Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

slk είσαι στυλοβάτης σε αυτό το τοπικ 🏋️‍♂️

Για τα ρολά ναι θα βάλω μοτέρ οπότε ξέρω οτι θα κοστίσει αλλά τα 130+ για κάθε ρολό νομίζω είναι πολλά + την εγκατάσταση οπότε είπα μήπως έχει βρει κάποιος  κάτι πιο οικονομικό.

Όταν λες ναι ανάβει τι εννοείς? Ο διακόπτης ή και το basic?

Μεταξύ alexa και google παίζει κάποιο μουσική απο youtube ή να τραβάει απο ανοιχτό υπολογιστή τοπικά την μουσική?

Επεξ/σία από GoS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα πω κι εγώ τη γνώμη μου σχετικά με echo dot και Google home mini για όποιον βρίσκεται στην ίδια θέση μ εμένα ξεκινώντας με μια απορία :

Το follow up στην αλεξα σας δουλεύει; Εμένα όχι... 

 

Παρήγγειλα το dot αρκετά πριν τα Χριστούγεννα αλλά αφού μέχρι τέλος του χρόνου δεν είχε έρθει πήρα refund και αγόρασα το ghmini. 

 

Τελικά πριν από 3 μέρες ήρθε και το dot και αποφάσισα να το κρατήσω οπότε έχω και τα 2 τώρα. 

 

Η μέχρι στιγμής εμπειρία μου είναι απογοητευτική από το dot. Για τη χρήση και τις συσκευές που έχω έως τώρα μιλώντας πάντα (μερικές yeelight, μερικές sonoff πρίζες και ένα broadlink mini). 

 

Το dot υστερεί σχεδόν στα πάντα του ghmini. Και πιο συγκεκριμένα :

 

1) το follow up ενώ είναι ενεργό από την εφαρμογή δεν δουλεύει. Μετά από κάθε εντολή σταματάει. Το continued conversation του mini δουλεύει άψογα. 

 

2) μικρόφωνο. Δυσκολεύεται ακόμα και στο αλεξα από το ένα μέτρο αν δεν φωνάξω, ενώ σε κανονικές εντολές θα χάσει 7-8 στις 10. Να του λέω turn on the TV και να μου απαντάει τι μουσική θέλω... δηλαδή έλεος... Το μίνι στις ίδιες εντολές σπάνια θα χάσει κάτι. 

 

3) ένταση ηχείου. Το περίμενα καλύτερο, είναι χειρότερο από το μίνι. 

 

4) υποστήριξη ελληνικών. Προφανώς κανένα δεν έχει υποστήριξη ακόμα αλλά το μίνι διαβάζει τα events από το google calendar (το οποίο χρησιμοποιώ πάρα πολύ) ως... greeklish ας πούμε. Πχ αν έχω κάποιο event με τίτλο "καλημέρα" θα μου πει "kalimera" ενώ η αλεξα θα αρχίσει το spelling "kappa, alpha, lamda κλπ". Και αν υπάρχουν πολλές λέξεις ή συνεχόμενα events μιλάμε για ψυχεδέλεια... Λεπτομέρεια για κάποιους αλλά πάντα μιλάω για τη χρήση που κάνω εγώ. 

 

Είναι και κάποια άλλα πραγματάκια αλλά ακόμα το ψάχνω μέχρι να έχω ολοκληρωμένη άποψη. 

 

Το follow up όμως είναι πολύ βασικό και αν όντως δεν δουλεύει και δεν έχω πέσει σε ελαττωματικό κομμάτι μάλλον θα το στείλω... 

 

Το "αλεξα" είναι πολύ καλύτερο wake word αλλά προτιμώ να πω 2 "hey google" από το να πω 15 "alexa" για την ίδια δουλειά... 

Επεξ/σία από Nighthunter
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Nighthunter είπε

Θα πω κι εγώ τη γνώμη μου σχετικά με echo dot και Google home mini για όποιον βρίσκεται στην ίδια θέση μ εμένα ξεκινώντας με μια απορία :

Το follow up στην αλεξα σας δουλεύει; Εμένα όχι... 

Παρήγγειλα το dot αρκετά πριν τα Χριστούγεννα αλλά αφού μέχρι τέλος του χρόνου δεν είχε έρθει πήρα refund και αγόρασα το ghmini. 

