Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ξεκινήσα σήμερα να διαβάζω το συγκεκριμένο topic και μετα από μερικες σελίδες καταλαβα πόσο πίσω είμαι. Που είχα ενθουσιαστεί τόσο με μια εξυπνη λαμπα xiaomi/philips που είχα πάρει που την εδειχνα σε όλους τους γνωστούς.

 

Γενικώς το εχω με την τεχνολογία και μου αρεσει να τα ψάχνω ενώ δεν εχω ιδιαίτερες γνώσεις (raspberry, esxi κλπ) αλλα ειλικρινά.... πόσο πίσω εχω μείνει. Διαβασα με το IFTTT εδώ και εμεινα.

 

Μίας και η αναγνωση και των 70 σελίδων θα μου παρει καποιο χρόνο θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τα switch της sonoff. Καταλαβαίνω τον τρόπο λειτουργείας (νομίζω) αλλα δεν μπορώ να καταλαβω την χρηστικότητα τους. Από ότι βλέπω πρεπει το switch να μπεί στο καλώδιο που καταλήγει στην συσκευή σαν να εχεις κανονικό διακόπτη με κουμπί μόνο που αυτός είναι online για χειρισμό από app Κλπ. Που θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις κατι τέτοιο μέσα στο σπίτι δεδομένου ότι θα φαίνονται τα καλώδια. Στο δικό μου μυαλό μπορεί να μπεί σε καποιο υπογειο ή κατι τέτοιο που δεν σε νοιαζει για τα καλώδια.

 

Και ρωτάω πιο πολύ μιας και το να ανοιγω εγώ καποια φωτα στο σπίτι μεσω κινητού/alexa/κλπ δεν είναι θέμα αλλα το να υπαρχει κατι τέτοιο σε σπίτι με παιδια.... είναι θεμα. Προφανως δεν είναι όλα για όλους. Απλά προσπαθω να καταλαβω πως θα μπορούσε να ταιριαξει κατι τέτοιο στο δικό μου σπίτι.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, fingolfingr said:

Ξεκινήσα σήμερα να διαβάζω το συγκεκριμένο topic και μετα από μερικες σελίδες καταλαβα πόσο πίσω είμαι. Που είχα ενθουσιαστεί τόσο με μια εξυπνη λαμπα xiaomi/philips που είχα πάρει που την εδειχνα σε όλους τους γνωστούς.

Γενικώς το εχω με την τεχνολογία και μου αρεσει να τα ψάχνω ενώ δεν εχω ιδιαίτερες γνώσεις (raspberry, esxi κλπ) αλλα ειλικρινά.... πόσο πίσω εχω μείνει. Διαβασα με το IFTTT εδώ και εμεινα.

Μίας και η αναγνωση και των 70 σελίδων θα μου παρει καποιο χρόνο θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τα switch της sonoff. Καταλαβαίνω τον τρόπο λειτουργείας (νομίζω) αλλα δεν μπορώ να καταλαβω την χρηστικότητα τους. Από ότι βλέπω πρεπει το switch να μπεί στο καλώδιο που καταλήγει στην συσκευή σαν να εχεις κανονικό διακόπτη με κουμπί μόνο που αυτός είναι online για χειρισμό από app Κλπ. Που θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις κατι τέτοιο μέσα στο σπίτι δεδομένου ότι θα φαίνονται τα καλώδια. Στο δικό μου μυαλό μπορεί να μπεί σε καποιο υπογειο ή κατι τέτοιο που δεν σε νοιαζει για τα καλώδια.

Και ρωτάω πιο πολύ μιας και το να ανοιγω εγώ καποια φωτα στο σπίτι μεσω κινητού/alexa/κλπ δεν είναι θέμα αλλα το να υπαρχει κατι τέτοιο σε σπίτι με παιδια.... είναι θεμα. Προφανως δεν είναι όλα για όλους. Απλά προσπαθω να καταλαβω πως θα μπορούσε να ταιριαξει κατι τέτοιο στο δικό μου σπίτι.

