Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μια απορία, έχει κανένας πρίζες wemo της Belkin? Βλέπω ότι υπάρχει αυτή η καρτέλα στο app αλλά σε μένα δεν την βρίσκω, είναι ενημερωμένη η εφαρμογή

post-39233-0-60614300-1499970058_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια απορία, έχει κανένας πρίζες wemo της Belkin? Βλέπω ότι υπάρχει αυτή η καρτέλα στο app αλλά σε μένα δεν την βρίσκω, είναι ενημερωμένη η εφαρμογή

 

Mήπως έχεις την πρώτη version της πρίζας. 

Υπάρχει η Wemo Plug και Wemo Insight . Η δεύτερη συσκευή μετράει και την κατανάλωση ενώ η πρώτη είναι μόνο για άναψε - σβήσε

 

IMG_2352_stomped-650x301.jpg

Σε πόρτα ασφαλείας, γίνεται να τοποθετήσεις smart lock;

 

Ναι γίνεται, αρκεί ο αφαλός να είναι με τον νέο τύπο κλειδαριάς, και όχι με τις παλιές κλειδαριές με κλειδί χρηματοκιβωτίου *(τουλάχιστο για το Nuki Lock)

Επεξ/σία από tsakfot
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μήπως θα ήταν καλύτερο να άλλαζες την κλειδαριά (για λόγους ασφαλείας) από το να έπαιρνες smart lock? :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως θα ήταν καλύτερο να άλλαζες την κλειδαριά (για λόγους ασφαλείας) από το να έπαιρνες smart lock? :P

Γιατί τι έχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί τι έχει;

 

Η κλειδαριά σου, καθώς και ο αφαλός της κλειδαριάς, αν κατάλαβα χρησιμοποιεί τα παλιά τύπου χρηματοκιβωτίου κλειδιά.

Αν όντως ισχύει αυτό, υπάρχουν αντικλείδια και είναι οι πιο εύκολες κλειδαριές να παραβιαστούν! Δεν έχει να κάνει με το smart lock αυτή η επισήμανση, αλλά με την ασφάλεια της κλειδαριάς σου και του σπιτιού σου!

 

p_Screenshot_1_ezg_7.jpg

 

Ο κλειδαράς που άλλαξα την δικιά μου,  χαρακτηριστικά μου έλεγε ότι αν κράταγα την παλιά μου κλειδαριά, να μην μπαίνω στον κόπο καν να την κλειδώνω :D, ανοίγει πανεύκολα.

 

Τώρα στο θέμα του smart lock, ουσιαστικά αν έχεις αφαλό κλειδαριάς νέου τύπου όπως η παρακάτω, λειτουργεί κανονικά

mfH1wZGPea3vP9SIYPYFxWg.jpg

Επεξ/σία από tsakfot
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mήπως έχεις την πρώτη version της πρίζας. 

Υπάρχει η Wemo Plug και Wemo Insight . Η δεύτερη συσκευή μετράει και την κατανάλωση ενώ η πρώτη είναι μόνο για άναψε - σβήσε

 

IMG_2352_stomped-650x301.jpg

 

 

Ναι γίνεται, αρκεί ο αφαλός να είναι με τον νέο τύπο κλειδαριάς, και όχι με τις παλιές κλειδαριές με κλειδί χρηματοκιβωτίου *(τουλάχιστο για το Nuki Lock)

Πιθανόν θα το δω
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το θέμα της κλειδαριάς με ενδιαφέρει αλλά δεν το έψαξα πολύ. Δεν θέλω κάτι που απλά θα στρίβει την ασφάλεια από μέσα αλλά κάτι που θα γυρίζει την ίδια την κλειδαριά ώστε να ασφαλίζει κανονικά γύρω γύρω η θωρακισμένη πόρτα. Σε αυτή την περίπτωση τι κανεις αλλάζεις όλη την κλειδαριά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα της κλειδαριάς με ενδιαφέρει αλλά δεν το έψαξα πολύ. Δεν θέλω κάτι που απλά θα στρίβει την ασφάλεια από μέσα αλλά κάτι που θα γυρίζει την ίδια την κλειδαριά ώστε να ασφαλίζει κανονικά γύρω γύρω η θωρακισμένη πόρτα. Σε αυτή την περίπτωση τι κανεις αλλάζεις όλη την κλειδαριά;

