Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Θα πρέπει να αγοράσεις και κάποια βλακεια έξτρα για να φλασαρεις ένα custom firmware οποτε στο τέλος δεν αξίζει το περίμενε και η διαφορά στην τιμή είναι μικρή 

Αυτό χρειάζεται 

https://koenkk.github.io/zigbee2mqtt/getting_started/what_do_i_need.html

ενω το conbee ερχεται ετοιμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators
6 λεπτά πριν, spy_vlsi είπε

ενω το conbee ερχεται ετοιμο?

Ναι. Το έβαλα πανω στο raspbery, έβαλα το add on στο home assistant έκανα μια δυο ρυθμίσεις και μετά συγχρονίσα τις συσκευές. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από ότι βλέπω το conbee έχει γύρω στα 45-50 € ενώ  συνολικά η άλλη λύση 15€.

CCdebugger

CC2531 + Cable

Το θέμα ειναι εάν το τελικό αποτελεσμα είναι ακριβώς το ίδιο.

Επεξ/σία από panoskir
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, kama28 είπε

καλησπερα σε  ολους ειμαι και εγω ιδιοκτητης πολλων εξυπνων gadgets για το σπιτι οπως philips hue , sonoff switches , google home mini / chromecast 2nd gen αλλα εχω και ενα αγνωστο συστημα θερμοστατων απο μια εταιρια που λεγεται hysen εχω το μοντελο hysen hy08 οταν το ειδα ενθουσιαστηκα γιατι ο πωλητης ελεγε  πως εχει συμβατοτητα με  amazon echo / google home χρησιμοποιει μια εφαρμογη που λεγεται smart heating αλλα δυστηχως δεν βλεπω πουθενα να μπορει να συνεργαστει με alexa / google assistant  εχει καποιος  την ιδια εταιρια να μου  πει κατι ? αλλιως  θα μπορουσα να  βρω  το api key απο τους θερμοστατες  και να γραψω  κατι δικο μου?

Ρίξε μια ματιά εδώ

Φαίνεται να τους λειτουργούν τους συγκεκριμένους, με plugin στο Home Assistant :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, _filippos_ είπε

 

Δυστυχώς φιλόζωος ηλικιωμένος με το σύνδρομο ελληνάρα  "τα γνωριζω ολα κ δεν κανω ποτε λάθη" αφηνει απρόσεκτα κι επανειλημμένα την εξώπορτα ξεκλειδωτη κ ανοιχτη με αποτέλεσμα να ψάχνουμε με τις ώρες το κατοικίδιο σκυλί μας σε ολόκληρα οικοδομικά τετράγωνα.
Οπως λεει το ρητο "you cant teach an old dog new tricks" ,  βάζω ολες μου τις ελπιδες σ αυτο το project.

ο ρε φιλε και νομιζα ειμαι ο μοναδικος με αυτο το προβημα,εγω στην εξω πορτα του κηπου εκτος απο το κανονικο ανοιγμα εβαλα και λουκετο για να μην ξεχαστει κανενας και την αφησει ανοιχτη (ξεκλειδωτο βεβαια για να μην τρεχω συνεχεια εξω),προχτες καποιος την αφησε ανοιχτη με αποτελεσμα τα 2 μικρα να βγουν εξω και να τα ψαχνω (απιστευτω αγχος γιατι δεν ξερουν απο αυτοκινητα) σκεφτηκα επειδη εχω μια ζωνη ελευθερη στον συναγερμο  να βαλω 2 ασυρματες επαφες παντα ενεργοποιημενες  (που να τραβαω καλωδια στον κηπο ) και να με ειδοποιει με push χωρις να χτυπαει η σειρηνα απλα δεν ξερω αν εχει για εξωτερικο χωρο ,σημερα θα μαθω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Spect~ είπε

αν στησεις Home assistant βαζεις ενα conbee και ετσι γλιτώνεις τοπυς σερβερς της xiaomi

Με ΗΑ/ΟΗ μπορείς να γλιτώσεις τους servers της xiaomi ΚΑΙ με το xiaomi gateway. Ουσιαστικά ενεργοποιείς το debug mode και στη συνέχεια μπλοκάρεις την προσβαση του gateway στο internet (μεσω του router σου). Όλα λειτουργούν μια χαρά σε τοπικό επίπεδο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, theibanez είπε

Με ΗΑ/ΟΗ μπορείς να γλιτώσεις τους servers της xiaomi ΚΑΙ με το xiaomi gateway. Ουσιαστικά ενεργοποιείς το debug mode και στη συνέχεια μπλοκάρεις την προσβαση του gateway στο internet (μεσω του router σου). Όλα λειτουργούν μια χαρά σε τοπικό επίπεδο.

