Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ερώτηση για τους φίλους για να ξεκινήσουμε από τα απλά.  Τα φωτιστικά στο σαλόνι έχουν λάμπες g9. Που από ότι βλέπω δεν υπάρχει κάτι σε smart και βασικά δεν έχει και νόημα απο θεμα κόστους για 11 λάμπες. 

Σκεφτόμουν για διακόπτες λοιπόν. Αρχικά υπάρχουν διπλοι "smart" διακοπτες που να μπορούν να αντικαταστησουν τους υπάρχοντες; Θα μπορούν να δουλεύουν αναλογικά  (όταν θα είμαστε σπιτι) αλλά και απομακρυσμεναπό όταν θα είμαστε εκτος;

Όσο για όλους αυτούς τους απομακρυσμους.... πολύ εντυπωσιακοι αλλά είναι αρκετά μπροστά για την δική μου περίπτωση. Αυτό που μου άρεσε ήταν ο έλεγχος στάθμης πετρελαίου με υπερηχους. Είναι κάτι που θα μπορούσα να εφαρμοσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
13 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Ερώτηση για τους φίλους για να ξεκινήσουμε από τα απλά.  Τα φωτιστικά στο σαλόνι έχουν λάμπες g9. Που από ότι βλέπω δεν υπάρχει κάτι σε smart και βασικά δεν έχει και νόημα απο θεμα κόστους για 11 λάμπες. 

Σκεφτόμουν για διακόπτες λοιπόν. Αρχικά υπάρχουν διπλοι "smart" διακοπτες που να μπορούν να αντικαταστησουν τους υπάρχοντες; Θα μπορούν να δουλεύουν αναλογικά  (όταν θα είμαστε σπιτι) αλλά και απομακρυσμεναπό όταν θα είμαστε εκτος;

 

Ναι μπορεις ειτε με sonoff, εμενα προσωπικα δεν με ενθουσιαζει τοσο το touch τους, ειτε με xiaomi aqara που νομιζω θελουν ειτε to xiaomi gateway ειτε home assistant me zigbee για να παιξει αρα μαλλον προς τα sonoff σε βλεπω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fingolfingr είπε

Αυτό που μου άρεσε ήταν ο έλεγχος στάθμης πετρελαίου με υπερηχους. Είναι κάτι που θα μπορούσα να εφαρμοσω. 

Παραδείγματα:

http://alaskanshade.blogspot.com/2013/12/home-heating-hacking-part-1-or-how-to.html

https://scottiestech.info/2017/10/24/diy-ultrasonic-fuel-gauge-level-sensor/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Spect~ είπε

Ναι μπορεις ειτε με sonoff, εμενα προσωπικα δεν με ενθουσιαζει τοσο το touch τους, ειτε με xiaomi aqara που νομιζω θελουν ειτε to xiaomi gateway ειτε home assistant me zigbee για να παιξει αρα μαλλον προς τα sonoff σε βλεπω

Το πρόβλημα μου είναι ότι πρέπει να πάω σε κάτι που θα μπορούν να χρησιμοποιούν τα παιδιά καθημερινά (ηλικίας 4-6) αλλά κι εγώ απομακρυσμένα όταν χρειαστεί (πχ διακοπές). Οι υπόλοιποι αυτοματισμοί θα έρθουν με τον καιρό. Το touch του sonoff θα έδινε ένα φουτουριστικό look που ίσως να μην ήταν τόσο ευπρόσδεκτο από τα υπόλοιπα μέλη (πχ γυναίκα :)) αλλα από ότι καταλαβαίνω είναι πιο εύκολο στο στήσιμο. Οι xiaomi  είναι πιο προσγειωμένοι εμφανισιακά (πιο απλοί βασικά) αλλά... όπως λες κι εσύ (και διάβασα μετά το post) θέλει gateway. Οπότε... με την 1η ευκαιρία sonoff και βλεπουμε

 

56 λεπτά πριν, theibanez είπε

Thank you.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, tsakfot είπε

Οι sonoff  πλέον παίζουν στο ΗΑ, και χωρίς φλασάρισμα ;)

Είναι μανίκι το HA, αλλά σε αποζημιώνει και με το παραπάνω.

Τελευταίοι αυτοματισμοί που ολοκλήρωσα, καθώς έπαιζα με τα Notifications σε Android & iOS για να πάρεις μια ιδέα :

  • Κάθε πρωί στις 08:05 με ρωτάει με notification στα κινητά αν θέλω να κλειδώσω το σπίτι :Screenshot_2019-01-12-08-05-23-016_com.teslacoilsw.launcher.png.4768020c85c6d81219e7958245c8b9ed.png

To συγκεκριμένο κουμπί σβήνει όλα τα αναμένα φώτα του σπιτιού (Sonoff - Hue - Belkin etc.), κατεβάζει τα κεντρικά ρολά, κλείνει τα Aircon - τηλεοράσεις και κλειδώνει την πόρτα

