Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 1/1/2019 στις 11:11 ΜΜ, paredwse είπε

Κι εμένα αυτό καλύπτει, είμαι σίγουρος. Αλλά είναι αδύνατον να το αφαιρέσω, ίσως είναι κολλημένο. 

Για να μην του γ@@ ό,τι έχει και δεν έχει, θα πάω να βγάλω άλλο ένα αύριο. 

Eχω το ίδιο setup με Astral διπλής ενέργειας. Απλά με ένα κοφτάκι , φάε περιμετρικά το πλαστικό. Μην το φοβάσαι. Έχεις μια 5άδα κλειδιά!

Εγώ απο την στιγμή που την εγκατέστησα την v1 με Bridge δεν αντιμετώπισα ποτέ θέμα και δεν χρειάστηκε και ποτέ να χρησιμοποιήσω το κλειδί μου. Καπου το έχω πεταμένο στην τσάντα.

Μεγάλη προσοχή στο αρχικό setup της και ειδικά στο calibration mode. Αν το κάνεις σωστά ακόμα και το autounlock παίζει μπόμπα! Πάντα bluetooth ανοιχτό και σωστό σετάρισμα της ζώνης-location του σπιτιού.

Μετά απο 2+ χρόνια χρήσης(απο τους πρώτους χρήστες είμαι απο το Kickstarter τους), ειλικρινά το μόνο μείον είναι οι μπαταρίες που χρειάζονται αλλαγή περίπου ανά 3μηνο καθώς εγώ προσωπικά το έχω στο fast search(δλδ. maximum search intervals άρα και περισσότερη κατανάλωση).

Η εφαρμογή εδώ και κανά χρόνο όμως σε προειδοποιεί για χαμηλή στάθμη μπαταρίας και σου δίνει σίγουρα 10+ μέρες περιθώριο μέχρι να τις αλλάξεις. Το πρόβλημα λύνεται με ένα πακέτο spare επαναφορτιζόμενες και η αλλαγή των μπαταριών είναι στην κυριολεξία 30 σεκ διαδικασία :)

ότι άλλη απορία έχεις εδώ είμαστε!

Στις 2/1/2019 στις 1:29 ΠΜ, samniotis είπε

σωστή η σκέψη. στον digoo που έχει ενσωματωμένη μπαταρία σε ειδοποιεί όταν πέσει το ρεύμα και όταν επανέρχεται, με ειδοποίηση στην εφαρμογή του κινητού.

Ίσως και με θερμομετράκι της Xiaomi (15Euro περιπου) να κάνει δουλειά αν έχει το gateway zigbee, αρκεί η υπόγα να μην είναι μακρυά.

If temp >2 C alert στο κινητό 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 ώρες πριν, j0maK είπε

Υπάρχει κάποιος ηλεκτρολόγος εντός Αττικής που να αναλαμβάνει τη δουλειά με το sonoff + το ρελέ για το θερμοσίφωνο;

βρες εναν ηλεκτρολογο και πανε μερικες σελιδες πισω εχω φωτογραφιες πως να το βαλει ,ειναι πολυ ευκολο ουτε ενα 10λεπτο δουλεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
7 ώρες πριν, j0maK είπε

Υπάρχει κάποιος ηλεκτρολόγος εντός Αττικής που να αναλαμβάνει τη δουλειά με το sonoff + το ρελέ για το θερμοσίφωνο;

Είναι γελοια διαδικασία, οποιοσδήποτε ηλεκτρολόγος μπορεί να το κάνει. Αν θες βοήθεια για την σύνδεση πες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Spect~ είπε

Είναι γελοια διαδικασία, οποιοσδήποτε ηλεκτρολόγος μπορεί να το κάνει. Αν θες βοήθεια για την σύνδεση πες. 

 

4 ώρες πριν, slk200gr είπε

βρες εναν ηλεκτρολογο και πανε μερικες σελιδες πισω εχω φωτογραφιες πως να το βαλει ,ειναι πολυ ευκολο ουτε ενα 10λεπτο δουλεια

Ένας που είχε έρθει για να μου βάλει 2 πρίζες πριν λίγο καιρό δήλωσε πως "δεν τα ξέρω αυτά τα αυτόματα", γι'αυτό ρωτάω εδώ μήπως υπάρχει κάποιος που να τα ξέρει αυτά τα αυτόματα 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, j0maK είπε

Ένας που είχε έρθει για να μου βάλει 2 πρίζες πριν λίγο καιρό δήλωσε πως "δεν τα ξέρω αυτά τα αυτόματα", γι'αυτό ρωτάω εδώ μήπως υπάρχει κάποιος που να τα ξέρει αυτά τα αυτόματα 😂

