Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει περάσει κανεις μαγνητική κλειδαριά σε μεταλλική εξώπορτα αυλής που να συνδέεται στο HA κ σε συνδυασμο με HA ή wifi swith ή απλο switch να αφοπλίζει και μετα απο πχ 10δευτερολεπτα να οπλιζει αυτοματα;

Ή εαν γνωριζει πληροφορίες...

Δυστυχώς φιλόζωος ηλικιωμένος με το σύνδρομο ελληνάρα  "τα γνωριζω ολα κ δεν κανω ποτε λάθη" αφηνει απρόσεκτα κι επανειλημμένα την εξώπορτα ξεκλειδωτη κ ανοιχτη με αποτέλεσμα να ψάχνουμε με τις ώρες το κατοικίδιο σκυλί μας σε ολόκληρα οικοδομικά τετράγωνα.
Οπως λεει το ρητο "you cant teach an old dog new tricks" ,  βάζω ολες μου τις ελπιδες σ αυτο το project.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.  Έχει το gearbest σε έκπτωση μια πριζα alfawise pe1004t και το σκέφτομαι. Βεβαια δεν έχω ιδέα που θα μπορούσα να την χρησιμοποιήσω αλλά.... κάτι θα σκεφτώ. 

 

Από ότι διαβάζω είναι συμβατή με alexa και Google home. Από ότι βλέπω έχει και applet στο ifttt.

 

Ποια η γνώμη σας; Αξίζει για αρχη;

Επεξ/σία από fingolfingr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παραγγείλει αυτές https://www.banggood.com/BlitzWolf-BW-SHP2-Smart-WIFI-Socket-EU-Plug-220V-16A-Work-with-Amazon-Alexa-Google-Assistant-p-1292899.html και ακόμα να φανούν ...

Η διαφορά με την alfawise (και μερικές άλλες <10€) είναι ότι η blitzwolf έχει και μέτρηση κατανάλωσης. (Υπάρχουν και άλλες με μέτρηση κατανάλωσης).

Αυτές τις έχω παραλάβει αλλά δεν έχω προλάβει να τις βάλω να παίξουν: https://www.banggood.com/DIGOO-DG-SP202-Dual-EU-Plug-Smart-WIFI-Socket-Individual-Controllable-Energy-Monitor-Remote-Control-Timing-Smart-Home-Outlet-let-p-1375323.html  Είναι διπλές και τις πήρα 13,5€ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση χωρίς να έχω διαβάσει όλα τα ποστ. Έχει προτείνει κάνεις το smart hub της χιαομι; Μπορεί να σηκώσει έως και 99 zigbee περιφερειακά από διακόπτες, αισθητήρες πρίζες, led, μαγνητικές παγίδες κτλ και συνεργάζεται και με τις λάμπες yeelight απείρως φτηνότερες από hue. Το smart hub μπορεί να παίξει κ με διάφορα σερβερακια που μπορεί κάποιος να σηκώσει ακόμα και σε rpi.

Φτηνότερο, νοικοκοιρεμενο εγγύηση ποιότητας χιαομι και παραμετροποιησιμο. Παίζει και σαν συναγερμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 λεπτά πριν, Vagosman είπε

Ερώτηση χωρίς να έχω διαβάσει όλα τα ποστ. Έχει προτείνει κάνεις το smart hub της χιαομι; Μπορεί να σηκώσει έως και 99 zigbee περιφερειακά από διακόπτες, αισθητήρες πρίζες, led, μαγνητικές παγίδες κτλ και συνεργάζεται και με τις λάμπες yeelight απείρως φτηνότερες από hue. Το smart hub μπορεί να παίξει κ με διάφορα σερβερακια που μπορεί κάποιος να σηκώσει ακόμα και σε rpi.

Φτηνότερο, νοικοκοιρεμενο εγγύηση ποιότητας χιαομι και παραμετροποιησιμο. Παίζει και σαν συναγερμός.

αν στησεις Home assistant βαζεις ενα conbee και ετσι γλιτώνεις τοπυς σερβερς της xiaomi

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σε  ολους ειμαι και εγω ιδιοκτητης πολλων εξυπνων gadgets για το σπιτι οπως philips hue , sonoff switches , google home mini / chromecast 2nd gen αλλα εχω και ενα αγνωστο συστημα θερμοστατων απο μια εταιρια που λεγεται hysen εχω το μοντελο hysen hy08 οταν το ειδα ενθουσιαστηκα γιατι ο πωλητης ελεγε  πως εχει συμβατοτητα με  amazon echo / google home χρησιμοποιει μια εφαρμογη που λεγεται smart heating αλλα δυστηχως δεν βλεπω πουθενα να μπορει να συνεργαστει με alexa / google assistant  εχει καποιος  την ιδια εταιρια να μου  πει κατι ? αλλιως  θα μπορουσα να  βρω  το api key απο τους θερμοστατες  και να γραψω  κατι δικο μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 λεπτά πριν, papars είπε

Αυτό το conbee δεν βγαίνει σε φτηνότερο κλώνο;

Για λύσεις με rasberry δεν είναι καλύτερο το raspbee;  (θέλω να το δουλέψω με υλικά xiaomi)

Νομίζω υπάρχει το zigbee2mqtt. Raspbee και conbee είναι το ίδιο ουσιαστικά απλά το ένα  πάει πάνω στηβ πλακέτα ενώ το άλλο είναι USB οπότε παίζει και σε υπολογιστή κλπ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω επειδή όλα xiaomi τα έχω και θέλω έναν τρόπο να μην εξαρτώμαι απ τους servers της εταιρείας.

