Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, leuteris107 είπε

Καλημέρα. Εγώ θα πρότεινα shelly 1 για μονό διακόπτη. Τοποθετείται πίσω από τον διακόπτη και σου δίνει την δυνατότητα τοπικού χειρισμού. Πρέπει να είναι σε σύνδεση με wifi για να μπορεί να παίρνει την τοπική ώρα. Έχει την δυνατότητα εβδομαδιαίας ρύθμισης αλλά και ρύθμιση με ανατολή δύση ηλίου.

Χωρίς ίντερνετ για πόσο καιρό θα δουλεύει σωστά? Αν δεν έχει σύνδεση θα αρχίσει να αποκλίνει η ώρα του σταδιακά ή απλά δεν θα δουλεύει καθόλου με το κοπεί το σήμα?

7 ώρες πριν, nzeppos είπε

Στα περισσότερα από αυτά τα apps (προφανώς και στης Shelly) μπορούν να προστεθούν κι άλλοι χρήστες ώστε να μην έχεις μόνο εσύ τον έλεγχο. Ομοίως οι αυτοματισμοί μπορούν να ελεγχθούν από έξυπνα ηχεία με Alexa, Google Home κλπ.

Στη δική μου  περίπτωση τα (περισσότερα) εξωτερικά φώτα έπεσαν σε ξεχωριστές γραμμές στον πίνακα, οπότε τα ελέγχω μέσω Shelly Pro2pm και μπορώ να τα χειριστώ είτε μέσω του app, είτε από Alexa, είτε από τον πίνακα μέσω των απλών ρελέ που συνδέθηκαν στο Shelly (δεν τοποθέτησα καν φυσικούς διακόπτες στον τοίχο, όλα γίνονται απευθείας από τον πίνακα). Για να υλοποιηθεί κάτι τέτοιο βέβαια θα πρέπει να βρίσκονται σε δική τους γραμμή, αλλιώς καλύτερα αυτό που περιγράφει ο Λευτέρης, που δεν χρειάζεται καν ουδέτερο.

Αυτό το shelly 1L που δεν θέλει καν ουδέτερο είναι πολύ ενδιαφέρον.

Βρήκα και αυτό το pdf που λέει λίγο πιο αναλυτικά κάποια πράγματα, αν και θα προτιμούσα μια πιο απλή σύγκριση μεταξύ τους.

6 ώρες πριν, yiannis_1 είπε

Το usecase σου δεν χρειάζεται κάτι σε smarthome.

Πήγαινε στον καυκά ή κάποιον ανάλογο στην περιοχή σου πάρε 2 - 4 λάμπες με φωτοκύτταρο νύχτας μέρας περί τα 4 ευρώ η μια και είσαι έτοιμος.

Εχω βάλει πάνω απο 15 συσκευές (wifi, rf και zigbee) στο σπίτι να ανοιγοκλείνω φώτα, πόρτες να μετράω θερμοκρασίες κτλ. Για τα φώτα εξω δεν ένιωσα ποτέ τέτοια ανάγκη.

Είχα απο παλιά 4 osram νύχτας μέρας και ποτέ δεν πήγε στο μυαλό μου να τις κάνω smart αφού 4-5 χρόνια που τις έχω έτσι δεν εχουν κάνει κιχ, προσαρμόζονται στις αλλαγές νύχτας μέρας και ανάβουν πάντα όχι όλες μαζί φυσικά, αλλά όταν πρέπει.

Αφήνω πάντα ανοιχτό τον διακόπτη στα φώτα αυτά και τα πάντα γίνονται αυτόματα με ένα απλό φωτοκύτταρο.

Και φθηνότερες να γίνουν οι smart wifi πάλι τέτοιες θα ψάχνω για έξω.

Ούτε αποσυνδέσεις, ούτε extender, ούτε hubs, ούτε εφαρμογές στο κινητό ούτε τπτ.