νασουν θεσσαλονικη θα σε βολευα ,παντως ξαναλεω δεν χρειαζεται να ξερει απο αυτοματα ,4 καλωδια θα σου περασει  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
23 λεπτά πριν, j0maK είπε

Ένας που είχε έρθει για να μου βάλει 2 πρίζες πριν λίγο καιρό δήλωσε πως "δεν τα ξέρω αυτά τα αυτόματα", γι'αυτό ρωτάω εδώ μήπως υπάρχει κάποιος που να τα ξέρει αυτά τα αυτόματα 😂

Τα δύο καλώδιο που πάνε στο διακόπτη από το θερμοσίφωνο θα πάνε στην είσοδο του sonoff, η έξοδος τους sonoff θα πάει στο ρελε ασφαλείας το οποίο με τη σειρά του παει στο διακόπτη από το θερμοσίφωνο, ο οποίος διακόπτης μένει μόνιμα ανοιχτός 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Spect~ είπε

Τα δύο καλώδιο που πάνε στο διακόπτη από το θερμοσίφωνο θα πάνε στην είσοδο του sonoff, η έξοδος τους sonoff θα πάει στο ρελε ασφαλείας το οποίο με τη σειρά του παει στο διακόπτη από το θερμοσίφωνο, ο οποίος διακόπτης μένει μόνιμα ανοιχτός 

βλεπω οτι βγαινει σε 10-16Α. ο θερμοσιφωνας παιζει με 20-25 αν δεν κάνω λαθος. δεν ειναι μικρο για θερμοσιφωνα?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

βλεπω οτι βγαινει σε 10-16Α. ο θερμοσιφωνας παιζει με 20-25 αν δεν κάνω λαθος. δεν ειναι μικρο για θερμοσιφωνα?!

το sonoff δινει απλα εντολη ανοιγματος-κλεισιματος το ρελε ασφαλειας ειναι 20Α

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

δεν περνάει ρευμα μέσα απο το sonoff? 

ρευμα εχει αλλα μονο για να οδηγησει το ρελε (ανοιγμα κλεισιμο του ρελε ) ,το δε ρελε παιρνει ολη την ισχυει απο τον πινακα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, slk200gr είπε

ρευμα εχει αλλα μονο για να οδηγησει το ρελε (ανοιγμα κλεισιμο του ρελε ) ,το δε ρελε παιρνει ολη την ισχυει απο τον πινακα

δεν ειμαι ηλεκτρολογος αλλα οπως το καταλαβαινω το ρευμα που παει στον θερμοσιφωνα περνάει μεσα απο το sonoff οπως θα περναγε μεσα απο μια οποιαδηποτε ασφάλεια. επειδη ειδα οτι λεει μεχρι 16Α και οι θερμοσιφωνες τραβανε 18+ υπεθεσα οτι δεν κάνει. μαλλον κατι δεν ξερω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

δεν ειμαι ηλεκτρολογος αλλα οπως το καταλαβαινω το ρευμα που παει στον θερμοσιφωνα περνάει μεσα απο το sonoff οπως θα περναγε μεσα απο μια οποιαδηποτε ασφάλεια. επειδη ειδα οτι λεει μεχρι 16Α και οι θερμοσιφωνες τραβανε 18+ υπεθεσα οτι δεν κάνει. μαλλον κατι δεν ξερω...

πχ μπακαλίστικα το ρεύμα 220V περνάει από το κουμπί που ανοίγεις τον υπολογιστή;

το sonoff ελέγχει το ρελέ που περνάει όλο το ρεύμα.

https://www.kafkas.gr/proionta/ilektrologiko-yliko/iliko-ragas/cheirismos/rele-ragas/rele-ragas-230v/schneider-electric-pele-pagas-acti9-ict-2p-25a-230v-2a_66300/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, zx1234r είπε

Διάβασα ένα ένα τα ποστ και έχω μείνει άναυδος. Μπράβο σε όλους σας που ασχολείστε. Θα ξεκινήσω κι εγώ σύντομα.

φανταζομαι οτι ξεκινησες περσυ να διαβαζεις😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, slk200gr είπε

φανταζομαι οτι ξεκινησες περσυ να διαβαζεις😂😂

Όχι χθες. Μου πήρε κανα 10ωρο αλλά έμαθα πολλά! Είστε όλοι αστείρευτες πηγές γνώσης και με ψήσατε να ξεκινήσω άμεσα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...