Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναζήτησης συνέχεια....

Πολύ το καλοβλέπω το samsung smart things. Πολλες επιλογες, πολλοί συνεργάτες και μπορεις να το περάσεις πανω στο google home. Συνεργάζετε με z-wave και πολλά ακομη προιόντα. Νομίζω οτι για κάποιον σαν εμένα που θέλει κυρίως dim lights/smoke detector/motion detector/sound/switches/cams είναι μια χαρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators
On 30/12/2018 at 21:10, Spect~ said:

Καμία πρόταση για έξυπνη κλειδαριά για την κεντρική πόρτα? Σκέφτόμουν την Nuki αλλα με χαλάει που δεν έχει fingerprint ή keypad ωστε να μπορεις να την ξεκλειδώσεις χωρίς να έχεις πάνω σου κλειδιά/κινητό/remote

Μόλις απέκτησα Nuki και πήρα και keypad της Nuki. >>> https://nuki.io/en/keypad/ (βγήκε τέλη Νοεμβρίου 2018)

Την εγκαθιστώ άμεσα και επανέρχομαι αλλά ίσως θα πρέπει να ρωτήσουμε κάποιον πιο έμπειρο... 

On 30/12/2018 at 21:56, maximosm said:

Την nuki την πούλησα. Πολύ καλή αλλά όπως είπες δεν είχε αυτην την επιλογή. Σκέφτομαι την danalock. 

Γενικά έμεινες ευχαριστημένος; Ετοιμάζομαι να τη βάλω στο κανονικό μου σπίτι και, αν πάει καλά, και σε εξοχικό. Αν δεν βαριέσαι γράψε εν συντομία εντυπώσεις. 

Για τη danalock, όσο το είχα ψάξει, είναι μπελάς η εγκατάστασή της (από χρήματα είναι περίπου τα ίδια με τη nuki αν πάρεις danalock - danabridge - danapad) και την εγκατέλειψα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτρς ανακαλυψα οτι στο υπόγειο επεσε η σσφαλεια ,αποτελεσμα να πεταξω ολα τα πραγματα του καταψύκτη, κατι που να μας ειδοποιεί οταν πεφτει το ρευμα?

4 ώρες πριν, paredwse είπε

Μόλις απέκτησα Nuki και πήρα και keypad της Nuki. >>> https://nuki.io/en/keypad/ (βγήκε τέλη Νοεμβρίου 2018)

Την εγκαθιστώ άμεσα και επανέρχομαι αλλά ίσως θα πρέπει να ρωτήσουμε κάποιον πιο έμπειρο... 

Γενικά έμεινες ευχαριστημένος; Ετοιμάζομαι να τη βάλω στο κανονικό μου σπίτι και, αν πάει καλά, και σε εξοχικό. Αν δεν βαριέσαι γράψε εν συντομία εντυπώσεις. 

 

Η bridge για ποιο λογο χρειαζεται?bundle με το keyboard δεν βλεπω να υπαρχει,λειτουργει και με κλειδί θωρακισμένης πορτας γιατι στα βιντεο βλεπω μονο κλασικα κλειδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 minutes ago, slk200gr said:

[…]

Η bridge για ποιο λογο χρειαζεται?bundle με το keyboard δεν βλεπω να υπαρχει,λειτουργει και με κλειδί θωρακισμένης πορτας γιατι στα βιντεο βλεπω μονο κλασικα κλειδια

Απ’ ό,τι μπορώ να αντιληφθώ, το bridge ΔΕΝ είναι απαραίτητο για τη λειτουργία της κλειδαριάς αλλά για απομακρυσμένη διαχείρισή της - για να μπορείς να εκδώσεις κωδικό από μακριά, να ανοίξεις, να λάβεις ειδοποιήσεις στο κινητό σου αν άνοιξε η πόρτα (και από ποιόν). 

Bundle με πληκτρολόγιο υπάρχει - μαζί με bridge. Αλλιώς τα αγοράζεις μόνα τους,  μια κλειδαριά στα 229 ευρώ και ένα πληκτρολόγιο στα 79 ευρώ. 

Εχω την εντύπωση ότι δεν έχει σημασία το σχήμα του κλειδιού αλλά το σχήμα της λαβής του κλειδιού γιατί από τη λαβή το πιάνει η Nuki για να το γυρίσει. Αλλά ας μας πει καλύτερα ο @maximosm, όταν μπορέσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, paredwse είπε

Απ’ ό,τι μπορώ να αντιληφθώ, το bridge ΔΕΝ είναι απαραίτητο για τη λειτουργία της κλειδαριάς αλλά για απομακρυσμένη διαχείρισή της - για να μπορείς να εκδώσεις κωδικό από μακριά, να ανοίξεις, να λάβεις ειδοποιήσεις στο κινητό σου αν άνοιξε η πόρτα (και από ποιόν). 

