Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ χρησιμοποιώ 2 Deco M4 κι έχω περίπου 50 συσκευές online. Δεν έχω κάνει reboot παρά μόνο κατά λάθος ή σε διακοπή ρεύματος. Πέρσι 2 άτομα τηλεργασία και 2 τηλεμάθημα, όλοι οι αυτοματισμοί φώτων κτλ χωρίς πρόβλημα με 100άρα γραμμή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

18 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Σου ξεφεύγει κάποιο απο τα save. Ξανά προσπάθησε με προσοχή

Ένα save είναι αδερφέ. Εσένα είναι περισσότερα; παίζει κάποιο ρόλο η χώρα που επιλέγεις στην αρχή για να κάνεις sign up? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, pantelikas είπε

Εγώ χρησιμοποιώ 2 Deco M4 κι έχω περίπου 50 συσκευές online. Δεν έχω κάνει reboot παρά μόνο κατά λάθος ή σε διακοπή ρεύματος. Πέρσι 2 άτομα τηλεργασία και 2 τηλεμάθημα, όλοι οι αυτοματισμοί φώτων κτλ χωρίς πρόβλημα με 100άρα γραμμή

Οπότε θεωρείς ότι είναι καλύτερο να κινηθώ σε κάτι τέτοιο?  Υπάρχει κάποιος λόγος να πάει κάποιος σε ρούτερ και όχι σε τέτοια λύση? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ένα ρούτερ πάντα κάποια γωνία του σπιτιού θα έχει λιγότερο σήμα. Σε όλες τις γωνίες (εγώ τουλάχιστον) έχω φώτα, διακόπτες κτλ. Πριν το mesh είχα μήνυμα για χαμηλό σήμα. Με το mesh έχεις επίσης το πλεονέκτημα ότι μοιράζεις το βάρος σε 2 cpu αντί για 1

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, pantelikas είπε

Με ένα ρούτερ πάντα κάποια γωνία του σπιτιού θα έχει λιγότερο σήμα. Σε όλες τις γωνίες (εγώ τουλάχιστον) έχω φώτα, διακόπτες κτλ. Πριν το mesh είχα μήνυμα για χαμηλό σήμα. Με το mesh έχεις επίσης το πλεονέκτημα ότι μοιράζεις το βάρος σε 2 cpu αντί για 1

ωραιος, σε ευχαριστω! κατα τυχη εχω τη δυνατοτητα να τα δοκιμασω, τα εχει ενας φιλος και δεν τα χρησιμοποιει, θα τα δοκιμασω και αν μεινω ευχαριστημενος θα τα παρω και σε καλη τιμη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/11/2021 στις 11:14 ΜΜ, ribo7 είπε

Τσέκαρες το Inventor Control στα Skills του Alexa app?

Δεν είναι το πρόβλημα η Alexa, το Inventor control το κατέβασα αλλά δεν υποστηρίζει το δικό μ το κλιματιστικό τελικά, υποστηριζει μόνο κάποια πιο καινούρια μοντέλα οπότε το δικό μ δεν γίνεται μέσω εφαρμογή της Inventor.. μόνο με broadlink..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα τον Shelly em μαζί με ένα clamp μέτρησης ενέργειας, αλλά ενώ τα συνδέσω κανονικά και εμφανίζονται στην εφαρμογή, δεν κάνει μέτρηση ενέργειας.

Εμφανιζεται η τάση του Shelly, ακούγεται το ρελέ όταν τον ανοίγω/κλείνω από την εφαρμογή, αλλά στα πεδία μέτρησης της κατανάλωσης δεν καταγράφει τίποτα.

Καμία ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, popopo είπε

Αγόρασα τον Shelly em μαζί με ένα clamp μέτρησης ενέργειας, αλλά ενώ τα συνδέσω κανονικά και εμφανίζονται στην εφαρμογή, δεν κάνει μέτρηση ενέργειας.

Εμφανιζεται η τάση του Shelly, ακούγεται το ρελέ όταν τον ανοίγω/κλείνω από την εφαρμογή, αλλά στα πεδία μέτρησης της κατανάλωσης δεν καταγράφει τίποτα.

Καμία ιδέα;

To clamp το έχεις βάλει γύρω από το καλώδιο που θες να μετρήσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, liakjim είπε

To clamp το έχεις βάλει γύρω από το καλώδιο που θες να μετρήσεις;

Ναι δοκίμασα και σε καλώδιο ενιαίο (φάση, ουδέτερος, γείωση) αλλά και σε καλώδιο μόνο φάσης. Δεν δείχνει τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, popopo είπε

Ναι δοκίμασα και σε καλώδιο ενιαίο (φάση, ουδέτερος, γείωση) αλλά και σε καλώδιο μόνο φάσης. Δεν δείχνει τίποτα.

Μήπως δεν τα έχεις συνδέσει σωστά;

https://shelly.cloud/documents/user_guide/shelly_em.pdf

@popopo

το clamp έχει βελάκι

 

 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι σωστά είναι. Έχω συνδέσει L και Ν στο ρεύμα και το P1+ P1- στο clamp.

Στο 0 δεν έχω συνδέσει κάτι.

Δοκίμασα και στα P2+ P2- αλλά πάλι τίποτα.

Το em προστίθεται σαν συσκευή κανονικά στο room που έχω φτιάξει, βλέπω τις ρυθμίσεις του αλλά δεν δείχνει μέτρηση ενέργειας.

Το βελάκι δείχνει σωστά στην κατεύθυνση του ρεύματος.

Edit. Διάβασα σε κάποιο ξένο post ότι σε κάποιους παρουσίασε το ίδιο μετά από update.

Επεξ/σία από popopo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, popopo είπε

Ναι σωστά είναι. Έχω συνδέσει L και Ν στο ρεύμα και το P1+ P1- στο clamp.

Στο 0 δεν έχω συνδέσει κάτι.

Δοκίμασα και στα P2+ P2- αλλά πάλι τίποτα.

Το em προστίθεται σαν συσκευή κανονικά στο room που έχω φτιάξει, βλέπω τις ρυθμίσεις του αλλά δεν δείχνει μέτρηση ενέργειας.

Το clamp έχει βελάκι , αν μπει αντίστροφα δεν παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Το clamp έχει βελάκι , αν μπει αντίστροφα δεν παίζει.

Ναι το έχω να δείχνει την κατεύθυνση του ρεύματος (από την πρίζα της συσκευής που θέλω να μετρήσω, προς την συσκευή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, popopo είπε

Ναι το έχω να δείχνει την κατεύθυνση του ρεύματος (από την πρίζα της συσκευής που θέλω να μετρήσω, προς την συσκευή).

Για να σιγουρευτείς ότι δεν κάνεις κάτι λάθος (δεν ξέρω αν θέλει ίδια φάση) ή ότι έχει κάποια βλάβη , θα πρότεινα να το βάλεις σε κάποια συσκευή που έχει καλώδιο , πχ μια τοστιέρα, έναν βραστήρα κοκ και να του δώσεις τάση από την ίδια πρίζα με ένα ταφ (λίγο προσοχή, θα έφτιαχνα ένα καλώδιο με schuko πρίζα ) και το plug στο καλώδιο της τοστιέρας (ή ότι άλλο βάλεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...