Η ιδέα για λάμπες με φωτοκύτταρο δεν είναι κακή, όμως ήθελα να το αποφύγω (αν και δεν το είχα ψάξει ακόμα) διότι δεν βολεύει σε γραμμή που είναι κάμποσες λάμπες να τις αλλάξω όλες. Επίσης δεν ξέρω πόσο εύκολο θα είναι να βρω ίδιου τύπου με αυτές που έχω για να γίνει απλή αντικατάσταση αλλά με ίδια τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά, πόσο θα κρατάνε, αν έχουν ίδια κατανάλωση και σημαντικό, αν έχουν διακοπτάκι ευαισθησίας, και φυσικά το κόστος σε σχέση με τις προηγούμενες

Αν σε κάποιο σημείο έχω μια λάμπα σε μια γραμμή μάλλον αξίζει να το δοκιμάσω όμως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/4/2023 στις 6:49 ΜΜ, mechpanos είπε

Εγώ δεν κατάλαβα ο ασφαλειοδιακόπτης θα είναι εκτός πίνακα, κάπου κοντά στην κατανάλωση;

Καλά, αυτό το κατεβατό ούτε εγώ που το έγραψα δεν το κατάλαβα! Το έκανα τώρα edit και το απλοποίησα λιγάκι..

Ναι, θα είναι εκτός πίνακα. Ο γενικός πίνακας βρίσκεται σε κοντινό διαμέρισμα, ενώ η κατανάλωση είναι σε ανεξάρτητο αποθηκάκι λίγα μέτρα μακριά. Δυστυχώς στον πίνακα του διαμερίσματος το 4άρι καλώδιο που προοριζόταν για θερμοσίφωνα ακολουθεί άλλη διαδρομή που δεν βολεύει. Αυτή που λέμε να χρησιμοποιήσουμε προσωρινά είναι μία από τις "ενισχυμένες" γραμμές του διαμερίσματος (16Α/2,5mm2) η οποία καταλήγει στην εν λόγω αποθήκη, όπου και δίνει ρεύμα σε μια λάμπα.

Εκεί λοιπόν προτείνεται να μπει ένα μικρό πινακάκι, από το οποίο θα τραβηχτεί μισό μέτρο 4άρι καλώδιο μέχρι την κατανάλωση. Αφού θα είναι 4άρι, επιτρέπεται να ασφαλίζεται από 20Α ή 25Α μικροαυτόματο. Όμως έρχομαι και λέω εγώ τώρα - με την κοινή λογική, μα ελλιπείς ομολογουμένως γνώσεις - μήπως να γίνει 16Α (έστω προς το παρόν) ο διπολικός αυτός ασφαλειοδιακόπτης, επειδή εάν μπει μεγαλύτερος θα είναι (σχεδόν) διακοσμητικός και όλο το βάρος θα πέφτει στην 16άρα ασφάλεια του πίνακα;

Επεξ/σία από Philippe
Το σωστό είναι ασφάλεια 25Α σε 6άρι καλώδιο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Χωρίς ίντερνετ για πόσο καιρό θα δουλεύει σωστά? Αν δεν έχει σύνδεση θα αρχίσει να αποκλίνει η ώρα του σταδιακά ή απλά δεν θα δουλεύει καθόλου με το κοπεί το σήμα?

Καλημέρα. Δεν το έχω δοκιμάσει σε λειτουργία χωρίς internet. Όλα αυτά τα έχω μέσω Home Assistant. Χωρίς internet θα δουλέψει χωρίς το app σαν απλός διακόπτης που κάποια στιγμή θα χρειαστεί ρύθμιση. Γιατί να πας σε smart λειτουργία χωρίς να μπορείς να την διαχειριστείς.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Philippe είπε

Καλά, αυτό το κατεβατό ούτε εγώ που το έγραψα δεν το κατάλαβα! Το έκανα τώρα edit και το απλοποίησα λιγάκι..

Ναι, θα είναι εκτός πίνακα. Ο γενικός πίνακας βρίσκεται σε κοντινό διαμέρισμα, ενώ η κατανάλωση είναι σε ανεξάρτητο αποθηκάκι λίγα μέτρα μακριά. Δυστυχώς στον πίνακα του διαμερίσματος το 4άρι καλώδιο που προοριζόταν για θερμοσίφωνα ακολουθεί άλλη διαδρομή που δεν βολεύει. Αυτή που λέμε να χρησιμοποιήσουμε προσωρινά είναι μία από τις "ενισχυμένες" γραμμές του διαμερίσματος (16Α/2,5mm2) η οποία καταλήγει στην εν λόγω αποθήκη, όπου και δίνει ρεύμα σε μια λάμπα.

