Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, adtakhs είπε

Τα ρελέ της Geyer ή της Shelly?

 

Της geyer έχουν αυτή την τοπολογία.

 

IMG_20230404_062604.jpg.ac284130b11c77d2f6c7476033db9379.jpg

 

Δεν έχουν ξεχωριστή τάση στο κύκλωμα ελέγχου και αυτό είναι ένα ακόμα πρόβλημα, γιατί ζητούν x2 καλωδίωση.

Εγώ είχα περάσει εξτρά καλώδια για την ένδειξη κατάστασης στα μπουτόν οπότε δεν είχα θέμα.

Της shelly κανονικά με 230v παίζουν.

schema-di-collegamento-1.png.jpg.ebec0010da250d287b6750c4e97da2cf.jpg

 

Μιας και σε βρήκα, σε τι να αναβαθμίσω τον 1700; Έχω την Asus B450 TUF Gaming. :)

Λοιπόν τα Shelly Pro είναι πολύ καλή λύση βασικά σε θέμα αξιοπιστίας γιατί το wi-fi όλο και κάθε τόσο κάνει αποσυνδέσεις...Αλλά έχεις σχεδόν το 2πλάσιο κόστος καλωδίωσης, ίσως και παραπάνω, γιατί πρέπει να φέρεις όλες τις επιστροφές ουσιαστικά στον πίνακα...Εκτός αν φτιάξεις υποπινακάκια, σε κάθε δωμάτιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, mechpanos είπε

Μιας και σε βρήκα, σε τι να αναβαθμίσω τον 1700; Έχω την Asus B450 TUF Gaming. :)

Λοιπόν τα Shelly Pro είναι πολύ καλή λύση βασικά σε θέμα αξιοπιστίας γιατί το wi-fi όλο και κάθε τόσο κάνει αποσυνδέσεις...Αλλά έχεις σχεδόν το 2πλάσιο κόστος καλωδίωσης, ίσως και παραπάνω, γιατί πρέπει να φέρεις όλες τις επιστροφές ουσιαστικά στον πίνακα...Εκτός αν φτιάξεις υποπινακάκια, σε κάθε δωμάτιο!

Καλησπέρα φίλε μου.

Περίμενε λίγο και βρες ένα 5800X3D στα μτχ και τέλος....

Ναι είναι για νέες εγκαταστάσεις τα συγκεκριμένα. Βέβαια αν πας σε ανακαίνιση βάζεις ysly-jz καλώδιο Χ κλώνων x0,50mm2 διατομή που είναι πολύ οικονομικό και τελειώνεις. Εντολές είναι εξάλλου.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, adtakhs είπε

Εντολές είναι εξάλλου.

Και τα φορτία; Πες πχ ότι έχεις ένα σαλόνι με 2 φωτιστικά Χ 2 ανάμματα, αλέ-ρετούρ.
Με wi-fi έβαζες από ένα shelly 2 πίσω από κάθε τελικό διακόπτη, με την κοινή αλέ-ρετούρ καλωδίωση + έναν ουδέτερο στο κουτί.
Με τα pro, θες 1 pro (για τα 4 ανάμματα), καλωδίωση L από το shelly εντός του πίνακα προς τα φορτία και από κάθε διακόπτη προς τον πίνακα. Απλά οκ επειδή θα είναι εντολές μόνο λες αυτά θα είναι πιο οικονομικά ε...Σωστό κι αυτό θέλει μια μελέτη κόστους καλωδίων & αποστάσεων... Σου δίνει μεγάλη ευελιξία πάντως...
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, mechpanos είπε

Και τα φορτία; Πες πχ ότι έχεις ένα σαλόνι με 2 φωτιστικά Χ 2 ανάμματα, αλέ-ρετούρ.
Με wi-fi έβαζες από ένα shelly 2 πίσω από κάθε τελικό διακόπτη, με την κοινή αλέ-ρετούρ καλωδίωση + έναν ουδέτερο στο κουτί.
Με τα pro, θες 1 pro (για τα 4 ανάμματα), καλωδίωση L από το shelly εντός του πίνακα προς τα φορτία και από κάθε διακόπτη προς τον πίνακα. Απλά οκ επειδή θα είναι εντολές μόνο λες αυτά θα είναι πιο οικονομικά ε...Σωστό κι αυτό θέλει μια μελέτη κόστους καλωδίων & αποστάσεων... Σου δίνει μεγάλη ευελιξία πάντως...
 

