Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, than2031995 είπε

Δεν έχω χάσει ποτέ αυτά τα θερμόμετρα από το δίκτυο. Ίσως είναι μακρία από το bridge? Έχω καμιά 30αρια συσκευές συνολικά. Τα Sonoff τα θερμόμετρα για μένα είναι από τα καλύτερα και έχουν σταθερό καλό Update θερμοκρασίας. Ενώ της Xiaomi είναι αρκετά πιο σπαραδικά μέχρι κια ώρες πολλές (καταλαβαίνω έχει να κάνει και με την διαφορά θερμοκρασίας αλλά και πάλι)

Είναι λίγο παλιός ο Atom αλλά αν δεν το χρησιμοποιείς πια ίσως αξίζει να δοκιμάσεις αν μπορείς να φλασάρεις το HAOS στον δίσκο του και να δεις αν δουλεύει. Αν δουλεύει και είναι ΟΚ τότε έχεις μια καλή αρχή για να ξεκινήσεις και να μπεις στο παιχνίδι 😉

Ποια θερμόμετρα λες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 13/12/2021 στις 12:18 ΠΜ, funbreaker είπε

Έχει βρεθεί τελικά τρόπο να μπαίνουν δεδομένα θερμοκρασίας/υγρασίας στον Google assistant με κάποιον αισθητήρα και μετά να κάνει ενέργειες με βάση τα δεδομένα;

Ενέργειες (routines) από Google Home, για την ώρα το ξεχνάς. Είναι καθαρά θέμα Google και δεν το υποστηρίζει. Αισθητήρες θερμοκρασίας και υγρασίας, έχω καταφέρει 1 και μοναδική φορά με κάποια voice εντολή που έδωσα στο Google Assistant να μου διαβάσει τις θερμοκρασίες και υγρασίες των Broadlink που έχω. Πέραν της μίας εκείνης φοράς (που δεν θυμάμαι ακριβώς τι είπα) δεν έχει ξαναγίνει (μου διαβάζει σε τι θερμοκρασίες είναι ρυθμισμένα τα air coinditions). Σίγουρα υπάρχει η εντολή και την δέχεται, αλλά δεν θυμάμαι ποια ήταν γιατί δοκίμαζα διάφορες random εκείνη την ώρα. Επίσης, για την ώρα τουλάχιστον, ξεχνάς να στης εμφανίζει σε οθόνη (αν έχεις πχ Google Nest Hub).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα τα φώτα σας!! Έχω στο σπίτι μου ηλεκτρικά ρολά  για τα παντζουρια με διακοπτη. Ο ηλεκτρολογος έχει ουδέτερο στο μηχανισμό στο ρόλο αλλά δεν τον έχει κατεβάσει στο διακοπτη. Ξέρει κανεις πως μπορώ να τα κάνω smart ? Αλλά να μην κατεβάσω ουδέτερο στο διακοπτη. Γίνεται; Για να μη σκαψω τον τοίχο. Υπάρχει κάτι άλλο που να μπορώ να κάνω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, lambros είπε

Εγώ που θέλω θερμόμετρα με οθόνη να βάλω σε κάθε δωμάτιο;;

αυτα είναι μια χαρά. αν τα πάρεις από bangood μπορεί να τα βρεις με 3-3,5€ το ένα

Xiaomi Mi Temperature & Humidity Monitor 2 NUN4126GL | BestPrice.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Justelene235 είπε

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα τα φώτα σας!! Έχω στο σπίτι μου ηλεκτρικά ρολά  για τα παντζουρια με διακοπτη. Ο ηλεκτρολογος έχει ουδέτερο στο μηχανισμό στο ρόλο αλλά δεν τον έχει κατεβάσει στο διακοπτη. Ξέρει κανεις πως μπορώ να τα κάνω smart ? Αλλά να μην κατεβάσω ουδέτερο στο διακοπτη. Γίνεται; Για να μη σκαψω τον τοίχο. Υπάρχει κάτι άλλο που να μπορώ να κάνω; 

