Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, liakjim είπε

 

 

 

Γειά σου Jim!

Μέχρι να καταλάβω πως πάει ζορίζομαι λίγο και πάω αργά.

Όταν καταλάβω όμως καταλαβαίνω για τα καλά.😁

Λοιπόν το smartδιακοπτάκι ρελέ χαμηλής τάσης παιρνει ρεύμα + και - και  βγάζει 2 καλώδια + και - πάλι με ρεύμα 12V

Ας αφήσουμε έξω την μπαταρία για αρχή.

Που πάει το + και - στην σειρήνα για να αρχίσει να φωνάζει και να φωτίζει?

Έτσι ώστε όταν πατάω on στο sonoff να εχω συναγερμό.

Sorry για το κώλυμα με την μάρκα (απλά επειδή δουλεύει το integration του alexit καλά και δεν εχω δοκιμάσει esphome) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

18 ώρες πριν, yiannis_1 είπε

Γειά σου Jim!

Μέχρι να καταλάβω πως πάει ζορίζομαι λίγο και πάω αργά.

Όταν καταλάβω όμως καταλαβαίνω για τα καλά.😁

Λοιπόν το smartδιακοπτάκι ρελέ χαμηλής τάσης παιρνει ρεύμα + και - και  βγάζει 2 καλώδια + και - πάλι με ρεύμα 12V

Ας αφήσουμε έξω την μπαταρία για αρχή.

Που πάει το + και - στην σειρήνα για να αρχίσει να φωνάζει και να φωτίζει?

Έτσι ώστε όταν πατάω on στο sonoff να εχω συναγερμό.

Sorry για το κώλυμα με την μάρκα (απλά επειδή δουλεύει το integration του alexit καλά και δεν εχω δοκιμάσει esphome) 

Θα πρέπει να φτιάξεις αυτοματισμό όπου η σειρήνα θα δεχτεί τάση στην υποδοχή Go+ από τον smart διακόπτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας 

Πρώτο ποστ με στο νήμα με μερικές απορίες: 

1

Σε ολοκαίνουργιο σπίτι αξίζει το knx;

2

τι παραπάνω προσφέρει το home assistant από το Google home?

3

Τα sonoff δεν κουμπώνουν με home assistant ?

Οι smart ρελεδες προσφέρουν κάτι άλλο πέρα από on off και timer?

5

Δεν έχω καταλάβει καθολου πως μπορείς να χρησιμοποιήσεις nfc tags?

Ξέρει κανείς αν υπάρχουν κλειδαριές που δεν χρειάζονται 10 μπαταρίες για να δουλέψουν ?

Επίσης κάπου είχα δει nfc λουκέτα υπάρχουν αντίστοιχες κλειδαριές;;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, st2 είπε

Γεια σας 

Πρώτο ποστ με στο νήμα με μερικές απορίες:   ...

 

Θα σε βοηθήσω λίγο να τα ξεδιαλύνεις γιατι και να σου απαντήσω δεν θα πολυκαταλάβεις αυτή τη στιγμή. 

Το KNX είναι πανάκριβο. Αν και εφόσον αποκλείσεις αυτό ξεκίνα απο μιά έξυπνη πρίζα και ένα εξυπνο ρελέ, κατέβασε τις εφαρμογές τους και παίξε για αρχή με αυτά, αν σε γοητεύσουν μετά ενσωμάτωσε τα και σε ένα google home ή μια alexa και μετά ψάχνεις τα υπόλοιπα. Θα σου είναι πιο εύκολο να τα κατανοήσεις ένα-ένα. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες φουλ αρχάριος εδώ με smart hub. Νοίκιασα ένα σπίτι πήρα 2 tp link λάμπες ένα alexa Echo Dot 4 για αρχή. Θέλω να ρωτήσω έχω ένα παλιό 24ρι aircodiition. Αν αγοράσω ένα ham remote AC λειτουργεί κάι με παλιά κλιματιστικά που δεν έχουν ίντερνετ ή θέλει προϋπόθεση να είναι στο ίδιο wifi?? 