1 ώρα πριν, Vagosman είπε

Ερώτηση χωρίς να έχω διαβάσει όλα τα ποστ. Έχει προτείνει κάνεις το smart hub της χιαομι; Μπορεί να σηκώσει έως και 99 zigbee περιφερειακά από διακόπτες, αισθητήρες πρίζες, led, μαγνητικές παγίδες κτλ και συνεργάζεται και με τις λάμπες yeelight απείρως φτηνότερες από hue. Το smart hub μπορεί να παίξει κ με διάφορα σερβερακια που μπορεί κάποιος να σηκώσει ακόμα και σε rpi.

Φτηνότερο, νοικοκοιρεμενο εγγύηση ποιότητας χιαομι και παραμετροποιησιμο. Παίζει και σαν συναγερμός.

Εγώ έχω και το προτείνω γενικά. Είναι εύκολο φιλικό στο χρήστη με διακριτικά περιφερειακά και με ποικιλία θα έλεγα. Το μόνο που δεν μου αρέσει είναι η επικοινωνία με τους servers που είναι στην Κίνα με αποτέλεσμα πολλές φορές να μην ξέρω αν έχει περάσει η εντολή/επιλογή μου. Επίσης με Alexa και Google δεν συνδέεται πέρα απ τις λάμπες. Πρέπει να γίνει μέσω HA όπως λένε τα παιδιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Νομίζω υπάρχει το zigbee2mqtt. Raspbee και conbee είναι το ίδιο ουσιαστικά απλά το ένα  πάει πάνω στηβ πλακέτα ενώ το άλλο είναι USB οπότε παίζει και σε υπολογιστή κλπ

Είδα αυτό https://gadget-freakz.com/product/wireless-zigbee-cc2531-sniffer-bare-board/ οπότε ακόμα και για ένα τεμάχιο βγαίνει φτηνότερα.  Απορώ πως δεν τα έχει βγάλει κάποιος έτοιμα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Νομίζω υπάρχει το zigbee2mqtt. Raspbee και conbee είναι το ίδιο ουσιαστικά απλά το ένα  πάει πάνω στηβ πλακέτα ενώ το άλλο είναι USB οπότε παίζει και σε υπολογιστή κλπ

https://www.aliexpress.com/item/Wireless-Zigbee-CC2531-Sniffer-Packet-Protocol-Analyzer-Module-USB-Interface-Dongle-Capture-Packet/32769663830.html?spm=2114.search0104.3.8.1ae641c2FSvO0K&amp;ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_2_10065_10068_319_317_10696_10084_453_454_10083_10618_431_10304_10307_10820_10821_537_10302_536_10059_10884_10887_100031_321_322_10103,searchweb201603_51,ppcSwitch_0&amp;algo_expid=22190a19-a921-4cc7-aab5-9725fd03b80b-1&amp;algo_pvid=22190a19-a921-4cc7-aab5-9725fd03b80b&amp;transAbTest=ae803_5

 

με κάτι τέτοιο θα γίνεται δουλειά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Google που παρακολουθεί συνέχεια τι κάνω, μου πρότεινε σήμερα το sensibo σαν μια συσκευή που αντικαθιστά τα remote των a/c. Αν θέλει κάποιος, υπάρχει και αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, papars είπε

Είδα αυτό https://gadget-freakz.com/product/wireless-zigbee-cc2531-sniffer-bare-board/ οπότε ακόμα και για ένα τεμάχιο βγαίνει φτηνότερα.  Απορώ πως δεν τα έχει βγάλει κάποιος έτοιμα ...

πιάσε κόκκινο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, zx1234r είπε

Το Google που παρακολουθεί συνέχεια τι κάνω, μου πρότεινε σήμερα το sensibo σαν μια συσκευή που αντικαθιστά τα remote των a/c. Αν θέλει κάποιος, υπάρχει και αυτό.

Την τιμή την είδες;

Επίσης δεν έχω καταλάβει αν λειτουργεί π.χ. να του πεις (με φωνή) να ανεβάσει θερμοκρασία/ταχύτητα ή αν πρέπει να του βάλεις σενάρια.  Το δεύτερο είναι μεγάλη βλακεία με πολλούς περιορισμούς.  Αν είναι με σενάρια δεν υπάρχει λόγος να το πάρεις - μια χαρά έτσι λειτουργεί και το broadlink...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
12 λεπτά πριν, karaLRS είπε

 

18 λεπτά πριν, papars είπε

Είδα αυτό https://gadget-freakz.com/product/wireless-zigbee-cc2531-sniffer-bare-board/ οπότε ακόμα και για ένα τεμάχιο βγαίνει φτηνότερα.  Απορώ πως δεν τα έχει βγάλει κάποιος έτοιμα ...

Θα πρέπει να αγοράσεις και κάποια βλακεια έξτρα για να φλασαρεις ένα custom firmware οποτε στο τέλος δεν αξίζει το περίμενε και η διαφορά στην τιμή είναι μικρή 

Αυτό χρειάζεται 

https://koenkk.github.io/zigbee2mqtt/getting_started/what_do_i_need.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...