Ευχαριστώ

Εννοείται όπου βάλεις sonoff σε καλώδια δεν θα είναι γυμνά , αλλά θα τα μονώσεις με ταινία, και θα είναι κάπως σε κρυφά μέρη, όπως πίσω από έπιπλα , μέσα σε ντουλάπια , πίσω από πολυθρόνες κλπ. Τώρα όσον αφορά για την χρηστικότητα αλλάζει για τον καθένα.

 

Συνήθως το sonoff το χρησιμοποιούμε για να κάνουμε παλιές συσκευές που δεν είναι με wifi, bluetooth κλπ να γίνουν smart και να συμμετέχουν σε διάφορα σενάρια. Πχ αν ο σένσορας Χ αντιληφθεί κίνηση τότε να ανοίξουν όλα τα φώτα και το τάδε ηχείο να παίξει μουσική. Άπειροι οι τρόποι που μπορείς να το χρησιμοποιήσεις. Απλά φαντασία και χρόνο!

Επεξ/σία από cambo99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 ώρες πριν, GoS είπε

διακόπτες sonoff έχει βρει κάποιος αλε λετουρ; Τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση ;

Εγω αυτο που εχω κάνει με ενα sonoff και ενα xiaomi aqara ειναι μεσα απο το HA οταν ανοιγει ο ενας διακόπτης να ανοιγει αυτοματα και ο αλλος και το ιδιο με το κλεισιμο και ετσι δουλευει

17 ώρες πριν, jimokak είπε

Καλησπέρα σε όλους!

Εχει βάλει κανείς tasmota firmware σε sonoff switch?

Εγω, πες μου οτι θες

2 ώρες πριν, fingolfingr είπε

Ξεκινήσα σήμερα να διαβάζω το συγκεκριμένο topic και μετα από μερικες σελίδες καταλαβα πόσο πίσω είμαι. Που είχα ενθουσιαστεί τόσο με μια εξυπνη λαμπα xiaomi/philips που είχα πάρει που την εδειχνα σε όλους τους γνωστούς.

Γενικώς το εχω με την τεχνολογία και μου αρεσει να τα ψάχνω ενώ δεν εχω ιδιαίτερες γνώσεις (raspberry, esxi κλπ) αλλα ειλικρινά.... πόσο πίσω εχω μείνει. Διαβασα με το IFTTT εδώ και εμεινα.

Μίας και η αναγνωση και των 70 σελίδων θα μου παρει καποιο χρόνο θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τα switch της sonoff. Καταλαβαίνω τον τρόπο λειτουργείας (νομίζω) αλλα δεν μπορώ να καταλαβω την χρηστικότητα τους. Από ότι βλέπω πρεπει το switch να μπεί στο καλώδιο που καταλήγει στην συσκευή σαν να εχεις κανονικό διακόπτη με κουμπί μόνο που αυτός είναι online για χειρισμό από app Κλπ. Που θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις κατι τέτοιο μέσα στο σπίτι δεδομένου ότι θα φαίνονται τα καλώδια. Στο δικό μου μυαλό μπορεί να μπεί σε καποιο υπογειο ή κατι τέτοιο που δεν σε νοιαζει για τα καλώδια.

Και ρωτάω πιο πολύ μιας και το να ανοιγω εγώ καποια φωτα στο σπίτι μεσω κινητού/alexa/κλπ δεν είναι θέμα αλλα το να υπαρχει κατι τέτοιο σε σπίτι με παιδια.... είναι θεμα. Προφανως δεν είναι όλα για όλους. Απλά προσπαθω να καταλαβω πως θα μπορούσε να ταιριαξει κατι τέτοιο στο δικό μου σπίτι.

Ευχαριστώ

Αν πας σε διακόπτη sonoff τοτε αν εχεις ουδετερο θα ειναι σαν κανονικος διακοπτης, αν πρεπει να τραβηξεις απο κοντινη πριζα τοτε εχει να κανει με το τι δουλεια και ποσο θες να ξοδεψεις για το αποτελεσμα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, cambo99 είπε

Εννοείται όπου βάλεις sonoff σε καλώδια δεν θα είναι γυμνά , αλλά θα τα μονώσεις με ταινία, και θα είναι κάπως σε κρυφά μέρη, όπως πίσω από έπιπλα , μέσα σε ντουλάπια , πίσω από πολυθρόνες κλπ. Τώρα όσον αφορά για την χρηστικότητα αλλάζει για τον καθένα.

Συνήθως το sonoff το χρησιμοποιούμε για να κάνουμε παλιές συσκευές που δεν είναι με wifi, bluetooth κλπ να γίνουν smart και να συμμετέχουν σε διάφορα σενάρια. Πχ αν ο σένσορας Χ αντιληφθεί κίνηση τότε να ανοίξουν όλα τα φώτα και το τάδε ηχείο να παίξει μουσική. Άπειροι οι τρόποι που μπορείς να το χρησιμοποιήσεις. Απλά φαντασία και χρόνο!

Φαντασία υπαρχει και μπολική. Και προφανώς δεν θα αφήσεις γυμνά καλώδια αλλα από την αλλη δεν εχω και καλώδια πίσω από πολύθρόνες κλπ. Και βασικά όπως βλέπω το sonoff basic δεν είναι κατι που θα μπορούσε να μπεί καπου και να εχεις ενα καλό αισθητικό αποτελεσμα. Σε καποιο κρυφό φωτισμό θα ήταν ιδανικό.

 

Για εμενα όμως το βλέπω.... εξυπνες λαμπες και πριζες για αρχή και βλέπουμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

επειδη το θεμα Smart Home εχει ευρυ φασμα και ο καθενας το φερνει στα μετρα του αναλογα τι τον εξυπηρετει. να πω πως και γω κανω χρηση Smart Home σε απλη μορφη ακομα μεσω Xiaomi MiHome κυριως. πριν κανα μηνα ολοληρωθηκε το προγραμμα "εξ'οικονομω κατ οικον" και στο σπιτι μπηκε ενεργειακο κελυφος, καινουργια κουφωματα και καινουργιος ηλιακος ενω σε φιλικο μπηκε για θερμανση σομπα πελετ η οποια ζεσταινει τα σωματα. εμας το σπιτι καιει πετρελαιο και εχει και εξυπνο θερμοστατη. αυτο που  θελω να πω ειναι οτι η διαφορα στο σπιτι ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ και η εξοικονομηση πετρελαιου το ιδιο. ενα τετοιο σπιτι σε συνδυασμο με καποιους αυτοματισμους πιστευω αποτελει το ιδανικο. βεβαια θα μου πειτε για να το κανει καποιος αυτο απαιτει ενα κεφαλαιο και δεν διαφωνω. αλλα οσοι μπορειτε να μπειτε στο προγραμμα ψαξτε το.

(ΥΓ δεν νομιζω οτι ειναι τελειως off topic αλλα οποιος το θεωρει ας το προσπερασει)

Επεξ/σία από spy_vlsi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους,

Πολύ ενδιαφέρον topic. Μπήκα σε αυτό το τριπάκι πριν από 6 μήνες. Ήταν απίστευτο ταξίδι.

Συμφωνώ απόλυτα με όσους έγραψαν παραπάνω ότι δεν γίνεται δουλειά χωρίς τοπικό server  (Home Assistant, Openhab κλπ). Έχοντας ένα linuxoμηχάμηνα μπορείς να ενώσεις πολύ διαφορετικά πράγματα μεταξύ τους. Πχ στο github βρίσκεις  python scripts για να «μιλάς» σε τηλεοράσεις Sony, Samsung κλπ. Υπάρχει script για να στέλνεις IR codes μέσω Broadlink mini. Μπορείς να αποθηκεύεις ιστορικά στοιχεία θερμοκρασιών σε βάση δεδομένων (εσωτερικές & εξωτερική) και να βλέπεις γραφικές παραστάσεις τους. Εν γένει τα παραπάνω έχουν πάρα πάρα πολύ διάβασμα (ειδικά για μένα που είμαι χομπίστας και όχι επαγγελματίας προγραμματιστής) αλλά αξίζει τον κόπο και η γνώση και το ταξίδι.

Αυτό που με βόλεψε απίστευτα και από οικονομική άποψη και από λειτουργικότητα ήταν το πρωτόκολλο 433Mhz (δεν είναι πρωτόκολλο αλλά συχνότητα επικοινωνίας, δεν ξέρω, όμως, πως αλλιώς να το πω. Ουσιαστικά πρόκειται για το γνωστό  πρωτόκολλο που χρησιμοποιείται στις γκαραζόπορτες). 
Πλεονεκτήματα: 1ο μια ασύρματη πρίζα κοστίζει 8-10€ , 2ο μη εξάρτηση από Wifi (το ανέφεραν αρκετοί παραπάνω) 3ο δυνατότητα επιτοίχιου διακόπτη (με μπαταρία cr2033), άρα τοπικός έλεγχος αλλά και από κινητό. 4o πολύ μεγάλη εμβέλεια, πολλαπλάσια του Wifi. 
Μειονέκτημα: 1ο δεν έχεις feedback. Σε σύγχρονα πρωτόκολλα (zigbee, z-wave κλπ) μπορείς να έχεις feedback από την πρίζα/διακόπτη αν είναι ανοιχτή/κλειστή, στο 433 δεν έχεις feedback. 2ο ο γείτονας ή ο κλέφτης μπορεί να αναβοσβήνει τις πρίζες σου. Το πρωτόκολλο ΔΕΝ έχει κρυπτογράφηση. Άρα είναι για μη κρίσιμες λειτουργίες. 3ο δεν έχω βρει αξιόπιστο dimmer σε 433.
Γενικά μετά από 6 μήνες χρήση για φώτα και συσκευές OΝ/OFF μου φάνηκε πολύ αξιόπιστη λύση. Στα παραπάνω να προσθέσω ότι η σύζυγος «απαιτεί» 11μμ -6πμ να είναι κλειστό το Wifi (μη γελάτε). Με τα παραπάνω έχω αποδεσμευτεί από το wifi. 
Προς το παρόν έχω μόνο περιφερειακά φώτα (πορτατίφ κλπ)  συνδεδεμένα και όχι φώτα οροφής. Κάποια στιγμή θα δοκιμάσω να βάλω δέκτες 433 πίσω από διακόπτες τοίχου. Επίσης να προσθέσω ότι για να «μιλήσει» το raspberry με τους δέκτες χρειάζεστε κάποιο gateway σαν το rfxcom . Το συγκεκριμένο επικοινωνεί και με εξώφυλλα/τέντες somfy.

Άλλη μια οικονομική λύση ήταν το xiaomi gateway.Δέχεται περιφεριακά με κόστος ~10€ /περιφεριακό. Έχω βάλει 1 θερμο/υγρασιόμετρο ανά δωμάτιο, αισθητήρες κίνησης και μαγνητικές επαφές (σαν αυτούς των συναγερμών). Ειδικά, οι μαγνητικές επαφές με βοήθησαν να αυτοματοποιήσω παλιά κλιματιστικά που το IR code ΟΝ/OFF ήταν ταυτόσημο. Θα κάνω μια μικρή παρένθεση μήπως βοηθήσει κάποιον.

Σε κάθε δωμάτιο με κλιματιστικό έβαλα το broadlink IR mini (το βρήκα σε προσφορά 13€). Κατέγραψα τα τηλεχειριστήρια με python script.
Σε κάποιο κλιματιστικό το IR code για ON ήταν διαφορετικό από το OFF. Σε άλλο ήταν το ίδιο. Στη 2η περίπτωση είχα το εξής πρόβλημα: Αν το κλιματιστικό ήταν ανοιχτό και έστελνα εντολή ON τότε έκλεινε. Έπρεπε να ξέρω την κατάστασή του ώστε να δημιουργήσω τον κανόνα «Αν είναι ανοιχτό και πατήσω άνοιξε μην κάνεις τίποτα αλλιώς άνοιξε» Εκεί κόλλησα μαγνητική επαφή στα πτερύγια του AC και έφτιαξα τον κανόνα.
Επίσης (τουλάχιστον για τα περισσότερα παλιά κλιματιστικά) να πω ότι τα IR χειριστήρια μεταδίδουν ολόκληρο πρόγραμμα και όχι πάτημα συγκεκριμένου κουμπιού. Μπορείς εσείς να πατάτε ώστε να ανέβει κατά ένα βαθμό η θερμοκρασία, αλλά αυτό στέλνει ξανά: warm-28 βαθμούς-ταχύτητα αέρα δυνατή- περσίδες σταθερές. Έτσι μπορείτε να αποθηκεύσετε 5-10 προγράμματα που χρησιμοποιείτε και να τα αναπαράγετε με το rarspberry->broadlink

Σε όλα τα παραπάνω μπορείτε φυσικά να συνδέσετε Google Home/Alexa αλλά πλέον η επικοινωνία είναι κεντρική από το το raspberry στον Assistant. Edit: Επίσης τα Openhab - Home Assistant έχουν apps για κινητά, όπου μπορείτε να έχετε τα πάντα μαζεμένα όπως σας βολεύουν

Στην παρούσα φάση, και αφού έχω τελειώσει με όσα ήθελα, πειραματίζομαι με adruino. Ξεκίνησα φτιάχνοντας έναν αισθητήρα θερμοκρασίας για το νερό του θερμοσίφωνα, συνέχισα φτιάχνοντας remote on/auto off και time scheduler για το θερμοσύφωνα και τέλος μετρητή στάθμης πετρελαίου με υπερήχους. Όλα αυτά επικοινωνούν με το raspberry με MQTT.

Συγνώμη για το μακροσκελές post, απλώς ήθελα να καταθέσω σκέψεις.

ΥΓ κορυφαία στιγμή ήταν όταν άκουσα τη σύζυγο, που δεν τα παει καλά με την τεχνολογία, να λέει “ok google, turn on the water heater”
 

Επεξ/σία από theibanez
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Εγω αυτο που εχω κάνει με ενα sonoff και ενα xiaomi aqara ειναι μεσα απο το HA οταν ανοιγει ο ενας διακόπτης να ανοιγει αυτοματα και ο αλλος και το ιδιο με το κλεισιμο και ετσι δουλευει

Οκ το κατάλαβα αυτό και είναι εύκολο! Ευχαριστώ.

Τα καλώδια όμως πως τα σύνδεσες στον sonoff αφού είναι 3+ουδέτερος?

14 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Φαντασία υπαρχει και μπολική. Και προφανώς δεν θα αφήσεις γυμνά καλώδια αλλα από την αλλη δεν εχω και καλώδια πίσω από πολύθρόνες κλπ. Και βασικά όπως βλέπω το sonoff basic δεν είναι κατι που θα μπορούσε να μπεί καπου και να εχεις ενα καλό αισθητικό αποτελεσμα. Σε καποιο κρυφό φωτισμό θα ήταν ιδανικό.

Για εμενα όμως το βλέπω.... εξυπνες λαμπες και πριζες για αρχή και βλέπουμε

 

Μπορείς να βάλεις το sonoff basic μέσα στο "καπέλο" του φωτιστικού πολύ εύκολα και να είναι εντελώς κρυμμένο. Επίσης μπορείς να το βάλεις στον πίνακα. Υπάρχουν τρόποι πιστεύω..

