Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, PapakiGr είπε

Καλημέρα, δεν ξερω αν σου εχει απαντησει καποιος αλλος, εγω το εφτιαξα με 2πλο Shelly και παιζει μια χαρα.

Από πού πήρες το Shelly;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημερα παιδια διαβασα και τις 65 σελιδες 😎και εχω μερικες ερωτησεις.

Ιδιαιτερα χρησιμο για μενα που φτιαχνω το σπιτι μου απο την αρχη που διαβασα οτι πρεπει να περασω ουδετερο σε καθε διακοπτη και σας ευχαριστω.

Με ενδιαφερουν οι αυτοματισμοι αλλα δε θα ηθελα καθε συσκευη που θα βαλω να επικοινωνει με δικο της σερβερ στο εξωτερικο,η μονη λυση για μενα ειναι το home assistant? συνεργαζεται με ολες τις συσκευες?

Μ ε ενδιαφερει να κλεινουν τα ρολα ολα μαζι και να μη πηγαινω να τα κανω ενα ενα,μου ειπε ο ηλεκτρολογος μου ομως οτι μπορει να τα συνδεσει ολα με ενα διακοπτη και να τα κανω απο εκει, Το γραφω και αυτο σαν λυση να υπαρχει αν καποιος βρεθει στην ιδια θεση με εμενα.

Ενας αυτοματισμος που θα μπορουσε να προσφερει ανεση και οικονομια ειναι να αναβει το φως με καποιο αισθητηρα κινησης οταν μπαινεις σε ενα δωμάτιο και να σβηνει μολις βγεις.Υπαρχει σαν υλοποιηση κατι τετοιο?Θα βολευε βεβαια να υπαρχει η επιλογη να αναβεις και να σβηνεις το φως οποτε θελεις η να το εχεις στο αυτοματο.

Αναρωτιεμαι μηπως υπαρχει καποια γεννητρια πετρελαιου η βενζινης  που να αντιλαμβανεται οτι επεσε το ρευμα και να ξεκιναει αυτοματα χωρις εμεις να αντιληφθούμε τη διακοπη .

Σε ενα σπιτι με φυσικο αεριο και ενδοδαπεδια θερμανση που δε σβηνει ποτε εχει νοημα ενας εξυπνος θερμοστατης?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, IKARIWTHS είπε

Καλημερα παιδια διαβασα και τις 65 σελιδες 😎και εχω μερικες ερωτησεις.

Ιδιαιτερα χρησιμο για μενα που φτιαχνω το σπιτι μου απο την αρχη που διαβασα οτι πρεπει να περασω ουδετερο σε καθε διακοπτη και σας ευχαριστω.

Με ενδιαφερουν οι αυτοματισμοι αλλα δε θα ηθελα καθε συσκευη που θα βαλω να επικοινωνει με δικο της σερβερ στο εξωτερικο,η μονη λυση για μενα ειναι το home assistant? συνεργαζεται με ολες τις συσκευες?

Μ ε ενδιαφερει να κλεινουν τα ρολα ολα μαζι και να μη πηγαινω να τα κανω ενα ενα,μου ειπε ο ηλεκτρολογος μου ομως οτι μπορει να τα συνδεσει ολα με ενα διακοπτη και να τα κανω απο εκει, Το γραφω και αυτο σαν λυση να υπαρχει αν καποιος βρεθει στην ιδια θεση με εμενα.

Ενας αυτοματισμος που θα μπορουσε να προσφερει ανεση και οικονομια ειναι να αναβει το φως με καποιο αισθητηρα κινησης οταν μπαινεις σε ενα δωμάτιο και να σβηνει μολις βγεις.Υπαρχει σαν υλοποιηση κατι τετοιο?Θα βολευε βεβαια να υπαρχει η επιλογη να αναβεις και να σβηνεις το φως οποτε θελεις η να το εχεις στο αυτοματο.

Αναρωτιεμαι μηπως υπαρχει καποια γεννητρια πετρελαιου η βενζινης  που να αντιλαμβανεται οτι επεσε το ρευμα και να ξεκιναει αυτοματα χωρις εμεις να αντιληφθούμε τη διακοπη .

Σε ενα σπιτι με φυσικο αεριο και ενδοδαπεδια θερμανση που δε σβηνει ποτε εχει νοημα ενας εξυπνος θερμοστατης?

Οι γεννητριες γενικα ετσι δουλευουν, στο εργοστασιο που δουλευω και εχουμε μια πετρελαιου, ετσι ακριβως δουλευει, αλλα δεν ξερω αν χρειαζονται και ups για τη στιγμιαια διακοπη.

