Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 24/5/2023 στις 10:32 ΠΜ, emperor4her είπε

Καλημερα! εχω πορτα ασφαλειας σπιτι, αναρωτιεμαι αν υπαρχει καμποια ασφαλης κλειδαρια ή πως κανουμε μετατροπη να ανοιγει smart? στο σπιτι παιζω με google home,  + alexa και ξεκιναω να ξαναστηνω συντομα HA (γιατι καηκε η μητρικη απ το προηγουμενο pc 😐 )

Η λογικη μου ειναι κυριως, να μπορω πχ να ανοιξω στη γυναικα που καθαριζει τα πρωινα που εγω ειμαι δουλεια.. γιατι κλειδια δεν θα εδινα..

edit: δεν ειμαι σπιτι να βγαλω φωτο της πορτας, αλλα ειναι καπως ετσι

 

Εγώ χρησιμοποιώ Nuki 3.0, όχι την Pro, σε συνδυασμό με Home Assistant, και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Μπαίνει πίσω από οποιαδήποτε πόρτα. Μερικά πράγματα για να έχεις υπόψη:

-Η Nuki μπαίνει πίσω από την πόρτα και γυρνάει ένα κλειδί που θα έχεις μόνιμα εκεί. Αυτό σημαίνει πως αν θέλεις να μπορείς να ανοίγεις από έξω την πόρτα με κλειδί (θέλεις φαντάζομαι) χρειάζεσαι έναν κύλινδρο διπλής ενέργειας. Υπ' όψη πως οι καλοί είναι και αρκετά ακριβοί

-Για να μπορείς να την χειρίζεσαι από απόσταση χρειάζεσαι ή να έχεις την Pro, ή να βάλεις ένα bridge που πουλάει η Nuki αλλά υπάρχουν και επιλογές να φτιάξεις ένα δικό σου bridge με ένα φθηνό τσιπάκι, πχ ESP32 για σύνδεση με home assistant. Εγώ κάνω το 3ο.

-Έχει δικό software ώστε πχ να ανοίγει αυτόματα όταν πλησιάζεις και έχεις το κινητό σου μαζί σου. Δεν το έχω δοκιμάσει, χρησιμοποιώ αυτοματισμούς που έχω φτιάξει εγώ σε HA.

Αναφορά σε κείμενο

Αν βάλεις εξυπνη κλειδαρια.. δεν θα ειναι ασφαλείας η πορτα.

ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΚΛΕΙΔΩΣΕΙΣ αν θελεις να ανοιγει εξυπνα

Δεν ισχύει αυτό που γράφεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, gippas είπε

Εγώ χρησιμοποιώ Nuki 3.0, όχι την Pro, σε συνδυασμό με Home Assistant, και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Μπαίνει πίσω από οποιαδήποτε πόρτα. Μερικά πράγματα για να έχεις υπόψη:

-Η Nuki μπαίνει πίσω από την πόρτα και γυρνάει ένα κλειδί που θα έχεις μόνιμα εκεί. Αυτό σημαίνει πως αν θέλεις να μπορείς να ανοίγεις από έξω την πόρτα με κλειδί (θέλεις φαντάζομαι) χρειάζεσαι έναν κύλινδρο διπλής ενέργειας. Υπ' όψη πως οι καλοί είναι και αρκετά ακριβοί

-Για να μπορείς να την χειρίζεσαι από απόσταση χρειάζεσαι ή να έχεις την Pro, ή να βάλεις ένα bridge που πουλάει η Nuki αλλά υπάρχουν και επιλογές να φτιάξεις ένα δικό σου bridge με ένα φθηνό τσιπάκι, πχ ESP32 για σύνδεση με home assistant. Εγώ κάνω το 3ο.

-Έχει δικό software ώστε πχ να ανοίγει αυτόματα όταν πλησιάζεις και έχεις το κινητό σου μαζί σου. Δεν το έχω δοκιμάσει, χρησιμοποιώ αυτοματισμούς που έχω φτιάξει εγώ σε HA.

Δεν ισχύει αυτό που γράφεις.