Επεξ/σία από GoS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
35 λεπτά πριν, GoS είπε

Οκ το κατάλαβα αυτό και είναι εύκολο! Ευχαριστώ.

Τα καλώδια όμως πως τα σύνδεσες στον sonoff αφού είναι 3+ουδέτερος?

 

2 + ουδτερος ειναι οχι 3. Εχω ουδετερο στους διακοπτες οποτε δεν ειχα θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, Spect~ είπε

2 + ουδτερος ειναι οχι 3. Εχω ουδετερο στους διακοπτες οποτε δεν ειχα θεμα

Σε υπάρχων διακόπτη που είναι αλερ ετούρ είναι 3 καλώδια οπότε μάλλον συνδέουμε μόνο τα 2 (χωρίς την επιστροφή,αφού θα γίνει μέσα απο την εφαμογή??)

Επεξ/σία από GoS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 λεπτά πριν, GoS είπε

Σε υπάρχων διακόπτη που είναι αλερ ετούρ είναι 3 καλώδια οπότε μάλλον συνδέουμε μόνο τα 2 (χωρίς την επιστροφή,αφού θα γίνει μέσα απο την εφαμογή??)

α Ναι ξεχασα γιατι μιλαμε :P 

Να σου πω την αληθεια δεν ξερω τι ακριβως εχει κανει ο ηλεκτρολογος οποτε δεν θελω να σου πω μαλακια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, theibanez είπε

...δεν έχω βρει αξιόπιστο dimmer σε 433.

...

Άλλη μια οικονομική λύση ήταν το xiaomi gateway.Δέχεται περιφεριακά με κόστος ~10€ /περιφεριακό. Έχω βάλει 1 θερμο/υγρασιόμετρο ανά δωμάτιο, αισθητήρες κίνησης και μαγνητικές επαφές (σαν αυτούς των συναγερμών). Ειδικά, οι μαγνητικές επαφές με βοήθησαν να αυτοματοποιήσω παλιά κλιματιστικά που το IR code ΟΝ/OFF ήταν ταυτόσημο. Θα κάνω μια μικρή παρένθεση μήπως βοηθήσει κάποιον.

...

Πρόσφατα έκανα δουλειά σε φίλο που ήθελε dimmer με ένα sonoff basic και ένα hager EVN011 που δέχεται εντολές με ένα απλό μπουτον να του δίνει φάση ή ουδέτερο.

Το xiaomi gateway το έχεις συνδυάσει με home assistant; Το έχω και εγώ και δεν το έχω βάλει στην πρίζα γιατί δεν έχω βρει τρόπο να το συνδέσω με το google home.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, alexx είπε

Καλησπέρα. Μπορουμε με broadlink mini3 και alexa να δινουμε εντολη να αλλαξει η πηγη στην τηλεόραση π.χ απο HDMI1 σε HDMI2? 

Γίνεται. Θα φτιάξεις ένα scene στο ihc app που θα εξομοιώνει τις κινήσεις που κάνεις στο τηλεκοντρόλ.

Πχ αν πρέπει να πατήσεις 2 φορές το κουμπί "source" για να πας από hdmi 1 σε 2 θα κάνεις το ίδιο και στο app.

Απλά άφησε ένα μικρό delay ανάμεσα στα πατήματα.

Αφού το κάνεις μπορείς να φτιάξεις ένα routine για την Αλέξα και να τρέξει το scene (ή να πεις Alexa, turn on "όνομα scene")

Μπορεί να χρειαστεί να κάνεις discover devices πρώτα.

 

Ωραίο το μίνι ρε παιδί μου όοοοταν δουλεύει... Για κάποιο λόγο τις μισές φορές είναι offline και δεν ξέρω αν φταίει το hardware (κάποιος έχει γράψει εδώ ότι είχαν θέμα οι κολλήσεις) ή αν είναι θέμα app, server κλπ...

Και σκέφτομαι να πάρω το pro+ αλλά φοβάμαι μην κάνει τα ίδια.

Επεξ/σία από Nighthunter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...