Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

25 λεπτά πριν, petesoulis είπε

Αν έχεις πρόσβαση και χώρο, μπορείς να βάλεις Shelly Plus 2PM στο κουτί του ρολού (εκεί όπου υπάρχει ουδέτερος), αντί για πίσω από το διακόπτη.

Αφου το βαλω χρειαζεται καποια εφαρμογη και κάποιος πομπός που θα επικοινωνει με το wifi?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

51 λεπτά πριν, Justelene235 είπε

Αφου το βαλω χρειαζεται καποια εφαρμογη και κάποιος πομπός που θα επικοινωνει με το wifi?

Χρειάζεται μια εφαρμογή στο κινητό και να έχεις wifi στο σπίτι. Είσαι σίγουρος ότι δεν έχεις ουδέτερο στο κουτί διακόπτη του ρόλου; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, thanasisxask είπε

Χρειάζεται μια εφαρμογή στο κινητό και να έχεις wifi στο σπίτι. Είσαι σίγουρος ότι δεν έχεις ουδέτερο στο κουτί διακόπτη του ρόλου; 

Ναι ειμαι σίγουρος, γιατι ειχα ανοιξει. Απλα δε ξερω αν θα πιανει βαζοντας το ρολο εκει. Στον πινακα χρειαζεται να βαλω κατι;

Επεξ/σία από Justelene235
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Έχω ψάξει κάμποση ώρα για να βρω λάμπες με φωτοκύτταρο αλλά δεν βρίσκω κάτι αξιόλογο.

Είχα πάρει μια δεκαριά από αυτές εδώ από το Aliexpress για ντουί Ε27 σχήμα Α60 στα 2,35€ πριν χρόνια. Αν πάρεις πολλές τα μεταφορικά είναι σταθερά. Τότε οι αντίστοιχες εγχώριες φασόν κινεζιές (Geyer, Adeleq κλπ) δεν συνέφεραν. Έκαναν όμως καιρό να έρθουν και τώρα το συγκεκριμένο μαγαζί τις έχει ακριβύνει, πρέπει να ψάξεις σε άλλα. Τις έχω ακόμη σε σποτάκια μπετού και δουλεύουν άψογα, με μόνο παράπονο ότι καμιά φορά που βρέχει ή περιφέρεται κανένα έντομο δεν σταματάνε να ανοιγοκλείνουν. Επίσης μπορεί να χρειαστεί να τις στρίψεις λίγο στην αρχή, δηλαδή να τις αφήσεις ελαφρώς ξεβίδωτες, για να δουλέψει σωστά το φωτοκύτταρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/4/2023 στις 7:17 ΠΜ, leuteris107 είπε

Καλημέρα. Εγώ θα πρότεινα shelly 1 για μονό διακόπτη. Τοποθετείται πίσω από τον διακόπτη και σου δίνει την δυνατότητα τοπικού χειρισμού. Πρέπει να είναι σε σύνδεση με wifi για να μπορεί να παίρνει την τοπική ώρα. Έχει την δυνατότητα εβδομαδιαίας ρύθμισης αλλά και ρύθμιση με ανατολή δύση ηλίου.

Καλύτερα shelly plus 1.

Νέα γενιά, καλύτερες λειτουργίες, ενσωματωμένο Bt.

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω 2 αισθητήρες sonoff οι οποίοι συνδέονται στο sonoff zbbridge. 

Ο ένας στο μπάνιο ο άλλος κουζίνα. Δουλεύουν με ρουτίνα να ανοίγουν και να κλείνουν τα φώτα των αντίστοιχων δωματίων.

Δυστυχώς όμως το bridge αποσυνδέεται από το deco m4 mesh. Αρκετές φορές με αποτέλεσμα.να με κρεμάει το όλο επιχείρημα. 

Τι μπορώ να κάνω να λυθεί το προβλημ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, miltostammy είπε

Έχω 2 αισθητήρες sonoff οι οποίοι συνδέονται στο sonoff zbbridge. 

Ο ένας στο μπάνιο ο άλλος κουζίνα. Δουλεύουν με ρουτίνα να ανοίγουν και να κλείνουν τα φώτα των αντίστοιχων δωματίων.