Εκεί λοιπόν προτείνεται να μπει ένα μικρό πινακάκι, από το οποίο θα τραβηχτεί μισό μέτρο 4άρι καλώδιο μέχρι την κατανάλωση. Αφού θα είναι 4άρι, επιτρέπεται να ασφαλίζεται από 20 ή 25Α μικροαυτόματο. Όμως έρχομαι και λέω εγώ τώρα - με την κοινή λογική, μα ελλιπείς ομολογουμένως γνώσεις - μήπως να γίνει 16Α (έστω προς το παρόν) ο διπολικός αυτός ασφαλειοδιακόπτης, επειδή εάν μπει μεγαλύτερος θα είναι (σχεδόν) διακοσμητικός και όλο το βάρος θα πέφτει στην 16άρα ασφάλεια του πίνακα;

Όχι αν μπει 4άρι καλώδιο μετά από αυτόν καλώς θα ασφαλιστεί με 20 Α μικροαυτόματο. Το βάρος η 16άρα θα το τρώει ούτως ή άλλως και καλώς θα το τρώει, γιατί αν σηκώσει ρεύμα πάνω από 16Α το τμήμα του καλωδίου 2.5mm2 θα την ακούσει, οπότε εκεί πρέπει να πέσει (το καλώδιο 2.5mm σηκώνει μέχρι 18-19Α φορτίο, γι' αυτό ασφαλίζεται με 16Α ασφάλεια για να το προστατεύσει).
Στο 4mm2 θα πας σε 20Α ασφάλεια, γιατί μπορεί να αντέξει μέχρι 24-26Α φορτίο, η 25άρα υπάρχει σοβαρή περίπτωση να μην το προστατεύσει.
Οπότε συνοψίζοντας: 
16Α ασφάλεια σου προστατεύει το καλώδιο των 2.5mm
20Α σου προστατεύει το τμήμα των 4mm
Το ρελέ ισχύος δεν έχει ανάγκη προστασίας, αν είναι για παραπάνω Α!

Υπάρχει ένα πινακάκι που βοηθά στην επιλογή διατομής ανάλογα με τα ampere που επιτρέπεται να περνούν από το καλώδιο. Παίζουν και διορθωτικοί συντελεστές με την απόσταση, την θερμοκρασία λειτουργίας κλπ αλλά παίρνεις μια ιδέα:
spacer.png
 

 

 

 

ΥΓ. Μπορείς να βάλεις μικρότερη αντίσταση στον θερμοσίφωνα, για να δουλεύει με 16άρα ασφάλεια, αντί να κάνεις μεγαλύτερη εγκατάσταση. Προσοχή όμως, μην πάρει τίποτα άλλο μπροστά την ίδια ώρα, στην αποθήκη γιατί και πάλι θα είναι λίγο οριακά.

Επεξ/σία από mechpanos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, mechpanos είπε

Όχι αν μπει 4άρι καλώδιο μετά από αυτόν καλώς θα ασφαλιστεί με 20 Α μικροαυτόματο. Το βάρος η 16άρα θα το τρώει ούτως ή άλλως και καλώς θα το τρώει, γιατί αν σηκώσει ρεύμα πάνω από 16Α το τμήμα του καλωδίου 2.5mm2 θα την ακούσει, οπότε εκεί πρέπει να πέσει (το καλώδιο 2.5mm σηκώνει μέχρι 18-19Α φορτίο, γι' αυτό ασφαλίζεται με 16Α ασφάλεια για να το προστατεύσει).
Στο 4mm2 θα πας σε 20Α ασφάλεια, γιατί μπορεί να αντέξει μέχρι 24-26Α φορτίο, η 25άρα υπάρχει σοβαρή περίπτωση να μην το προστατεύσει.
Οπότε συνοψίζοντας: 
16Α ασφάλεια σου προστατεύει το καλώδιο των 2.5mm
20Α σου προστατεύει το τμήμα των 4mm
Το ρελέ ισχύος δεν έχει ανάγκη προστασίας, αν είναι για παραπάνω Α!

