Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ψαχνω εδω απο ελαντα wifi led rgb controller που να φλασαρετε με tasmota.Π.χ κατι τετοιο .Εχουν αρκετα μαγαζια αλλα δεδομενου οτι εχουν βγει πολλοι μη συμβατοι κλωνοι με BL602 (RISC-V) και οχι esp ,μηπως καποιος ξερει καποια σιγουρη πηγη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα,

υπαρχει κανενα homekit dimmer που να μην χρειαζεται bridge αλλα να συνδεεται κατευθειαν με το home pod mini ως hub?

Δεν βλεπω κατι στην Ευρωπαικη αγορα, μονο στην Αμερικανικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/2/2023 στις 9:16 ΜΜ, kostaskontis είπε

ψαχνω εδω απο ελαντα wifi led rgb controller που να φλασαρετε με tasmota.Π.χ κατι τετοιο .Εχουν αρκετα μαγαζια αλλα δεδομενου οτι εχουν βγει πολλοι μη συμβατοι κλωνοι με BL602 (RISC-V) και οχι esp ,μηπως καποιος ξερει καποια σιγουρη πηγη!

Γιατί τασμοτα? Δες wled ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, themis_17 είπε

Γιατί τασμοτα? Δες wled ;)

ειναι ηδη εγκατεστημενες ,RGB, και 12V,οποτε δεν αξιζει να τους βαλω wled και να εχω 2 τροφοδοτικα κ.τ.λ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανά τσακάλι να τοποθετήσει ευρωπαϊκό google nest 3rd gen με heatlink υπάρχει στην ελλάδα ? Περιοχή ραφήνα (αν έχει κάποιος να κανα γνωστό Pm me πλζ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να συνδέσω κάποια Θερμόμετρα στην alexa.

εχω κάποια της χιαομι αλλά είναι με Bluetooth. Υπάρχει κάποιο bridge που να έχει Bluetooth ώστε να συνδέσω τα θερμόμετρα στο bridge και να το βλέπει η alexa?!η έστω άλλος τρόπος;

εάν οχι υπάρχει κάτι άλλο σε θερμόμετρο που να το βλέπει η αλεξα?!

θενξ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, nickvas19 είπε

Θέλω να συνδέσω κάποια Θερμόμετρα στην alexa.

εχω κάποια της χιαομι αλλά είναι με Bluetooth. Υπάρχει κάποιο bridge που να έχει Bluetooth ώστε να συνδέσω τα θερμόμετρα στο bridge και να το βλέπει η alexa?!η έστω άλλος τρόπος;

εάν οχι υπάρχει κάτι άλλο σε θερμόμετρο που να το βλέπει η αλεξα?!

θενξ.

Αν μιλάμε για τα κλασικά θερμόμετρα/υγρασιόμετρα της Xioami (αυτά που κάποτε είχαν 5 ευρώ και τώρα έχουν πάει κοντά 10...), τότε το επίσημο bluetooth gateway είναι αυτό: https://www.skroutz.gr/s/25659674/Xiaomi-Smart-Home-Hub-Συμβατό-με-Apple-HomeKit.html. Ή τουλάχιστον αυτό είναι που πουλάνε κυρίως στην Ελλάδα, γιατί υπάρχουν κι άλλα με μικρότερη διαθεσιμότητα.

Είχα πάρει ένα τέτοιο πριν λίγους μήνες για να συνδέσω κάμποσα θερμόμετρα. Δυστυχώς δεν πρόλαβα να το δοκιμάσω με την Alexa γιατί χάλασε κυριολεκτικά μετά από 4 ώρες και πλέον δεν συνδέεται πουθενά. Κρίμα γιατί φαινόταν να έχει απίστευτη εμβέλεια για bluetooth (έπιανε θερμόμετρο στο πάνω πάτωμα έξω στο μπαλκόνι). Είμαι σε αναζήτηση για νέο bluetooth gateway αλλά σίγουρα όχι Xiaomi.

Νομίζω τα παραπάνω δουλεύουν γενικά μέσω Xiaomi Home app, το οποίο συνεργάζεται με Alexa μέσω του σχετικού skill. Αλλά αν κρίνω από παλιά μου εμπειρία με σκούπα Roborock και Alexa, θα κρατούσα πολύ μικρό καλάθι για το πόσο καλά παίζουν όλα αυτά μεταξύ τους. Θα χαρώ να διαψευστώ και φυσικά κάποια στιγμή θα επανέλθω μόλις πάρω νέο gateway.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nickvas19 είπε

Θέλω να συνδέσω κάποια Θερμόμετρα στην alexa.