Άχα. Δεν το ξέρα αυτό μιας και δεν μπήκα πότε στη διαδικασία του να αγοράσω το gateway αλλά χρήσιμο για όσους το έχουν ηδη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ και εγώ με την σειρά μου το πολύ χρήσιμο παρόν thread του Insomnia.  Πραγματικά βρίσκει κανείς μεγάλη θεματολογία και πολύ ενδιαφέρουσες παρουσιάσεις smart home και εφαρμογών τους.

Στα δικά μου:  Εδώ και δύο χρόνια έχω το Netatmo Weather και από πέρσι το Google Home και το Netatmo Thermostat. Τελευταίως πρόσθεσα και το Google Home Hub.  Οι συσκευές Google  συνεργάζονται αρμονικά με τα Netatmo και σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος.  Στο σπίτι υπάρχουν ακόμα και 2 Rasberry Pi (ένα για media player σε περιβάλλον Kodi και ένα "γενικής χρήσης") καθώς επίσης και ένα Chromecast για streaming Netflix/Youtube στην (όχι και πολύ smart) τηλεόραση.

Στα πλαίσια των πειραματισμών μου, χθες παρέλαβα το πρώτο μου Sonoff Basic το οποίο συνέδεσα σε καλώδια και πρίζες ώστε να φτιάξω μια "έξυπνη" μπαλαντέζα.  Το πείραμα πέτυχε και τώρα ελέγχω ένα πορτατίφ στο σαλόνι από την εφαρμογή  eWeLink (σε Android) καθώς επίσης και με applets του IFTTT (πχ, "άνοιξε την λάμπα όταν δύσει ο ήλιος").  

Αυτό που δεν έχω καταφέρει είναι την σύνδεση του λογαριασμού μου στο eWeLink με το Google Home. Ακολουθώ τις οδηγίες και μόλις περάσω τα στοιχεία του λογαριασμού eWeLink και κάνω authorize την Google να έχει πρόσβαση,  μου βγάζει ένα μήνυμα "authorization fail" (ή κάτι παρόμοιο - το βγάζει για δέκατα δευτερολέπτου με πολύ μικρά γράμματα) και με επιστρέφει στην προηγούμενη οθόνη.  Ο απώτερος σκοπός μου είναι να μπορώ να ελέγχω το on/off  της μπαλαντέζας/Sonoff από το Google Home/Hub/Assistant.  Μπορεί κάποιος έμπειρος από τους παρόντες που το έχει καταφέρει να μου δώσει κάποια συμβουλή;  Να πω ότι τον λογαριασμό στο eWeLink τον έφτιαξα με email και όχι με αριθμό κινητού.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, slk200gr είπε

ο ρε φιλε και νομιζα ειμαι ο μοναδικος με αυτο το προβημα,εγω στην εξω πορτα του κηπου εκτος απο το κανονικο ανοιγμα εβαλα και λουκετο για να μην ξεχαστει κανενας και την αφησει ανοιχτη (ξεκλειδωτο βεβαια για να μην τρεχω συνεχεια εξω),προχτες καποιος την αφησε ανοιχτη με αποτελεσμα τα 2 μικρα να βγουν εξω και να τα ψαχνω (απιστευτω αγχος γιατι δεν ξερουν απο αυτοκινητα) σκεφτηκα επειδη εχω μια ζωνη ελευθερη στον συναγερμο  να βαλω 2 ασυρματες επαφες παντα ενεργοποιημενες  (που να τραβαω καλωδια στον κηπο ) και να με ειδοποιει με push χωρις να χτυπαει η σειρηνα απλα δεν ξερω αν εχει για εξωτερικο χωρο ,σημερα θα μαθω

αστα να πανε... χθες ηταν μια τέτοια μερα... ευτυχώς μετα απο κανενα 2ωρο το βρηκα το σκυλι. 
Δυστυχώς δεν εχω συναγερμό... ειμαι στο ψάξιμο ακόμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, tsakfot είπε

Ρίξε μια ματιά εδώ

Φαίνεται να τους λειτουργούν τους συγκεκριμένους, με plugin στο Home Assistant :)

καλη η παρατηρηση αλλα αυτο θελει pi3  περασμα το home assistant που ειναι κατι τελειως διαφορετικο απο google assistant  ευχαριστω παντως δυσκολο κομματι οι hysen και δυσκολο οτι αφορα τους κινεζους καθαρα αφου δεν δυσταζουν να αντικαθιστουν την τεχνολογια τους ακομα και μετα τον επομενο μηνα

 

2 ώρες πριν, DumbZee είπε

Χαιρετώ και εγώ με την σειρά μου το πολύ χρήσιμο παρόν thread του Insomnia.  Πραγματικά βρίσκει κανείς μεγάλη θεματολογία και πολύ ενδιαφέρουσες παρουσιάσεις smart home και εφαρμογών τους.

