Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, GeG είπε
5 ώρες πριν, Vasilica89 είπε

Εγώ πάντως βρήκα την υγειά μου με το παρακάτω zigbee gateway, υποστηρίζει πάνω από 100 συσκευές zigbee και το  μεγάλο + είναι ότι έχει και Ethernet,από τότε που το έβαλα ούτε μια αποσύνδεση και επίσης λειτουργούν όλα ρολόι

https://zig-star.com/projects/zigbee-gw-lan/

Λειτουργεί σαν ρούτερ είτε coordinator, αφήνω το λινκ παραπάνω

Αυτο πολυ καλη φάση φαίνεται; έχει κάποιος άλλος άποψη;

εγω χρησιμοποιω ενα sonoff zigbee bridge που τρεχει zigbee2tasmota και "μιλαει" με mqtt με το Openhab που τρεχει ολα τα υπολοιπα.Ειναι ευκολο,γρηγορο και εξαιρετικα σταθερο.Εχω βεβαια και εξαιρετικο δικτυο wifi ....οποτε μαλλον αυτο βοηθαει πολυ και αυτο εχω να συμβουλεψω οποιον ξεκινησει με το home automation.H πολυ καλη και σταθερη υποδομη δικτυου ασυρματου αλλα και ενσυρματου ειναι must.Ειναι η βαση να αρχιζεις να  "χτιζεις" .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 14/1/2022 στις 11:04 ΠΜ, panosv7 είπε

Αυτή τη στιγμή έχω 2 έξυπνες πρίζες για τα κλιματιστικά (για μέτρηση κατανάλωσης μόνο) 6 έξυπνες πρίζες με μετρητή ενέργειας για να αναβοσβήνω και να μετράω κατανάλωση στα καλοριφέρ που εχω μετατρέψει σε Autoheat, σύστημα αυτόματου ποτίσματος blitzwolf, 5 διακόπτες για τέντες, 5 ρελε για wifi ρολλα,  και τελευταίο entry ένα θερμόμετρο-υγρόμετρο με ενσωματωμένο IR για χειρισμο συσκευων.

Το θερμόμετρο με τις υπερυθρες είναι αυτό

https://gr.banggood.com/MoesHouse-WiFi-Tuya-Smart-IR-Remote-Controller-Temperature-and-Humidity-Sensor-for-Air-Conditioner-TV-AC-Works-with-Alexa-Google-Home-p-1913276.html?utm_source=googleshopping&utm_medium=cpc_organic&gmcCountry=GR&utm_content=minha&utm_campaign=minha-grg-el-pc&currency=EUR&cur_warehouse=CN&createTmp=1&utm_source=googleshopping&utm_medium=cpc_bgs&utm_content=sxxx&utm_campaign=sxxx-ssc-grg-el-cw-all-1122&ad_id=563661393344&gclid=EAIaIQobChMIhIOSpfGw9QIVx5BoCR0gHwHlEAQYAyABEgKD__D_BwE

Καλησπέρα. Το χρησιμοποιείς με την Alexa μήπως; Αν ναι, πώς συνεργάζεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/1/2022 στις 12:34 ΠΜ, GeG είπε

smart plug τι αλλο περα απο λαμπες βαζετε; δημιουργηστε μου σας παρακαλω νεες αναγκες 😅

να θυμίσω και τον συμφορουμίτη που είχε μπει εδώ και ρώταγε γιατί δεν μπορούσε να ανάψει το ρούτερ που το έκλεινε με έξυπνη πρίζα και δεν μπορούσε μετά να το βάλει μπροστά...

Do Not Try This At Home

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, kostaskontis είπε

εγω χρησιμοποιω ενα sonoff zigbee bridge που τρεχει zigbee2tasmota και "μιλαει" με mqtt με το Openhab που τρεχει ολα τα υπολοιπα.Ειναι ευκολο,γρηγορο και εξαιρετικα σταθερο.Εχω βεβαια και εξαιρετικο δικτυο wifi ....οποτε μαλλον αυτο βοηθαει πολυ και αυτο εχω να συμβουλεψω οποιον ξεκινησει με το home automation.H πολυ καλη και σταθερη υποδομη δικτυου ασυρματου αλλα και ενσυρματου ειναι must.Ειναι η βαση να αρχιζεις να  "χτιζεις" .

Με τι έχεις στήσει το WiFi σου ubiquity?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, ekkli είπε

να θυμίσω και τον συμφορουμίτη που είχε μπει εδώ και ρώταγε γιατί δεν μπορούσε να ανάψει το ρούτερ που το έκλεινε με έξυπνη πρίζα και δεν μπορούσε μετά να το βάλει μπροστά...

