Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα και από εμένα στο IOT group. 

 

Απλή ερώτηση για χρήστες Apple. Θα ετοιμάσω homebridge και αναρωτιέμαι αν υπάρχουν plugins για τα εξής

1) https://www.aliexpress.com/item/2-3-4-5-6-8-10-pcs-SONOFF-Basic-Wireless-Wifi-Switch-Remote-Control-Automation/32905805368.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.21004c4dBeW6Ny

Χωρίς να πρέπει να αλλάξω firmware

2) https://www.aliexpress.com/item/Smart-Plug-Wifi-Smart-Socket-Power-Monitor-EU-US-UK-Korea-Plug-Outlet-Works-With-Google/32962123202.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.21004c4dBeW6Ny

Αν όχι, υπάρχει "φτηνή" λύση για κάποιο switch (για θερμοσίφωνα) που να παίζει με homekit ή να μπορώ να το σετάρω στο homebridge;

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου το θεμα ειναι smarthome να προσθεσω μια απιστευτη συσκευη που πηρα στις γιορτες και ειναι η Roborock S55 Black,  https://www.skroutz.gr/s/15845161/Roborock-S55-Black.html?from=autocomplete&keyphrase=xiaomi+mi+robot+2+s552-00+black+xiaomi+mi+robot+2+s552-00+black ,παιδεια ειναι απστευτη  και κανει πραγματικα πολυ καλη δουλεια στο σκουπισμα αλλα και στο σφουγγαρισμα,ειδικα οποιοι εχουν σκυλι (εγω εχω 3 μεσα) το τι μαζευει απο τριχα ειναι ασυληπτο ,αν ψαξω για καποιο μειονεκτημα το μονο που  βρισκω το μικρο κουτι που μαζευει τα σκουπιδακια και το μικρο τανκ ,σε 70 τμ που ειναι ο ορφος μου  πρεπει μετα απο καθε σκουπισμα να το αδειαζω ,στο σφουγγαρισμα φτανει πολυ οριακα το νερο κατα τα αλλα ομως ειναι απιθανο,κριμα που δεν μπορω να βαλω ενα βιντεακι εδω

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, slk200gr said:

αφου το θεμα ειναι smarthome να προσθεσω μια απιστευτη συσκευη που πηρα στις γιορτες και ειναι η Roborock S55 Black,  https://www.skroutz.gr/s/15845161/Roborock-S55-Black.html?from=autocomplete&keyphrase=xiaomi+mi+robot+2+s552-00+black+xiaomi+mi+robot+2+s552-00+black ,παιδεια ειναι απστευτη  και κανει πραγματικα πολυ καλη δουλεια στο σκουπισμα αλλα και στο σφουγγαρισμα,ειδικα οποιοι εχουν σκυλι (εγω εχω 3 μεσα) το τι μαζευει απο τριχα ειναι ασυληπτο ,αν ψαξω για καποιο μειονεκτημα το μονο που  βρισκω το μικρο κουτι που μαζευει τα σκουπιδακια και το μικρο τανκ ,σε 70 τμ που ειναι ο ορφος μου  πρεπει μετα απο καθε σκουπισμα να το αδειαζω ,στο σφουγγαρισμα φτανει πολυ οριακα το νερο κατα τα αλλα ομως ειναι απιθανο,κριμα που δεν μπορω να βαλω ενα βιντεακι εδω

Μεγειές 😋. Από χαλιά πως τα πάει; Ανεβαίνει εύκολα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, cambo99 είπε

Μεγειές 😋. Από χαλιά πως τα πάει; Ανεβαίνει εύκολα;

ευχαριστω,τα δικα μου χαλια ειναι ψηλα ,ανεβαινει με μεγαλη ευκολια φανταζομαι αν δεν ειναι πολυ χοντρο δεν εχει θεμα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο ΙP καμερες ποιες εχετε δοκιμασει? εχω μια xiaomi 720p αλλα δεν ειμαι και τοσο ικανοποιημενος. μια xiaomi dafang 1080p καηκε, πιο παλια μια escam αλλα οι servers ειναι αργοι. για τις Υi εχει καποιος γνωμη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

canary ειναι απιστευτη μεν αλλα εχει ανεβασει την συνδρομη στα 100 ε απο 50 ε τον χρονο ,χωρις συνδρομη δεν λεει και πολλα μονο να βλεπεις live kai 5 δευτερα αν πιασει κινηση ,αλλες ip που ειχα δεν ηταν και πολυ ιδιατερες και εβαλα πλεον cctv  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, slk200gr είπε

canary ειναι απιστευτη μεν αλλα εχει ανεβασει την συνδρομη στα 100 ε απο 50 ε τον χρονο ,χωρις συνδρομη δεν λεει και πολλα μονο να βλεπεις live kai 5 δευτερα αν πιασει κινηση ,αλλες ip που ειχα δεν ηταν και πολυ ιδιατερες και εβαλα πλεον cctv  

για cctv το σκεφτομαι και γω αλλα δεν εχω τον απαραιτητο χωρο. επισης τα συστηματα cctv με ασυρματες ειναι ακριβα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, spy_vlsi είπε

για cctv το σκεφτομαι και γω αλλα δεν εχω τον απαραιτητο χωρο. επισης τα συστηματα cctv με ασυρματες ειναι ακριβα

ναι αν ειναι να βαλεις 1-2 καμερες δεν συμφερει ,στις 12 που εβαλα συμφερει παρα πολυ ,παντως  ενα σετακι με 4 καμερες δεν ειναι πολυ ακριβες ,ριξε μια ματια στις dahua (einai kai cloud )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Spect~ είπε

Κάπου πήρε το μάτι μου ότι μπορείς να πειράξεις την dafang για έξτρα λειτουργίες

που αναφερεσαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Κάπου πήρε το μάτι μου ότι μπορείς να πειράξεις την dafang για έξτρα λειτουργίες

ναι το ειχα βρει αλλα μας αφησε χρονους, μετα απο 3 μηνες χρηση σταματησε να λειτουργει

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, spy_vlsi είπε

απο ΙP καμερες ποιες εχετε δοκιμασει? εχω μια xiaomi 720p αλλα δεν ειμαι και τοσο ικανοποιημενος. μια xiaomi dafang 1080p καηκε, πιο παλια μια escam αλλα οι servers ειναι αργοι. για τις Υi εχει καποιος γνωμη?

