Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

υπάρχει ένα ασύρματο ρελε wifi no ή nc με μπαταρία, να το βάλω σε μια θέση σε κανονικό συναγερμό, για να παίρνει σήμα από τους διάφορους αισθητήρες που έχω και να ενεργοποιείται όταν είναι οπλισμένος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα, μια λίγο άσχετη ερώτηση αλλά ίσως κάποιος μπορεί να βοηθήσει. Υπάρχει κάποιος που να έχει air condition Toyotomi το οποίο να συνδέεται στο Wi-Fi με το προγραμμα ewpe και να κατάφερε να βρει plug-in για το homebridge? Το πάλεψα αρκετά αλλά δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/10/2021 στις 7:16 ΜΜ, leuteris107 είπε

Καλησπέρα.

Διαστάσεις:

SONOFF MINIR2 42.6 X 42.6 X 20mm,

Shelly 1                41 X 36 X 17mm

Shelly 2.5             42 X 36 X 12mm          

Για αλε ρετουρ σύνδεση μπορείς να κάνεις αυτή. Για Shelly 1 και μονό διακόπτη αυτή την συνδεσμολογία. Το shelly 2.5 στους διπλούς διακόπτες  κάνε αυτή την συνδεσμολογία.

Τελική ενημέρωση τα shelly χωράνε μια χαρά. Μου φαίνονται και πιο ποιοτικά σε σχέση με τα sonoff.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, είμαι σε φάση ανακαίνισης και θέλω κάποια πράγματα να γίνουν smart. Ποιο πολύ με θα με ενδιέφερε να μπορώ να ελέγχω τα ρολά του σπιτιού (είναι 8 ηλεκτρικά) , κάποιος αισθητήρας για κίνηση μέσα στο σπίτι και κάποια φώτα να μπορώ να τα ελέγχω από μακριά. Επίσης το σπίτι είναι στα 140τμ θα έχω πρόβλημα με τις αποστάσεις των αισθητήρων-διακοπτών; πως μπορώ να το στήσω όλο αυτό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/1/2022 στις 12:31 ΜΜ, trelos3 είπε

https://github.com/RobHofmann/HomeAssistant-GreeClimateComponent δοκιμασε και αυτο μηπως και

Δεν το βρίσκω στο homebridge κι από ότι βλέπω λέει home assistant που είναι αν δεν κάνω λάθος για google-alexa.

Επίσης, έχει κάποιος να προτείνει καλό θερμοστάτη με homekit? Βλέπω τον ecobee αλλά θέλει μετατροπή και θέλω να το αποφύγω. Έχει κάποιος να προτείνει κάποιον άλλο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να ανοίγω το θερμοσίφωνα απομακρυσμένα και μου είπαν ότι το κάνεις με ενδιάμεσο διακόπτη.

Επειδή έχει επιλογές από 5 μέχρι 45ε, μπορεί να μου πει κάποιος τι παραπάνω έχουν οι ακριβότεροι και να μου προτείνει κάποιον?

Η Sonoff απ ότι διάβασα είναι αξιόλογη σε τέτοιες λύσεις, γι αυτό έβαλα φίλτρο στο Skroutz μόνο αυτήν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, SakafliaC είπε

Θέλω να ανοίγω το θερμοσίφωνα απομακρυσμένα και μου είπαν ότι το κάνεις με ενδιάμεσο διακόπτη.

Επειδή έχει επιλογές από 5 μέχρι 45ε, μπορεί να μου πει κάποιος τι παραπάνω έχουν οι ακριβότεροι και να μου προτείνει κάποιον?

Η Sonoff απ ότι διάβασα είναι αξιόλογη σε τέτοιες λύσεις, γι αυτό έβαλα φίλτρο στο Skroutz μόνο αυτήν.