Για ενδοδαπεδια που δεν κλεινει ποτε, δεν εχει νοημα ο εξυπνος θερμοστατης, οι διαφορες θα ειναι αμελητεες. Αν φυγεις ταξιδι για πολλες μερες, απλα χαμηλωνεις λιγο τη θερμοκρασια και το κανονιζει μονο του. Εχει νοημα μονο σε πιο αμεσες μεθοδους θερμοτητας οπως τα σωματα ή το air condition.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/12/2018 στις 9:50 ΠΜ, IKARIWTHS είπε

Ιδιαιτερα χρησιμο για μενα που φτιαχνω το σπιτι μου απο την αρχη που διαβασα οτι πρεπει να περασω ουδετερο σε καθε διακοπτη και σας ευχαριστω.

Εξαρτάται από τι τεχνολογία θες να ακολουθήσεις.  Οι τύπου BUS π.χ. KNX, instabus θέλουν μόνο UTP και τίποτε άλλο.  Αν θες να μετατρέψεις μία παλαιά εγκατάσταση περνάς ουδέτερο ή πας σε διακόπτες τύπου zigbee (με gateway) .  Υπάρχουν και διακόπτες που δεν θέλουν ουδέτερο.  Επιλογές πολλές ...

 

Με την ευκαιρία, πήρα το A/C gateway της Xiaomi.  Που μπορώ να βρω αντάπτορα πρίζας;  Αυτά που κυκλοφορούν δεν ταιριάζουν γιατί είναι για 10Α και αυτός είναι 16Α (άλλη η θέση των πιν και πιο χονδρά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα φιλε μου μπορεις να μου πεις λιγα πραματα για τα KNX, instabus? εψαξα αλλα βρηκα μονο εγκαταστατες.ειναι κατι που μπορω να το κανω και μονος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, IKARIWTHS είπε

καλησπερα φιλε μου μπορεις να μου πεις λιγα πραματα για τα KNX, instabus? εψαξα αλλα βρηκα μονο εγκαταστατες.ειναι κατι που μπορω να το κανω και μονος?

Δύσκολο, πέρα από κάποιες βασικές γνώσεις απαιτεί και λογισμικό που είναι με πληρωμή αν είναι για πάνω από 4 εξαρτήματα.  Τα σεμινάρια είναι ακριβά ~€700.  Τα σχετικά βιβλία κυκλοφορούν σε pdf.  Σε γενικές γραμμές τα ισχυρά ρεύματα πάνε σε τοπικούς πίνακες δηλ, κάθε πρίζα, φως κλπ πάει στον πίνακα και στους διακόπτες UTP.  Μετά στον πίνακα γίνονται οι συνδέσεις πάνω στα μόντουλ και ο σχετικός προγραμματισμός.  Θέλει διάβασμα.  Κάποιος που χτίζει σπίτι θα πάει εκεί - παλαιές εγκαταστάσεις βολεύονται με άλλες λύσεις. (που μπορεί να είναι και φτηνότερες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα ακυρο,οταν διαβασα το πρωτο μηνυμα σου νομιζα οτι πρόκειται για  παρομοια υλοποιηση  αλλα με καλωδιο δυκτιου στις πριζες και χαρηκα,αληθεια κατι τετοιο υπαρχει?δε θα ηθελα καθε μετρο του σπιτιου μου να εκπεμπει wifi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, papars είπε

Εξαρτάται από τι τεχνολογία θες να ακολουθήσεις.  Οι τύπου BUS π.χ. KNX, instabus θέλουν μόνο UTP και τίποτε άλλο.  Αν θες να μετατρέψεις μία παλαιά εγκατάσταση περνάς ουδέτερο ή πας σε διακόπτες τύπου zigbee (με gateway) .  Υπάρχουν και διακόπτες που δεν θέλουν ουδέτερο.  Επιλογές πολλές ...

Με την ευκαιρία, πήρα το A/C gateway της Xiaomi.  Που μπορώ να βρω αντάπτορα πρίζας;  Αυτά που κυκλοφορούν δεν ταιριάζουν γιατί είναι για 10Α και αυτός είναι 16Α (άλλη η θέση των πιν και πιο χονδρά).

Καλημέρα 

 

Από που πήρες το a/C getaway και ποιον αντάπτορα πήρες επίσης; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αντάπτορα πήρα αυτόν που έχει μικρό προφίλ:

http://www.skross.com/de/product/98/world-to-europe.html

Πέρα από το ότι το πλήρωσα ακριβά ΔΕΝ κάνει για το A/C gateway.  Κάνει για το απλό το gateway και κάθεται και όμορφα χωρίς να εξέχει από την πρίζα τοίχου.

