Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Theo X είπε

Ότι sonoff είχα τα ξήλωσα λόγω αποσυνδέσεων. Πλέον χρησιμοποιώ κυρίως Aqara και αποσυνδέσεις τέλος. Το hub μου είναι conbee 2 σε Home Assistant.

Μάλλον πρέπει να το πάρω απόφαση και να τελειώνω με zigbee sonoff.Είπα να κάνω μια τελευταία προσπάθεια για να μην μαζεύω πολλά hub.Τα aqara είναι ενδιαφέρον κ το Aqara M2 Smart Hub έχει και ir.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκέφτομαι να ξεκινήσω να δοκιμάζω home assistant, έχω διακόπτες-πρίζες  sonoff, xiaomi, blitzwolf. Χρειάζεται να αλλάξεις firmware στις συσκευές ή τις βρίσκει κατευθείαν ; αν έχω καταλάβει καλά ούτε reset θα χρειαστούν ;

Επεξ/σία από marksk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Theo X είπε

Ότι sonoff είχα τα ξήλωσα λόγω αποσυνδέσεων. Πλέον χρησιμοποιώ κυρίως Aqara και αποσυνδέσεις τέλος. Το hub μου είναι conbee 2 σε Home Assistant.

Ναι τα Aqara ειναι βραχος οσα χρονια τα χρησιμοποιω αλλα και στα sonoff δεν εχω αποσυνδεσεις ,το μονο παραπονο ειναι η ποιοτητα κατασκευης/πλαστικο αλλα για την τιμη τους λες....οκ.Ξαναλεω,οσοι εχετε προβληματα με zigbee ριχτε μια ματια  στο wifi σας μηπως παρεμβαλει.Δοκιμαστε αλλα καναλια,απομακρινετε τους coordinators με καποια usb προεκταση κτλ.

Αν παραυτα θελει καποιος να δωσει τους sonoff  σενσορες του pm me.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, marksk είπε

Σκέφτομαι να ξεκινήσω να δοκιμάζω home assistant, έχω διακόπτες-πρίζες  sonoff, xiaomi, blitzwolf. Χρειάζεται να αλλάξεις firmware στις συσκευές ή τις βρίσκει κατευθείαν ; αν έχω καταλάβει καλά ούτε reset θα χρειαστούν ;

Ανάλογα τι integration θα χρησιμοποιηθούν, sonoff έχω με του alexxit sonoff lan integration,εδώ και κοντά 2 χρόνια τα wifi sonoff κανένα πρόβλημα,Xiaomi ανάλογα τι είναι (zigbee είτε wifi)καμία παρέμβαση στα λογισμικά τους,αρκεί να υπάρχει όρεξη, θέληση και χρόνο για το  HA να ασχοληθείτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Vasilica89 είπε

Και σε Xiaomi 360 έπρεπε να κρατήσω πατημένο το μικρόφωνο στην οθόνη και να είναι η ένταση του ήχου στο τέρμα με το πλήκτρο+ , ακουγόταν μετά

Μακάρι να ήταν κάτι τόσο απλό, δεν είναι όμως θέμα λάθος χειρισμού ή απειρίας χρήσης.

Αυτό που περιγράφεις είναι ο συνήθης τρόπος χρήσης της λειτουργίας του μικρόφωνο, όμως δεν λειτουργεί πια, ενώ λειτουργούσε μέχρι πρότινος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, marksk είπε

έχω καμιά 20ρια συσκευές,μπορεί και 25 να το δοκιμάσω σε rp2;

δεν νομιζω να τρεχει HA σε Rpi2....χρειαζεσαι τουλαχιστον Rpi3b.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, marksk είπε

έχω καμιά 20ρια συσκευές,μπορεί και 25 να το δοκιμάσω σε rp2;

δεν τρεχει σε rpi2. και επισης εξαρταται τι συσκευες εχεις.  εγω το τρεχω σε rpi4 με 80 περιπου συσκευες συνδεμενες και τρεχει μια χαρα. τωρα για παραπανω δεν ξερω αλλα θα το ανακαλυψω εν καιρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, themis_17 είπε

δεν τρεχει σε rpi2. και επισης εξαρταται τι συσκευες εχεις.  εγω το τρεχω σε rpi4 με 80 περιπου συσκευες συνδεμενες και τρεχει μια χαρα. τωρα για παραπανω δεν ξερω αλλα θα το ανακαλυψω εν καιρω

τρέχει σε rp2 απλά δεν ξέρω αν θέλει παλιότερη έκδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, marksk είπε

τρέχει σε rp2 απλά δεν ξέρω αν θέλει παλιότερη έκδοση.