Κάνεις διαστασιολόγηση με ΝΥΑ του άσσου οπότε κρατάς το κόστος σε ψιλο φυσιολογικά επίπεδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 03/04/2023 at 08:21, adtakhs said:

Επειδή διάβασα τα προηγούμενα μηνύματα για έλεγχο του θερμοσίφωνα.

Θα έλεγα να αγοράσετε το ρελέ δάκη της legrand με κωδικό 412558.

412558-LEGRAND-1000.jpg.3e2b37bb917b939592a031136bac18e9.jpg

Συγκεκριμένο ρελέ είναι αθόρυβο 2 * 25 αμπέρ, το πιο θετικό από όλα είναι ότι έχει χειροκίνητο έλεγχο ενσωματωμένο. 

Βγάζετε τον διακόπτη του θερμοσίφωνα, αφήνετε την ασφάλεια μόνο και βάζετε στην θέση του αυτό. 

https://ecat.legrand.gr/insideproduct.php?ProductID=412558

Αν το βάλεις στο αυτόματο ότι εντολή πάρει από ένα ρελεδάκι τύπους shelly θα πράξει.

Αν για κάποιο λόγο θέλετε να το βάλετε μόνιμα στο off πάτε το διακόπτη του στο off και ότι κι αν πει ο smart controller (relay) αυτό θα είναι μόνιμα off.

Αν πάλι το βάλετε μόνιμα on , ότι κι αν πει ο smart controller αυτό θα είναι μόνιμα on.

Δηλαδή έχετε απόλυτη ασφάλεια αν πάει κάτι στραβά στο smart controller, ενώ και άτομα της οικογένειας που δεν το έχουν με την τεχνολογία μπορούν να συνεχίσουν να εξυπηρετούνται με τον παραδοσιακό τρόπο.

Για Smart ρελέ ένα shelly plus 1 είναι μια χαρά .

 

Πολύ ενδιαφέρον αυτό το ρελέ. Αν καταλαβαίνω καλά, είναι ρελέ ισχύος με ενσωματωμένο διπολικό μεταγωγικό διακόπτη (για μονιμο On/Off ή Auto-ρελέ mode).  Και για 18 ευρώ που κοστίζει, είναι τσάμπα.

Ουσιαστικά με ένα τέτοιο και ένα sonoff basic-R2 με κόστος 7 ευρώ, μπορείς να κάνεις τον θερμοσίφωνα smart με συνολικό κόστος 25 ευρώ! Και πιάνει μόνο μια θέση στον πίνακα!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν βιάζεσαι, υπάρχει ο παρακάτω διακόπτης-ρελέ από τα βάθη της Κίνας, στα 16€ ή στα 21€ με δυνατότητα μέτρησης κατανάλωσης.

https://m.aliexpress.com/item/1005004153509348.html

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, jkoukos είπε

Αν δεν βιάζεσαι, υπάρχει ο παρακάτω διακόπτης-ρελέ από τα βάθη της Κίνας, στα 16€ ή στα 21€ με δυνατότητα μέτρησης κατανάλωσης.

https://m.aliexpress.com/item/1005004153509348.html

Δεν κάνει για θερμοσίφωνα.

Κανονισμός λέει ότι πρέπει να κόβεις και τον ουδέτερο αγωγό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κανονισμός δεν ορίζει ρητά χρήση πολυπολικού διακόπτη σε τέτοια φορτία και επιτρέπει την χρήση και των δύο. Απλά από τα συμφραζόμενα των άρθρων εξάγεται συμπέρασμα ότι το επιβάλει. Ωστόσο μια χαρά περνούν τον έλεγχο εγκαταστάσεις με μονοπολικό διακόπτη

Κάθε μία έχει τα δικά της προτερήματα και μειονεκτήματα.

https://www.electrologos.gr/i-schesi-toy-oydeteroy-agogoy-me-toys-diakoptes-ilektrikoy-pinaka/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/4/2023 στις 3:25 ΜΜ, jkoukos είπε

Αν δεν βιάζεσαι, υπάρχει ο παρακάτω διακόπτης-ρελέ από τα βάθη της Κίνας, στα 16€ ή στα 21€ με δυνατότητα μέτρησης κατανάλωσης.

https://m.aliexpress.com/item/1005004153509348.html

Συναγωνιστή, δες εδω διάταξη με switch κατανάλωσης "από τα βάθη της Κίνας" σαν αυτό που έδειξες για κάθε  κατανάλωση του πίνακα + Ασφάλεια + Ρελέ + Sonoff ΤΗR16 Elite + Λυχνία.  Μπηκαν παραπάνω πραγματάκια αλλά δεν ήθελα να το ρισκάρω.  