εχω κάποια της χιαομι αλλά είναι με Bluetooth. Υπάρχει κάποιο bridge που να έχει Bluetooth ώστε να συνδέσω τα θερμόμετρα στο bridge και να το βλέπει η alexa?!η έστω άλλος τρόπος;

εάν οχι υπάρχει κάτι άλλο σε θερμόμετρο που να το βλέπει η αλεξα?!

θενξ.

Τώρα να το πω;;; Βάλε Homessistant κι ένα Bluetooth dongle ή ένα shelly νέας γενιάς σαν Bluetooth proxy... Ορίστε, το είπα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mechpanos είπε

Τώρα να το πω;;; Βάλε Homessistant κι ένα Bluetooth dongle ή ένα shelly νέας γενιάς σαν Bluetooth proxy... Ορίστε, το είπα!

Αυτό το βάζεις σε raspberry ?! Ειδα ένα βίντεο 44λεπτα με έπιασε πονοκέφαλος…..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Πήρα Πλαφονιέρα για το ταβάνι...

Ελέγχονται ή από το τηλεκοντρολ με bluetooth που έχουν ή μέσω του Lampsmart pro που πάλι μέσω bluetooth κάνει τον έλεγχο.

Θέλω να κάνω τον έλεγχο να μπορεί να γίνεται και απομακρυσμένα μέσω net.

Με ένα BLU mesh getaway θα γίνεται δουλειά λέτε?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Σε raspberry ή pc ή nas μέσω vm.

 

και πόση ώρα θα πάρει όλη η διαδικασία εάν δεν γνωρίζω ντιπ;

θέλω να πάω έχω περάσει λογισμικά σε ρασπερι κτλ αλλά ως εκεί. με εντολές και τέτοια λίγα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, nickvas19 είπε

και πόση ώρα θα πάρει όλη η διαδικασία εάν δεν γνωρίζω ντιπ;

θέλω να πάω έχω περάσει λογισμικά σε ρασπερι κτλ αλλά ως εκεί. με εντολές και τέτοια λίγα πράγματα.

Κοίτα σε raspberry αν το κάνεις, θα του αφιερώσεις όλη τη λειτουργία του raspberry, δεν θα έχεις άλλες εφαρμογές επάνω. Οπότε θα κατεβάσεις το image, το περνάς σε μια micro sd και τέλος, δεν θέλει εντολές κλπ. Απλά πρέπει να βρεις τί ip θα πάρει το pi από το router, για να συνδεθείς, και μετά είναι ζήτημα μερικών λεπτών να ρυθμίσεις το homessistant στα βασικά του (location, χρήστης κλπ). Από εκεί και πέρα πέφτεις μέσα σε μια τρύπα χωρίς πάτο από όπου δεν μπορείς να βγεις, κολλάς και θες να κάνεις όλο και περισσότερα!!!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mechpanos είπε

Κοίτα σε raspberry αν το κάνεις, θα του αφιερώσεις όλη τη λειτουργία του raspberry, δεν θα έχεις άλλες εφαρμογές επάνω. Οπότε θα κατεβάσεις το image, το περνάς σε μια micro sd και τέλος, δεν θέλει εντολές κλπ. Απλά πρέπει να βρεις τί ip θα πάρει το pi από το router, για να συνδεθείς, και μετά είναι ζήτημα μερικών λεπτών να ρυθμίσεις το homessistant στα βασικά του (location, χρήστης κλπ). Από εκεί και πέρα πέφτεις μέσα σε μια τρύπα χωρίς πάτο από όπου δεν μπορείς να βγεις, κολλάς και θες να κάνεις όλο και περισσότερα!!!

ναι οκ θα το έχω μόνο γι αυτό ξέρω.

απλά μάλλον δεν βρήκα σωστές οδηγο για την εγκατάσταση και σωστό οδηγό για τις ρυθμίσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nickvas19 είπε

ναι οκ θα το έχω μόνο γι αυτό ξέρω.

απλά μάλλον δεν βρήκα σωστές οδηγο για την εγκατάσταση και σωστό οδηγό για τις ρυθμίσεις;

https://www.home-assistant.io/installation/raspberrypi/
Για τις ρυθμίσεις, ανάλογα τι θες να κάνεις, κάνεις την αντίστοιχη ψαχτική και ρωτάς και στο αντίστοιχο θέμα του insomnia, για να μην σπαμάρουμε αυτό!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...