  • Παρόμοιο Notification στο κινητό όταν η πόρτα ανοίξει, με Action κουμπί απο κάτω που σε ρωτάει αν θες να κλειδώσεις την πόρτα .
  • Ειδοποίηση στο κινητό όταν η γυναίκα φύγει απο την ζώνη που είναι η δουλειά της, και όταν κατέβει απο τον Ηλεκτρικό στην ζώνη που είναι το σπίτι μας και εφόσον η θερμοκρασία του σπιτιού είναι μικρότερη των 16 βαθμών, να ανοίξει την θέρμανση για να βρεί το σπίτι ζεστό , να ανεβάσει τα ρολά , και να ανοίξει τα φώτα του σαλονιού . Εννοείτε πως η πόρτα προφανώς ανοίγει αυτόματα, όταν φτάσει έξω απο την πόρτα :D
  • Notification το πρωί στο κινητό μου, από το HA όταν η κίνηση για την δουλειά είναι >30 λεπτά και η πρόβλεψη καιρού δεν δίνει βροχή, ώστε να πάρω την μηχανή και όχι το αμάξι!
  • Notification επίσης αν φεύγοντας απο το σπίτι και οι δύο, έχει ξεχαστεί κάποιο παράθυρο ή πόρτα ανοιχτό.
  • Ειδοποίηση με Notification αν το Internet στο σπίτι έχει πέσει. Αναβοσβήνει και μια Hue bulb στο γραφείο μου κόκκινη, για να καταλάβω και να μην ψάχνω τι παίζει!

Η μαγεία του Home Assistant εγκειται στο ότι δεν χρησιμοποιείς μόνο hardware σενσορες για να γίνουν trigger ατομικά ή συνδυαστικά κάποια γεγονότα.

Για παράδειγμα την θερμοκρασία εξωτερικού περιβάλλοντος και την πρόβλεψη καιρού την παίρνω από το plugin Dark-sky (free μετεορολογική υπηρεσία). Την κίνηση στους δρόμους για την δουλειά από το Waze, και το Ping για το internet connectivity από τον Server προς τους DNS της Google.

Capture.JPG.77745105e8b297f5b6790d69248620ab.JPG

Το location των χρηστών το παίρνω από το iCloud - Find my device & Life360 για Android !

Σε συνδυασμό με hardware sensors, κάνεις απλά παπάδες. Μόνο η φαντασία του καθενός μπορεί να σε περιορίσει στο τι μπορείς να κάνεις ;)

Με μ-πρίζωσες τώρα... 😋 Μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις όλα αυτά και με voice control? (alexa, google home)

Δεν βλέπω το component για τις sonoff. Είναι custom?

Επεξ/σία από Nighthunter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Nighthunter είπε

Με μ-πρίζωσες τώρα... 😋

Δεν βλέπω το component για τις sonoff. Είναι custom?

Κάποιο παλικαράκι πρόσφατα το posta-ρε στο forum του ΗΑ.

Προσθέτεις το παρακάτω στο configuration.yaml και με ένα restart στα φέρνει όλα!

#Sonoff
sonoff:
  username: [email protected]
  password: password
  scan_interval: 60
  grace_period: 600
  api_region: 'eu'

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
32 λεπτά πριν, tsakfot είπε

Κάποιο παλικαράκι πρόσφατα το posta-ρε στο forum του ΗΑ.

Προσθέτεις το παρακάτω στο configuration.yaml και με ένα restart στα φέρνει όλα!

#Sonoff
sonoff:
  username: [email protected]
  password: password
  scan_interval: 60
  grace_period: 600
  api_region: 'eu'

Αν δεν κάνω λάθος όμως με αυτό τον τρόπο δεν συνεχίζει να παίζει μέσω των σερβερ της εταιρείας; αν ναι ο απομακρυσμενς έλεγχος δεν θα παίζει αν για κάποιο λόγο δεν παίζει ο σερβερ τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Spect~ είπε

Αν δεν κάνω λάθος όμως με αυτό τον τρόπο δεν συνεχίζει να παίζει μέσω των σερβερ της εταιρείας; αν ναι ο απομακρυσμενς έλεγχος δεν θα παίζει αν για κάποιο λόγο δεν παίζει ο σερβερ τους. 

Με το συγκεκριμένο, παίζει μόνο με τους server της εταιρίας :)

Υπάρχει άλλο που είναι για τοπική διαχείριση. Θα βρώ και το σχετικό thread στο forum του HA

Επεξ/σία από tsakfot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει βρει /δει κανείς συσκευή που να ελέγχει στροφές η απλα ταχύτητα σε μοτερ εξαερισμού ?

Διάβασα ότι τα κλασσικά dimmer δεν κάνουν, και ως τώρα δεν έχω  βρει κάτι...

 

Συγκεκριμένα θέλω για μοτέρ τζακιου, κ ιδανικά να έχει κ θερμοστάτη μαζί...

