Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
4 λεπτά πριν, slk200gr είπε

αν δεν ηταν το "ok (hey) Google θα ειχα παρει της Google ,τωρα εχω 3 αλεξες

Γενικά η προφορά της λέξης Google δεν είναι το ίδιο καθαρή και εύκολη όπως το Alexa/Siri και ελπίζω κάποια στιγμή να το αλλάξει αυτό η Google. 

49 λεπτά πριν, Nighthunter είπε

Αρχίζω και το ψάχνω κι εγώ λίγο το όλο θέμα smart home... 

Κλασικά έχω μερικές yeelight, πρίζες sonoff και περιμένω κι ένα broadlink mini 3 που μάλλον είναι κι αυτό που χρειάζομαι περισσότερο αυτή τη στιγμή λόγω πολλών τηλεκοντρόλ... 

Το δίλημμα που έχω είναι: Alexa vs Google assistant

Μέχρι στιγμής χρησιμοποιώ τον Google assistant στο κινητό και κλίνω προς τα εκεί μιας και χρησιμοποιώ πολλές υπηρεσίες της Google και υποθέτω ότι μπορεί να υπάρχει καλύτερο integration σε βάθος χρόνου. 

Αλλά αυτό το "ok (hey) Google" απλά δεν μου κάθεται ρε παιδί μου... 😁 Αν και ακούγεται ότι μπορεί να δώσουν κι άλλες επιλογές. 

Με Alexa και γενικά amazon δεν έχω καμία τριβή. 

Γνώμες; 

Εγώ πήγα σε Google home mini γιατί και λόγω Android μιλάω με τη Google και βαριέμαι να τα ρυθμίζω δύο φορές. Ναι είναι λίγο εκνευριστικό αλλά συνηθίζεται. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/12/2018 στις 11:10 ΠΜ, stefanosnik είπε

Δες το λίγο σε παρακαλώ γιατί ούτε με αμερικανική κάνει κάτι.. Αλλά και από τα skills δεν βρήκα κάτι για spotify...

επιβεβαίωσα ότι παίζω με ελληνική διεύθυνση, αλλά το μενού το έχω στα αγγλικά (δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο).

Για να καταλάβεις , δουλευει κομπλέ μέχρι και το live traffic με ελληνικές διευθύνσεις.

Δεν ξέρω αν είχα κάνει κάτι άλλο όταν το σέταρα, καθώς την Αλέξα την έχω κοντά 1&μιση χρόνο, απο την εποχή που για να σου λέει σωστά την ώρα, έπρεπε να κάνεις ολόκληρη μανούρα. Τότε είχα όντως Γερμανική διεύθυνση κτλπ. κτλπ.

 

*edit :

Δες εδώ , κάτι παίζει με τις international versions (κάτι κόβουν etc.)

https://www.amazon.com/gp/help/customer/display.html?nodeId=202207000

και εδώ #post 10

Από που την αγόρασες? Εγώ την έφερα απο Αγγλία (echo dot)

 

Επεξ/σία από tsakfot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/10/2018 στις 9:55 ΜΜ, Spect~ είπε

Εγ έχω φλασαρει custom firmware Και η επικοινωνία γίνεται απευθείας με το home assistant χωρίς τους server της sonoff. 

Oi sonoff διακόπτες αν και είναι λίγο εκνευριστικοι στο touch δεν μου δημιουργούν πρόβλημα σε αντίθεση με ένα συγκεκριμένο sonoff basic που έχω στο θερμοσίφωνα το οποίο μου κάνει αποσυνδέσεις όταν έχω το mqtt με το home assistant 

Τα πιο αξιόπιστα είναι τα zwave αλλά σκέψου ότι εγώ με 40€ έχω φτιάξει 3 διακόπτες και θερμοσίφωνο που για zwave θέλω τουλάχιστον 70 για την κάθε πρίζα. 

Τι εννοεις χωρις τους servers της sonoff?

Ψάχνω να βρω διακόπτες που να μην επικοινωνούν με το cloud αλλά δεν τα έχω καταφέρει μέχρι στιγμης.