Τελικά πριν από 3 μέρες ήρθε και το dot και αποφάσισα να το κρατήσω οπότε έχω και τα 2 τώρα. 

Η μέχρι στιγμής εμπειρία μου είναι απογοητευτική από το dot. Για τη χρήση και τις συσκευές που έχω έως τώρα μιλώντας πάντα (μερικές yeelight, μερικές sonoff πρίζες και ένα broadlink mini). 

Το dot υστερεί σχεδόν στα πάντα του ghmini. Και πιο συγκεκριμένα :

1) το follow up ενώ είναι ενεργό από την εφαρμογή δεν δουλεύει. Μετά από κάθε εντολή σταματάει. Το continued conversation του mini δουλεύει άψογα. 

2) μικρόφωνο. Δυσκολεύεται ακόμα και στο αλεξα από το ένα μέτρο αν δεν φωνάξω, ενώ σε κανονικές εντολές θα χάσει 7-8 στις 10. Να του λέω turn on the TV και να μου απαντάει τι μουσική θέλω... δηλαδή έλεος... Το μίνι στις ίδιες εντολές σπάνια θα χάσει κάτι. 

3) ένταση ηχείου. Το περίμενα καλύτερο, είναι χειρότερο από το μίνι. 

4) υποστήριξη ελληνικών. Προφανώς κανένα δεν έχει υποστήριξη ακόμα αλλά το μίνι διαβάζει τα events από το google calendar (το οποίο χρησιμοποιώ πάρα πολύ) ως... greeklish ας πούμε. Πχ αν έχω κάποιο event με τίτλο "καλημέρα" θα μου πει "kalimera" ενώ η αλεξα θα αρχίσει το spelling "kappa, alpha, lamda κλπ". Και πολλές λέξεις ή events μιλάμε για ψυχεδέλεια... Λεπτομέρεια για κάποιους αλλά πάντα μιλάω για τη χρήση που κάνω εγώ. 

Είναι και κάποια άλλα πραγματάκια αλλά ακόμα το ψάχνω μέχρι να έχω ολοκληρωμένη άποψη. 

Το follow up όμως είναι πολύ βασικό και αν όντως δεν δουλεύει και δεν έχω πέσει σε ελαττωματικό κομμάτι μάλλον θα το στείλω... 

Το "αλεξα" είναι πολύ καλύτερο wake word αλλά προτιμώ να πω 2 "hey google" από το να πω 15 "alexa" για την ίδια δουλειά... 

Αν και δεν έχω το dot, αλλά το κανονικό echo θα σου πω ότι δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα τους τελευταίους 6 μήνες στο να κάνω wake τη συσκευή. Ακούει πάντα, 100%. Για το follow up που λες, το έχω παρατηρήσει κι εγώ και είναι κάτι που προσπαθώ να αντιληφθώ πώς δουλεύει, μιας και σίγουρα δεν δουλεύει όπως πρέπει. Όσον αφορά στην ένταση αυτό που έχω διαβάσει και δει σε διάφορα video reviews είναι ότι η ένταση και η πιστότητα ήχου είναι καλύτερη στο echo 3ης γενιάς. Εσύ ποιο έχεις;

Επεξ/σία από dBpanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το 2 Gen. Δεν με νοιάζει η ποιότητα αλλά η ένταση είναι χαμηλή ειδικά σε δωμάτιο με τηλεόραση. 

Σ εμένα δυσκολεύεται αρκετές φορές και στο alexa αν δεν το τονίσω έντονα (και αφύσικα). 

Νομίζω ότι αν κάποιος χρησιμοποιεί πράγματα της Google (ξέχασα να πω ότι έχω κι ένα chromecast) δεν έχει λόγο να μην πάει στο μίνι. Το αντίθετο... 

Επεξ/σία από Nighthunter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Nighthunter είπε

Το 2 Gen. Δεν με νοιάζει η ποιότητα αλλά η ένταση είναι χαμηλή ειδικά σε δωμάτιο με τηλεόραση. 

Σ εμένα δυσκολεύεται αρκετές φορές και στο alexa αν δεν το τονίσω έντονα (και αφύσικα). 