Στα δικά μου:  Εδώ και δύο χρόνια έχω το Netatmo Weather και από πέρσι το Google Home και το Netatmo Thermostat. Τελευταίως πρόσθεσα και το Google Home Hub.  Οι συσκευές Google  συνεργάζονται αρμονικά με τα Netatmo και σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος.  Στο σπίτι υπάρχουν ακόμα και 2 Rasberry Pi (ένα για media player σε περιβάλλον Kodi και ένα "γενικής χρήσης") καθώς επίσης και ένα Chromecast για streaming Netflix/Youtube στην (όχι και πολύ smart) τηλεόραση.

Στα πλαίσια των πειραματισμών μου, χθες παρέλαβα το πρώτο μου Sonoff Basic το οποίο συνέδεσα σε καλώδια και πρίζες ώστε να φτιάξω μια "έξυπνη" μπαλαντέζα.  Το πείραμα πέτυχε και τώρα ελέγχω ένα πορτατίφ στο σαλόνι από την εφαρμογή  eWeLink (σε Android) καθώς επίσης και με applets του IFTTT (πχ, "άνοιξε την λάμπα όταν δύσει ο ήλιος").  

Αυτό που δεν έχω καταφέρει είναι την σύνδεση του λογαριασμού μου στο eWeLink με το Google Home. Ακολουθώ τις οδηγίες και μόλις περάσω τα στοιχεία του λογαριασμού eWeLink και κάνω authorize την Google να έχει πρόσβαση,  μου βγάζει ένα μήνυμα "authorization fail" (ή κάτι παρόμοιο - το βγάζει για δέκατα δευτερολέπτου με πολύ μικρά γράμματα) και με επιστρέφει στην προηγούμενη οθόνη.  Ο απώτερος σκοπός μου είναι να μπορώ να ελέγχω το on/off  της μπαλαντέζας/Sonoff από το Google Home/Hub/Assistant.  Μπορεί κάποιος έμπειρος από τους παρόντες που το έχει καταφέρει να μου δώσει κάποια συμβουλή;  Να πω ότι τον λογαριασμό στο eWeLink τον έφτιαξα με email και όχι με αριθμό κινητού.

εχω αρκετα sonoff εχεις τον ιδιο λογαριασμο και στα 2? αν ναι διεγραψε το και ξαναπαιρνατο γιατι οι server της ewelink βασιζονται επανω στην amazon (ολες οι κινεζικες εταιριες εκει βασιζονται ) τρωνε σκαλωματα τωρα τελευταια αν δεις οτι το ξανακανει αλλαξε σε κινητο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μαλλον τελος του μηνα θα εχω την γκαραζοπορτα και θελω ενα δεκτη με remote αλλα να μπορω να το φτιαξω να δουλευει με το Home Assistant μεσω του broadlink, εχει κανεις να προτεινει τιποτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Spect~ είπε

Μαλλον τελος του μηνα θα εχω την γκαραζοπορτα και θελω ενα δεκτη με remote αλλα να μπορω να το φτιαξω να δουλευει με το Home Assistant μεσω του broadlink, εχει κανεις να προτεινει τιποτα?

Μέσω του broadlink rf; Αν ναι προσοχή καθώς οι γκαραζοπορτες για λόγους ασφαλείας πρέπει να έχουν rf με rolling code και όχι στατικούς .

Εγώ δεν έχω βρει από μεριάς μου transmitter που να εκπέμπει rolling codes για γκαραζοπορτες !

Και το broad δεν υποστηρίζει rolling .

Εύκολη λύση αν πιάνει το wifi είναι με esp8266 (5 ευρώ) ρελεδακι και τροφοδοτικό 5V και έτοιμα scripts καθώς είναι κλασσική λύση που κάνουν στο Αμέρικα για γκαραζοπορτες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 ώρες πριν, tsakfot είπε

Μέσω του broadlink rf; Αν ναι προσοχή καθώς οι γκαραζοπορτες για λόγους ασφαλείας πρέπει να έχουν rf με rolling code και όχι στατικούς .

Εγώ δεν έχω βρει από μεριάς μου transmitter που να εκπέμπει rolling codes για γκαραζοπορτες !

Και το broad δεν υποστηρίζει rolling .

Εύκολη λύση αν πιάνει το wifi είναι με esp8266 (5 ευρώ) ρελεδακι και τροφοδοτικό 5V και έτοιμα scripts καθώς είναι κλασσική λύση που κάνουν στο Αμέρικα για γκαραζοπορτες 

Έχεις λεπτομέρειες για το esp8266 που λες; κάποιο thread να διαβάσω ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...