Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως έγραψα και πιο πάνω ένα επιπλέον μεγάλο κόστος σε knx υλοποιήσεις είναι ότι εκτός του bus, πρέπει και όλα τα φορτία, να τα έχεις καλωδιωμένα μέχρι τον πίνακα για να συνδεθούν στα ρελέ ενεργοποίησης. Ενώ στα wireless ή zigbee συστήματα πας εσύ το ρελέ, στο διακόπτη του φορτίου, γλιτώνοντας μέτρα καλωδίου, το οποίο το τραβάς ως συνήθως από τα αντίστοιχα κουτιά.

Ξαναλέμε άλλη αξιοπιστία βέβαια έτσι... καμία σχέση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, έχω στήσει κάποιους αυτοματισμούς sonoff ZigBee και WiFi.

Από την εφαρμογή ewelink η ανταπόκριση είναι ακαριαία.

Ωστόσο έχω ένα ZigBee switch (κουμπί) το οποίο συνδέεται στο bridge και εκτελεί έναν αυτοματισμό. Η ανταπόκριση αυτού του κουμπιού είναι λίγο αργή (περίπου 1 δευτερόλεπτο). Υπάρχει τρόπος να μειωθεί ο χρόνος αυτός; Θεωρώ ότι το delay είναι λόγω του bridge και του server της sonoff. Αν γίνει local η επικοινωνία και όχι μέσω των server της sonoff θα μειωθεί ο χρόνος. Με homeassistant μπορεί να βελτιωθεί λίγο η κατάσταση;

Επεξ/σία από barca10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτήσω μπας και ψάχνεται και κανένας άλλος. Έχουμε καμία πρόταση για smart θερμοστάτη;

Κάτι Hysen που κοίταξα δεν μου φάνηκαν πολύ σόι. Είναι για αντλία θερμότητας με ηλεκτροβάνες που συνδέονται με πολλά δίκτυα ενδοδαπέδιας, άρα διαφορετική θερμοκρασία σε κάθε δωμάτιο/επίπεδο κλπ (οπότε θα χρειαστούν περισσότεροι από ένας θερμοστάτες ή πιθανώς sensors που θα συνδέονται με τον κεντρικό θερμοστάτη). 

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, nzeppos είπε

Να ρωτήσω μπας και ψάχνεται και κανένας άλλος. Έχουμε καμία πρόταση για smart θερμοστάτη;

Κάτι Hysen που κοίταξα δεν μου φάνηκαν πολύ σόι. Είναι για αντλία θερμότητας με ηλεκτροβάνες που συνδέονται με πολλά δίκτυα ενδοδαπέδιας, άρα διαφορετική θερμοκρασία σε κάθε δωμάτιο/επίπεδο κλπ (οπότε θα χρειαστούν περισσότεροι από ένας θερμοστάτες ή πιθανώς sensors που θα συνδέονται με τον κεντρικό θερμοστάτη). 

Ρε συ δεν ξέρω να σου προτείνω θερμοστάτη, ΑΛΛΑ...η ενδοδαπέδια, αν έχεις κλασσικού τύπου και όχι ξηράς δόμησης (που και πάλι) έχει τεράστια αδράνεια. Δηλαδή όταν πια κόψει ο θερμοστάτης, το δάπεδο θα συνεχίσει να σε ζεσταίνει για ώρα! Κι όταν πάρει, θα κάνει ώρα να ξαναπιάσει θερμοκρασία. Θα έλεγα να παιχθεί μπάλα με πολύ προσεκτική διαστασιολόγηση των κυκλωμάτων και της αντλίας, ώστε να δουλεύει η αντλία inverter και αντιστάθμιση και να μην κόβει στην ουσία καθόλου.

Φαντάζομαι τους θες γιατί έχεις ανεξάρτητους χώρους που ενδέχεται να έχουν εντελώς άλλες ανάγκες θέρμανσης, και θες να τους διαχωρίσεις;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, nzeppos είπε

Να ρωτήσω μπας και ψάχνεται και κανένας άλλος. Έχουμε καμία πρόταση για smart θερμοστάτη;

Κάτι Hysen που κοίταξα δεν μου φάνηκαν πολύ σόι. Είναι για αντλία θερμότητας με ηλεκτροβάνες που συνδέονται με πολλά δίκτυα ενδοδαπέδιας, άρα διαφορετική θερμοκρασία σε κάθε δωμάτιο/επίπεδο κλπ (οπότε θα χρειαστούν περισσότεροι από ένας θερμοστάτες ή πιθανώς sensors που θα συνδέονται με τον κεντρικό θερμοστάτη). 

