Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάρε μια πιο μεγάλη.

Δεν νομίζω οι Κινέζοι να κάνουν μαλ...α με ασφάλειες ρεύματος. Αν ήταν έτσι θα έβγαζαν ένα μόνο μοντέλο και όχι 10 διαφορετικά. Υπάρχει και μοντέλο zigbee από Ali.

Επεξ/σία από Damned7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 λεπτά πριν, Damned7 είπε

Πάρε μια πιο μεγάλη.

Δεν νομίζω οι Κινέζοι να κάνουν μαλ...α με ασφάλειες ρεύματος. Αν ήταν έτσι θα έβγαζαν ένα μόνο μοντέλο και όχι 10 διαφορετικά. Υπάρχει και μοντέλο zigbee από Ali.

Ali βάλε δύο μήνες,το ερώτημα είναι αν πάρω την 32αρα σε περίπτωση χτυπά ξύλο τι θά γίνει!? Θα κοπούν φάση ουδέτερο!? Κ αυτό με το wifi δεν έχει καταναλώσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Vasilica89 είπε

Είδα ένα σχεδιάγραμμα αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως κόβει το ρεύμα,

Το ίδιο κ εγώ έχω μόνο την διπολική, ασφάλεια δεν υπάρχει

Το ρελέ έχει 2 "μεριές". Ένα πηνίο και ένα διακόπτη. Η πρώτη μεριά (πηνίο) είναι αυτό που ελέγχει τη δεύτερη. Δηλαδή, όταν δώσεις τάση στην πρώτη μεριά, συνδέεται ο διακόπτης στη δεύτερη. 

Κατά τα άλλα, πηνίο και διακόπτης ΔΕΝ επικοινωνούν με κάποιο άλλο τρόπο. Δηλαδή η τάση που βλέπει η πρώτη μεριά δεν έχει κάποια επαφή / σχέση με την τάση στη δεύτερη.

Από τη στιγμή που έχεις 2P διακόπτη και κόβεις L+N, θέλεις ένα 2P NO ρελέ. Τι μάρκες χρησιμοποιείς (Hager, ABB κ.λπ) ώστε να σου δώσω κωδικό, αν θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Haldol είπε

Το ρελέ έχει 2 "μεριές". Ένα πηνίο και ένα διακόπτη. Η πρώτη μεριά (πηνίο) είναι αυτό που ελέγχει τη δεύτερη. Δηλαδή, όταν δώσεις τάση στην πρώτη μεριά, συνδέεται ο διακόπτης στη δεύτερη. 

Κατά τα άλλα, πηνίο και διακόπτης ΔΕΝ επικοινωνούν με κάποιο άλλο τρόπο. Δηλαδή η τάση που βλέπει η πρώτη μεριά δεν έχει κάποια επαφή / σχέση με την τάση στη δεύτερη.

Από τη στιγμή που έχεις 2P διακόπτη και κόβεις L+N, θέλεις ένα 2P NO ρελέ. Τι μάρκες χρησιμοποιείς (Hager, ABB κ.λπ) ώστε να σου δώσω κωδικό, αν θες.

Έχω το  Hager MWN520 C20 και λυχνία SVN122,οπότε κ έναν Basic sonoff μου κάνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Vasilica89 είπε

Έχω το  Hager MWN520 C20 και λυχνία SVN122,οπότε κ έναν Basic sonoff μου κάνει?

Το MWN520 δεν είναι ρελέ, είναι ασφάλεια. Δεν μπορεί να "ελεγχθεί".

Πάρε ένα ESC225 για ρελέ. 

Λυχνία και Sonoff οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Haldol είπε

Το MWN520 δεν είναι ρελέ, είναι ασφάλεια. Δεν μπορεί να "ελεγχθεί".

Πάρε ένα ESC225 για ρελέ. 

Λυχνία και Sonoff οκ.