Τι είχες σκοπό να βάλεις; Μπορείς να βάλεις τον ελεγκτή, πχ το Shelly 2.5 στο κουτί του ρολού αντί για πίσω από την πρίζα. Έτσι κρατάς και τον διακόπτη για έλεγχο και έχεις απομακρυσμένο έλεγχο. Θες όμως τον ηλεκτρολόγο να κάνει τις αλλαγές στην καλωδίωση (ο διακόπτης να πάει στο Shelly και το Shelly στο ρολό) και να το στερεώσει κάπου με ασφάλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Μπορεί να μου προτείνει κάποιος κάτι αξιόπιστο για να μπορέσω να ανοίξω το θερμοσίφωνα απομακρυσμένα χωρίς να πάρει φωτιά 🔥? Στον πίνακα έχω διπολική ασφάλεια 20Α και θερμοσίφωνα 4000Βαττ,είμαι κομπλέ με αυτό το κομμάτι,πως θα μπορούσα να μήν παρακάμψω αυτά αλλά να το κάνω έξυπνο χωρίς την 🔥 που ανέφερα παραπάνω? Έχω HA, έξυπνες συσκευές ποικιλία μάρκες και πρωτόκολλα, διάβασα κάπου εδώ για sonoff αλλά δεν είδα το μοντέλο,και συνδεσμολογία περίεργη, δηλαδή να μπει παράδειγμα ένας 6A sonoff και να περνάνε από αυτόν σε πλήρες φορτίο 20Α μου φαίνεται αδύνατον χωρίς barbeque

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/12/2021 στις 6:27 ΜΜ, lambros είπε

Σε αυτα ομως πρέπει να παίξω με esp kai Bluetooth σωστά;;

Flash και τέτοια;;

Δεν σεταρωνται εύκολα out of box

Μετο bluetooth του RPi παίζουν κανονίκά. Αν είναι εκτός εμβέλειες τότε ναι, θα χρειαστεί να βάλεις κάποιο esp σαν ενδιάμεσο.

Σετάρονται ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ. Σε 10 λεπτά είσαι έτοιμος. 

Απλά, επειδή δεν φαίνονται απο τις φωτογραφίες, είναι λίγο μικρά. Τα περίμενα λίγο μεγραλύτερα....

 

15 ώρες πριν, Vasilica89 είπε

Καλησπέρα! Μπορεί να μου προτείνει κάποιος κάτι αξιόπιστο για να μπορέσω να ανοίξω το θερμοσίφωνα απομακρυσμένα χωρίς να πάρει φωτιά 🔥? Στον πίνακα έχω διπολική ασφάλεια 20Α και θερμοσίφωνα 4000Βαττ,είμαι κομπλέ με αυτό το κομμάτι,πως θα μπορούσα να μήν παρακάμψω αυτά αλλά να το κάνω έξυπνο χωρίς την 🔥 που ανέφερα παραπάνω? Έχω HA, έξυπνες συσκευές ποικιλία μάρκες και πρωτόκολλα, διάβασα κάπου εδώ για sonoff αλλά δεν είδα το μοντέλο,και συνδεσμολογία περίεργη, δηλαδή να μπει παράδειγμα ένας 6A sonoff και να περνάνε από αυτόν σε πλήρες φορτίο 20Α μου φαίνεται αδύνατον χωρίς barbeque

Sonoff, shelly και άλλα τέτοια χρησιμοποιούνται να να ελέγξουν ένα πραγματικό ρελέ ισχύος. Εχει συζητηθεί αρκετά το θέμα. Ψάξε σε προηγούμενα posts...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Vasilica89 είπε