Υπάρχει κατι τετοιο;

Στις 14/10/2018 στις 9:55 ΜΜ, Spect~ είπε

Εγ έχω φλασαρει custom firmware Και η επικοινωνία γίνεται απευθείας με το home assistant χωρίς τους server της sonoff. 

Oi sonoff διακόπτες αν και είναι λίγο εκνευριστικοι στο touch δεν μου δημιουργούν πρόβλημα σε αντίθεση με ένα συγκεκριμένο sonoff basic που έχω στο θερμοσίφωνα το οποίο μου κάνει αποσυνδέσεις όταν έχω το mqtt με το home assistant 

Τα πιο αξιόπιστα είναι τα zwave αλλά σκέψου ότι εγώ με 40€ έχω φτιάξει 3 διακόπτες και θερμοσίφωνο που για zwave θέλω τουλάχιστον 70 για την κάθε πρίζα. 

Τι εννοεις χωρις τους servers της sonoff?

Ψάχνω να βρω διακόπτες που να μην επικοινωνούν με το cloud αλλά δεν τα έχω καταφέρει μέχρι στιγμης.

Υπάρχει κατι τετοιο;

Στις 14/10/2018 στις 9:55 ΜΜ, Spect~ είπε

Εγ έχω φλασαρει custom firmware Και η επικοινωνία γίνεται απευθείας με το home assistant χωρίς τους server της sonoff. 

Oi sonoff διακόπτες αν και είναι λίγο εκνευριστικοι στο touch δεν μου δημιουργούν πρόβλημα σε αντίθεση με ένα συγκεκριμένο sonoff basic που έχω στο θερμοσίφωνα το οποίο μου κάνει αποσυνδέσεις όταν έχω το mqtt με το home assistant 

Τα πιο αξιόπιστα είναι τα zwave αλλά σκέψου ότι εγώ με 40€ έχω φτιάξει 3 διακόπτες και θερμοσίφωνο που για zwave θέλω τουλάχιστον 70 για την κάθε πρίζα. 

Τι εννοεις χωρις τους servers της sonoff?

Ψάχνω να βρω διακόπτες που να μην επικοινωνούν με το cloud αλλά δεν τα έχω καταφέρει μέχρι στιγμης.

Υπάρχει κατι τετοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/12/2018 στις 1:40 ΜΜ, Nighthunter είπε

Αρχίζω και το ψάχνω κι εγώ λίγο το όλο θέμα smart home... 

Κλασικά έχω μερικές yeelight, πρίζες sonoff και περιμένω κι ένα broadlink mini 3 που μάλλον είναι κι αυτό που χρειάζομαι περισσότερο αυτή τη στιγμή λόγω πολλών τηλεκοντρόλ... 

Το δίλημμα που έχω είναι: Alexa vs Google assistant

Μέχρι στιγμής χρησιμοποιώ τον Google assistant στο κινητό και κλίνω προς τα εκεί μιας και χρησιμοποιώ πολλές υπηρεσίες της Google και υποθέτω ότι μπορεί να υπάρχει καλύτερο integration σε βάθος χρόνου. 

Αλλά αυτό το "ok (hey) Google" απλά δεν μου κάθεται ρε παιδί μου... 😁 Αν και ακούγεται ότι μπορεί να δώσουν κι άλλες επιλογές. 

Με Alexa και γενικά amazon δεν έχω καμία τριβή. 

Γνώμες; 

Πάντως μεταξύ Siri - google - Alexa, η Amazon νομίζω τους έχει ρίξει στα αυτιά.

Πρώτον πολύ πιο φυσική η διεπαφή με το μηχάνημα (όχι μπούρδες τύπου OK Google - Hey Siri ), δεν χρειάζεται να επαναλαμβάνεις στις απαντήσεις σου την μαγική λέξη για να προχωρήσει η "συνομιλία" 

και στον τομέα των skills νομίζω ότι είναι 2 χρόνια μπροστά απο τους υπόλοιπους. 

Επίσης συγκρίνοντας την μικρή μου 5χρονη κόρη, και στα 3 μηχανάκια, το μόνο που την έπιανε με τα αστεία αγγλικά που δεν ξέρει, ήταν η Αλέξα. 

