Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 4/12/2021 στις 8:14 ΜΜ, harrysvr είπε

μεσα στον πινακα? γιατι εκει εχω φερει το καλωδιο...

Δεν πρόσεξα την φράση (μέσα στον πίνακα). https://www.skroutz.gr/s/27357054/Mean-Well-Τροφοδοτικό-Ράγας-HDR15-5-03-036-0202.html

Τάση? Κάποιο στοιχείο παραπάνω?

τροφοδοτικο ράγας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 ώρες πριν, vasilllis είπε

Δεν πρόσεξα την φράση (μέσα στον πίνακα). https://www.skroutz.gr/s/27357054/Mean-Well-Τροφοδοτικό-Ράγας-HDR15-5-03-036-0202.html

Τάση? Κάποιο στοιχείο παραπάνω?

τροφοδοτικο ράγας.

Εννοεις να συνδεσω την οθονη στο τροφοδοτικο? αν ναι, η οθονη παιρνει 2χ 1,55v ενω το τροφ. μεχρι 12v...

 Μηπως υπαρχει ραγας με οθονη ?

1q.jpg

2q.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, harrysvr είπε

Εννοεις να συνδεσω την οθονη στο τροφοδοτικο? αν ναι, η οθονη παιρνει 2χ 1,55v ενω το τροφ. μεχρι 12v...

 Μηπως υπαρχει ραγας με οθονη ?

1q.jpg

2q.jpg

https://electremporiki.gr/product/UERMOMETRO-RAGAS-AC1-27TS2RE/

 

https://www.ergo-tel.gr/index.php?cPath=841_1152_2002

Σιγουρα θα βρεις φθηνοτερα απέξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/11/2021 στις 12:06 ΜΜ, nkarama είπε

Βαζεις το ρελέ ισχύος παράλληλα με τον υπάρχον διακόπτη.

Το ρελέ ισχύος πρέπει να είναι όσα Αμπέρ είναι και ο διακόπτης σωστά? Ρωτάω γιατί διαβάζω ότι προτείνετε ρελέ 25Α αλλά ο διακόπτης μου είναι 40Α.Δεν ξέρω αν έχει νόημα να αναφερθεί ότι η ασφάλεια μου είναι Β20 (ηλιακός θερμοσίφωνας 4kw). Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, vasilllis είπε

Ευχαριστω θα το κοιταξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδω και κάποιες ώρες δε μπορώ να χειριστώ κανένα smart διακόπτη (sonoff κατα κύριο λόγο) μέσω της alexa.

Μέσω ewelink δουλεύουν κανονικά αλλα η alexa μου τα βγάζει unresponsive.

Εχει κανείς παρόμοιο πρόβλημα;

Επεξ/σία από dimitris_sal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, dimitris_sal είπε

Εδω και κάποιες ώρες δε μπορώ να χειριστώ κανένα smart διακόπτη (sonoff κατα κύριο λόγο) μέσω της alexa.

Μέσω ewelink δουλεύουν κανονικά αλλα η alexa μου τα βγάζει unresponsive.

Εχει κανείς παρόμοιο πρόβλημα;

Όντως . Έχουν κάποιο προβλήμα οι server της amazon. Δεν δουλεύει καμία συσκευή μέσω του Alexa app.Ουτε το prime video δουλεύει. .https://www.google.com/amp/s/thehill.com/policy/technology/584696-amazon-web-services-are-down-taking-huge-parts-of-internet-offline%3famp

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, ioap είπε

Το ρελέ ισχύος πρέπει να είναι όσα Αμπέρ είναι και ο διακόπτης σωστά? Ρωτάω γιατί διαβάζω ότι προτείνετε ρελέ 25Α αλλά ο διακόπτης μου είναι 40Α.Δεν ξέρω αν έχει νόημα να αναφερθεί ότι η ασφάλεια μου είναι Β20 (ηλιακός θερμοσίφωνας 4kw). Ευχαριστώ.

Οσο πιο μεγάλο ,τόσο πιο πολύ αντέχει(αυτό έκαναν και τοποθέτησαν 40Α διακόπτη σε εσένα).Με 25Α ρελέ είσαι μιά χαρά.

Σε καμία περιπτώση ομώς δεν μπαίνει τα ρελέ παράλληλα με το διακόπτη θερμοσίφωνα.ΠΟΤΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, vasilllis είπε

Οσο πιο μεγάλο ,τόσο πιο πολύ αντέχει(αυτό έκαναν και τοποθέτησαν 40Α διακόπτη σε εσένα).Με 25Α ρελέ είσαι μιά χαρά.

Σε καμία περιπτώση ομώς δεν μπαίνει τα ρελέ παράλληλα με το διακόπτη θερμοσίφωνα.ΠΟΤΕ.

Τελικά οι γνώμες διίστανται?! Παράλληλα πρέπει να μπει το ρελέ ισχύος ή σε σειρά με τον διακόπτη?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Spiridonakis είπε

Καλησπέρα με huawei p40 θα μπορούσα να ξεκινήσω smart home η πάμε για αλλαγή κινητού?

Τι εννοεις να ξεκινησεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανείς πρόβλημα με τις ρουτίνες  στην alexa;Ενώ έχουν επιστρέψει οι περισσότερες λειτουργίες μετά το χθεσινό πρόβλημα στους server της amazon οι ρουτίνες στην alexa δεν δουλεύουν. Από τις άλλες εφαρμογές δουλεύουν   κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

5 ώρες πριν, themis_17 είπε

Τι εννοεις να ξεκινησεις?

Εννοώ ότι σίγουρα δεν θα είναι συμβατό με Google Home. Με alexa η κάποιο άλλο θα ήταν έτσι ώστε να μπορώ να δίνει εντολές από το κινητό μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Λοιπόν είπα και εγώ σιγά σιγά να ξεκινήσω με κάποιες έξυπνες συσκευές στο σπίτι. Επέλεξα να χρησιμοποιήσω την alexa οπότε και πήρα το echo που σεταρίστηκε μια χαρά.
Έχω πάρει και μια λάμπα Xiaomi Mi Smart LED Bulb Essential White & Color καθώς και μια viomi SE. Και οι δύο συσκευές έχουν σεταριστεί και δουλεύουν με την εφαρμογή Xiaomi Home.

Όμως με την έλευση πλέον του echo έλεγα να το συνδέσω και στην alexa. Κατέβασα λοιπόν το skill Mi Home.  Όμως όταν κάνω search συσκευές δε μου βρίσκει ούτε τη λάμπα ούτε τη σκούπα.
Ο λογαριασμός της amazon έχει τη διεύθυνσή μου στην Ελλάδα και στο Mi Home πάλι έχω λογαριασμό με περιοχή Ελλάδα.

Τι μου διαφεύγει???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, vasilllis είπε

Οσο πιο μεγάλο ,τόσο πιο πολύ αντέχει(αυτό έκαναν και τοποθέτησαν 40Α διακόπτη σε εσένα).Με 25Α ρελέ είσαι μιά χαρά.

Σε καμία περιπτώση ομώς δεν μπαίνει τα ρελέ παράλληλα με το διακόπτη θερμοσίφωνα.ΠΟΤΕ.

 

22 ώρες πριν, ioap είπε

Τελικά οι γνώμες διίστανται?! Παράλληλα πρέπει να μπει το ρελέ ισχύος ή σε σειρά με τον διακόπτη?!

Και εμένα θα με ενδιέφερε να ξέρω γιατί να μην βάλεις το ρελέ παράλληλα με τον διακόπτη…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...