Με τί σύστημα ειναι η εγκτατάσταση ?  έχεις buffer ? αν ναι ο κάθε χώρος έχει δικό του κύκλωμα - ηλεκτροβάνα ?

 

59 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Δηλαδή όταν πια κόψει ο θερμοστάτης, το δάπεδο θα συνεχίσει να σε ζεσταίνει για ώρα! Κι όταν πάρει, θα κάνει ώρα να ξαναπιάσει θερμοκρασία.

Πολύ σωστή παρατήρηση αλλά σε ενδοδαπέδια θέρμανση το μυστικό ειναι μικρή αντλία σε KW ώστε να δουλεύει συνέχεια σε χαμηλά ρεύματα άρα και χαμηλή κατανάλωση. (INVERTER)

Η συνδεσμολογία πρέπει να ειναι αντλία - buffer - ηλεκτροβάνες. Με αυτό πετυχαίνουμε σταθερή θερμοκρασία νερού στο buffer 38-40  και στον χώρο +- 0,5C απλώς ανοιγοκλείνοντας συνέχεια τις ηλεκτροβάνες χωρίς η αντλία να έχει πολλά start/stop. 
 

Επεξ/σία από netvoice
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, netvoice είπε

Πολύ σωστή παρατήρηση αλλά σε ενδοδαπέδια θέρμανση το μυστικό ειναι μικρή αντλία σε KW ώστε να δουλεύει συνέχεια σε χαμηλά ρεύματα άρα και χαμηλή κατανάλωση. (INVERTER)

Η συνδεσμολογία πρέπει να ειναι αντλία - buffer - ηλεκτροβάνες. Με αυτό πετυχαίνουμε σταθερή θερμοκρασία νερού στο buffer 38-40  και στον χώρο +- 0,5C απλώς ανοιγοκλείνοντας συνέχεια τις ηλεκτροβάνες χωρίς η αντλία να έχει πολλά start/stop. 
 

Το buffer σε αντλίες inverter είναι λάθος. Αν δεν είναι off topic, μπορώ να εξηγήσω γιατί. 

Για πες μας κανένα θερμοστάτης βρε netvoice μιας και είσαι του χώρου! Νομίζω για ενδοδαπέδιες θα ήταν ιδανικός κάποιος με pid controller, ώστε να πιάνει την αδράνεια και να απενεργοποιεί/ενεργοποιεί κατάλληλα την εντολή. Υπάρχει όμως;;; (Μωρέ με ένα φλασαρισμα σε αυτά τα hysen, τους κάνεις ο,τι θέλεις!! Είναι όμως, ποιοτικά και αξιόπιστα στην μέτρηση;;;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ. Για να πω την αλήθεια δεν έχω όλες τις λεπτομέρειες αυτή τη στιγμή, πρώτον γιατί τώρα στήνεται το σύστημα και δεν έχω μιλήσει ακόμα με όλους τους εγκαταστάτες και δεύτερον γιατί δεν γνωρίζω τα του χώρου.

Για buffer δεν είμαι σίγουρος, ενώ σίγουρα δεν θα είναι ξηρού τύπου. Αν το καταλαβαίνω σωστά ο κάθε χώρος θα έχει δικό του κύκλωμα, πχ. το σαλόνι είναι σε ξεχωριστές ηλεκτροβάνες από την κουζίνα και θα έχει 3 δικά του δίκτυα, ομοίως κάθε κρεβατοκάμαρα θα έχει δικό της κύκλωμα κ.ο.κ. 

Επίσης το σπίτι είναι τρία επίπεδα οπότε η αρχική σχεδίαση λέει για ένα θερμοστάτη ανά όροφο (αντίστοιχα και ένα "πίνακα" με ηλεκτροβάνες ανά όροφο) και αφού δουλέψει σε πραγματικές συνθήκες τον επόμενο χειμώνα, θα καλιμπραριστούν οι ηλεκτροβάνες ώστε να υπάρχει ομοιόμορφη θερμοκρασία παντού (ή πιθανώς κάποιοι χώροι να σεταριστούν να είναι ελαφρώς πιο ζεστοί από άλλους).

Γι' αυτό σκέφτομαι αν κατ' αρχάς έχουν νόημα οι smart θερμοστάτες και τι περίπου πρέπει να προσέξω. Προφανώς θα το συζήτησω και με τους τεχνικούς αλλά μαζεύω διάφορες γνώμες. 

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, mechpanos είπε

Το buffer σε αντλίες inverter είναι λάθος.

Mετά από πολλές δοκιμές και μετρήσεις με όργανα που έχουμε κάνει εγκατάσταση χωρίς buffer ειναι απολύτως λάθος.

350m2 σπίτι με αντλία 21KW ενδοδαπέδια και fcoil, χωρίς buffer ατελέιωτα start/stop, λογαρισμός ρεύματος 9600€ το 3μηνο..... 20KW κάθε start και σταδιακά 16, 12, με χαμηλώτερο τα 6ΚW, το inverter δεν έπεξε ποτέ καθώς δούλευε start/stop.

Λάθος αντλία, λάθος μελέτη, ΧΩΡΙΣ buffer !!! απευθείας απο το hydrobox στις ηλεκτροβάνες.

Όλα τα παραπάνω μετρημένα με όργανα επί 2 εβδομάδες τον Γενάρη με τα πολλά κρύα.

Τι λύση προτείναμε, buffer 200 λίτρα και σύνδεση της αντλίας να κοιτάει τα νερά του buffer και την τρίοδη για τα ΖΝΧ, προγραμματισμό τις αντλίας να δουλεύει σε quiet mode (daikin), ωστε να δουλεύει στο 40% της ισχύς έχοντας χαμηλώτερη κατανάλωση.

Δυστηχώς δεν ειναι εύκολο να γίνει αλλαγη της αντλίας, ΠΡΟΣΟΧΗ πριν την αγορά που κάνετε να έχει γίνει σωστή μελέτη !!!

9 ώρες πριν, mechpanos είπε

Αν δεν είναι off topic, μπορώ να εξηγήσω γιατί. 

Δεν είναι offtopic γιατί η θέρμανση ειναι βασικό κομμάτι τοτ smart home και έχω περιέργεια να μου πεις το γιατί.

9 ώρες πριν, mechpanos είπε

Για πες μας κανένα θερμοστάτης βρε netvoice μιας και είσαι του χώρου! 

Ρώτησα τι σύστημα θα έχει γι'αυτό το λόγο, σε άλλες εγκαταστάσεις έχουμε βάλει Xiaomi θερμοστάτες και μεσω ΗΑ ελέγχουμε τις ηλεκτροβάνες, σε άλλες παίζουμε με ΚΝΧ, υπάρχουν κι άλλες που δεν έχει smart home και ρυθμίζετε μέσω του θερμοστάτη της αντλίας.

Επεξ/σία από netvoice
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, netvoice είπε

Mετά από πολλές δοκιμές και μετρήσεις με όργανα που έχουμε κάνει εγκατάσταση χωρίς buffer ειναι απολύτως λάθος.

350m2 σπίτι με αντλία 21KW ενδοδαπέδια και fcoil, χωρίς buffer ατελέιωτα start/stop, λογαρισμός ρεύματος 9600€ το 3μηνο..... 20KW κάθε start και σταδιακά 16, 12, με χαμηλώτερο τα 6ΚW, το inverter δεν έπεξε ποτέ καυώς δούλευε start/stop.

Λάθος αντλία, λάθος μελέτη, ΧΩΡΙΣ buffer !!! απευθείας απο το hydrobox στις ηλεκτροβάνες.

Όλα τα παραπάνω μετρημένα με όργανα επί 2 εβδομάδες τον Γενάρη με τα πολλά κρύα.