Οπότε μετά την διπολική βάζω το παρακάτω με το σχεδιάγραμμα που έδειξα παραπάνω και πάνω σε αυτό κουμπώνει και το  sonoff σωστά?

https://www.kafkas.gr/ilektrologiko-yliko/iliko-ragas/cheirismos/rele-ragas/rele-ragas-230v/hager-rele-ischyos-ragas-25a-230vac-dc-2no_193869/

Έχω στον πίνακα και pzem,για να διαπιστώσω οπότε λειτουργεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα έχει κανείς εμπειρία από ψηφιακό θερμοστάτη; Θέλω να χειρίζομαι απομακρυσμενα και να μπορώ να προγραμματιζω άνοιγμα κλείσιμο των καλοριφέρ. Έριξα μια ματιά αλλά βλέπω τεράστιο εύρος τιμών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, Par1s* said:

Καλησπέρα έχει κανείς εμπειρία από ψηφιακό θερμοστάτη; Θέλω να χειρίζομαι απομακρυσμενα και να μπορώ να προγραμματιζω άνοιγμα κλείσιμο των καλοριφέρ. Έριξα μια ματιά αλλά βλέπω τεράστιο εύρος τιμών.

netatmo thermostat (legrand)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Vasilica89 είπε

Οπότε μετά την διπολική βάζω το παρακάτω με το σχεδιάγραμμα που έδειξα παραπάνω και πάνω σε αυτό κουμπώνει και το  sonoff σωστά?

https://www.kafkas.gr/ilektrologiko-yliko/iliko-ragas/cheirismos/rele-ragas/rele-ragas-230v/hager-rele-ischyos-ragas-25a-230vac-dc-2no_193869/

Έχω στον πίνακα και pzem,για να διαπιστώσω οπότε λειτουργεί

Στο σχεδιάγραμμα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ασφάλεια. Ούτε για το φορτίο (θερμοσίφωνας) ούτε για την καλωδίωση του Sonoff. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟ.

Ερώτηση: εσύ μόνο το MWN520 έχεις για τον θερμοσίφωνα? απλό διπολικό διακόπτη δεν σου έχουν βάλει? Αν όχι... τι να πω... οι επιστήμονες ηλεκτρολόγοι πάντα με εκπλήσουν... 

Τέλος πάντων, εσύ θα χρησιμοποιήσεις την ασφάλεια που ήδη έχεις. Δηλαδη θα κάνεις αυτό που λέει το σχεδιάγραμμα και εκεί που λέει Boiler θα παρεμβάλεις την MWN520.

Απο αυτή, θα φύγεις για τον θερμοσίφωνα. Δηλαδή η ασφάλεια θα είναι η τελευταία πριν τον θερμοσίφωνα.

Επίσης καλό είναι την τροφοδοσία στο SONOFF να την ασφαλίσεις. Είτε βάζοντας μια έξτρα ασφάλεια, είτε παίρνοντας απο μια υπάρχουσα 10άρα. Προσοχή στο καλώδιο που θα τροφοδοτίσει το SONOFF. Θα πρέπει να είναι διατομής αντίστοιχης της ασφάλειας. Πχ αν πάρεις απο 10άρα θα πρέπει να είναι τουλάχιστον 1.5mm2. Μεγαλύτερο δεν πειραζει.

Αν έχεις ΚΑΙ διακόπτη για τον θερμοσίφωνα (που θα έπρεπε να έχεις), τότε εγώ προσωπικά (κάποιοι λένε το αντίθετο εδω) θα τον έβαζα παράλληλα στο ρελέ. 

Με λιγα λόγια

για την τροφοδοσία του θερμοσίφωνα:  Γενική ασφάλεια -> Γενικός διακόπτης -> Ρελέ (και διπολικός διακόπτης αν υπάρχει) -> ασφάλεια MWN520 -> Θερμοσίφωνας.

για τον έλεγχο του ρελέ: Γενική ασφάλεια -> γενικός διακόπτης -> ασφάλεια 10Α -> sonoff -> βοηθητικές επαφες ρελέ.

 

1 ώρα πριν, Spect~ είπε

Υπάρχει τρόπος να μπει κατι στον πίνακα που να μετράει την κατανάλωση ρεύματος;

Υπάρχουν μπόλικα... 

παράδειγμα: Shelly EM ή EM3 (για τριφασική). 

Επεξ/σία από nkarama
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
22 λεπτά πριν, nkarama είπε

παράδειγμα: Shelly EM ή EM3 (για τριφασική). 

ωραιος! και απο οτι ειδα εχει ευκολη συνδεση χωρίς πειράγματα στον πινακα. (εννοειται οτι δεν θα το κανω εγω οταν και αν το κανω).

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Spect~ είπε

Υπάρχει τρόπος να μπει κατι στον πίνακα που να μετράει την κατανάλωση ρεύματος;

Εχω  pzem σε esphome, μετράει και είτε το έχετε σε web server με ανοιχτό port 80 είτε μέσο HA

13 ώρες πριν, nkarama είπε

Στο σχεδιάγραμμα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ασφάλεια. Ούτε για το φορτίο (θερμοσίφωνας) ούτε για την καλωδίωση του Sonoff. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟ.