Δυστυχώς όμως το bridge αποσυνδέεται από το deco m4 mesh. Αρκετές φορές με αποτέλεσμα.να με κρεμάει το όλο επιχείρημα. 

Τι μπορώ να κάνω να λυθεί το προβλημ

Είχα ένα αντίστοιχο πρόβλημα με ένα shelly em  και τα deco x20 που έχω .

Συχνά πυκνά έχανε την σύνδεση με τα deco.

Προσπάθησα αρκετά.

Από τότε που άλλαξα την ρύθμιση στο επίπεδο ασφαλείας του wifi στα deco,  δουλεύει απροβλημάτιστα 

Το έβαλα από WPA2 σε WPA/WPA2

Δοκίμασε το δεν έχεις να χάσεις κάτι. 

Screenshot_20230501_084704_Deco.jpg.edba0e0372981c5381308c38b9035bca.jpg

 

Screenshot_20230501_084309_Deco.jpg.9a37375d772c1258acc8ac4168b9803b.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα. Το έκανα φίλε μου .

Για να δούμε τι ψάρια θα πιάσουμε σήμερα. Ελπίζω να τελειώσει η ταλαιπωρία μου με αυτή τη ρύθμιση.

 

Ξέχασα να σε ευχαριστήσω σορρυ φίλε μου..

Επεξ/σία από miltostammy
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, miltostammy είπε

Μέχρι τώρα καμία αποσύνδεση. Ελπίζω να ήταν αυτό το πρόβλημα.

Θα επανέλθω με νέα ενημερωση

και σε router της Vodafone που έπεσε πρόσφατα στα χέρια μου, όταν ενεργοποίησα ΜΟΝΟ WPA2 τότε, TV και μερικά κινητά που συνδέονταν στο router, είχαν πολύ συχνά αποσυνδέσεις. Το άλλαξα σε WPA/WPA2 και έστρωσε το θέμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι τώρα από το πρωί καμία αποσύνδεση. Άλλες ημέρες θα είχα 5 με 6 αποσυνδέσεις την ημέρα.

Άρα λογικά αυτό είναι το πρόβλημα.

Ας υπάρχει καταγεγραμμενο εδώ για το μέλλον οποίος έχει ίδιο θέμα να το λύσει.

Και πάλι ευχαριστώ πάρα πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

σε πλήρη ανακαίνιση διαμερίσματος που κάνω, έχει φτάσει η ώρα για τα ηλεκτρολογικά. Τι έχετε να προτείνετε για πρίζες, ρολά αλουμινίου. διακόπτες, θερμοστάτη κλπ;

Υπάρχει κάποιο κιτ που προτείνετε για συνεργασία όλων μαζί εξ αποστάσεως μέσω κινητού, alexa αλλά και δημιουργία σεναρίων;

Ο ηλεκτρολόγος μου πρότεινε τη sonfy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, miltostammy είπε

Μέχρι τώρα από το πρωί καμία αποσύνδεση. Άλλες ημέρες θα είχα 5 με 6 αποσυνδέσεις την ημέρα.

Άρα λογικά αυτό είναι το πρόβλημα.

Ας υπάρχει καταγεγραμμενο εδώ για το μέλλον οποίος έχει ίδιο θέμα να το λύσει.

Και πάλι ευχαριστώ πάρα πολύ.

Μακάρι να είναι αυτό και να λυθεί και το δικό σού πρόβλημα. 

Στην δικιά μου περίπτωση με το shelly από τότε πού το έκανα δεν ξαναείχα καμία αποσύνδεση .

Αυτό εδώ και κάτι μήνες τώρα 

Επεξ/σία από nik187
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, jmallen3 είπε

Καλησπέρα,

σε πλήρη ανακαίνιση διαμερίσματος που κάνω, έχει φτάσει η ώρα για τα ηλεκτρολογικά. Τι έχετε να προτείνετε για πρίζες, ρολά αλουμινίου. διακόπτες, θερμοστάτη κλπ;

Υπάρχει κάποιο κιτ που προτείνετε για συνεργασία όλων μαζί εξ αποστάσεως μέσω κινητού, alexa αλλά και δημιουργία σεναρίων;

Ο ηλεκτρολόγος μου πρότεινε τη sonfy.

Να βάλεις για αρχή τα βαθιά κουτιά διακοπτών και να αφήσεις και ουδετέρους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...