 

Επίσης οποιαδήποτε άλλη πρόταση για κάνα γκατζετακι ευπρόσδεκτη. Κάμερες δεν θα βάλω ούτε κλειδαριά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, costacurta είπε

Παίδες φουλ αρχάριος εδώ με smart hub. Νοίκιασα ένα σπίτι πήρα 2 tp link λάμπες ένα alexa Echo Dot 4 για αρχή. Θέλω να ρωτήσω έχω ένα παλιό 24ρι aircodiition. Αν αγοράσω ένα ham remote AC λειτουργεί κάι με παλιά κλιματιστικά που δεν έχουν ίντερνετ ή θέλει προϋπόθεση να είναι στο ίδιο wifi??   Επίσης οποιαδήποτε άλλη πρόταση για κάνα γκατζετακι ευπρόσδεκτη. Κάμερες δεν θα βάλω ούτε κλειδαριά 

Α. Οι αμιγώς wifi συσκευές προσφέρουν συνήθως πληρες περιβάλλον τηλε-ελέγχου μέσω της εφαρμογής που έχεις στο κινητό. Επίσης σου επιστρέφουν την πληροφορία (feedback) για την κατάσταση (state) της συσκευής πχ ανοιχτή, κλειστή κλπ μέσω κάποιου εικονικού κουμπιού που ανάβει, σβύνει κλπ όταν το πατάς. Κάποιες απο αυτές τις wifi συσκευές τηλε-ελέγχονται και μέσω google home ή alexa. Συνήθως όμως οι πληροφορίες και οι εντολές στα alexa και g.h. περιορίζονται σημαντικά σε σχέση με την εργοστασιακή εφαρμογή που έχει πλήρες περιβάλλον λειτουργιών. Αρα συμβιβάζεσαι κάπως.  

Β. Για τις παλιότερες συσκευές πχ TV, A/C, αφυγραντήρες,  κλπ που όμως δεν ειναι wifi αλλά έχουν τηλεχειριστήριο υπερύθρων (με τζαμάκι) μπορείς να εντάξεις τις εντολές του τηλεχειριστηρίου σε μια εφαρμογή που θα στέλνει με wifi απο απόσταση τις εντολές απο το κινητό σου σε μια συσκευή wifi που θα λειτουργεί αντι του υπάρχοντος τηλεχειριστηρίου-. Το μονο μειονέκτημα - συμβιβασμός είναι οτι δεν θα σου ανάβει κάτι στην εφαρμογή που να σου δείχνει οτι η συσκευή υπάκουσε (feedback). Συνήθως όμως κινείσαι κάπου κοντά στη συσκευή οπότε ακούς το μπιπ της ή την βλέπεις να εκτελεί τη λειτουργία της, άρα το μειονέκτημα - συμβιβασμός οτι δεν θα έχεις feedback μέσα στην εφαρμογή κάπως μετριάζεται καθώς έχεις ακουστικό ή οπτικό έλεγχο οτι η λειτουργία που ζήτησες εκτελείται (state). Ελπίζω να με καταλαβαίνεις. Για να κάνεις τα παλιά κλιματιστικά πιο έξυπνα-smart πολύ καλή λύση είναι τα broadlink που είναι φτηνά και σου προσφέρουν έτοιμες εντολές μέσω βιβλιοθήκης τηλεχειριστηριων χιλιάδων συσκευών ή αλλιώς αν δεν βρεθεί η συσκευή προσφέρουν και λειτουργία εκμάθησης ένα-ένα κουμπάκι απο το παλιο σου τηλεχειριστήριο. Και τέλος εντάσσονται και αυτά στο g.h. και alexa και μπορείς να κάνεις χειρισμούς των συσκευών σου και απο εκεί. 