Do Not Try This At Home

οτι καλυτερο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Bourdoulas είπε

Επειδή δεν έχω ουδέτερο και έχω διαβάσει διαφορά προβλήματα για τους διακόπτες που λειτουργούν χωρίς αυτόν. 

Α οκ, νόμιζα ότι αφού είχε το πολυφωτο θα περνούσε και από το διακόπτη. Υπάρχει μια μικρή ελπίδα ακομη: ο διακόπτης σου δίνει 1 καλώδιο φάσης ή 2 στο πολυφωτο; Εμενα έδινε 2 (ήταν της μόδας στις παλιές οικοδομες) και μετετρεψα το ένα σε ουδέτερο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, lambros είπε

Με τι έχεις στήσει το WiFi σου ubiquity?

ηθελα αλλα τελικα για το διαμερισμα μας ειναι overkill....ενα απλο archer ax50 εχω με μεσο ορο 50 wireless clients και καμια 20αρια wired.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/1/2022 στις 10:18 ΠΜ, GeG είπε

Καφετιερα ήθελα και εγώ να βάλω αλλά πως θα γίνει, αν πατήσω να ξεκινήσει και δεν είναι στο ρευμα, οταν την συνδέσω θέλει παλι πατημα! Μάλλον είναι συγκεκριμένες που θα έχουν διακόπτη και όχι μπουτον όπως εμένα.

Κάπου είχα δει μια συσκευή που πατούσε το κουμπί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, anonymous999 είπε

Α οκ, νόμιζα ότι αφού είχε το πολυφωτο θα περνούσε και από το διακόπτη. Υπάρχει μια μικρή ελπίδα ακομη: ο διακόπτης σου δίνει 1 καλώδιο φάσης ή 2 στο πολυφωτο; Εμενα έδινε 2 (ήταν της μόδας στις παλιές οικοδομες) και μετετρεψα το ένα σε ουδέτερο

Στο σαλόνι είναι έτσι όπως το περιγράφεις. Παρήγγειλα έναν διακόπτη Zigbee της moeshouse να δοκιμάσω μπας και λειτουργήσει χωρίς ουδέτερο και capacitor. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, aardwolf είπε

Καλησπέρα. Το χρησιμοποιείς με την Alexa μήπως; Αν ναι, πώς συνεργάζεται;

Alexa δεν εχω, οπότε δεν μπορώ να σου πω!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα,

θελω να αγορασω door sensors για να προσθεσω σε ha για σπιτι, θα ειναι τα πρωτα που βαζω, αρα ποια προτεινετε?

εννοειται οτι θελω να ειναι wifi δηλ να μην περναω καλωδια..

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, navger είπε

Καλημερα,

θελω να αγορασω door sensors για να προσθεσω σε ha για σπιτι, θα ειναι τα πρωτα που βαζω, αρα ποια προτεινετε?

εννοειται οτι θελω να ειναι wifi δηλ να μην περναω καλωδια..

 

ευχαριστω

εαν ηδη εχεις zigbee δικτυο παρε τους aqara .....αλλα και zigbee να μην εχεις παλι τους aqara παρε αλλα θα χρειαστεις και  ενα gateway.Χρησιμοποιω και τους sonoff (zigbee) που ειναι πιο οικονομικοι εχουν τα θεματακια τους....και χειροτερη ποιοτητα κατασκευης.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, JT71 είπε

Καλημέρα. ΄Εχετε να  προτείνετε κάποιο wifi motion sensor που να μπορεί να φορτίζει τις μπαταρίες του;

οι wifi ασυρματες συσκευες εχουν θεμα με την αυτονομια ,ειναι ενεργοβορες και θελουν συνεχεια μπαταριες.Θα σου προτεινα να δεις κατι αλλο εκτος wifi.Aν επιμενεις για καποιο λογο τοτε κοιτα να παιρνουν ΑΑ ή ΑΑΑ ωστε να βαλεις επαναφορτιζομενες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kostaskontis είπε

οι wifi ασυρματες συσκευες εχουν θεμα με την αυτονομια ,ειναι ενεργοβορες και θελουν συνεχεια μπαταριες.Θα σου προτεινα να δεις κατι αλλο εκτος wifi.Aν επιμενεις για καποιο λογο τοτε κοιτα να παιρνουν ΑΑ ή ΑΑΑ ωστε να βαλεις επαναφορτιζομενες.

Ναι το ξέρω οτι είναι ενεργοβόρες  για αυτό ήθελα κάτι που να μπορεί να φορτίζει. Θέλω να δω wifi γιατί οι zigbee αισθητήρες  που έχω δεν είναι τόσο αξιόπιστοι. Ξέρεις κάποιο συγκεκριμένο αισθητήρα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...