Υπάρχει ένα πινακάκι που βοηθά στην επιλογή διατομής ανάλογα με τα ampere που επιτρέπεται να περνούν από το καλώδιο. Παίζουν και διορθωτικοί συντελεστές με την απόσταση, την θερμοκρασία λειτουργίας κλπ αλλά παίρνεις μια ιδέα:
spacer.png
 

 

 

 

ΥΓ. Μπορείς να βάλεις μικρότερη αντίσταση στον θερμοσίφωνα, για να δουλεύει με 16άρα ασφάλεια, αντί να κάνεις μεγαλύτερη εγκατάσταση. Προσοχή όμως, μην πάρει τίποτα άλλο μπροστά την ίδια ώρα, στην αποθήκη γιατί και πάλι θα είναι λίγο οριακά.

Τι ακριβώς θα κάνει η 20άρα και τι θα προστατεύει αφού η παροχή του θα είναι με 2,5αρι με 16αρα ασφάλεια? που έτσι και αλλιώς με 18Α (μάλλον? 4000w αντίσταση) η 16αρα δεν και θα κάνει τις γνωστές παπάτζες με 20άρα και για το 2,5αρι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thn είπε

Τι ακριβώς θα κάνει η 20άρα και τι θα προστατεύει αφού η παροχή του θα είναι με 2,5αρι με 16αρα ασφάλεια? που έτσι και αλλιώς με 18Α (μάλλον? 4000w αντίσταση) η 16αρα δεν και θα κάνει τις γνωστές παπάτζες με 20άρα και για το 2,5αρι.

Για να μην την ξαναλλάζει. Αφού θα είναι 4άρι το καλώδιο αυτό το προστατεύει η 16άρα. Τι κι αν η παροχή του είναι με 2.5άρι, η παροχή προστατεύεται από την δική της ασφάλεια. Η ουσία είναι αυτό που λες ότι δεν πρέπει να ξεπερνιέται το φορτίο που αντέχει το καλώδιο ούτε να γίνονται κασκαντερικά! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Για να μην την ξαναλλάζει. Αφού θα είναι 4άρι το καλώδιο αυτό το προστατεύει η 16άρα. Τι κι αν η παροχή του είναι με 2.5άρι, η παροχή προστατεύεται από την δική της ασφάλεια. Η ουσία είναι αυτό που λες ότι δεν πρέπει να ξεπερνιέται το φορτίο που αντέχει το καλώδιο ούτε να γίνονται κασκαντερικά! 

μα δεν σηκώνει αντίσταση 4000w η 16αρα. εκτός και αν έχει τάση 255 με 260 σταθερότατα. Που δέν οποτε δεν μπορεί να δουλέψει με 16αρα ασφάλεια οπότε θα πάμε στις μαιμουδιες που κάνουνε χρόνια τώρα με την 20αρα και καταλήγεις να γίνονται τα καλώδια %#$%#

Τι καθόμαστε και λέμε. η λύση στο παλικάρι είναι μία. ή βρίσκει τρόπο να πάει την υπάρχουσα παροχή σε εκείνο το σημείο ή τραβάει μια νέα. μαιμουδιές με 2,5αρια καλώδια........... και το συζητάμε κιόλας 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, thn είπε

μα δεν σηκώνει αντίσταση 4000w η 16αρα. εκτός και αν έχει τάση 255 με 260 σταθερότατα. Που δέν οποτε δεν μπορεί να δουλέψει με 16αρα ασφάλεια οπότε θα πάμε στις μαιμουδιες που κάνουνε χρόνια τώρα με την 20αρα και καταλήγεις να γίνονται τα καλώδια %#$%#

Τι καθόμαστε και λέμε. η λύση στο παλικάρι είναι μία. ή βρίσκει τρόπο να πάει την υπάρχουσα παροχή σε εκείνο το σημείο ή τραβάει μια νέα. μαιμουδιές με 2,5αρια καλώδια........... και το συζητάμε κιόλας 

Ή αλλάζει αντίσταση πιο μικρή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Υπάρχει ένα πινακάκι που βοηθά στην επιλογή διατομής ανάλογα με τα ampere που επιτρέπεται να περνούν από το καλώδιο. Παίζουν και διορθωτικοί συντελεστές με την απόσταση, την θερμοκρασία λειτουργίας κλπ αλλά παίρνεις μια ιδέα

