Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 18/1/2022 στις 2:07 ΜΜ, jimbo77 είπε

Επειδή δε βρήκα κάτι σχετικό, μήπως έχει βγει κάτι για να αλλάξεις αυτό σε ηλεκτρικό και να είναι συμβατό ιδανικά με homekit/ha; Μάλλον απίθανο, ε;

Λογικά πρέπει να γίνει αλλαγή ρολλών και εκεί να μπει κάτι smart.

IMG_4401.jpeg

https://www.amazon.de/-/en/s?k=Rademacher+alexa&page=2&crid=21N9Z5WVB9X4B&qid=1642601930&sprefix=rademacher+alexa%2Caps%2C125&ref=sr_pg_2

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
20 λεπτά πριν, lalexoulhs είπε

Και τι ακριβώς θα κάνει με αυτό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Spect~ είπε

Και τι ακριβώς θα κάνει με αυτό; 

Αυτό δείχνει ενδιαφέρον :

 

https://www.amazon.de/Radmacher-RolloTron-Swivel-Standard-14153019/dp/B013FQJETS/ref=mp_s_a_1_22?crid=21N9Z5WVB9X4B&keywords=Rademacher+alexa&qid=1642618200&sprefix=rademacher+alexa%2Caps%2C125&sr=8-22

 

Βέβαια δεν πρέπει να έχει smart features 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, jimbo77 είπε

θεωρητικα με πατεντα μπορεις να το φτιαξεις με ενα shelly. Βαζεις ενα shelly Μεταξυ του καλωδιου που παει στην πριζα και των κουμπιων

Επεξ/σία από Spect~
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, JT71 είπε

Ναι το ξέρω οτι είναι ενεργοβόρες  για αυτό ήθελα κάτι που να μπορεί να φορτίζει. Θέλω να δω wifi γιατί οι zigbee αισθητήρες  που έχω δεν είναι τόσο αξιόπιστοι. Ξέρεις κάποιο συγκεκριμένο αισθητήρα ;

Το Zigbee είναι πιο αξιόπιστο από το WiFi σε γενικές γραμμές. Πιθανότερο είναι να φταίει η συσκευή παρά το πρωτόκολλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω στον κήπο ταινία LED με συμβατότητα HomeKit. Όλο το σπίτι έχει Hue, οπότε θα πήγαινα με τη μία σε Hue Outdoor. Αλλά σ' αντίθεση με τις κλασικές ταινίες Hue, οι Outdoor δεν "κόβονται", ούτε "ενώνονται". Άρα τι κάνουμε; 

Λύση 1. Απλή ταινία Hue (μη - αδιάβροχη), μέσα σε... διάφανο σωλήνα, γι' αδιαβροχοποίηση; Σιλικόνη κ.λπ στην άκρη και δε συμμαζεύεται;

Λύση 2. Απλή αδιάβροχη ταινία (dumb) με HomeKit plug / ενδιάμεσο διακόπτη. Οκ, θα δουλέψει, αλλά χάνω δυνατότητες. Έχω μόνο on-off. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Bourdoulas είπε

Το Zigbee είναι πιο αξιόπιστο από το WiFi σε γενικές γραμμές. Πιθανότερο είναι να φταίει η συσκευή παρά το πρωτόκολλο.

Σε zigbee αισθητήρες ποιους χρησιμοποιείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Haldol είπε

Θέλω στον κήπο ταινία LED με συμβατότητα HomeKit. Όλο το σπίτι έχει Hue, οπότε θα πήγαινα με τη μία σε Hue Outdoor. Αλλά σ' αντίθεση με τις κλασικές ταινίες Hue, οι Outdoor δεν "κόβονται", ούτε "ενώνονται". Άρα τι κάνουμε; 

Λύση 1. Απλή ταινία Hue (μη - αδιάβροχη), μέσα σε... διάφανο σωλήνα, γι' αδιαβροχοποίηση; Σιλικόνη κ.λπ στην άκρη και δε συμμαζεύεται;

Λύση 2. Απλή αδιάβροχη ταινία (dumb) με HomeKit plug / ενδιάμεσο διακόπτη. Οκ, θα δουλέψει, αλλά χάνω δυνατότητες. Έχω μόνο on-off. 