20230407_120714.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αρκετές smart λάμπες, πρίζες, motion sensors όπως και παγίδες της xiaomi. Μέχρι τώρα δούλευα το οικοσύστημα της αλλά πλέον πήγα σε νέο σπίτι και τώρα προστέθηκαν στην λίστα μερικά Broadlink RM4 για τα κλιματιστικά και έναν προτζέκτορα, κάποιες λάμπες sonoff και ένα ηλεκτρικό πατζούρι που δουλεύει με Tuya smart life. 

Όπως καταλαβαίνετε ψάχνω να μια κοινή πλατφόρμα για όλες αυτές τις συσκευές μιας και το google home δεν βλέπω να τα δέχεται όλα για να κάνω τα σενάρια που θέλω. Είδα για το home assistant και θα ήθελα να το δοκιμάσω αλλά έχω τις παρακάτω απορίες.

1) Είναι εύκολη η σύνδεση των συσκευών ή χρειάζεται να γράψει κάποιος κώδικα κάπου;
2) Τι raspberry pie θα χρειαστώ για να το τρέξω; Γενικά δεν έχω ξαναδουλέψει ποτέ raspberry και βλέπω υπάρχει 3,4 με 2gb ram με 4gb κλπ... τι προτείνετε; 
3) Θα χρειαστώ κάποιο adapter να μπει στο raspberry pie για να δει τις συσκευές; Έχω 1 mi home gateway (το παλιό με το φως και το ηχείο) και 1 Xiaomi Smart Home Hub, κάνει κάποιο απο αυτά για αυτό;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, tvkal είπε

Συναγωνιστή, δες εδω διάταξη με switch κατανάλωσης "από τα βάθη της Κίνας" σαν αυτό που έδειξες για κάθε  κατανάλωση του πίνακα + Ασφάλεια + Ρελέ + Sonoff ΤΗR16 Elite + Λυχνία.  Μπηκαν παραπάνω πραγματάκια αλλά δεν ήθελα να το ρισκάρω.  

20230407_120714.jpg

Η αναφορά μου είχε να κάνει μόνο για τον ραγοδιακόπτη που θα τοποθετηθεί στην θέση του υπάρχοντος ώστε να γίνει smart. Η αυτόματη ασφάλεια και ενδεικτικό λειτουργίας, παραμένουν τα ίδια ως έχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, snik είπε

Έχω αρκετές smart λάμπες, πρίζες, motion sensors όπως και παγίδες της xiaomi. Μέχρι τώρα δούλευα το οικοσύστημα της αλλά πλέον πήγα σε νέο σπίτι και τώρα προστέθηκαν στην λίστα μερικά Broadlink RM4 για τα κλιματιστικά και έναν προτζέκτορα, κάποιες λάμπες sonoff και ένα ηλεκτρικό πατζούρι που δουλεύει με Tuya smart life. 

Όπως καταλαβαίνετε ψάχνω να μια κοινή πλατφόρμα για όλες αυτές τις συσκευές μιας και το google home δεν βλέπω να τα δέχεται όλα για να κάνω τα σενάρια που θέλω. Είδα για το home assistant και θα ήθελα να το δοκιμάσω αλλά έχω τις παρακάτω απορίες.

1) Είναι εύκολη η σύνδεση των συσκευών ή χρειάζεται να γράψει κάποιος κώδικα κάπου;
2) Τι raspberry pie θα χρειαστώ για να το τρέξω; Γενικά δεν έχω ξαναδουλέψει ποτέ raspberry και βλέπω υπάρχει 3,4 με 2gb ram με 4gb κλπ... τι προτείνετε; 
3) Θα χρειαστώ κάποιο adapter να μπει στο raspberry pie για να δει τις συσκευές; Έχω 1 mi home gateway (το παλιό με το φως και το ηχείο) και 1 Xiaomi Smart Home Hub, κάνει κάποιο απο αυτά για αυτό;

Το δυσκολότερο είναι με την Tuya. Γίνεται η σύνδεση αλλά δεν είναι πάντα αξιόπιστη.