Τα έχω υπόψη μου πλέον όλα αυτά, αλλά καλό είναι να επαναλαμβάνονται για να εμπεδώνονται σε όλους. Εγώ προσεχώς θα τραβήξω νέα γραμμή απευθείας από τον πίνακα, που είναι και το σωστό. Παρόλαυτα - για εγκυκλοπαιδικούς σκοπούς και χωρίς να θέλω να ενθαρρύνω κανέναν - έκανα ορισμένες ασκήσεις.. επί χάρτου και μου προκύπτει ότι η καλωδίωση περνάει τους ελέγχους ακόμη και με διατομή 2,5mm2 (βλ. spoiler).

Spoiler

Καταρχάς, το υφιστάμενο καλώδιο τρέχει σε σωλήνα στερεωμένη στον τοίχο, οπότε εάν μπορεί να θεωρηθεί επιτοίχιο σηκώνει κάτιτις παραπάνω. Εκτός αν το ότι στην αρχή της όδευσης βγαίνει μέσα από τον πίνακα και στο τέλος αυτής διαπερνά έναν δρομικό τοίχο, το κατατάσσει αυτομάτως στην κατηγορία των εντοιχισμένων καλωδίων.

Παρεμπιπτόντως, ο Πίνακας 52 παραμένει ίδιος και στο 60364; Βλέπω στη σελίδα που επισυνάπτω ότι τα εντοιχισμένα "χωρίς θερμομόνωση τοίχου" (#59 και #60) τα βάζει στις ίδιες κατηγορίες με τα επιτοίχια (Β1/Β2 για NYA/NYM, αντίστοιχα), ενώ και οι τιμές Ir των εντοιχισμένων κατά HD384 αντιστοιχίζονται στο 60364 με τις κατηγορίες Α1/Α2, οι οποίες αφορούν θερμομονωμένους τοίχους (γυψοσανίδες με ορυκτοβάμβακα; θερμότουβλα;)

Ως προς τον έλεγχο πτώσης τάσης, στα περίπου 13μ μήκος καλωδίου που έχω, αυτή υπολογίζεται γύρω στο 2%. Μετά είναι και η διόρθωση για Τ>30. Όταν θα έχει κατακαλόκαιρο όμως δεν θα χρειάζεται να λειτουργεί το συγκεκριμένο κύκλωμα αφού υπάρχουν ηλιακοί συλλέκτες. 

Νωρίτερα σήμερα τσέκαρα με το βολτόμετρο την αντίσταση και την έβγαλε 13Ω. Εάν θεωρήσουμε 5V πτώση τάσης λόγω μήκους καλωδίου, η πρακτική ισχύς της αντίστασης θα είναι 225^2/13 = 3900W, άρα θα τραβάει κατάτι λιγότερο ρεύμα από το αναμενόμενο στα 17,3A (με επιφύλαξη, μήπως δεν τα λέω καλά). Το οποίο είναι εντός ορίων ακόμη και για εντοιχισμένο ΝΥΜ καλώδιο κατά HD384 που έχει όριο τα 18Α. Συνεπώς, την ασφάλεια την 16άρα κατά 99% δεν θα την ρίχνει. Άλλωστε πρόκειται για ωμικό φορτίο και οι μικροαυτόματοι δεν τριπάρουν για εντάσεις κάτω από 1,13 έως 1,45 φορές την ονομαστική τους ένταση, έτσι δεν είναι; Επιπλέον, η αντίσταση του θερμοσίφωνα δεν είναι καταναλωτής που θα μένει ανοιχτός για πάνω από μισάωρο, οπότε δεν θα προλαβαίνει να τη ρίξει ακόμη κι αν το ρεύμα ξεπεράσει οριακά τα 18Α για μικρό χρονικό διάστημα. Σε κάθε περίπτωση, μια δοκιμή θα μας πείσει 😈