Στο τέλος με συσκευές της Α ομάδας ή της Β  θα μπορείς να κάνεις αυτοματισμούς-ρουτίνες εντολών με συνδιασμούς των Α και Β που σου ανέφερα παραπάνω και θα μπορείς να φτάσεις σε ένα σημείο που θα εκτελούνται οι αυτοματισμοί και καθόλου δεν θα σε πειράζει αν οι συσκευές είναι wifi ή δεν είναι. 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, tvkal είπε

Α. Οι αμιγώς wifi συσκευές προσφέρουν συνήθως πληρες περιβάλλον τηλε-ελέγχου μέσω της εφαρμογής που έχεις στο κινητό. Επίσης σου επιστρέφουν την πληροφορία (feedback) για την κατάσταση (state) της συσκευής πχ ανοιχτή, κλειστή κλπ μέσω κάποιου εικονικού κουμπιού που ανάβει, σβύνει κλπ όταν το πατάς. Κάποιες απο αυτές τις wifi συσκευές τηλε-ελέγχονται και μέσω google home ή alexa. Συνήθως όμως οι πληροφορίες και οι εντολές στα alexa και g.h. περιορίζονται σημαντικά σε σχέση με την εργοστασιακή εφαρμογή που έχει πλήρες περιβάλλον λειτουργιών. Αρα συμβιβάζεσαι κάπως.  

Β. Για τις παλιότερες συσκευές πχ TV, A/C, αφυγραντήρες,  κλπ που όμως δεν ειναι wifi αλλά έχουν τηλεχειριστήριο υπερύθρων (με τζαμάκι) μπορείς να εντάξεις τις εντολές του τηλεχειριστηρίου σε μια εφαρμογή που θα στέλνει με wifi απο απόσταση τις εντολές απο το κινητό σου σε μια συσκευή wifi που θα λειτουργεί αντι του υπάρχοντος τηλεχειριστηρίου-. Το μονο μειονέκτημα - συμβιβασμός είναι οτι δεν θα σου ανάβει κάτι στην εφαρμογή που να σου δείχνει οτι η συσκευή υπάκουσε (feedback). Συνήθως όμως κινείσαι κάπου κοντά στη συσκευή οπότε ακούς το μπιπ της ή την βλέπεις να εκτελεί τη λειτουργία της, άρα το μειονέκτημα - συμβιβασμός οτι δεν θα έχεις feedback μέσα στην εφαρμογή κάπως μετριάζεται καθώς έχεις ακουστικό ή οπτικό έλεγχο οτι η λειτουργία που ζήτησες εκτελείται (state). Ελπίζω να με καταλαβαίνεις. Για να κάνεις τα παλιά κλιματιστικά πιο έξυπνα-smart πολύ καλή λύση είναι τα broadlink που είναι φτηνά και σου προσφέρουν έτοιμες εντολές μέσω βιβλιοθήκης τηλεχειριστηριων χιλιάδων συσκευών ή αλλιώς αν δεν βρεθεί η συσκευή προσφέρουν και λειτουργία εκμάθησης ένα-ένα κουμπάκι απο το παλιο σου τηλεχειριστήριο. Και τέλος εντάσσονται και αυτά στο g.h. και alexa και μπορείς να κάνεις χειρισμούς των συσκευών σου και απο εκεί. 

Στο τέλος με συσκευές της Α ομάδας ή της Β  θα μπορείς να κάνεις αυτοματισμούς-ρουτίνες εντολών με συνδιασμούς των Α και Β που σου ανέφερα παραπάνω και θα μπορείς να φτάσεις σε ένα σημείο που θα εκτελούνται οι αυτοματισμοί και καθόλου δεν θα σε πειράζει αν οι συσκευές είναι wifi ή δεν είναι. 

 

Κάτι τέτοιο εννοείς? 

https://www.skroutz.gr/s/21599453/Broadlink-RM4-mini-Smart-Hub-Συμβατό-με-Alexa-Google-Home-Μαύρο.html#reviews

 

https://www.skroutz.gr/s/21567816/Broadlink-RM-Mini3-Smart-Hub-Συμβατό-με-Alexa-Google-Home-Μαύρο.html

 

Ουσιαστικά περνάω τις συσκευές μου, εδώ (εάν δεν υπάρχουν στην λίστα την βάζω manual με σενάριο) και από εκεί και πέρα τα ελέγχω με alexa αφού βέβαια έχω περάσει και αυτήν?και παίζει να μπαίνουν ένα παλιό inverter AC η γενικά πιο συμβατικές συσκευές? 

 

(Κάπως μπακαλιστικα τα γράφω} 

Επεξ/σία από costacurta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, tvkal είπε

 

Ακριβώς έτσι.

Και οι συσκευές που μου έδειξες είναι οι σωστές, προτίμησε τη φθηνότερη, ίδια δουλειά κάνουν. 

You are amazing thanks 

4 λεπτά πριν, costacurta είπε

You are amazing thanks 

Α kai ένα τελευταίο με αυτό και με την alexa μπορώ να δίνω εντολή από την δουλειά να ανοίξει το a/c η είναι μόνο για όταν είμαι στο σπίτι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, costacurta είπε

Α kai ένα τελευταίο με αυτό και με την alexa μπορώ να δίνω εντολή από την δουλειά να ανοίξει το a/c η είναι μόνο για όταν είμαι στο σπίτι? 

Από οπουδήποτε (μέσω cloud γίνεται έτσι και αλλιώς). Το καλό με το homeassistant είναι ότι υπάρχει η δυνατότητα να ενσωματώσεις τις συσκευές ως local (χωρίς cloud , πχ το broadlink, shelly, sonoff , tplink κτλ) , οπότε ο κόσμος να χαλάσει, με ένα vpn μπορείς να χειρίζεσαι τις συσκευές σου ακόμη και αν αύριο πχ χρεοκοπήσουν και κλείσουν οι σέρβερς τους. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορείς να δίνεις και απο alexa ή google home απλά όπως σου έγραψα δεν είναι πλήρως συνεργάσιμα με την εφαρμογή πχ της broadlink και δεν προσφέρουν τις ίδιες δυνατότητες. Αρα καλύτερα απευθείας απο την εφαρμογή της broadlink, πιο σίγουρο γιατί θα έχει και όλα τα πλήκτρα του τηλεχειριστηρίου που εσύ ενέταξες στην εκμάθηση. Να θυμάσαι οτι alexa ή google home θα τις χρησιμοποιείς μόνο όταν θέλεις να κάνεις φωνητικό χειρισμο των συσκευών πχ "Turn on the livingroom a/c" αλλιώς θα χρησιμοποιείς την εφαρμογή της κάθε συσκευής. Επίσης αν θέλεις να κάνεις ρουτίνες και σενάρια που αφορύν και άλλες συσκευές διαφορετικών κατασκευαστών, εκεί θα χρειάζεσαι την πλατφόρμα των alexa και google home που αυτές πλέον θα συνεργάζονται με όλες τις άλλες συσκευές πχ Sonoff, Broadlink, TpLink κλπ.

Επεξ/σία από tvkal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, costacurta είπε

You are amazing thanks 

Α kai ένα τελευταίο με αυτό και με την alexa μπορώ να δίνω εντολή από την δουλειά να ανοίξει το a/c η είναι μόνο για όταν είμαι στο σπίτι? 

Υπάρχουν και τα zigbee που δημιουργούν ένα δίκτυο μεταξύ τους αλλά αυτό χρειάζεται οπωσδήποτε hub. Οι συσκευές συνδέονται με δικό τους πρωτόκολλο επικοινωνίας αλλά εσύ συνδέεσαι σε αυτές μέσω του hub. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλησπερα αγορασα ενα amazon echo dot 4,το σεταρα εβαλα κανα δυο συσκευες ολα καλα,θελω να ρωτησω αν υπαρχει παρακαμψη να παιζω συγκεκριμενα τραγουδια δικης μου επιλογης(πχ unforgiven by metallika) και να μην μου βαζει καθε φορα ραντομ λιστες σχετικες με το τραγουδι απο καποιο ραδιο,αναγνωριζω οτι στις free εκδοσεις τοσο του amazon /apple/spotify music δεν υπαρχει αυτη η επιλογη,βεβαια υποστηριζει αλλες τοσες εφαρμογες πχ tidal/tune in και ενα σωρο αλλες,εχει καμια απο αυτες αυτο που ζηταω η στο τζαμπα δεν υπαρχει τιποτα?????????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/4/2023 στις 9:50 ΜΜ, st2 είπε

Γεια σας 

Πρώτο ποστ με στο νήμα με μερικές απορίες: 

1

Σε ολοκαίνουργιο σπίτι αξίζει το knx;

2

τι παραπάνω προσφέρει το home assistant από το Google home?