μπορει να τρεχει αλλα νομιζω σκοπος ειναι να εχεις μια ωραια εμπειρια. οχι να σου σπαει τα νευρα η καθυστερηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

5 λεπτά πριν, themis_17 είπε

μπορει να τρεχει αλλα νομιζω σκοπος ειναι να εχεις μια ωραια εμπειρια. οχι να σου σπαει τα νευρα η καθυστερηση.

δίκιο έχεις.  Απλά να πειραματιστώ θέλω για αρχή και να ξεφύγω από 3-4 διαφορετικές εφαρμογές. μετά βλέπουμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/1/2022 στις 8:03 ΜΜ, JT71 είπε

Κ γω sonoff έχω motion sensors ZigBee αλλά βγαίνουν συχνά offline κ τελειώνουν τις μπαταρίες γρήγορα.το ίδιο κ το smart button.οι door sensors είναι καλύτεροι αλλά κ αυτοί έχουν βγει offline κάποιες φορές.Εκτος αν έχω πέσει σε ελαττώματικα προϊόντα.Αυτα που παίζουν ασταμάτητα είναι οι wifi door sensor της sonoff όπως κ άλλα προϊόντα wifi της sonoff που έχω ποτέ δεν μου έχουν κάνει προβλήματα.Γι αυτό έψαχνα motion sensor wifi  αλλά δεν βρίσκω κάτι άλλο εκτός από Shelly

Εγώ έχω κυρίως θερμόμετρα και μόνο με ένα είχα αποσυνδέσεις. Έχω και door sensor που τρέχει τέλεια. Εν τέλει άλλαξα θέση στο gateway και δεν είχα ξανά αποσύνδεση. 

Σκέφτομαι να πάρω κάτι επιπλέον για να ενισχύσω το zigbee σήμα και να μην έχω προβλήματα σε πιο απομακρυσμενα σημεία του σπιτιού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Bourdoulas είπε

Σκέφτομαι να πάρω κάτι επιπλέον για να ενισχύσω το zigbee σήμα και να μην έχω προβλήματα σε πιο απομακρυσμενα σημεία του σπιτιού. 

Αν αγορασεις για παραδειγμα μια πριζα ή μια λαμπα zigbee ,κατι με σταθερη τροφοδοσια και οχι μπαταριας,αυτο θα δουλευει ως ρουτερ  ,λιγο προσοχη μονο σε σχεση με την συμβατοτητα με τον coordinator που εχεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, kostaskontis είπε

Ναι τα Aqara ειναι βραχος οσα χρονια τα χρησιμοποιω αλλα και στα sonoff δεν εχω αποσυνδεσεις ,το μονο παραπονο ειναι η ποιοτητα κατασκευης/πλαστικο αλλα για την τιμη τους λες....οκ.Ξαναλεω,οσοι εχετε προβληματα με zigbee ριχτε μια ματια  στο wifi σας μηπως παρεμβαλει.Δοκιμαστε αλλα καναλια,απομακρινετε τους coordinators με καποια usb προεκταση κτλ.

Αν παραυτα θελει καποιος να δωσει τους sonoff  σενσορες του pm me.

Παίζει ρόλο και ποιο hub χρησιμοποιείται. Στο conbee πχ δεν είναι τα sonoff στη λίστα με τα συμβατά. Με το μαμίσιο hub λογικά θα είναι καλύτερα.

3 ώρες πριν, kostaskontis είπε

Αν αγορασεις για παραδειγμα μια πριζα ή μια λαμπα zigbee ,κατι με σταθερη τροφοδοσια και οχι μπαταριας,αυτο θα δουλευει ως ρουτερ  ,λιγο προσοχη μονο σε σχεση με την συμβατοτητα με τον coordinator που εχεις.

Όπως τα λέει ο φίλος. Γύρισα όλες τις λάμπες hue στο conbee και μπορώ να ελέγχω τα ποτιστικά στο ισόγειο από τον 3ο όροφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τους φιλους που εχουν αποσυνδεσεις με τις sonoff συσκευες , εγω που εχω αρκετες basic και basic2 και ειχα παρομοιο θεμα εφταιγε στην δικη μου διαρυθμιση του σπιτιου το ασθενες σημα του wifi και ενω ειχα repeaters κτλ δεν εκανα δουλεια σωστα. Με το που πηρα εδω και 2 εβδομαδες τα deco m4 και εχω παντου ισχυρο σημα και σταθεροτατο wifi δεν ξαναειδα το παραμικρο προβλημα. 
Αν καποιος φιλος σας εχει τις εν λογω συσκευες deco m4 αξιζει να κανετε μια δοκιμη. Εμενα μου ελυσε ολο το θεμα που ειχα και πανω τους εχω συνδεδεμενα τα παντα . 14 sonoff και αρκετα xiaomi aqara μαζι με hub κτλ. Συνολο μαζι με κινητα, λαπτοπ κτλ 39 συσκευες και παιζουν απροβληματιστα οπως και ολοι οι αυτοματισμοι μου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...