Νομίζω ότι αν κάποιος χρησιμοποιεί πράγματα της Google (ξέχασα να πω ότι έχω κι ένα chromecast) δεν έχει λόγο να μην πάει στο μίνι. Το αντίθετο... 

Δεν νομίζω πάντως ότι η χρήση των 2 (Amazon Echo dot & Google Home Mini) προορίζεται για δωμάτια με έντονα επίπεδα θορύβου, οπότε δεν θα πρέπει να κρίνονται υπό αυτό το πρίσμα. Αν κάποιος χρησιμοποιεί πράγματα της Google, σίγουρα δεν έχει λόγο να πάει σε Echo. Εγώ, παρότι πολλά χρόνια σε Android, δεν είχα κάποιο Chromecast ή συνδρομή σε Google Play Music, οπότε μου ήταν το ίδιο όταν διάλεξα στρατόπεδο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, GoS said:

slk είσαι στυλοβάτης σε αυτό το τοπικ 🏋️‍♂️

Για τα ρολά ναι θα βάλω μοτέρ οπότε ξέρω οτι θα κοστίσει αλλά τα 130+ για κάθε ρολό νομίζω είναι πολλά + την εγκατάσταση οπότε είπα μήπως έχει βρει κάποιος  κάτι πιο οικονομικό.

Όταν λες ναι ανάβει τι εννοείς? Ο διακόπτης ή και το basic?

Μεταξύ alexa και google παίζει κάποιο μουσική απο youtube ή να τραβάει απο ανοιχτό υπολογιστή τοπικά την μουσική?

Από youtube ή τοπικό η alexa δεν παίζει... Για google ας πει κάποιος που το χρησιμοποιεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σχετικά με το sonoff basic που έχουν μόνο wifi.  Είναι φτηνά - πολύ.  Αλλά αξίζει να έχω 20+ από δάφτα πάνω από το κεφάλι μου στο σπίτι;  Άσε που θα μείνουμε από διευθύνσεις IP και θα πρέπει και το wifi router να υποστηρίζει τόσες συσκευές ταυτόχρονα.

Μήπως είναι καλύτερα αυτά με το RF και για λόγους ευκολίας στους διακόπτες τοίχου (χωρίς ουδέτερο) αλλά και για περιπτώσεις που δεν λειτουργεί το internet;

Εν το μεταξύ βλέπω ότι οι (έτοιμες) λύσεις δεν παίζουν καλά και πρέπει μάλλον να επενδύσει κάποιος σε λύσεις με rasberry pi.  Πριν μέρες έσπασα το κεφάλι μου να δω γιατί δεν περνάγανε οι εντολές από το google home στο aircondition.  Τελικά το πρόβλημα ήταν η εφαρμογή του broadlink IR mini που για κάποιο λόγο είχε χάσει το password.  Κατανόησα ότι home δίνει εντολές στην εφαρμογή που τρέχει στο tablet που την έχω εγκαταστήσει, γιατί μόλις πέρασα το password έπαιξαν όλα (χωρίς να μπω στα σχετικά μενού του home app.

Έχω chromecast και πάει πολύ καλά η φωνητική επιλογή video / audio από το mini.  Μάλιστα σε μια σχετικά καινούργια TV παίζει και το HDMI-CEC.  Μπορείς να δώσεις εντολή και να ανοίξει / κλείσει την TV κλπ.  Το κακό με το mini είναι ότι δεν αναγνωρίζει την φωνή της γυναίκας μου - ενώ των παιδιών δεν έχει πρόβλημα.  Με αποτέλεσμα να κλείνει τα φώτα από τους μηχανικούς διακόπτες και το όλο σύστημα να μην λειτουργεί ...

Επεξ/σία από papars
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Για να καταλαβαίνει τα παιδιά και όχι τη γυναίκα μάλλον το πρόβλημα είναι η γυναίκα, μπορεί να μην μιλάει καθαρά ή δυνατά. 

Απο ip δεν μένεις, υπάρχουν και τa subnets. 

Γιατι δεν δουλεύει το σύστημα ενώ τα κλείνει από το διακόπτη; έχεις βάλει sonoff στα φωτιστικά και όχι sonoff διακόπτες; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από IP δεν μένω το ξέρω, απλά μου έτυχε πρόβλημα με MikroTik cAP ac που δεν σήκωνε το traffic του σπιτιού μου και αναγκάστηκα και το άλλαξα με ένα ubiquiti UAP-AC-LR.