Δες τις Foscam C1. 720p αλλά τέρμα αξιόπιστες, συνεργάζονται με ότι software θες και παίρνουν συνέχεια upgrades. κανά 50άρι έχουν αλλά δεν θα τα κλαίς όπως με τους απαράδεκτους servers της Xiaomi και τις Xiaofang etc. (αγοράζεις φθηνά αλλά μέχρι να συνδεθεί και να πάρεις εικόνα κλάφτα χαράλαμπε). 

Επίσης αν τις σετάρεις τοπικά και έχεις static η dydns υπηρεσία τις βλέπεις και direct, χωρίς να μπλέκεις με κινεζοservers.

 

2 ώρες πριν, Spect~ είπε

ναι παίζουν αλλά προσοχή καθώς πολλά μοντέλα τους δεν υποστηρίζουν το flash-άρισμα! Mια 360 1080p που πήρα πρόσφατα, ακόμα την κλαίω καθώς δεν φλασάρεται ..

6 ώρες πριν, papars είπε

Σχετικά με το sonoff basic που έχουν μόνο wifi.  Είναι φτηνά - πολύ.  Αλλά αξίζει να έχω 20+ από δάφτα πάνω από το κεφάλι μου στο σπίτι;  Άσε που θα μείνουμε από διευθύνσεις IP και θα πρέπει και το wifi router να υποστηρίζει τόσες συσκευές ταυτόχρονα.

Μήπως είναι καλύτερα αυτά με το RF και για λόγους ευκολίας στους διακόπτες τοίχου (χωρίς ουδέτερο) αλλά και για περιπτώσεις που δεν λειτουργεί το internet;

Εν το μεταξύ βλέπω ότι οι (έτοιμες) λύσεις δεν παίζουν καλά και πρέπει μάλλον να επενδύσει κάποιος σε λύσεις με rasberry pi.  Πριν μέρες έσπασα το κεφάλι μου να δω γιατί δεν περνάγανε οι εντολές από το google home στο aircondition.  Τελικά το πρόβλημα ήταν η εφαρμογή του broadlink IR mini που για κάποιο λόγο είχε χάσει το password.  Κατανόησα ότι home δίνει εντολές στην εφαρμογή που τρέχει στο tablet που την έχω εγκαταστήσει, γιατί μόλις πέρασα το password έπαιξαν όλα (χωρίς να μπω στα σχετικά μενού του home app.

Έχω chromecast και πάει πολύ καλά η φωνητική επιλογή video / audio από το mini.  Μάλιστα σε μια σχετικά καινούργια TV παίζει και το HDMI-CEC.  Μπορείς να δώσεις εντολή και να ανοίξει / κλείσει την TV κλπ.  Το κακό με το mini είναι ότι δεν αναγνωρίζει την φωνή της γυναίκας μου - ενώ των παιδιών δεν έχει πρόβλημα.  Με αποτέλεσμα να κλείνει τα φώτα από τους μηχανικούς διακόπτες και το όλο σύστημα να μην λειτουργεί ...

Οι sonoff έχουν γίνει ανάρπαστοι, γιατί με 5-10 Ευρώ και tasmota φλασάρισμα , έχεις full τοπικό access του διακόπτη, χωρίς να εξαρτάσαι απο τον κινεζοσερβερ, ούτε να ασχολείσαι αν έχεις δεν έχεις internet (τουλάχιστο όταν είσαι τοπικά στο χώρο δλδ. σε lan).

4 ώρες πριν, papars είπε

Επίσης ψάχνω σοβαρό τρόπο να ρυθμίζω κλιματιστικά, η λύση με το broadlink είναι πολύ κακή για απλούς χρήστες.

έχοντας δοκιμάσει και Harmony & Broadlink, δυστυχώς κανένα δεν δουλεύει αξιόπιστα με IR. Θα ματώσεις για να τους μάθεις ακριβώς όλες τις εντολές και μετά απο πολύ πειραματισμό θα τους βρείς. Ειδικά αν έχουν ένα κουμπί για On/Off.

Εγώ τελικά κατέληξα σε Broadlink, καθώς είναι μακράν φθηνότερο απο το Harmony και υποχρεωτικά το δουλεύω απο Home-assistant τοπικά και χωρίς να εξαρτώμαι απο την εφαρμογή και τον server τους!

Δυστυχώς το έχω ξαναγράψει, για να φτιάξεις σοβαρά automation και ότι το σπίτι είναι πραγματικά smart, πρέπει να εγκαταστήσεις Homeassistant ή άλλη παρόμοια λύση. Δεν είναι λύση τα 100άδες διαφορετικά apps..

Η φωνητική επεξεργασία εντολών (Alexa-mini) λύνει πολλά προβλήματα, αλλά δεν σε αφήνει να φτιάξεις πολλαπλά scenarios ( if θερμοκρασία τάδε, κάνε ταδε ταδε και ταδε) καθώς και time/calendar/zone based events. άσε που δεν είναι όλες οι ώρες κατάλληλες να φωνάζεις την Αλέξα και τον Γκούγκλη για να σβήσεις μια λάμπα!

Επεξ/σία από tsakfot
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...