Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
15 λεπτά πριν, haris013 είπε

γινεται εύκολα με κάποιο nfc/bluetooth transmitter που θα βρίσκεται στη μηχανή και αντίστοιχo reicever που θα είναι στο γκαράζ. Με κάποιο arduino ή αντίστοιχο microcontroller θα βγεί άνετα.

Για nfc όμως θα πρέπει να είναι σε πολύ μικρή απόσταση για να δουλέψει σωστά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 12/1/2019 στις 8:27 ΠΜ, tsakfot είπε

Οι sonoff  πλέον παίζουν στο ΗΑ, και χωρίς φλασάρισμα ;)

Μπορείς  να δώσεις κάποιο link ή πληροφορίες γι αυτο;
Συνδέονται απευθείας χωρίς τους κινέζικους server?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, _filippos_ είπε

Μπορείς  να δώσεις κάποιο link ή πληροφορίες γι αυτο;
Συνδέονται απευθείας χωρίς τους κινέζικους server?

Οι sonoff παίζουν από το home assistant είτε φλασαρωντας tasmota firmware οπότε κάνεις bypass τον κινεζικό server και τους δουλεύεις τοπικά είτε με το σκριπτακι για HA που ποσταρα πάλι όπου τους δουλεύεις μέσω του κινεζοσερβερ χωρίς το app 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, alexx είπε

Καλησπέρα. Αυτο κανει για τον θερμοσιφωνα?

Υπάρχει και το νεότερο μοντέλο https://www.banggood.com/SONOFF-POW-R2-AC90-250V-16A-3500W-DIY-WIFI-Wireless-Long-Distance-APP-Remote-Control-Switch-p-1279097.html

αλλά πάλι είμαι της άποψης ότι 16Α δεν είναι αρκετά για θερμοσίφωνα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, alexx είπε

Καλησπέρα. Αυτο κανει για τον θερμοσιφωνα?

Καλημέρα!

Αυτό χρειάζεσαι.

Παίρνεις ότι πιο απλό διότι το φορτίο ΔΕΝ περνάει από το sonoff, απλά το χρησιμοποιούμε μόνο για την όπλιση και αφόπλιση του ρελέ ισχύος (αυτό δέχεται όλο το φορτίο).

Επεξ/σία από turbakiasss
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, turbakiasss είπε

Καλημέρα!

Αυτό χρειάζεσαι.

Παίρνεις ότι πιο απλό διότι το φορτίο ΔΕΝ περνάει από το sonoff, απλά το χρησιμοποιούμε μόνο για την όπλιση και αφόπλιση του ρελέ ισχύος (αυτό δέχεται όλο το φορτίο).

να δουμε ποσες φορες ακομα θα το πουμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα και από έμενα για να στησω ένα μικρο τοπικό (φώτα και ΟΤΕtv  αιρκοντίσιονn) me Amazon Echo Dot (3rd Gen)  η 

Google Home Mini (Aqua) κάνω δουλειά η θέλω τα μεγάλα με τα ηχεία ....... Google Home speaker  και Amazon Echo 2nd Generation,
 
sonnof kai διακόπτες xiaomi agara sthn arxh leo kai blepoyme.....
 
 
Επεξ/σία από mmar6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, slk200gr είπε

να δουμε ποσες φορες ακομα θα το πουμε

Εγώ που διάβασα και τις 75 σελίδες του topic, πραγματικά το συνάντησα 5 φορές. Αλλά δεν έχουν όλοι τον χρόνο για να διαβάσουν τόσο πολύ. Ας φτιάξει κάποιος έναν βασικό οδηγό που να περιλαμβάνει ό,τι έχει ειπωθεί και ας γίνει ένα sticky Post στην πρώτη σελίδα για να το βλέπουν όλοι αμέσως.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, zx1234r είπε

Εγώ που διάβασα και τις 75 σελίδες του topic, πραγματικά το συνάντησα 5 φορές. Αλλά δεν έχουν όλοι τον χρόνο για να διαβάσουν τόσο πολύ. Ας φτιάξει κάποιος έναν βασικό οδηγό που να περιλαμβάνει ό,τι έχει ειπωθεί και ας γίνει ένα sticky Post στην πρώτη σελίδα για να το βλέπουν όλοι αμέσως.

βρε οκ ,ολοι εχουμε ρωτησει 2-3 φορες καποια πραγματα ,αλλα αυτο το οτι το sonoff δεν αντεχει ε δεν το αντεχω πια,κατανταει πια κουραστικο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, zx1234r είπε

Εγώ που διάβασα και τις 75 σελίδες του topic, πραγματικά το συνάντησα 5 φορές. Αλλά δεν έχουν όλοι τον χρόνο για να διαβάσουν τόσο πολύ. Ας φτιάξει κάποιος έναν βασικό οδηγό που να περιλαμβάνει ό,τι έχει ειπωθεί και ας γίνει ένα sticky Post στην πρώτη σελίδα για να το βλέπουν όλοι αμέσως.

Αν δεν εχεις βασικες γνωσεις ειναι δυσκολο ασε που οι "επαγγελματιες ηλεκτρολογοι " θελουν να πουλησουν ..... εβαλαν στον αδελφο μου συστημα που κλεινη αυτοματα το θερμοσιφωνα μετα απο 20 λεπτα με 120 ευρω 3 ασφαλεις μεσα στο πινακα και καλα.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 ώρες πριν, karaLRS είπε

υπάρχει κανείς που δουλεύει z-stick για να έχει απευθείας σύνδεση με Zigbee sensors (πχ xiaomi)

Εγώ έχω ένα conbee για zigbee sensors 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, karaLRS είπε

υπάρχει κανείς που δουλεύει z-stick για να έχει απευθείας σύνδεση με Zigbee sensors (πχ xiaomi)

Προσοχή καθώς το zigbee πρωτόκολλο που χρησιμοποιει η xiaomi είναι custom/proprietary και δεν είμαι σίγουρος ότι δουλεύει με generic USB sticks zigbee

Επεξ/σία από tsakfot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
16 λεπτά πριν, tsakfot είπε

Προσοχή καθώς το zigbee πρωτόκολλο που χρησιμοποιει η xiaomi είναι custom/proprietary και δεν είμαι σίγουρος ότι δουλεύει με generic USB sticks zigbee

Γενικά αυτό είναι ένα μειονέκτημα του zigbee σε σύγκριση με το z wave, ότι λέει zigbee δεν σημαίνει ότι Παίζει με όλα σε αντίθεση με τα zwave που παίζουν όλα μεταξύ τους. Τα δεύτερα όμως είναι πιο ακριβά. 

 

Το conbee πάντως παίζει κανονικά με τα xiaomi 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...