Η γυναίκα μου μιλάει κάπως εκνευρισμένα στο home για αυτό δεν την καταλαβαίνει.  Και όσο δεν την ακούει τόσο χειρότερα - οπότε πατάει το διακόπτη που κόβει το ρεύμα.

Προς το παρόν έχω βάλει αυτοματισμούς σε περιφερειακά φωτιστικά γιατί δεν έχω παραλάβει τα υλικά που περιμένω (εδώ και μήνες) για τα υπόλοιπα.

Επίσης ψάχνω σοβαρό τρόπο να ρυθμίζω κλιματιστικά, η λύση με το broadlink είναι πολύ κακή για απλούς χρήστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, papars said:

Από IP δεν μένω το ξέρω, απλά μου έτυχε πρόβλημα με MikroTik cAP ac που δεν σήκωνε το traffic του σπιτιού μου και αναγκάστηκα και το άλλαξα με ένα ubiquiti UAP-AC-LR.

Η γυναίκα μου μιλάει κάπως εκνευρισμένα στο home για αυτό δεν την καταλαβαίνει.  Και όσο δεν την ακούει τόσο χειρότερα - οπότε πατάει το διακόπτη που κόβει το ρεύμα.

Προς το παρόν έχω βάλει αυτοματισμούς σε περιφερειακά φωτιστικά γιατί δεν έχω παραλάβει τα υλικά που περιμένω (εδώ και μήνες) για τα υπόλοιπα.

Επίσης ψάχνω σοβαρό τρόπο να ρυθμίζω κλιματιστικά, η λύση με το broadlink είναι πολύ κακή για απλούς χρήστες.

Για κλιματιστικό tado ή harmony ή raspberry ( κάνω πολλά τεστ αυτές τις μέρες ) . Είναι και το raspberry μεγάλη πρόκληση αν δουλέψει σωστά, καθώς μπορεί να κάνει παπάδες και με λίγα χρήματα σχετικά με άλλες λύσεις. 

Όσο για τη γυναίκα σου μία είναι η λύση... την αλλάζεις!

Επεξ/σία από cambo99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα δικα μου κλιματιστικα ειναι παρολου που  wifi πηγα να τα συνδεσω στο harmony ,στην λιστα δεν υπηρχαν τα κλιματιστικα της samsung  οποτε εκανα εκμαθηση οπου υποτιθεται δεχτηκε τις εντολες,στην πραξη ομως δεν κανει τιποτα ,ουτε καν ανοιγμα κλεισιμο κατι γινεται με το harmony το οποιο και ακριβο και οχι πολυ αξιοπιστο ,το γραφει και στις κριτικες στο αμαζον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, slk200gr said:

τα δικα μου κλιματιστικα ειναι παρολου που  wifi πηγα να τα συνδεσω στο harmony ,στην λιστα δεν υπηρχαν τα κλιματιστικα της samsung  οποτε εκανα εκμαθηση οπου υποτιθεται δεχτηκε τις εντολες,στην πραξη ομως δεν κανει τιποτα ,ουτε καν ανοιγμα κλεισιμο κατι γινεται με το harmony το οποιο και ακριβο και οχι πολυ αξιοπιστο ,το γραφει και στις κριτικες στο αμαζον

Έχω ένα GE Fujitsu κλιματιστικό και όλα με εκμάθηση παίζουν μέσω harmony. Όπως και όλες οι σκηνές που έχω φτιάξει με την lg smart tv + avr . Μήπως δεν το εχεις τοποθετήσει σε σωστο σημείο; Κάνεις τακτικά τα update;

Επεξ/σία από cambo99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, cambo99 είπε

Έχω ένα GE Fujitsu κλιματιστικό και όλα με εκμάθηση παίζουν μέσω harmony. Όπως και όλες οι σκηνές που έχω φτιάξει με την lg smart tv + avr . Μήπως δεν το εχεις τοποθετήσει σε σωστο σημείο; Κάνεις τακτικά τα update;

εχω κανει τα παντα ,και ειναι σε αποσταση 2 μετρων και με οπτικη αλλα μπα αρνειται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...