Καλησπέρα! Μπορεί να μου προτείνει κάποιος κάτι αξιόπιστο για να μπορέσω να ανοίξω το θερμοσίφωνα απομακρυσμένα χωρίς να πάρει φωτιά 🔥? Στον πίνακα έχω διπολική ασφάλεια 20Α και θερμοσίφωνα 4000Βαττ,είμαι κομπλέ με αυτό το κομμάτι,πως θα μπορούσα να μήν παρακάμψω αυτά αλλά να το κάνω έξυπνο χωρίς την 🔥 που ανέφερα παραπάνω? Έχω HA, έξυπνες συσκευές ποικιλία μάρκες και πρωτόκολλα, διάβασα κάπου εδώ για sonoff αλλά δεν είδα το μοντέλο,και συνδεσμολογία περίεργη, δηλαδή να μπει παράδειγμα ένας 6A sonoff και να περνάνε από αυτόν σε πλήρες φορτίο 20Α μου φαίνεται αδύνατον χωρίς barbeque

Εγώ τελικά πήρα  αυτό. Από αξιοπιστία δεν ξέρω θα δείξει είναι σχετικά καινούριο προϊόν αλλά έχει προστασία.

Που να μπλεκεις τώρα με παράλληλους διακόπτες,ασφάλειες,προστασίες κτλ.

Ένα 40αρι πήρα την 20Α.

Επεξ/σία από Damned7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Vasilica89 είπε

Καλησπέρα! Μπορεί να μου προτείνει κάποιος κάτι αξιόπιστο για να μπορέσω να ανοίξω το θερμοσίφωνα απομακρυσμένα χωρίς να πάρει φωτιά 🔥? Στον πίνακα έχω διπολική ασφάλεια 20Α και θερμοσίφωνα 4000Βαττ,είμαι κομπλέ με αυτό το κομμάτι,πως θα μπορούσα να μήν παρακάμψω αυτά αλλά να το κάνω έξυπνο χωρίς την 🔥 που ανέφερα παραπάνω? Έχω HA, έξυπνες συσκευές ποικιλία μάρκες και πρωτόκολλα, διάβασα κάπου εδώ για sonoff αλλά δεν είδα το μοντέλο,και συνδεσμολογία περίεργη, δηλαδή να μπει παράδειγμα ένας 6A sonoff και να περνάνε από αυτόν σε πλήρες φορτίο 20Α μου φαίνεται αδύνατον χωρίς barbeque

Εάν από συσκευή που αντέχει 6Α περάσεις 10-15 Α, μάντεψε... 🔥

Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι με το Sonoff να οπλίσεις ένα ρελέ ισχύος (25Α). Απ'το Sonoff θα περάσουν κάτι λίγα mA που τραβάει το ισχύος στο πηνίο του, ενώ το ρεύμα του θερμοσίφωνα θα το αναλάβει το δεύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Damned7 είπε

Εγώ τελικά πήρα  αυτό. Από αξιοπιστία δεν ξέρω θα δείξει είναι σχετικά καινούριο προϊόν αλλά έχει προστασία.

Που να μπλεκεις τώρα με παράλληλους διακόπτες,ασφάλειες,προστασίες κτλ.

Ένα 40αρι πήρα την 20Α.

Κ εγώ αυτό έβλεπα αλλά σε πολλά φόρουμ διαβάζω (γενικά) ότι μπορεί το 20Α(κινέζικα amper 😄😄😄) να μην ισχύει

Το κακό είναι ότι δεν είναι zigbee

 

17 λεπτά πριν, Haldol είπε

Εάν από συσκευή που αντέχει 6Α περάσεις 10-15 Α, μάντεψε... 🔥

Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι με το Sonoff να οπλίσεις ένα ρελέ ισχύος (25Α). Απ'το Sonoff θα περάσουν κάτι λίγα mA που τραβάει το ισχύος στο πηνίο του, ενώ το ρεύμα του θερμοσίφωνα θα το αναλάβει το δεύτερο.

Είδα ένα σχεδιάγραμμα αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως κόβει το ρεύμα,

Το ίδιο κ εγώ έχω μόνο την διπολική, ασφάλεια δεν υπάρχει

Screenshot_2021-11-16-05-59-26-56.jpg.43fe86d08fda26f96f2a79fdc9257956.jpg

Επεξ/σία από Vasilica89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...