Ερώτηση: εσύ μόνο το MWN520 έχεις για τον θερμοσίφωνα? απλό διπολικό διακόπτη δεν σου έχουν βάλει? Αν όχι... τι να πω... οι επιστήμονες ηλεκτρολόγοι πάντα με εκπλήσουν... 

Τέλος πάντων, εσύ θα χρησιμοποιήσεις την ασφάλεια που ήδη έχεις. Δηλαδη θα κάνεις αυτό που λέει το σχεδιάγραμμα και εκεί που λέει Boiler θα παρεμβάλεις την MWN520.

Απο αυτή, θα φύγεις για τον θερμοσίφωνα. Δηλαδή η ασφάλεια θα είναι η τελευταία πριν τον θερμοσίφωνα.

Επίσης καλό είναι την τροφοδοσία στο SONOFF να την ασφαλίσεις. Είτε βάζοντας μια έξτρα ασφάλεια, είτε παίρνοντας απο μια υπάρχουσα 10άρα. Προσοχή στο καλώδιο που θα τροφοδοτίσει το SONOFF. Θα πρέπει να είναι διατομής αντίστοιχης της ασφάλειας. Πχ αν πάρεις απο 10άρα θα πρέπει να είναι τουλάχιστον 1.5mm2. Μεγαλύτερο δεν πειραζει.

Αν έχεις ΚΑΙ διακόπτη για τον θερμοσίφωνα (που θα έπρεπε να έχεις), τότε εγώ προσωπικά (κάποιοι λένε το αντίθετο εδω) θα τον έβαζα παράλληλα στο ρελέ. 

Με λιγα λόγια

για την τροφοδοσία του θερμοσίφωνα:  Γενική ασφάλεια -> Γενικός διακόπτης -> Ρελέ (και διπολικός διακόπτης αν υπάρχει) -> ασφάλεια MWN520 -> Θερμοσίφωνας.

για τον έλεγχο του ρελέ: Γενική ασφάλεια -> γενικός διακόπτης -> ασφάλεια 10Α -> sonoff -> βοηθητικές επαφες ρελέ.

 

Υπάρχουν μπόλικα... 

παράδειγμα: Shelly EM ή EM3 (για τριφασική). 

Εγώ λέω να το κάνω έτσι όπως πρώτη φωτό,έχω και γενικό διακόπτη,μετά γενική ασφάλεια και μετά την 2P του θερμοσίφωνα,δείτε 2 φωτό, ασφάλεια μετά την 2P και ανάμεσα τους με θερμοσίφωνα δεν έχει

Παρακαλώ να μην απαντηθεί με παράθεση για να υπάρχει δυνατότητα διαγραφής φωτό σε περίπτωση λάθους συνδεσμολογίας,με κάθε επιφύλαξη

 

 

Επεξ/σία από Vasilica89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την λογική ότι ο διακόπτης μπαίνει πριν την ασφάλεια, στο σχήμα που έκανες θα έβαζα πρώτα το ρελέ και μετά την διπολική ασφάλεια που έχεις. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/12/2021 στις 3:56 ΜΜ, Damned7 είπε

Εγώ τελικά πήρα  αυτό. Από αξιοπιστία δεν ξέρω θα δείξει είναι σχετικά καινούριο προϊόν αλλά έχει προστασία.

Που να μπλεκεις τώρα με παράλληλους διακόπτες,ασφάλειες,προστασίες κτλ.

Ένα 40αρι πήρα την 20Α.

Το έχετε στο HA? είτε απλά μόνο μέσο tuya? Επειδή είδα κ σήμα bluetooth τελικά δεν είναι wifi?το βάλατε μόνος του στον πίνακα? κατανάλωση μήπως έχει είτε μόνο on off?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχω παραλάβει ακόμα.

Εννοείται ότι δεν βάζω χέρι εγώ στον πίνακα,δεν παίζουν με τα ρεύματα θα φέρω ηλεκτρολόγο να γίνει σωστή δουλειά.

Με Smart Life θα το δουλέψω.

Η κατανάλωση δεν με απασχολεί έχω  myHome Online Ν ΚΟΤ Α με παλιές τιμές για 2 χρόνια.

Επεξ/σία από Damned7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...