Bundle με πληκτρολόγιο υπάρχει - μαζί με bridge. Αλλιώς τα αγοράζεις μόνα τους,  μια κλειδαριά στα 229 ευρώ και ένα πληκτρολόγιο στα 79 ευρώ. 

Εχω την εντύπωση ότι δεν έχει σημασία το σχήμα του κλειδιού αλλά το σχήμα της λαβής του κλειδιού γιατί από τη λαβή το πιάνει η Nuki για να το γυρίσει. Αλλά ας μας πει καλύτερα ο @maximosm, όταν μπορέσει. 

Ναι για απομακρυσμένη  διαχειριση ειναι ,τωρα διαβαζω σχόλια στο αμαζον ,δεν ειναι και πολυ κολακευτικα ,απ οτι φαινετε στο αυτοματο καλα ειναι να αποφεύγετε γιατι κανει αρκετα λαθη,προσοχη θελει και για την θερμοκρασία περιβάλλοντος  να ειναι μεταξυ 10-40 αλλιως υπαρχουν δυσλειτουργίες, τελος απκ τα λιγα που διάβασα μαλλον σοφρων ειναι να εχει αυτοματη επιστροφη η πορτα οπως φαινεται και στο διαφημιστικό βιντεο ωστε αν ανοιξει απο λαθος τουλαχιστον να ειναι κλειστη η εισοδο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, slk200gr είπε

Χτρς ανακαλυψα οτι στο υπόγειο επεσε η σσφαλεια ,αποτελεσμα να πεταξω ολα τα πραγματα του καταψύκτη, κατι που να μας ειδοποιεί οταν πεφτει το ρευμα?

Η bridge για ποιο λογο χρειαζεται?bundle με το keyboard δεν βλεπω να υπαρχει,λειτουργει και με κλειδί θωρακισμένης πορτας γιατι στα βιντεο βλεπω μονο κλασικα κλειδια

Περνεις ένα παλιό Android το βάζεις στην πρίζα και κάνεις εγγατασταση το automatelt. Το ρυθμίζεις όταν βγει από την πριζα το τηλέφωνο να στείλει μειλ και όταν ξανά μπει το ίδιο. Προϋπόθεση ups στο ρούτερ για να μην πεσει ο γενικός και δεν λάβεις ειδοποίηση. 

7 λεπτά πριν, paredwse είπε

Απ’ ό,τι μπορώ να αντιληφθώ, το bridge ΔΕΝ είναι απαραίτητο για τη λειτουργία της κλειδαριάς αλλά για απομακρυσμένη διαχείρισή της - για να μπορείς να εκδώσεις κωδικό από μακριά, να ανοίξεις, να λάβεις ειδοποιήσεις στο κινητό σου αν άνοιξε η πόρτα (και από ποιόν). 

Bundle με πληκτρολόγιο υπάρχει - μαζί με bridge. Αλλιώς τα αγοράζεις μόνα τους,  μια κλειδαριά στα 229 ευρώ και ένα πληκτρολόγιο στα 79 ευρώ. 

Εχω την εντύπωση ότι δεν έχει σημασία το σχήμα του κλειδιού αλλά το σχήμα της λαβής του κλειδιού γιατί από τη λαβή το πιάνει η Nuki για να το γυρίσει. Αλλά ας μας πει καλύτερα ο @maximosm, όταν μπορέσει. 

Λοιπόν ήμουν πολύ ικανοποιημένος αλλά την έδωσα για 2 λόγους. 1 πολλές φορές δεν έβλεπε την σωστή θέση του κλειδιού. Ήταν ξεκλείδωτη και έβλεπε κλειδωμένη. 2.Σκευτηκα να την αλλάξω με την νουκι v2. Τελικά θα μηνω χωρίς κλειδαριά γιατί αναθεορισα την άποψη μου για την ασφάλεια. Τα κλειδιά σχεδόν όλα κάνουν. Το Bridge είναι μόνο για απομακρησμενη λειτουργία και να δουλέψεις με την alexa. 

Σε 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, maximosm είπε

Περνεις ένα παλιό Android το βάζεις στην πρίζα και κάνεις εγγατασταση το automatelt. Το ρυθμίζεις όταν βγει από την πριζα το τηλέφωνο να στείλει μειλ και όταν ξανά μπει το ίδιο. Προϋπόθεση ups στο ρούτερ για να μην πεσει ο γενικός και δεν λάβεις ειδοποίηση. 

Λοιπόν ήμουν πολύ ικανοποιημένος αλλά την έδωσα για 2 λόγους. 1 πολλές φορές δεν έβλεπε την σωστή θέση του κλειδιού. Ήταν ξεκλείδωτη και έβλεπε κλειδωμένη. 2.Σκευτηκα να την αλλάξω με την νουκι v2. Τελικά θα μηνω χωρίς κλειδαριά γιατί αναθεορισα την άποψη μου για την ασφάλεια. Τα κλειδιά σχεδόν όλα κάνουν. Το Bridge είναι μόνο για απομακρησμενη λειτουργία και να δουλέψεις με την alexa. 

Σε 

Εχω ups αλλα κατι πιο απλο δεν εχει?ολοκληρη ιστορια  αλλα με εδωσες ιδεα ισως να μπορεσω να το κανω με τον συναγερμο που στελνει μαιλ και ειδοποιήσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, slk200gr είπε

Εχω ups αλλα κατι πιο απλο δεν εχει?ολοκληρη ιστορια  αλλα με εδωσες ιδεα ισως να μπορεσω να το κανω με τον συναγερμο που στελνει μαιλ και ειδοποιήσεις. 

Έψαχνα κι εγώ για τον πατέρα μου στο χωριό. Και βρήκα αυτήν την λύση μόνο. Για οικονομική ενοω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 hours ago, maximosm said:

Περνεις ένα παλιό Android το βάζεις στην πρίζα και κάνεις εγγατασταση το automatelt. Το ρυθμίζεις όταν βγει από την πριζα το τηλέφωνο να στείλει μειλ και όταν ξανά μπει το ίδιο. Προϋπόθεση ups στο ρούτερ για να μην πεσει ο γενικός και δεν λάβεις ειδοποίηση. 

Λοιπόν ήμουν πολύ ικανοποιημένος αλλά την έδωσα για 2 λόγους. 1 πολλές φορές δεν έβλεπε την σωστή θέση του κλειδιού. Ήταν ξεκλείδωτη και έβλεπε κλειδωμένη. 2.Σκευτηκα να την αλλάξω με την νουκι v2. Τελικά θα μηνω χωρίς κλειδαριά γιατί αναθεορισα την άποψη μου για την ασφάλεια. Τα κλειδιά σχεδόν όλα κάνουν. Το Bridge είναι μόνο για απομακρησμενη λειτουργία και να δουλέψεις με την alexa. 

Σε 

Επειδή πήρα πολύ πρόσφατα την nuki, πήρα την έκδοση nuki 2.0 πλέον, για την οποία λένε ότι έχει διορθώσει τις διάφορες δυσλειτουργίες του παρελθόντος. Επιπλέον, λόγω Apple και Homekit, περίμενα την 2.0 η οποία προσφέρει συμβατότητα με Homekit. 

Ως προς τα κλειδιά, το θέμα είναι η λαβή να είναι κάπως λεπτή για να "χωράει" να την πιάσει η nuki. 

Στην περίπτωσή μου, πήρα την CISA Astral Tekno (η οποία έχει διπλή λειτουργία, δηλαδή ανοίγει ακόμη και αν υπάρχει το κλειδί από μέσα). Αλλά το πρόβλημα είναι ότι η λαβή της έχει πλαστική θήκη όπως φαίνεται στην παρακάτω φωτογραφία

 

[

astral%20tekno_1-800x800.png

 

Ε, αυτή την λαβή, η nuki δεν μπορεί να την πιάσει. Χρειάζεται "γυμνό" κλειδί (όπως στην παρακάτω φωτογραφία) οπότε αύριο πάω σε κλειδαρά για κλειδί... 

 

astral_s_cisa_3-800x800.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
36 minutes ago, papars said:

Δοκίμασε να ξύσεις το πλαστικό. Στο δικό μου κλειδί απλά καλύπτει μέταλλο.

Κι εμένα αυτό καλύπτει, είμαι σίγουρος. Αλλά είναι αδύνατον να το αφαιρέσω, ίσως είναι κολλημένο. 

Για να μην του γ@@ ό,τι έχει και δεν έχει, θα πάω να βγάλω άλλο ένα αύριο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, slk200gr είπε

Εχω ups αλλα κατι πιο απλο δεν εχει?ολοκληρη ιστορια  αλλα με εδωσες ιδεα ισως να μπορεσω να το κανω με τον συναγερμο που στελνει μαιλ και ειδοποιήσεις. 

σωστή η σκέψη. στον digoo που έχει ενσωματωμένη μπαταρία σε ειδοποιεί όταν πέσει το ρεύμα και όταν επανέρχεται, με ειδοποίηση στην εφαρμογή του κινητού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...