3

Τα sonoff δεν κουμπώνουν με home assistant ?

Οι smart ρελεδες προσφέρουν κάτι άλλο πέρα από on off και timer?

5

Δεν έχω καταλάβει καθολου πως μπορείς να χρησιμοποιήσεις nfc tags?

Ξέρει κανείς αν υπάρχουν κλειδαριές που δεν χρειάζονται 10 μπαταρίες για να δουλέψουν ?

Επίσης κάπου είχα δει nfc λουκέτα υπάρχουν αντίστοιχες κλειδαριές;;

 

Το KNX αξίζει και παρά αξίζει, αρκεί να το αξιοποιήσεις.

Αν θες μόνο έναν αυτοματισμό φωτισμού, ρολών, δεν θα έλεγα πως πρέπει να πας.

Αν όμως θες Hvac λύση, όπου πάνω της θα βάλεις και τα υπόλοιπα, τότε ναι πρέπει να πας σε KNX.

 

Αν είναι νέο σπίτι, εγκατάσταση, εγώ θα έκανα το εξής.

 

Α) Όλες οι παροχές προς τις καταναλώσεις να ξεκινούν από τον πίνακα. Όλες όμως, καθαρές.

Β) Από κάθε διακόπτη (μπουτόν θα είναι) θα έρχεται προς τον πίνακα ένα ζεύγος καλωδίων μικρής διατομής. 

Με αυτό τον τρόπο, στο τέλος μπορεί να τοποθετήσεις οποίο σύστημα θες, και αν δεν σου αρέσει το αλλάζεις μελλοντικά  πολύ εύκολα.

Πχ. 

Αν θες KNX με μια ρελεδιέρα ψηφιακών εισόδων (48), μετατρέπεις τα οικονομικά τοπικά απλά μπουτόν σε KNX.

Την παντρεύεις με KNX ρελεδιέρες εξόδων, το bus τροφοδοτικό και έναν server και τέλος.

 

Παρακάτω η Weinzierl IO 570, κάπου στα 350€ από το εξωτερικό.

Weinzierl-Anschlussplan-300x158.jpg.75af7a833e9f31b9898b4c6cfd2e5080.jpg

H συγκεκριμένη παίζει και το ρόλο εξόδου ελέγχου ρελέ, όπου μπορεί να συνδέσεις ρελέ τύπου μινιατούρας με 24vdc τάση πηνίου για έλεγχο on-off φωτισμού.

Αν για αρχή δεν θες πας σε KNX, ρίχνεις στον πίνακα ρελεδιέρες όπως την κορυφαία  

Shelly Pro 4pm και shelly Pro2pm (για ρολά) με ethernet δικτύωση για σταθερότητα.

Απέφυγε σε νέο σπίτι να βάλει Wifi, Z-wave ή ZigBee συσκευές. 

Αφού υπάρχει lan λύση πήγαινε στην Lan.

shelly_pro_4pm_install2-1200x1200.jpg.56b8bf00cac54a4eaae53d69296c945c.jpg

 

Απαραίτητη προϋπόθεση και στις δύο περιπτώσεις, αρκετά μεγάλος πίνακας για να χωρέσει το υλικό και δίκτυο lan εντός του.

Υπάρχουν ερμάρια Netbox από Hager και Legrand που φέρνουν στον ίδιο κόσμο το κύκλωμα ισχύος και ασθενών ρευμάτων.

 

volta-multimedia-220pxl.jpg.765ad45e4abb8f59aeed5f9db8dc76bc.jpg

 

Θεωρώ λοιπόν άσχετα την περιπτωσή σου πως οποιαδήποτε νέα εγκατάσταση πρέπει να στήνεται με τον ανωτέρω τρόπο.

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Shelly Pro 4pm  Σχετικά με την αμπερομέτρηση. Πόσο ακριβής είναι, καθε πόσα δευτερόλεπτα μετράει, και κάνει κάπου καταγραφή? Αν κάνει κάποια καταγραφή πού, πόσο διαρκούν αυτές οι καταγραφές? ή πρέπει να στηθεί σέρβερ με βάση για αυτό και απλά δείχνει στιγμιαία? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...