Από αυτά που μου γράφετε πάντως, καταλαβαίνω ότι καλό θα ήταν να κοιτάξω εάν υπάρχει διπολική ασφάλεια 16Α που να είναι λίγο πιο ευαίσθητη από αυτή του πίνακα, εφόσον προχωρήσουμε προσωρινά με την υπάρχουσα καλωδίωση. Έτσι θα πέφτει πρώτα αυτή και η υπόλοιπη γραμμή δεν θα διαρρέται από μεγάλα ρεύματα χωρίς λόγο. Η άλλη 16Α του πίνακα θα είναι 2η γραμμή άμυνας για να μη γίνει ζημιά στον πίνακα. Απ΄ όσο ξέρω όμως το θερμικό στοιχείο είναι το ίδιο για όλες τις καμπύλες και δεν κερδίζω κάτι με το να βάλω B16 αντί για C16. Ίσως αν αλλάξω μάρκα; Θα το συζητήσω από βδομάδα και με τον ηλεκτρολόγο που θα περάσει τα καλώδια.

image.jpeg.b2b914e97825f61bc0a6370e2f693a40.jpeg

Η άλλη μου απορία, που είναι περισσότερο εντός θέματος, και αφορά το Sonoff είναι εάν πρέπει να μπει 6Α ασφάλεια στο 1,5άρι καλώδιο του Sonoff για να προστατέψει και το Sonoff από υπερένταση, εκτός από το καλώδιο. Οπότε για αυτό το σκοπό θα χρειαστεί η ασφάλεια να τοποθετηθεί μεταξύ του Sonoff και της κατανάλωσης και όχι οπουδήποτε στη γραμμή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Philippe είπε

άλλη μου απορία, που είναι περισσότερο εντός θέματος, και αφορά το Sonoff είναι εάν πρέπει να μπει 6Α ασφάλεια στο 1,5άρι καλώδιο του Sonoff για να προστατέψει και το Sonoff από υπερένταση, εκτός από το καλώδιο. Οπότε για αυτό το σκοπό θα χρειαστεί η ασφάλεια να τοποθετηθεί μεταξύ του Sonoff και της κατανάλωσης και όχι οπουδήποτε στη γραμμή

Εγώ είπα του ηλεκτρολόγου να μου ασφαλίσει το Shelly 3em και μου έβαλε μια γυάλινη ασφαλειούλα, αλλά δεν θυμάμαι πού την έβαλε...μάλλον πριν το Shelly! Θα δω αν φαίνεται τίποτα στον πίνακα , γιατί μάλλον μου την έχει βάλει κάτω από το κάλυμμα, και αν φαίνεται θα σου πω. Δεν έχει φορτία το Shelly/Sonoff στην ουσία για να σηκώσει ampere , απλά θα προστατεύσει την εγκατάσταση από κανένα βραχυκύκλωμα στο ίδιο το Shelly/ Sonoff ξέρω 'γω... κάπως έτσι το σκέφτομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mechpanos είπε

Εγώ είπα του ηλεκτρολόγου να μου ασφαλίσει το Shelly 3em και μου έβαλε μια γυάλινη ασφαλειούλα, αλλά δεν θυμάμαι πού την έβαλε...μάλλον πριν το Shelly! Θα δω αν φαίνεται τίποτα στον πίνακα , γιατί μάλλον μου την έχει βάλει κάτω από το κάλυμμα, και αν φαίνεται θα σου πω. Δεν έχει φορτία το Shelly/Sonoff στην ουσία για να σηκώσει ampere , απλά θα προστατεύσει την εγκατάσταση από κανένα βραχυκύκλωμα στο ίδιο το Shelly/ Sonoff ξέρω 'γω... κάπως έτσι το σκέφτομαι.

Είτε με 2A πχ mcn102 είτε με γυάλινη που θα χρειαστείς ασφαλειοθηκη αυτοκινήτων με ασφάλεια κοντή στα 0.6 με 0.8.

Υπάρχουν και ασφαλειοθηκες λαμαρίνας σαν αυτές που έχουν τα ups πχ ή μηχανήματα αλλά θα σε περιορίσουν στο άνοιγμα στο καπάκι του πινακα

Παίζει να μπορείς να το ασφαλίσεις και με μικρότερη οπότε κοιτάς τα spec του shelly.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/4/2023 στις 12:43 ΜΜ, yiannis_1 είπε

Το usecase σου δεν χρειάζεται κάτι σε smarthome.

Πήγαινε στον καυκά ή κάποιον ανάλογο στην περιοχή σου πάρε 2 - 4 λάμπες με φωτοκύτταρο νύχτας μέρας περί τα 4 ευρώ η μια και είσαι έτοιμος.

