sonoff απο την συσκευή ..μιλώντας στην alexa να ανοίξει κάποια δεν μπορεί να ανοίξει καμιά .

Μιλώντας από την alexa στην εφαρμογή στο κινητό τις ανοίγει όλες τις συσκευές  .

Κοιτώντας το ewelink skill στο App λέει ότι έχει πάψει να λειτουργεί πια ..

Ξέρει κανείς να μου πει πως θα επαναλειτουργήσουν οι συσκευές στην συσκευή?

Έχει βγει κάποιο άλλο App?

Δεν βρήκα κάτι που έψαξα ...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, li@m είπε

Ερώτηση για το sonoff r2. Γιατί ενώ πάω στο inching κανω save διαλέγοντας πχ 20λεπτά δεν το κρατάει;

Σου ξεφεύγει κάποιο απο τα save. Ξανά προσπάθησε με προσοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

…όπως σας έλεγα θέλω να πάρω smart switches αλλά που να ψάχνω ουδέτερο και που να ανοίγω διακόπτες. Έλεγα λοιπόν μήπως υπήρχε κάτι που να μην θέλει ουδέτερο για να το βάλω πίσω από το φωτιστικό (στη βάση του) και τσαφ… βλέπω στο AliExpress ένα που μάλλον δεν χρειάζεται ουδέτερο. 
Σκέφτομαι τότε 🤔 να το πάρω ή να ρωτήσω στο insomnia πρώτα τα παιδιά που κάτι παραπάνω ξέρουν;

…και ρώτησα αλλά κανείς δεν μου απάντησε…☹️

Επεξ/σία από mkougis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, mkougis είπε

…όπως σας έλεγα θέλω να πάρω smart switches αλλά που να ψάχνω ουδέτερο και που να ανοίγω διακόπτες. Έλεγα λοιπόν μήπως υπήρχε κάτι που να μην θέλει ουδέτερο για να το βάλω πίσω από το φωτιστικό (στη βάση του) και τσαφ… βλέπω στο AliExpress ένα που μάλλον δεν χρειάζεται ουδέτερο. 
Σκέφτομαι τότε 🤔 να το πάρω ή να ρωτήσω στο insomnia πρώτα τα παιδιά που κάτι παραπάνω ξέρουν;

…και ρώτησα αλλά κανείς δεν μου απάντησε…☹️

https://discord.gg/Cu9DH4CQ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Ναι το είδα. Πόσες σελίδες πρέπει να διαβάσω για να βρω την απάντηση, «θέλει ουδέτερο» ή «δεν θέλει ουδέτερο». 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, mkougis είπε

Ναι το είδα. Πόσες σελίδες πρέπει να διαβάσω για να βρω την απάντηση, «θέλει ουδέτερο» ή «δεν θέλει ουδέτερο». 

καταρχας το λινκ που εχεις βαλει δεν ανοιγει 😂 και απαιτεις απο τους αλλους να σου απαντησουν για το λινκ που δεν ανοιγει 😂 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, τι ρουτερ να κοιταξω για περιπου 40 συσκευες? θα θελα να εχει καλη καλυψη μιας και ειναι στο παταρι.. 

δεν με ενδιαφερει ποσες lan θα εχει, υπαρχει swich, θα ηθελα φυσικα υποχρεωτικα 1000αρι λαν, και wifi 6 κατα προτιμιση. 

internet θα περνει απο το NetGear Nighthawk MR5200

υπολογιζω γυρω στο 100αρικο...  

αυτο λεει τιποτα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, mkougis είπε

Ναι το είδα. Πόσες σελίδες πρέπει να διαβάσω για να βρω την απάντηση, «θέλει ουδέτερο» ή «δεν θέλει ουδέτερο». 

Ίσως πρέπει να ρωτήσεις κάποιον ηλεκτρολόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, mkougis είπε

Ναι το είδα. Πόσες σελίδες πρέπει να διαβάσω για να βρω την απάντηση, «θέλει ουδέτερο» ή «δεν θέλει ουδέτερο». 

Το shelly 1L μπορεί να λειτουργήσει και χωρίς ουδέτερο. 
 

https://shelly.cloud/documents/user_guide/shelly_1l.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, emperor4her είπε

Καλησπερα, τι ρουτερ να κοιταξω για περιπου 40 συσκευες? θα θελα να εχει καλη καλυψη μιας και ειναι στο παταρι.. 

δεν με ενδιαφερει ποσες lan θα εχει, υπαρχει swich, θα ηθελα φυσικα υποχρεωτικα 1000αρι λαν, και wifi 6 κατα προτιμιση. 

internet θα περνει απο το NetGear Nighthawk MR5200

υπολογιζω γυρω στο 100αρικο...  

αυτο λεει τιποτα? 

Ανάλογα την διαμόρφωση του σπιτιού, αποστάσεις, τοίχοι κτλ μπορεί να είναι καλύτερα να βάλεις ένα σύστημα mesh με 2 σταθμούς. Σε δικές μου δοκιμές με ένα ρούτερ δεν μπόρεσα να καλύψω ένα σπίτι 84τμ. χωρίς περίεργη διαμόρφωση. Πολλές smart συσκευές έχουν μικρή εμβέλεια, τις χαντακώνουμε κι εμείς σε δύσκολα σημεία για να τις κρύψουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, nkarama είπε

Το shelly 1L μπορεί να λειτουργήσει και χωρίς ουδέτερο. 
 

https://shelly.cloud/documents/user_guide/shelly_1l.pdf

Θέλω κάτι να συνεργάζεται με Tuya. Αυτό που είδα € 11,08  30% Off | AVATTO 1/2/3 Gang Tuya Zigbee Light Switch Module no Neutral Wired, 2 Way Control DIY Smart Breaker Works with Alexa Google Home
https://a.aliexpress.com/_mKkpVPk γράφει κάτι για no neutral αλλά δεν τους έχω εμπιστοσύνη τους κινέζους και έλεγα μήπως κάποιος ξέρει κάτι. 

Επεξ/σία από mkougis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, pantelikas είπε

Ανάλογα την διαμόρφωση του σπιτιού, αποστάσεις, τοίχοι κτλ μπορεί να είναι καλύτερα να βάλεις ένα σύστημα mesh με 2 σταθμούς. Σε δικές μου δοκιμές με ένα ρούτερ δεν μπόρεσα να καλύψω ένα σπίτι 84τμ. χωρίς περίεργη διαμόρφωση. Πολλές smart συσκευές έχουν μικρή εμβέλεια, τις χαντακώνουμε κι εμείς σε δύσκολα σημεία για να τις κρύψουμε.

Εχεις κατι να προτεινεις? 

κοιτα, την κοσμοτε το default, μια χαρα πιανει σημα σε ολο το σπιτι, απλα δεν μπορει να σηκωσει ολες τις συσκευες.

οποτε  θελω αν πω δεν εχω περιεργη διαμορφωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...