και εμένα θα με ενδιέφερε αλλά επειδή το διαμέρισμα που νοικιάζω έχει μια πόρτα που με κλοτσιά την κάνεις κομμάτια, δεν αξίζει να δώσω τα λεφτά για γην συγκεκριμένη πόρτα και μιας και έχω σκοπό στο μέλλον να αλλάξω σπίτι. Μάλλον θα κάνω υπομονή :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mήπως έχεις την πρώτη version της πρίζας. 

Υπάρχει η Wemo Plug και Wemo Insight . Η δεύτερη συσκευή μετράει και την κατανάλωση ενώ η πρώτη είναι μόνο για άναψε - σβήσε

 

IMG_2352_stomped-650x301.jpg

 

 

Ναι γίνεται, αρκεί ο αφαλός να είναι με τον νέο τύπο κλειδαριάς, και όχι με τις παλιές κλειδαριές με κλειδί χρηματοκιβωτίου *(τουλάχιστο για το Nuki Lock)

Εχω την δεύτερη που είναι δεν θα από την φώτο σου,αυτή ποια είναι
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το θέμα της κλειδαριάς με ενδιαφέρει αλλά δεν το έψαξα πολύ. Δεν θέλω κάτι που απλά θα στρίβει την ασφάλεια από μέσα αλλά κάτι που θα γυρίζει την ίδια την κλειδαριά ώστε να ασφαλίζει κανονικά γύρω γύρω η θωρακισμένη πόρτα. Σε αυτή την περίπτωση τι κανεις αλλάζεις όλη την κλειδαριά;

 

Billdanos, η συγκεκριμένη που έχω , ουσιαστικά είναι ένα μοτεράκι που θηλυκώνει πάνω στον αφαλό της υπάρχουσας κλειδαριάς (όχι της πετούγιας - το παπαράκι που έχει σαν δεύτερη ασφάλεια) από την μέσα πλευρά της πόρτας, και δεν απαιτεί να αλλάξεις κλειδαριά ή αφαλό κλειδαριάς. Προφανώς περιστρέφει όλους τους πύρους περιμετρικά της πόρτας και είναι σαν να έχει κλειδωθεί από μέσα η πόρτα. Εξωτερικά δεν φαίνεται καμία διαφορά.

 

εδώ το install για να καταλάβεις πως δουλεύει

 

Το έψαξα αρκετά, γιατί οι λύσεις που υπήρχαν στην αγορά απευθύνονταν κυρίως στην Αμερικάνικη αγορά όπου οι κλειδαριές λειτουργούν εντελώς διαφορετικά. Η συγκεκριμένη είναι η μόνη ευρωπαϊκή (από Αυστρία είναι τα παλικάρια και τους στήριξα στο Kickstarter τους) , και έκαναν deliver ένα εξαιρετικό προϊόνhttps://nuki.io/en/ on-time (σπάνιο για Kickstarter :P ) .

 

H μόνη αλλαγή που έκανα εγώ απο μεριάς μου για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, έβαλα αφαλό διπλής ενέργειας  , δλδ. που μπορεί να ξεκλειδώσει την πόρτα εξωτερικά με το κλειδι ακόμα και αν το κλειδί απο την μέσα μεριά είναι πάνω στην κλειδαριά (40 ευρώ κόστος). για την περίπτωση που ξεχάσω το κινητό μου - δεν έχω μπαταρία etc.

Εχω την δεύτερη που είναι δεν θα από την φώτο σου,αυτή ποια είναι

 

H μεγάλη γκουμούτσα, είναι η πρώτη version που δεν μετράει κατανάλωση, γιαυτό και δεν έχεις το αντίστοιχο μενού στο app

Επεξ/σία από tsakfot
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...