Δηλαδή μπορείς με την συγκεκριμένη κλειδαριά. Να κλειδώνεις με φυσικό κλειδί απ' έξω και μέσω εφαρμογής να ξεκλειδώνεις;

Επεξ/σία από kwnssk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, kwnssk είπε

Δηλαδή μπορείς με την συγκεκριμένη κλειδαριά. Να κλειδώνεις με φυσικό κλειδί απ' έξω και μέσω εφαρμογής να ξεκλειδώνεις;

Αν έχεις κύλινδρο διπλής ενέργειας τότε κάνεις ότι θες. Το μόνο που κάνει η κλειδαριά είναι να περιστρέφει το μέσα κλειδί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, gippas είπε

Εγώ χρησιμοποιώ Nuki 3.0, όχι την Pro, σε συνδυασμό με Home Assistant, και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Μπαίνει πίσω από οποιαδήποτε πόρτα. Μερικά πράγματα για να έχεις υπόψη:

-Η Nuki μπαίνει πίσω από την πόρτα και γυρνάει ένα κλειδί που θα έχεις μόνιμα εκεί. Αυτό σημαίνει πως αν θέλεις να μπορείς να ανοίγεις από έξω την πόρτα με κλειδί (θέλεις φαντάζομαι) χρειάζεσαι έναν κύλινδρο διπλής ενέργειας. Υπ' όψη πως οι καλοί είναι και αρκετά ακριβοί

-Για να μπορείς να την χειρίζεσαι από απόσταση χρειάζεσαι ή να έχεις την Pro, ή να βάλεις ένα bridge που πουλάει η Nuki αλλά υπάρχουν και επιλογές να φτιάξεις ένα δικό σου bridge με ένα φθηνό τσιπάκι, πχ ESP32 για σύνδεση με home assistant. Εγώ κάνω το 3ο.

-Έχει δικό software ώστε πχ να ανοίγει αυτόματα όταν πλησιάζεις και έχεις το κινητό σου μαζί σου. Δεν το έχω δοκιμάσει, χρησιμοποιώ αυτοματισμούς που έχω φτιάξει εγώ σε HA.

Δεν ισχύει αυτό που γράφεις.

Σε ευχαριστώ, θα τα τσεκαρω! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kwnssk είπε

Δηλαδή μπορείς με την συγκεκριμένη κλειδαριά. Να κλειδώνεις με φυσικό κλειδί απ' έξω και μέσω εφαρμογής να ξεκλειδώνεις;

Αυτό που έγραψε και ο @turbakiasss. H Nuki δεν είναι ακριβώς κλειδαριά, μια συσκευή που γυρίζει το κλειδί από πίσω είναι και μπορεί έτσι να κλειδώνει/ξεκλειδώνει την κλειδαριά. Το αν θα μπορείς να κλειδώνεις/ξεκλειδώνεις απ'έξω εξαρτάται από το αν έχεις έναν κύλινδρο διπλής ενέργειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, gippas είπε

Αυτό που έγραψε και ο @turbakiasss. H Nuki δεν είναι ακριβώς κλειδαριά, μια συσκευή που γυρίζει το κλειδί από πίσω είναι και μπορεί έτσι να κλειδώνει/ξεκλειδώνει την κλειδαριά. Το αν θα μπορείς να κλειδώνεις/ξεκλειδώνεις απ'έξω εξαρτάται από το αν έχεις έναν κύλινδρο διπλής ενέργειας.

Ναι ρε παιδιά αλλά διορθώστε με αν κάνω λάθος, άλλο είναι έξυπνη κλειδαριά και άλλο ένας μηχανισμός που ηλεκτρονικά γυρνάει ένα κλειδί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kwnssk είπε

Ναι ρε παιδιά αλλά διορθώστε με αν κάνω λάθος, άλλο είναι έξυπνη κλειδαριά και άλλο ένας μηχανισμός που ηλεκτρονικά γυρνάει ένα κλειδί 

Μπορείς να το πεις και μηχανισμό που μετατρέπει την κλειδαριά σε έξυπνη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραία η nuki

Ξέρετε αν υπάρχει εξυπνη κλειδαριά που να μην χρειάζεται μπαταρία 

Ή να συνδέεται με ρεύμα με κάποιο τρόπο

Μιλάμε για νέα κατασκευή οπότε μπορεί να φτάσει καλώδιο στην κλειδαριά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jaguar13 είπε

Μπορείς να το πεις και μηχανισμό που μετατρέπει την κλειδαριά σε έξυπνη.

