Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 minutes ago, stefanosnik said:

Παιδιά βοήθεια πάλι... τελείωσα με τις hue και κάθομαι να κάνω την alexa  , πως την συνδέω με το spotify??   Πάω ρυθμίσεις -music  - και έχει μόνο amazon και ένα ακόμα  πάω εκεί που λέει διαφορετικά και δεν μπορώ να πατήσω το spotify...

Screenshot_20181205-141554_Amazon Alexa.jpg

Με ελληνική διεύθυνση δεν μπορείς να επιλέξεις spotify . Δοκίμασε να βάλεις κάποια γερμανική ή αμερικάνικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχω έναν αισθητήρα xiaomi υγρασίας και θερμοκρασίας. Κάνει συνεχώς αποσυνδέσεις.. Μήπως είχε κανείς παρόμοιο πρόβλημα και αν ναι βρήκε λύση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, cambo99 είπε

Αν έχεις κάποια συσκευή alexa δεν χρειάζεται, αλλά μόνο με το bridge μπορείς να αλλάξεις χρώματα στις λάμπες πχ. Με alexa κανεις τα βασικά. 1 bridge φτάνει για ένα σπίτι 60 τμ ναι.

Καλύτερα 1-1 διότι θα την προσθέτεις και θα κάνει update για να πας μετά στην επόμενη. Όλες μαζί αν τις βάλεις θα γίνει ένα μπάχαλο!

συγνωμη που ρωτάω πάλι, αν δεν έχω καποια συσκευή αλέξα, αλλά μόνο τις λάμπες, χωρίς το bridge δεν θα μπορώ να τις ελέγχω και να αλλάζω χρώματα από το κινητό πχ? δηλαδή αν τις βάλω στα ντουι θα παίζουν σαν κανονικές λάμπες χωρίς έλεγχο?

Επεξ/σία από haris013
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, haris013 said:

συγνωμη που ρωτάω πάλι, αν δεν έχω καποια συσκευή αλέξα, αλλά μόνο τις λάμπες, χωρίς το bridge δεν θα μπορώ να τις ελέγχω και να αλλάζω χρώματα από το κινητό πχ? δηλαδή αν τις βάλω στα ντουι θα παίζουν σαν κανονικές λάμπες χωρίς έλεγχο?

Ναι νομίζω δεν θα μπορείς να αλλάζεις χρώματα και dimmer. Θα μπορείς να τις ανοιγοκλείνεις. Καλύτερα πάρε ένα bridge , όπως και έναν ασύρματο διακόπτη τοίχου ( είναι με μπαταρίες και απλώς το κολλάς στον τοίχο όπου θες) . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, haris013 είπε

συγνωμη που ρωτάω πάλι, αν δεν έχω καποια συσκευή αλέξα, αλλά μόνο τις λάμπες, χωρίς το bridge δεν θα μπορώ να τις ελέγχω και να αλλάζω χρώματα από το κινητό πχ? δηλαδή αν τις βάλω στα ντουι θα παίζουν σαν κανονικές λάμπες χωρίς έλεγχο?

Hue λάμπες χωρίς bridge δεν είναι smart, άρα τσάμπα έξοδα απόκτησης. Το bridge είναι απαραίτητο, γι' αυτό και υπάρχει σε όλα τα starter kits.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, dBpanos said:

Hue λάμπες χωρίς bridge δεν είναι smart, άρα τσάμπα έξοδα απόκτησης. Το bridge είναι απαραίτητο, γι' αυτό και υπάρχει σε όλα τα starter kits.

Όπως και bridge χωρίς alexa επίσης δεν το λες και πολύ smart! Είναι ολόκληρο το πακέτο που κάνει τη διαφορά. Μην πω και για τους αισθητήρες κίνησης hue ... 😀

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, cambo99 είπε

Με ελληνική διεύθυνση δεν μπορείς να επιλέξεις spotify . Δοκίμασε να βάλεις κάποια γερμανική ή αμερικάνικη.

Αν εννοείς να αλλάξω την διεύθυνση της  Alexa  το έκανα, έβαλα μια Γερμανίκη που εχω και τίποτα...  πως μπορώ να ακούσω μουσική ρε παιδιά? Να λέω βάλε αυτό και Να το βάζει...   Ακόμα και η maic της MLS αυτά τα κάνει χωρίς πολλά πολλά... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, stefanosnik είπε

Αν εννοείς να αλλάξω την διεύθυνση της  Alexa  το έκανα, έβαλα μια Γερμανίκη που εχω και τίποτα...  πως μπορώ να ακούσω μουσική ρε παιδιά? Να λέω βάλε αυτό και Να το βάζει...   Ακόμα και η maic της MLS αυτά τα κάνει χωρίς πολλά πολλά... 

Βαλε μια αμερικης οτι να ναι και θα παιξει. Βεβαια για αυτο που λες, να της λες τραγουδι συγκεκριμενο, θελει premium λογαριασμο, ειτε στο spotify ειτε στο amazon music. Ειδαλλως στο τσαμπα παιζει μονο ραδιοφωνικους σταθμους.

