Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους. 

2 απλές ερωτήσεις σε χρήστες Homekit.

1) Δεν εμφανίζεται η επιλογή Homekit στο Apple TV gen3 για να το κάνω homehum. Έκανα ότι λένε στα forum (2fa-ίδιο mail- reboot-update) αλλά ