Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

↑ Γενικά είναι καλύτερα η επιλογή του κλιματιστικού να γίνει σύμφωνα με τις ανάγκες σου και πάντα σε σύγκριση με τις υπόλοιπες μάρκες (δεν έχω πχ την καλύτερη άποψη για τα invertor) και όχι με τι μπορεί να μπει στο ΗΑ. Με το RM4 θα είσαι καλυμμένος στο 70-80% των λειτουργειών που θα χρειαστείς στο ΗΑ (μην πω 100% γιατί δεν γνωρίζω τις ανάγκες σου)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, thodoris1985 είπε

Κάπου (reddit) διάβασα ότι έχει προβλήματα αποσυνδέσεων (ή κάτι τέτοιο) με το media ac ;;; Δεν έχεις παρατηρήσει κάτι ε;

αν φαει κανένα σκάλωμα το router και κάνει reboot τότε μπορεί να αποσυνδεθεί, αλλά όχι πάντα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/2/2023 στις 10:37 ΠΜ, Ntinaras είπε

Εγω πηρα https://www.skroutz.gr/s/26862439/BHT-001-GCLW-Ψηφιακός-Θερμοστάτης-Smart-με-Οθόνη-Αφής-και-Wi-Fi.html

(για την ακριβεια πηρα τον αντιστοιχο για λεβητα πετρελαιου)

θυμάσει μήπως πως έχεις κάνει τη σύνδεση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/2/2023 στις 12:46 ΜΜ, thodoris1985 είπε

Καλησπέρα,

έχουμε κάποια επιλογή 9άρι κλιματιστικού (της inventor κατά προτίμηση) που να συνδέεται με HA;

 

Στις 16/2/2023 στις 11:27 ΠΜ, jkoukos είπε

Αντί να ψάχνεις συμβατό κλιματιστικό με το ΗΑ καλύτερα πάρε το Broadband RM4 mini για το οποίο υπάρχει integration και δουλεύει άψογα. Αν πάρεις και το δικό του καλώδιο τροφοδοσίας (ξεχωριστή αγορά) θα έχεις και πληροφορίες θερμοκρασίας και υγρασίας του χώρου.

δες τα Gree ,εχουν ανοιχτο api και δουλευουν αψογα με Openhab οποτε υποθετω θα λειτουργουν και με HA.Μην μπλεκεις με ir λυσεις ,ειναι λυσεις αναγκης .Εφοσον αγοραζεις τωρα κλιματιστικο παρε κατι με wifi που δουλευει εξαρχης.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 minutes ago, kostaskontis said:

 

δες τα Gree ,εχουν ανοιχτο api και δουλευουν αψογα με Openhab οποτε υποθετω θα λειτουργουν και με HA.Μην μπλεκεις με ir λυσεις ,ειναι λυσεις αναγκης .Εφοσον αγοραζεις τωρα κλιματιστικο παρε κατι με wifi που δουλευει εξαρχης.

έχω την ίδια άποψη για τα ir. Άσε που δε θα βολέψει γιατί θα είναι σε διάφορους χώρους τα κλιματιστικά.

Θα τα κοιτάξω και τα gree απλά με Inventor έχω μείνει ευχαριστημένος (σε άλλο χώρο, χωρίς HA).

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, thodoris1985 είπε

έχω την ίδια άποψη για τα ir. Άσε που δε θα βολέψει γιατί θα είναι σε διάφορους χώρους τα κλιματιστικά.

Θα τα κοιτάξω και τα gree απλά με Inventor έχω μείνει ευχαριστημένος (σε άλλο χώρο, χωρίς HA).

Ευχαριστώ

Θα ήμουν πολύ επιφυλακτικός με τα gree . Δεν έχουν αντιπροσωπεία στην Ελλάδα πλέον και παίζει φουλ παραεισαγωγη από Βουλγαρία. Καλύτερα inventor, να είναι όμως φασόν midea , όχι Haier αλλά υπόψιν ότι μπορεί να παίζει σε μερικά μοντέλα αλλαγή σε κλειστό περιβάλλον της inventor ( δεν είμαι σίγουρος για το τελευταίο).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, liakjim said:

Θα ήμουν πολύ επιφυλακτικός με τα gree . Δεν έχουν αντιπροσωπεία στην Ελλάδα πλέον και παίζει φουλ παραεισαγωγη από Βουλγαρία. Καλύτερα inventor, να είναι όμως φασόν midea , όχι Haier αλλά υπόψιν ότι μπορεί να παίζει σε μερικά μοντέλα αλλαγή σε κλειστό περιβάλλον της inventor ( δεν είμαι σίγουρος για το τελευταίο).

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες.

Μάλλον έχω καταλήξει σε 2-3 intentor αλλά δεν το συνεχίζω γιατί θα βγούμε εκτός θέματος. Θα γράψω στο άλλο θέμα αν χρειαστώ κάτι σχετικά με αυτά που λες!

Υ.Γ. που από ότι είδα, το έχεις και στην υπογραφή σου! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς από ικεα;

εχω το bridge με smart buttons και κουμπιά. Θέλω να το συνδέσω στην αλεξα για να ελέγχω λαμπες από άλλες εταιρίες δημιουργώντας σενάρια.

Εκανα τις απαραίτητες ενέργειες αλλά δεν μου εμφανίζει κάπου τις συσκευές. Στην εφαρμογή του ικεα δείχνει ότι κάνει update τις συσκευές, δεν ξερω εάν παίζει ρόλο αυτό…από ότι λένε παίρνει ώρες.καμία ιδέα.

Τέλος το bridge δεν έχει Wi-Fi .εκεί που θέλω να το βάλω σκεφτομαι να πάρω ένα repeater και να το βάλω πάνω. Όποτε το repeater θα το βάλω να βλέπει το άλλο repeater που έχω ως κεντρικο(έχω απενεργοποίηση το Wi-Fi του μοντεμ και με καλώδιο Ethernet σύνδεσα ένα καλό repeater). Θα το βλέπω στο δίκτυο? Η μπα;

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα! Είδατε τον τύπο με το smart home οικοσύστημα, το dragons den?
Εμένα ως γνώστη δεν με ενθουσίασε (δηλ. δεν έδειξε κάτι που δεν ξέρω/δεν έχω ήδη, και overpriced) ΑΛΛΑ σκέφτομαι, ότι για έναν παντελώς άσχετο που θέλει να κάνει smart το σπίτι του και δεν έχει την δυνατότητα να ψάχνει σε forum κλπ για να βρει αυτά που θέλει, είναι ένα έξυπνο και ωραίο σετάκι. Η τιμή λίγο τσουχτερή βέβαια (στο χιλιάρικο για ένα wall panel, ένα wi fi hub, 6 smart διακόπτες, 2 πρίζες και 1 θερμοστάτη, όπου τα αντίστοιχα προϊόντα τα βρίσκεις στο Ali όλα μαζί στα 250€ ξέρω 'γω... Βέβαια το έχει έτοιμο, στημένο και σου πουλάει μαζί και το customization. 
Εγώ που ΟΚ τα φτιάχνω όλα αυτά και στο homeassistant δεν θα το έπαιρνα με τίποτα, αλλά για έναν άσχετο ή έναν επαγγελματία που μπορεί να το δίνει και να βγάζει άκοπα και χωρίς πολλή παραμετροποίηση ένα καλό μεροκάματο, δεν είναι άσχημη λύση... τι λέτε κι εσείς;

Επεξ/σία από mechpanos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, mechpanos said:

Καλημέρα! Είδατε τον τύπο με το smart home οικοσύστημα, το dragons den?
Εμένα ως γνώστη δεν με ενθουσίασε (δηλ. δεν έδειξε κάτι που δεν ξέρω/δεν έχω ήδη, και overpriced) ΑΛΛΑ σκέφτομαι, ότι για έναν παντελώς άσχετο που θέλει να κάνει smart το σπίτι του και δεν έχει την δυνατότητα να ψάχνει σε forum κλπ για να βρει αυτά που θέλει, είναι ένα έξυπνο και ωραίο σετάκι. Η τιμή λίγο τσουχτερή βέβαια (στο χιλιάρικο για ένα wall panel, ένα wi fi hub, 6 smart διακόπτες, 2 πρίζες και 1 θερμοστάτη, όπου τα αντίστοιχα προϊόντα τα βρίσκεις στο Ali όλα μαζί στα 250€ ξέρω 'γω... Βέβαια το έχει έτοιμο, στημένο και σου πουλάει μαζί και το customization. 
Εγώ που ΟΚ τα φτιάχνω όλα αυτά και στο homeassistant δεν θα το έπαιρνα με τίποτα, αλλά για έναν άσχετο ή έναν επαγγελματία που μπορεί να το δίνει και να βγάζει άκοπα και χωρίς πολλή παραμετροποίηση ένα καλό μεροκάματο, δεν είναι άσχημη λύση... τι λέτε κι εσείς;

Εγώ από την εκπομπή κρατάω το HA στο καζανάκι! 😂

Πράγματι πολύ καλό για κάποιον που θέλει έξυπνο σπίτι και δουλεύει με το που το βγάλεις από το κουτί. Η τιμή όμως τσούζει ("1000 ευρώ για 6 πριζες" όπως με μια δόση υπερβολής ειπώθηκε)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, mechpanos είπε

για έναν παντελώς άσχετο που θέλει να κάνει smart το σπίτι του

αυτος να κατσει στα αυγα του.Το "smart home" (δεν συμφωνω με τον ορο) δεν ειναι μεσο προσωπικης επιδειξης,υπαρχει για να καλυπτει καποιες αναγκες.Αν δεν το εχει καποιος αναγκη γιατι να ξοδευει τα ωραια του λεφτουδακια?Αν οντως το εχει για να καλυψει καποια πραγματικη αναγκη τοτε θα εκπαιδευτει και σε αυτο.Δεν εχουν ολοι την αναγκη του HA,καποιος με 2 πριζες και 2 λαμπες ειναι οκ.Αυτα μπορει να τα βρει πολυ οικονομικα παντου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/2/2023 στις 12:46 ΜΜ, thodoris1985 είπε

Καλησπέρα,

έχουμε κάποια επιλογή 9άρι κλιματιστικού (της inventor κατά προτίμηση) που να συνδέεται με HA;

Μακριά από Daikin 🙄🙄🤢

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/2/2023 στις 10:38 ΠΜ, mechpanos είπε

Καλημέρα! Είδατε τον τύπο με το smart home οικοσύστημα, το dragons den?
Εμένα ως γνώστη δεν με ενθουσίασε (δηλ. δεν έδειξε κάτι που δεν ξέρω/δεν έχω ήδη, και overpriced) ΑΛΛΑ σκέφτομαι, ότι για έναν παντελώς άσχετο που θέλει να κάνει smart το σπίτι του και δεν έχει την δυνατότητα να ψάχνει σε forum κλπ για να βρει αυτά που θέλει, είναι ένα έξυπνο και ωραίο σετάκι. Η τιμή λίγο τσουχτερή βέβαια (στο χιλιάρικο για ένα wall panel, ένα wi fi hub, 6 smart διακόπτες, 2 πρίζες και 1 θερμοστάτη, όπου τα αντίστοιχα προϊόντα τα βρίσκεις στο Ali όλα μαζί στα 250€ ξέρω 'γω... Βέβαια το έχει έτοιμο, στημένο και σου πουλάει μαζί και το customization. 
Εγώ που ΟΚ τα φτιάχνω όλα αυτά και στο homeassistant δεν θα το έπαιρνα με τίποτα, αλλά για έναν άσχετο ή έναν επαγγελματία που μπορεί να το δίνει και να βγάζει άκοπα και χωρίς πολλή παραμετροποίηση ένα καλό μεροκάματο, δεν είναι άσχημη λύση... τι λέτε κι εσείς;

Το είδα μόλις μετά το post σου.Η φάση μου θυμίζει MLS.Στην Κίνα μπορούν να σου κάνουν ότι θέλεις και να το παίξεις επιχειρηματίας.Επίσης με τίποτα δεν πιστεύω πως είναι τόσο plug και play και γρήγορο και απροβλημάτιστο.Δεν ξέρω δεν νομίζω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sagy είπε

Το είδα μόλις μετά το post σου.Η φάση μου θυμίζει MLS.Στην Κίνα μπορούν να σου κάνουν ότι θέλεις και να το παίξεις επιχειρηματίας.Επίσης με τίποτα δεν πιστεύω πως είναι τόσο plug και play και γρήγορο και απροβλημάτιστο.Δεν ξέρω δεν νομίζω 

Όντως. Plug and play παίζει και να είναι, μάλλον για αυτό δίνει το WiFi hub για να τα στέλνει έτοιμα paired.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάποιος ενδιαφέρεται για ένα οικονομικό σύστημα, για να παρακολουθεί τα βασικά χαρακτηριστικά του κλειστού κυκλώματος θέρμανσης (πίεση ΚΚ, θερμοκρασία προσαγωγής-επιστροφής κ.α.), μπορεί να δει την λύση που έχει δημιουργήσει ένας φίλος από την Πάτρα.

Εγώ το έχω ενσωματώσει στον δικό μου Home Assistant server αλλά δίνει και μια λύση σε όσους δεν έχουν δικό τους server με χρήση δικού του remotely. Το δούλεψα τον τρέχοντα χειμώνα και η ενσωμάτωση της θέρμανσης στο Home Assistant μου έλυσε τα χέρια. Με χρήση αισθητήρων θερμοκρασίας zigbee και θερμοστατικών κεφαλών είχα τον έλεγχο σε όλους τους χώρους του σπιτιού. Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στο κανάλι του στο ΥΤ.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...