Εχω βάλει πάνω απο 15 συσκευές (wifi, rf και zigbee) στο σπίτι να ανοιγοκλείνω φώτα, πόρτες να μετράω θερμοκρασίες κτλ. Για τα φώτα εξω δεν ένιωσα ποτέ τέτοια ανάγκη.

Είχα απο παλιά 4 osram νύχτας μέρας και ποτέ δεν πήγε στο μυαλό μου να τις κάνω smart αφού 4-5 χρόνια που τις έχω έτσι δεν εχουν κάνει κιχ, προσαρμόζονται στις αλλαγές νύχτας μέρας και ανάβουν πάντα όχι όλες μαζί φυσικά, αλλά όταν πρέπει.

Αφήνω πάντα ανοιχτό τον διακόπτη στα φώτα αυτά και τα πάντα γίνονται αυτόματα με ένα απλό φωτοκύτταρο.

Και φθηνότερες να γίνουν οι smart wifi πάλι τέτοιες θα ψάχνω για έξω.

Ούτε αποσυνδέσεις, ούτε extender, ούτε hubs, ούτε εφαρμογές στο κινητό ούτε τπτ.

Έχω ψάξει κάμποση ώρα για να βρω λάμπες με φωτοκύτταρο αλλά δεν βρίσκω κάτι αξιόλογο.

Η αναζήτηση στον Καυκά βγάζει σε αυτή την σελίδα που έχει μέσα πολλές άκυρες λάμπες και δεν βλέπω κάπου κατηγορία με φωτοκύτταρο.

Η μόνη λάμπα που βρήκα και φαίνεται αξιόλογη είναι αυτή αλλά παρότι στην φωτογραφία λέει osram δεν το γράφει στην περιγραφή (λέει κάτι για Ledvance, δεν ξέρω αν είναι μάρκα), ενώ με αναζήτηση στο google δεν βρίσκω την ίδια λάμπα. Επίσης 9€ δεν είναι και λίγα.

Τέλος με αναζήτηση σε google/skroutz βρίσκω αυτή την σελίδα με μετριότατες μάρκες με κακές κριτικές, που η μόνη αξιόλογη φαίνεται να είναι αυτή η Philips που όμως στα 13,5€ φαίνεται αρκετά ακριβή για μία λάμπα :mellow:

Υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει ή δεν ψάχνω σωστά?

Πέρα από τις e27 θα ήθελα και μερικές επιλογές σε gu10. Γενικά σε λάμπες προτιμώ καλής ποιότητας, Philips ή Osram διότι οι ό,τι να'ναι μάρκες καιγόντουσαν πολύ τακτικά και δεν συνέφερε ούτε καν οικονομικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η ledvnance είναι γερμανική μάρκα και έχει απορροφήσει την osram.

Σε πιο φτηνές υπάρχουν gayer και diolamp, adeleq που βρίσκεις 4 ευρώ την λάμπα. 

Γι αυτές δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά. 

Πρόσεχε να είναι μόνο day night και όχι και motion.

Επεξ/σία από yiannis_1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

Υπάρχει τρόπος να μπορεσω να εχω ρολα/πατζουρια smart απο τα παραθυρα χωρις να εχω κατεβασει ουδετερο στους διακοπτες? Υπαρχει ουδετερος στα ρολα και δε κατεβασε ο ηλεκτρολογος στο διακοπτη ουδετερο.

 

Μεχρι τωρα ελεγχω τα πατζουρια απο το διακοπτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Justelene235 είπε

Καλησπέρα σας,

Υπάρχει τρόπος να μπορεσω να εχω ρολα/πατζουρια smart απο τα παραθυρα χωρις να εχω κατεβασει ουδετερο στους διακοπτες? Υπαρχει ουδετερος στα ρολα και δε κατεβασε ο ηλεκτρολογος στο διακοπτη ουδετερο.

 

Μεχρι τωρα ελεγχω τα πατζουρια απο το διακοπτη

Αν έχεις πρόσβαση και χώρο, μπορείς να βάλεις Shelly Plus 2PM στο κουτί του ρολού (εκεί όπου υπάρχει ουδέτερος), αντί για πίσω από το διακόπτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...