Με 5 Ευρω δεν θα κανεις δουλεια, γιατί θες εναν απλο wifi διακοπτη οπως λες, αλλα κ ένα ρελέ που θα ανοιγει-κλεινει αυτος ο διακοπτης, οπότε γυρω στο -25αρη υπολογιζε! Απ την άλλη πας στο ετοιμο κιτ που πήρα κ γω απο την woox, αλλα είναι υπερτιμημενο 100%, παρε μονος σου τα υλικα και θα σου βγει στη μιση τιμη...!!

Α κ εννοειται δεν βαζεις μονος σου χερι στον πινακα του σπιτιου...!Με τα ρευματα δεν παιζουμε

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, panosv7 είπε

Με 5 Ευρω δεν θα κανεις δουλεια, γιατί θες εναν απλο wifi διακοπτη οπως λες, αλλα κ ένα ρελέ που θα ανοιγει-κλεινει αυτος ο διακοπτης, οπότε γυρω στο -25αρη υπολογιζε! Απ την άλλη πας στο ετοιμο κιτ που πήρα κ γω απο την woox, αλλα είναι υπερτιμημενο 100%, παρε μονος σου τα υλικα και θα σου βγει στη μιση τιμη...!!

Α κ εννοειται δεν βαζεις μονος σου χερι στον πινακα του σπιτιου...!Με τα ρευματα δεν παιζουμε

Εννοείται θα φέρω ηλεκτρολόγο, δεν έχω ιδέα από ρεύματα.

Δεν είπα ότι θέλω να τη βγάλω με 5ε, είπα ότι βλέπω επιλογές από 5 μέχρι 45. Τι παραπάνω προσφέρουν τα ακριβότερα αυτό ρώτησα. 

Για το ρελέ το διάβασα στις αξιολογήσεις στο Σκρουτζ και το υπολογίζω εννοείται στα έξοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμφωνώ με το παραπάνω με την διαφορά αν επιλέξεις sonoff  να τοποθετηθεί σε εμφανές σημείο στον πίνακα για να μπορείς να ενεργοποιείς το σύστημα τοπικά. Αν όχι πάρε sonoff rf με τηλεκοντρόλ

Επεξ/σία από leuteris107
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, SakafliaC είπε

Ευχαριστώ πολύ κατ αρχήν.

Οι επιλογές σε Sonoff είναι  αυτές. Κάποια πιο συγκεκριμένη πρόταση?

Το power έχω εγώ.αν έχεις χώρο να το βάλεις, μετράει και κατανάλωση και έχει και λίγες ακόμα ρυθμίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, SakafliaC είπε

Ευχαριστώ πολύ κατ αρχήν.

Οι επιλογές σε Sonoff είναι  αυτές. Κάποια πιο συγκεκριμένη πρόταση?

Καλησπέρα. Εγώ που έχω κάνει την εγκατάσταση στο πατάρι και δεν έχω την δυνατότητα να δω τη συσκευή έχω βάλει sonoff rf με relay ράγας και με το τηλεκοντρόλ μπορώ να την ανοίξω – κλείσω.  Αν μπορείς να βάλεις την συσκευή και το relay σε σημείο που να μπορείς να πατάς το κουμπί ενεργοποίησης τότε καλύτερο είναι το sonoff power που έχει περισσότερες επιλογές όπως γράφουν παραπάνω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, SakafliaC είπε

Ευχαριστώ πολύ κατ αρχήν.

Οι επιλογές σε Sonoff είναι  αυτές. Κάποια πιο συγκεκριμένη πρόταση?

ποσο "θεσεις" ελευθερες διαθετει ο πινακας σου?

4 ώρες πριν, SakafliaC είπε

Εννοείται θα φέρω ηλεκτρολόγο, δεν έχω ιδέα από ρεύματα.

Δυστηχως δεν ξερουν ολοι οι ηλεκτρολογοι που "κυκλοφορουν" να σου κανουν την εγκατασταση και ρύθμιση του συστηματος παρολο που ειναι κατι πολυ απλο...Οποτε ρωτα πρωτα αν μπορει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...