Τι λύση προτείναμε, buffer 200 λίτρα και σύνδεση της αντλίας να κοιτάει τα νερά του buffer και την τρίοδη για τα ΖΝΧ, προγραμματισμό τις αντλίας να δουλεύει σε quiet mode (daikin), ωστε να δουλεύει στο 40% της ισχύς έχοντας χαμηλώτερη κατανάλωση.

Δυστηχώς δεν ειναι εύκολο να γίενι αλλαγη της αντλίας, ΠΡΟΣΟΧΗ πριν την αγορά που κάνετε να έχει γίνει σωστή μελέτη !!!

Δεν είναι offtopic γιατί η θέρμανση ειναι βασικό κομμάτι τοτ smart home και έχω περιέργεια να μου πεις το γιατί.

Ρώτησα τι σύστημα θα έχει γι'αυτό το λόγο, σε άλλες εγκαταστάσεις έχουμε βάλει Xiaomi θερμοστάτες και μεσω ΗΑ ελέγχουμε τις ηλεκτροβάνες, σε άλλες παίζουμε με ΚΝΧ, υπάρχουν κι άλλες που δεν έχει smart home και ρυθμίζετε μέσω του θερμοστάτη της αντλίας.

Λοιπόν ωραία. Εσύ με το buffer έδωσες λύση σε μια εγκατάσταση που ήταν λάθος! Προφανώς η αντλία ήταν λάθος διαστασιολογημένη και το εύρος λειτουργίας της ως inverter ήταν εκτός των απαιτήσεων του χώρου. 

Μια σωστά διαστασιολογημένη αντλία όμως, σε μια σωστή εγκατάσταση, θα κοιτάζει συνέχεια θερμοκρασία επιστροφής και εφόσον οι απώλειες υπερκαλύπτονται θα ρίχνει συνέχεια την ισχύ της, ώστε να προσαρμόζεται στην ζητούμενη, ιδανικά εκμηδενίζοντας τα start-stop. Ρυθμίζεις σωστά και την καμπύλη της αντιστάθμισης, και είσαι άρχοντας.

Αντίθετα όταν έχεις δοχείο αδράνειας, η αντλία κυνηγάει συνέχεια να "φορτίσει" το δοχείο, αδιαφορώντας για απώλειες/αντιστάθμιση, κάνοντας στην πράξη την inverter, on-off. 

Βέβαια για να πω την αλήθεια τα ανωτέρω θέλουν μια παραπάνω ενασχόληση και να είσαι και μερακλής. Μαθαίνω ότι οι περισσότεροι εγκαταστάτες αδιαφορούν για αντισταθμίσεις κλπ, βάζουν καρφωτά μια θερμοκρασία προσαγωγής 55 και αυτό ήταν.

Επίσης πολλές φορές επιλέγεται λάθος αντλία δεν ξέρω με τι σκεπτικό, μας κάνει η 12άρα αλλά βάλε την 16άρα να είμαστε καλυμμένοι μικρή η διαφορά... λάθος γιατί έχουν άλλο εύρος λειτουργίας σαν inverter! Αντίθετα πολλοί κοιτάζουν μόνο την ονομαστική ισχύ η οποία είναι υπολογισμένη στους 7οC, με αποτέλεσμα στις χαμηλές να μην επαρκεί η ισχύς και το σύστημα να κουμπώνει συνέχεια τις βοηθητικές αντιστάσεις...λάθος κι αυτό! Άλλο θέμα βέβαια, δεν έχει να κάνει με την παρουσία buffer, αλλά ανεβάζει το κόστος!

Θέλει συνεργασία από έμπειρο μηχανολόγο μερακλή να βγάλει σωστές απώλειες και να δώσει συμβουλές, να καθίσει και ο ιδιοκτήτης λίγο να δώσει βάση γιατί αυτός ξέρει καλύτερα από όλους την συμπεριφορά του σπιτιού, στην πρώτη σεζόν λειτουργίας να φτιαχτεί μια καλή καμπύλη αντιστάθμισης. Και ο εγκαταστάτης να δίνει βάση και να μην κοιτάει να παραδώσει, και γεια σας :)

 

Αυτά...δεν ξέρω αν συμφωνείς ή έχεις άλλη εμπειρία...

 

Υγ. Εντάξει 200lt δεν το λες και μεγάλο buffer!