Επεξ/σία από dakangr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dakangr είπε

Βαλε μια αμερικης οτι να ναι και θα παιξει. Βεβαια για αυτο που λες, να της λες τραγουδι συγκεκριμενο, θελει premium λογαριασμο, ειτε στο spotify ειτε στο amazon music. Ειδαλλως στο τσαμπα παιζει μονο ραδιοφωνικους σταθμους.

Ναι εχω  premium... Οκ το δοκιμάζω και ενημερώνω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, anikologr είπε

Έχω έναν αισθητήρα xiaomi υγρασίας και θερμοκρασίας. Κάνει συνεχώς αποσυνδέσεις.. Μήπως είχε κανείς παρόμοιο πρόβλημα και αν ναι βρήκε λύση; 

Δοκίμασε να τον φέρεις πιο κοντά στο Gateway. Και εγώ έχω παρατηρήσει παρόμοια συμπεριφορά, ειδικά αν είναι είτε μεγάλη η απόσταση, είτε αν είναι κοντά ή πάνω σε μεταλλικά αντικείμενα (αλουμίνια - καλοριφέρ etc.).

Δυστυχώς είναι απο τις αδυναμίες του Zigbee protocol. 

Ειδάλλως χρειάζεσαι είτε 2ο gateway για να δουλεύει σαν ενισχυτής σήματος και να κάνει relay τα μηνύματα στο κεντρικό gateway. Κάποιες κάμερες της xiaomi καθώς και το Aircon controller της, επίσης είναι Zigbee και κάνουν την ίδια δουλειά, βελτιώνοντας παράλληλα το σήμα λόγω της mesh τεχνολογίας που παίζουν

13 λεπτά πριν, stefanosnik είπε

Ναι εχω  premium... Οκ το δοκιμάζω και ενημερώνω 

Νομίζω ότι το Spotify, είναι skill της Αλέξα. Δεν ρίχνεις μια ματιά στο store?

Θα το δώ και εγώ όταν επιστρέψω στο σπίτι. Εμένα παίζει μια χαρά με διεύθυνση Ελλάδας πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, stefanosnik είπε

Αν εννοείς να αλλάξω την διεύθυνση της  Alexa  το έκανα, έβαλα μια Γερμανίκη που εχω και τίποτα...  πως μπορώ να ακούσω μουσική ρε παιδιά? Να λέω βάλε αυτό και Να το βάζει...   Ακόμα και η maic της MLS αυτά τα κάνει χωρίς πολλά πολλά... 

αν θυμαμαι καλα ,επειδη περασε πολυς καιρος ,αλαζεις την διευθυνση στο site της αμαζον και οχι μονο μεσα απο τις ρυθμισεις της συσκευης,καντο και αν τυχον παλι δεν δουλεψει να ψαξω της οδηγιες που καπου πρεπει να τις εχω ,αφου γινει και κατεβασεις το spotify πας και αλαζει παλι  την διευθυνση στην ελληνικη για να σου λεει τον καιρο κτλ

Επεξ/σία από slk200gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, tsakfot είπε

Δοκίμασε να τον φέρεις πιο κοντά στο Gateway. Και εγώ έχω παρατηρήσει παρόμοια συμπεριφορά, ειδικά αν είναι είτε μεγάλη η απόσταση, είτε αν είναι κοντά ή πάνω σε μεταλλικά αντικείμενα (αλουμίνια - καλοριφέρ etc.).

Δυστυχώς είναι απο τις αδυναμίες του Zigbee protocol. 

Ειδάλλως χρειάζεσαι είτε 2ο gateway για να δουλεύει σαν ενισχυτής σήματος και να κάνει relay τα μηνύματα στο κεντρικό gateway. Κάποιες κάμερες της xiaomi καθώς και το Aircon controller της, επίσης είναι Zigbee και κάνουν την ίδια δουλειά, βελτιώνοντας παράλληλα το σήμα λόγω της mesh τεχνολογίας που παίζουν

Νομίζω ότι το Spotify, είναι skill της Αλέξα. Δεν ρίχνεις μια ματιά στο store?

Θα το δώ και εγώ όταν επιστρέψω στο σπίτι. Εμένα παίζει μια χαρά με διεύθυνση Ελλάδας πάντως.

Δες το λίγο σε παρακαλώ γιατί ούτε με αμερικανική κάνει κάτι.. Αλλά και από τα skills δεν βρήκα κάτι για spotify...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχίζω και το ψάχνω κι εγώ λίγο το όλο θέμα smart home... 

Κλασικά έχω μερικές yeelight, πρίζες sonoff και περιμένω κι ένα broadlink mini 3 που μάλλον είναι κι αυτό που χρειάζομαι περισσότερο αυτή τη στιγμή λόγω πολλών τηλεκοντρόλ... 

Το δίλημμα που έχω είναι: Alexa vs Google assistant

Μέχρι στιγμής χρησιμοποιώ τον Google assistant στο κινητό και κλίνω προς τα εκεί μιας και χρησιμοποιώ πολλές υπηρεσίες της Google και υποθέτω ότι μπορεί να υπάρχει καλύτερο integration σε βάθος χρόνου. 

Αλλά αυτό το "ok (hey) Google" απλά δεν μου κάθεται ρε παιδί μου... 😁 Αν και ακούγεται ότι μπορεί να δώσουν κι άλλες επιλογές. 

Με Alexa και γενικά amazon δεν έχω καμία τριβή. 

Γνώμες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...