κοιτα govee,onvis,yeelight λεντοταινιες ,δεν ξερω αν ολες εχουν υποστηρηξη για homekit.... αλλιως ψαχνεις aliexpress για "homekit led controller".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κ γω sonoff έχω motion sensors ZigBee αλλά βγαίνουν συχνά offline κ τελειώνουν τις μπαταρίες γρήγορα.το ίδιο κ το smart button.οι door sensors είναι καλύτεροι αλλά κ αυτοί έχουν βγει offline κάποιες φορές.Εκτος αν έχω πέσει σε ελαττώματικα προϊόντα.Αυτα που παίζουν ασταμάτητα είναι οι wifi door sensor της sonoff όπως κ άλλα προϊόντα wifi της sonoff που έχω ποτέ δεν μου έχουν κάνει προβλήματα.Γι αυτό έψαχνα motion sensor wifi  αλλά δεν βρίσκω κάτι άλλο εκτός από Shelly

Επεξ/σία από JT71
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους,

Έχω εγκαταστήσει εδώ και καιρό αρκετές κάμερες της Srihome, σε σπίτι, εξοχικό, φίλους κτλ.

Το τελευταίο διάστημα διαπιστώθηκε ότι ενώ μπορούμε να ακούσουμε κανονικά ήχους από τους χώρους που είναι τοποθετημένες, εντούτοις δεν μπορούμε να ακουστούμε όταν εμείς χρησιμοποιούμε το μικρόφωνο για να μιλήσουμε.

Σε κινητά τηλέφωνα Samsung ισχύει στάνταρ, έγιναν δοκιμές με 3 διαφορετικά μοντέλα, σε Xiaomi από την άλλη με ένα Pocophone F1 που έγινε δοκιμή φαινόταν να δουλεύει αλλά με την ένταση του ήχου πολύ χαμηλή.

Δεν έχω συναντήσει ξανά κάτι αντίστοιχο και γι αυτό ζητώ την άποψη σας.

Εννοείται ότι έχω στείλει μήνυμα και στο support της εταιρείας αλλά ως γνωστόν οι Κινέζοι είτε κάνουν τους Κινέζους, είτε καθυστερούν χαρακτηριστικά στις απαντήσεις τους.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Επεξ/σία από sts4x4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, sts4x4 είπε

Καλημέρα σε όλους,

Έχω εγκαταστήσει εδώ και καιρό αρκετές κάμερες της Srihome, σε σπίτι, εξοχικό, φίλους κτλ.

Το τελευταίο διάστημα διαπιστώθηκε ότι ενώ μπορούμε να ακούσουμε κανονικά ήχους από τους χώρους που είναι τοποθετημένες, εντούτοις δεν μπορούμε να ακουστούμε όταν εμείς χρησιμοποιούμε το μικρόφωνο για να μιλήσουμε.

Σε κινητά τηλέφωνα Samsung ισχύει στάνταρ, έγιναν δοκιμές με 3 διαφορετικά μοντέλα, σε Xiaomi από την άλλη με ένα Pocophone F1 που έγινε δοκιμή φαινόταν να δουλεύει αλλά με την ένταση του ήχου πολύ χαμηλή.

Δεν έχω συναντήσει ξανά κάτι αντίστοιχο και γι αυτό ζητώ την άποψη σας.

Εννοείται ότι έχω στείλει μήνυμα και στο support της εταιρείας αλλά ως γνωστόν οι Κινέζοι είτε κάνουν τους Κινέζους, είτε καθυστερούν χαρακτηριστικά στις απαντήσεις τους.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Και σε Xiaomi 360 έπρεπε να κρατήσω πατημένο το μικρόφωνο στην οθόνη και να είναι η ένταση του ήχου στο τέρμα με το πλήκτρο+ , ακουγόταν μετά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...