όπως κατάλαβες , amazon δαγκωτό

2 λεπτά πριν, Dvs είπε

Τι εννοεις χωρις τους servers της sonoff?

Ψάχνω να βρω διακόπτες που να μην επικοινωνούν με το cloud αλλά δεν τα έχω καταφέρει μέχρι στιγμης.

Υπάρχει κατι τετοιο;

Τι εννοεις χωρις τους servers της sonoff?

Ψάχνω να βρω διακόπτες που να μην επικοινωνούν με το cloud αλλά δεν τα έχω καταφέρει μέχρι στιγμης.

Υπάρχει κατι τετοιο;

Τι εννοεις χωρις τους servers της sonoff?

Ψάχνω να βρω διακόπτες που να μην επικοινωνούν με το cloud αλλά δεν τα έχω καταφέρει μέχρι στιγμης.

Υπάρχει κατι τετοιο;

googl-αρε tasmota firmware για sonoff.

Custom firmware είναι που κάνει bypass τον κινεζοσερβερ και μπορείς να τους προγραμματίσεις να κάνουν έξτρα πραγματάκια και να παίζουν τοπικά.

Θέλει κολλητήρι, και serial to usb καλώδιο αλλά αξίζει τον κόπο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/10/2018 στις 9:55 ΜΜ, Spect~ είπε

Εγ έχω φλασαρει custom firmware Και η επικοινωνία γίνεται απευθείας με το home assistant χωρίς τους server της sonoff. 

Oi sonoff διακόπτες αν και είναι λίγο εκνευριστικοι στο touch δεν μου δημιουργούν πρόβλημα σε αντίθεση με ένα συγκεκριμένο sonoff basic που έχω στο θερμοσίφωνα το οποίο μου κάνει αποσυνδέσεις όταν έχω το mqtt με το home assistant 

Τα πιο αξιόπιστα είναι τα zwave αλλά σκέψου ότι εγώ με 40€ έχω φτιάξει 3 διακόπτες και θερμοσίφωνο που για zwave θέλω τουλάχιστον 70 για την κάθε πρίζα. 

Ναι, το βρηκα youtube. "sonoff without ewelink".

Ενδιαφέρον δείχνει, να δουμε πως θα συνδεομαι απομακρυσμενα μετα

Και αυτο εδώ δείχνει ΟΚ, με λίγη δουλίτσα

https://hobbytronics.pk/control-sonoff-without-internet/

Και για λίγο  επιπλέον security, κοιτάμε και αυτο

https://github.com/arendst/Sonoff-Tasmota/wiki/Securing-your-IoT-from-hacking

Επεξ/σία από Dvs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, Dvs είπε

Ναι, το βρηκα youtube. "sonoff without ewelink".

Ενδιαφέρον δείχνει, να δουμε πως θα συνδεομαι απομακρυσμενα μετα

Και αυτο εδώ δείχνει ΟΚ, με λίγη δουλίτσα

https://hobbytronics.pk/control-sonoff-without-internet/

Και για λίγο  επιπλέον security, κοιτάμε και αυτο

https://github.com/arendst/Sonoff-Tasmota/wiki/Securing-your-IoT-from-hacking

ΑΝ παρεις RPi στείσε Home assistant. Εγω αυτο εχω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, tsakfot είπε

επιβεβαίωσα ότι παίζω με ελληνική διεύθυνση, αλλά το μενού το έχω στα αγγλικά (δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο).

Για να καταλάβεις , δουλευει κομπλέ μέχρι και το live traffic με ελληνικές διευθύνσεις.

Δεν ξέρω αν είχα κάνει κάτι άλλο όταν το σέταρα, καθώς την Αλέξα την έχω κοντά 1&μιση χρόνο, απο την εποχή που για να σου λέει σωστά την ώρα, έπρεπε να κάνεις ολόκληρη μανούρα. Τότε είχα όντως Γερμανική διεύθυνση κτλπ. κτλπ.

*edit :

Δες εδώ , κάτι παίζει με τις international versions (κάτι κόβουν etc.)

https://www.amazon.com/gp/help/customer/display.html?nodeId=202207000

και εδώ #post 10

Από που την αγόρασες? Εγώ την έφερα απο Αγγλία (echo dot)

Εγώ την πήρα από Γερμανία,  δεν μπορώ να βρω κάτι και αρχίζω και χαλιέμαι... Δεν μπορώ να ακούσω μουσική....   κάνεις καμία λύση πλζζζζ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, tsakfot είπε

Πάντως μεταξύ Siri - google - Alexa, η Amazon νομίζω τους έχει ρίξει στα αυτιά.

Πρώτον πολύ πιο φυσική η διεπαφή με το μηχάνημα (όχι μπούρδες τύπου OK Google - Hey Siri ), δεν χρειάζεται να επαναλαμβάνεις στις απαντήσεις σου την μαγική λέξη για να προχωρήσει η "συνομιλία"

Νομίζω ότι πλέον και στο Google home γίνεται αυτό. Τουλάχιστον βλέπω ότι υπάρχει επιλογη για "continued conversation" στον assistant 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, stefanosnik είπε

Εγώ την πήρα από Γερμανία,  δεν μπορώ να βρω κάτι και αρχίζω και χαλιέμαι... Δεν μπορώ να ακούσω μουσική....   κάνεις καμία λύση πλζζζζ

Αυτο που σου εγραψα το εκανες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κάποιος να προτείνει κάτι για να ρυθμίζω το κλιματιστικό από google home;

Έχω τα broadlink αλλά δεν συνεργάζονται με τρόπο βολικό.  Μόνο σενάρια βλέπει και αυτό με δυσκολία και όχι όπως θέλω εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Ενδιαφέρομαι καταρχήν για "έξυπνο¨φωτισμό. Δηλ Ε27 led τις οποίες να μπορώ να προγραμματίσω και να δουλέψω απομακρυσμένα (όταν είμαι εκτός σπιτιού).

Θα μπορούσατε για να μου προτείνετε σχετικά; Μπορώ απλές smart led ή θέλει πακέτο με επιπλέον εξοπλισμό;

 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, spiroskt είπε

Καλησπέρα

Ενδιαφέρομαι καταρχήν για "έξυπνο¨φωτισμό. Δηλ Ε27 led τις οποίες να μπορώ να προγραμματίσω και να δουλέψω απομακρυσμένα (όταν είμαι εκτός σπιτιού).

Θα μπορούσατε για να μου προτείνετε σχετικά; Μπορώ απλές smart led ή θέλει πακέτο με επιπλέον εξοπλισμό;

Ευχαριστώ 

οι πιο VFM ειναι οι Χiaomi yeelight RGB. μετα πας σε Philips Hue. οι Χιαομι δουλευουν απλα με την εφαρμογη. οι Hue νομιζω εγραψε ενας πιο πανω οτι θελουν το bridge τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, spy_vlsi είπε

οι πιο VFM ειναι οι Χiaomi yeelight RGB. μετα πας σε Philips Hue. οι Χιαομι δουλευουν απλα με την εφαρμογη. οι Hue νομιζω εγραψε ενας πιο πανω οτι θελουν το bridge τους

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Οι TP-Link (μιας και την έχω γενικά σε υψηλή υπόληψη);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, spiroskt είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Οι TP-Link (μιας και την έχω γενικά σε υψηλή υπόληψη);

γενικα σαν εταιρεία καλη. εχω προιοντα της και ειμαι ευχαριστημενος. με τις λαμπες της εγω προσωπικα δεν εχω ασχοληθει και δεν θελω να σε παρω στο λαιμο μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, spy_vlsi είπε

γενικα σαν εταιρεία καλη. εχω προιοντα της και ειμαι ευχαριστημενος. με τις λαμπες της εγω προσωπικα δεν εχω ασχοληθει και δεν θελω να σε παρω στο λαιμο μου

OK. Eνα τελευταίο ερώτημα: Υπάρχει κάποιος λόγος  (κάποιο συν) να διαλέξω το hue απο την απλή λάμπα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...