Ναι αλλά δεν είναι έξυπνη κλειδαριά. Είναι ένας μηχανισμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν μαθαίνουμε από άλλους και διορθώνουμε τα λάθη μας, λέμε ευχαριστώ.

 

@emperor4her

Αν βλέπω καλά έχεις κλειδί τύπου χρηματοκιβωτίου. Αν ναι, ένα, δεν είναι ασφαλές, πρέπει να βάλεις στο πρόγραμμα να αλλάξεις κλειδαριά. Δύο η NUKI δεν είναι συμβατή με αυτά τα κλειδιά.

Επεξ/σία από kifinas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/6/2023 στις 10:50 ΠΜ, kifinas είπε

Όταν μαθαίνουμε από άλλους και διορθώνουμε τα λάθη μας, λέμε ευχαριστώ.

 

@emperor4her

Αν βλέπω καλά έχεις κλειδί τύπου χρηματοκιβωτίου. Αν ναι, ένα, δεν είναι ασφαλές, πρέπει να βάλεις στο πρόγραμμα να αλλάξεις κλειδαριά. Δύο η NUKI δεν είναι συμβατή με αυτά τα κλειδιά.

Καπως ετσι ειναι το κλειδι μου! τι εννοεις δεν ειναι ασφαλες? γιατι? 

CISA.57152.60-518x478.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, emperor4her είπε

Καπως ετσι ειναι το κλειδι μου! τι εννοεις δεν ειναι ασφαλες? γιατι? 

CISA.57152.60-518x478.jpg

Παραβιάζονται όλες αυτές. Ρίξε μια ματιά στο θέμα για τις κλειδαριές ασφαλείας αν σε ενδιαφέρει η αναβάθμιση της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/6/2023 στις 10:18 ΜΜ, st2 είπε

Πολύ ωραία η nuki

Ξέρετε αν υπάρχει εξυπνη κλειδαριά που να μην χρειάζεται μπαταρία 

Ή να συνδέεται με ρεύμα με κάποιο τρόπο

Μιλάμε για νέα κατασκευή οπότε μπορεί να φτάσει καλώδιο στην κλειδαριά..

H Nuki μπορεί να λειτουργήσει με καλώδιο USB type C μόνιμα συνδεδεμένο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/5/2023 στις 1:15 ΜΜ, sagy είπε

Για πές το μοντέλο της κάμερας γιατί πρώτη φορά το ακούω.Είχα 3 xiaomi τις έδωσα και τώρα έχω tapo.Μεγάλο σύν πως υποστηρίζουν rtsp.

Για αυτό το μοντέλο έλεγα.

https://www.mediamarkt.gr/product/laptop-tablet-computing/diktuaka/ip-camera/xiaomi-mi-home-security-camera-360-1080p/1346918

με το rtsp μπορείς να τις παρακολουθείς σε desktop μέσω εφαρμογής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, l_kostas είπε

Για αυτό το μοντέλο έλεγα.

https://www.mediamarkt.gr/product/laptop-tablet-computing/diktuaka/ip-camera/xiaomi-mi-home-security-camera-360-1080p/1346918

με το rtsp μπορείς να τις παρακολουθείς σε desktop μέσω εφαρμογής;

Εγώ δοκιμάζω αυτήν EufyCam Indoor Cam 2K Pan & Tilt IP Κάμερα Παρακολούθησης Wi-Fi 4MP Full HD+ αυτές τις μέρες. Ειδοποιήσεις στο δευτερόλεπτο. Εντυπωσιάστηκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...