 

Κατι τέτοιο, με wifi

https://www.skroutz.gr/s/2370866/Tiemme-FC-810.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, RaNd είπε

Έχει βρει /δει κανείς συσκευή που να ελέγχει στροφές η απλα ταχύτητα σε μοτερ εξαερισμού ?

Διάβασα ότι τα κλασσικά dimmer δεν κάνουν, και ως τώρα δεν έχω  βρει κάτι...

Συγκεκριμένα θέλω για μοτέρ τζακιου, κ ιδανικά να έχει κ θερμοστάτη μαζί...

Κατι τέτοιο, με wifi

https://www.skroutz.gr/s/2370866/Tiemme-FC-810.html

Out-of-the box λύση δεν γνωρίζω κάτι, αλλά με ένα arduino και ένα θερμόμετρο dht, αν πιάνουν τα χέρια σου μπορείς να στήσεις κάτι τέτοιο 

https://www.electroschematics.com/9540/arduino-fan-speed-controlled-temperature/

ψάξε και στο instructables.com , σίγουρα κάποιος θα έχει φτιάξει κάτι τέτοιο για άλλο σκοπό πιθανότατα, όπου εσύ απλά χρειαστεί να αλλάξεις τα thresholds για το min - max του ανεμιστήρα και της θερμοκρασίας .

 

Επεξ/σία από tsakfot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ανεμιστήρα οροφής υπάρχει αυτό

https://www.banggood.com/SONOFF-IFan02-Convert-Non-Smart-LED-Ceiling-Fan-To-WiFi-Smart-Ceiling-Fan-With-Light-p-1308869.html

Το σχεδιάκι του @tsakfot δεν κάνει για ανεμιστήρες ισχύος.  Πιθανόν σε αυτή την περίπτωση να χρειαστεί κάποιος ρυθμιστής στροφών ή inverter που έχει δυνατότητα εξωτερικού ελέγχου στροφών και φοράς περιστροφής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας ποστάρω και εγώ τον πρώτο μου αυτοματισμό που μόλις εγκατέστησα και συγχρόνισα με το Google Home Mini. Σε συνεργασία με φίλο ηλεκτρολόγο περάσαμε το γνωστό sonoff για έλεγχο του θερμοσίφωνα.

Χρησιμοποιήσαμε το γνωστό ρελέ ισχύος, μία διπολική ασφάλεια καθώς και έναν διακόπτη τριών θέσεων. Το σκεπτικό που βάλαμε τα επιμέρους εξαρτήματα είναι το ακόλουθο:

  1. Διπολική ασφάλεια : Θα μπορούσαμε πολύ εύκολα να πάρουμε φάση από κάποια ασφάλεια πχ φώτων από παραδίπλα, όμως θέλαμε για μεγαλύτερη ασφάλεια να μπορεί να κόψει και τον ουδέτερο εκτός από τον φάση. Οπότε η διπολική ήταν μονόδρομος.
  2. Διακόπτης τριών θέσεων : Εδώ νομίζω κάναμε την πιο "σοφή" επιλογή. Ο συγκεκριμένος διακόπτης έχει τρεις διαφορετικές θέσεις. Στην μεσαία κόβει τελείως την παροχή προς το ρελέ, άρα δουλεύει σαν μία κατεβασμένη ασφάλεια θερμοσίφωνα. Στην επάνω θέση, ό έλεγχος του ρελέ γίνεται από το sonoff, άρα ότι εντολή του δώσουμε θα οδηγήσει αντίστοιχα στο ρελέ μας. Στην κάτω θέση, ενεργοποιείται το ρελέ χειροκίνητα. Με αυτό τον τρόπο, αν για οποιοδήποτε λόγο κολλήσει, χαλάσει, καεί το sonoff θα μπορούμε να ενεργοποιήσουμε τον θερμοσίφωνα και χειροκίνητα ώστε να μην ξεμείνουμε από ζεστό νερο.
  3. Ρελέ ισχύος : Το κλασσικό ρελεδάκι που βάζουμε όλοι 😄

Βάζω και μία φωτογραφία του κυκλώματος με όλα τα εξαρτήματα.

Με τόσα project που βλέπω εδώ από όλα τα παιδιά ήδη σκέφτομαι το επόμενο βήμα ☺️

IMG-60a9605c6de9e28fb53111f037d1a27b-V.jpg

  • Like 10
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Θελω με καποιο τροπο να μπορω να γνωριζω αν η μηχανη ειναι στο γκαραζ ή οχι, θα μου χρειαστει για αυτοματισμούς που θελω να κανω στο κοντινο μελλον. Εχε κανεις καμια ιδεα? Λογικα κατι με bluetooth/wifi. Αλλα τι!? Και πως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γινεται εύκολα με κάποιο nfc/bluetooth transmitter που θα βρίσκεται στη μηχανή και αντίστοιχo reicever που θα είναι στο γκαράζ. Με κάποιο arduino ή αντίστοιχο microcontroller θα βγεί άνετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...