Αντί για RPi θα πρότεινα κάποιο mini pc/ refurbished pc. Τα RPi έχουν γίνει πανάκριβα. Επίσης μπορείς να το στήσεις για δοκιμή στον υπολογιστή σου σε VM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, jkoukos είπε

Ο κανονισμός δεν ορίζει ρητά χρήση πολυπολικού διακόπτη σε τέτοια φορτία και επιτρέπει την χρήση και των δύο. Απλά από τα συμφραζόμενα των άρθρων εξάγεται συμπέρασμα ότι το επιβάλει. Ωστόσο μια χαρά περνούν τον έλεγχο εγκαταστάσεις με μονοπολικό διακόπτη

Κάθε μία έχει τα δικά της προτερήματα και μειονεκτήματα.

https://www.electrologos.gr/i-schesi-toy-oydeteroy-agogoy-me-toys-diakoptes-ilektrikoy-pinaka/

Τα ανωτέρω στο επισυναπτόμενο αναφέρονται κυρίως σε TNC-S τοπολογία δικτύου που εφαρμόζεται στην περιφέρεια.

Όχι σε Τ.Τ. παλαιές εγκαταστάσεις με φθορά στην γείωση ή υποτυπώδη γείωση ....

Το θέμα είναι πως χρήστες του DIY δεν γνωρίζουν τέτοιες λεπτομέρειες.

Για εμένα είναι απαραίτητο να διακόπτεται και ο ουδέτερος αγωγός στις μόνιμα συνδεδεμένες συσκευές που φέρουν αντιστάσεις, γιατί είναι μια πολύ ωραία πρακτική να αντιμετωπίσεις την γείωση του ουδετέρου σε φθαρμένες αντιστάσεις κ.λ.π. καταναλώσεων που δεν μπορείς να αποσυνδέσεις (πρίζες) και να καθορίσεις την πηγή του προβλήματος.

Πάντως να γνωρίζετε πως το πρότυπο αλλάζει σύντομα και έρχεται απαίτηση για L+N ασφάλιση σε όλες τις γραμμές της οικίας ... και πολλά άλλα καλούδια.

 

 

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν project εξωτερική σειρήνα συναγερμού στο Home Assistant με alarmo integration.

Αγόρασα και έχω αυτά.

20230408_134306.jpg

Χρειάζομαι λογικά και 1 ή 2 ή ενα με δυο ρελέ smart switches 12v

πχ αυτό Sonoff WiFi Switch Module SV 5-24V

Θέλω η σειρήνα να παίρνει ρεύμα απ το τροφοδοτικό (θεωρώ ότι 12v 5A φτάνουν)

Να φορτίζει την μπαταρία ώστε να λειτουργεί και αν κάποιος κόψει το ρεύμα.

Όταν είναι εκτός λειτουργίας unarmed η σειρήνα να μην ανάβει τπτ.

Όταν γίνεται armed το alarmo να ανάβει το ledάκι της σειρήνας.

Όταν γίνεται triggered το alarmo να χτυπάει η σειρήνα και να ανάβει το led σε mode triggered (φαντάζομαι θα φωτίζει πιο έντονα σαν φάρος και θα αναβοσβήνει)

Το έχει κάνει κανείς? Γίνεται?

Παρακάτω παραθέτω και την συνδεσμολογία της σειρήνας.

 

20230408_134318.jpg

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yiannis_1 είπε

Λοιπόν project εξωτερική σειρήνα συναγερμού στο Home Assistant με alarmo integration.

Αγόρασα και έχω αυτά.

20230408_134306.jpg

Χρειάζομαι λογικά και 1 ή 2 ή ενα με δυο ρελέ smart switches 12v

πχ αυτό Sonoff WiFi Switch Module SV 5-24V

Θέλω η σειρήνα να παίρνει ρεύμα απ το τροφοδοτικό (θεωρώ ότι 12v 5A φτάνουν)

Να φορτίζει την μπαταρία ώστε να λειτουργεί και αν κάποιος κόψει το ρεύμα.

Όταν είναι εκτός λειτουργίας unarmed η σειρήνα να μην ανάβει τπτ.

Όταν γίνεται armed το alarmo να ανάβει το ledάκι της σειρήνας.

Όταν γίνεται triggered το alarmo να χτυπάει η σειρήνα και να ανάβει το led σε mode triggered (φαντάζομαι θα φωτίζει πιο έντονα σαν φάρος και θα αναβοσβήνει)

Το έχει κάνει κανείς? Γίνεται?

Παρακάτω παραθέτω και την συνδεσμολογία της σειρήνας.

 

20230408_134318.jpg

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...