Επεξ/σία από mechpanos
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, mechpanos είπε

Αυτά...δεν ξέρω αν συμφωνείς ή έχεις άλλη εμπειρία...

 

Υγ. Εντάξει 200lt δεν το λες και μεγάλο buffer!

Σε όλες τις αντλίες buffer, δεν κυνηγάει η αντλία το buffer, το συντηρεί συνέχεια στους Χ βαθμούς, οπότε με μια μικρή αντλία έχεις τέλειο αποτέλεσμα με χαμηλά κόστοι.

Το σπίτι και κάθε δωμάτιο ζητάει την Χ θερμοκρασία, δεν ειναι υποχρεωμένη η αντλία να ανοιγοκλείνει για κανένα λόγο, ειναι δουλειά του buffer και της ηλεκτροβάνας να κρατάνε την θερμοκρασία στους 22,4C σταθερά και ας ανοιγοκλείνουν 1000 φορές την ημέρα.

Επίσης οταν ζητάς ΖΝΧ το κύκλωμα έχει νεράκι ζεστό να γυρίσει στην ενδοδαπέδια, χωρίς buffer δεν γυρνάει τίποτα, κοινώς παγώνει. Τώρα αν βάλεις στο παιχνίδι και ηλιακά, με buffer κάνεις παπάδες.

Το παρακάτω διάγραμα ειναι απο σπίτι με buffer και αντλία 16KW (η οποία ειναι μεγάλη για την εγκατάσταση αλλά δεν γίνεται να την αλλάξει) και βρίσκεται στο Λιτόχωρο.

Παρατήρησε πόσα On/Off έχει η ηλεκτροβάνα, κοίτα επίσης και την θερμοκρασία στο σαλόνι. Θα σου πω μόνο ότι παίζει με σώματα καλοριφέρ και νερά στους 38C-40C απο Οκτώμβριο εως Μάρτιο με max 35KW / 24ωρο σε θερμαοκρασίες -10. (ΛΙΤΟΧΩΡΟ !!!)

ΕDIT : για θερμοστάτες έχουμε ZENIO Z35 σε σαλόνι-τραπεζαρία και ένα για τα υπνοδωμάτια. Ανέβασα και μια φωτο απο την θερμοκρασία που έχει το σώμα.

Αν θές PM να δούμε μαζί τις καταναλώσεις και ότι άλλο θέλεις, έχουμε HA εκεί.

Μπορώ να μιλάω με τις ώρες για αυτά, διότι εκτός απο δουλειά ειναι και hobby,  οπότε καταλαβαίνεις, πάντα κάθε μέρα όλοι κάτι μαθαίνουμε !!

ηλεκτροβανα.JPG

αpture.JPG

274054302_657934292090308_9109182930224794825_n.jpg

Επεξ/σία από netvoice
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδια τα φωτα σας!
Πηρα shelly em αλλα εχω τριφασικο, εκανα την σκέψη οτι θα βάλω και τις 3 φάσεις στο ενα clamp και το δευτερο να βάλω μια ασχετη καταναλωση ( πχ a/c). Ειναι αυτο δυνατο?
Θα μετρήσει και τις 3 φάσεις η θα δείχνει λάθος αποτελέσματα.
Το 3em δεν το εβρισκα ελλαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
10 λεπτά πριν, leoy είπε

Καλησπέρα παιδια τα φωτα σας!
Πηρα shelly em αλλα εχω τριφασικο, εκανα την σκέψη οτι θα βάλω και τις 3 φάσεις στο ενα clamp και το δευτερο να βάλω μια ασχετη καταναλωση ( πχ a/c). Ειναι αυτο δυνατο?
Θα μετρήσει και τις 3 φάσεις η θα δείχνει λάθος αποτελέσματα.
Το 3em δεν το εβρισκα ελλαδα.

Θα χαν βγαλει το 3EM αν ηταν τοσο απλο για το τριφασικο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Θα χαν βγαλει το 3EM αν ηταν τοσο απλο για το τριφασικο;

Ε ενταξει το 3EM βοηθαει οτι μπορεις να μετρησεις και την καθε φαση ξεχωριστα.
Τις 2 φάσεις μπορω να της μετρησω ομως με τον EM και 2 clamps?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...