Το A/C gateway το πήρα από Aliexpress στα €18,00 (το τετράγωνο ότι το στρογγυλό), μάλλον άχρηστη αγορά. (θα δείξει γιατί ακόμα δεν το έχω δουλέψει)

Υπάρχουν 2 ειδών πρίζες Κίνας.  Των 10Α και των 16Α.  Ο παραπάνω είναι για τα 10Α. 

Ψάχνοντας έπεσα πάνω σε αυτό που λέει ότι κάνει για τα 16Α

https://www.aliexpress.com/item/Universal-High-Quality-16A-Euro-converter-Plug-2-Round-Pin-Socket-AU-US-UK-CN-Plug/32901079498.html

Και πρέπει να πάρω και μία πρίζα (φις) https://www.aliexpress.com/item/1-PC-16Amp-China-3-Flat-Pin-Male-Main-Power-Plug-AC100-250V-16A-Work/32903130880.html

Η άλλη λύση είναι να το σπάσω και να το καλωδιώσω σε εξωτερικό κουτί.

edit: Να αναφέρω ότι υπάρχει μεγάλη καθυστέρηση στην παράδοση πραγμάτων από Κίνα - παραλαμβάνω πράγματα μετά από 70+ μέρες και μερικά έχουν γίνει refund.  Με αποτέλεσμα ακόμα να μην έχω μαζέψει τα υλικά που χρειάζομαι για το "έξυπνο σπίτι" μου ...

Επεξ/σία από papars
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από μένα, 

παρακολουθώ ανά διαστήματα το forum και έπεσα στο συγκεκριμένο thread ψάχνοντας ιδέες για έξυπνο σπίτι. Θα ήθελα τη γνώμη σας σε μερικά πράγματα. Μέχρι τώρα έχω

-λάμπες yeelight

-διακόπτη sonoff στο θερμοσίφωνα (με ρελέ) (μπήκε προχτές μετά από λιώσιμο στο forum)

-1 Mi Box

-2 google home mini που αναμένονται (μάλλον το παράκανα, είναι μικρό το σπίτι)

-1 ρομποτική σκούπα eufy 30c που αναμένεται

Προς το παρόν θέλω 2 έξυπνες μπρίζες και αισθητήρες για ανοιχτή/κλειστή πόρτα και θερμοκρασία/υγρασία στο χώρο. Το σπίτι είναι παλιό και δεν έχει θέρμανση τη τελευταία 4ετία (πολυκατοικία που έβαλε φυσικό αέριο αλλά δεν πλήρωναν οι μισοί ένοικοι). Έχουμε θερμοπομπό και αφυγραντήρα (βοηθάει πολύ ο τελευταίος 😮)

To πλάνο είναι να βάλω το θερμοπομπό στην έξυπνη πρίζα ώστε να μπορώ να τον ανάβω πχ μόλις σχολάω. Δεν έχω ασχοληθεί με αυτοματισμούς του στυλ αν η θερμοκρασία πάει <25, άναψε. O αφυγραντήρας δουλεύει μόνος του με βάση την υγρασία του χώρου. Μια σκέψη είναι να πάρω και 2ο θερμοπομπό πάλι σε έξυπνη πρίζα.

α) για πρίζα προτείνετε sonoff, tp-link ή Blitzwolf? (oι πρώτες είναι στα 20 ευρώ, η τελευταία στα 10 ευρώ)

b) για τους αισθητήρες δεν μπόρεσα να βρω stand-alone. Πρέπει οπωσδήποτε να είναι με κάποιο hub? Αν ναι, να δοκιμάσω sonoff, Μi ή κάτι άλλο? Όπως καταλάβατε παίζει google home. Θα μου άρεσε σε δεύτερη φάση να πειραματιστώ με αυτοματισμούς πάντως. (Δεν έχω ιδέα από rasberry και προγραμματισμό, οπότε καλύτερα Plug n play)

Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει κάτι αντίστοιχο με το Philips Hue Dimmer Switch αλλά για yeelight? Να δουλεύει με μπαταρίες δηλαδή και να μπορεί να τοποθετηθεί όπου να ναι.

Ή έστω κάποιου τύπου physical button που να μπορεί να συνδεθεί με IFTTT κλπ... Κατα προτίμηση χωρίς hub.

Επεξ/σία από Nighthunter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον αλλά απ ότι καταλαβαίνω πάλι χρειάζονται πράγματα της philips (bridge, switch κλπ) τα οποία θεωρώ αρκετά ακριβά.

Έλεγα μήπως υπήρχε κάτι από άλλο κατασκευαστή τύπου sonoff κα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...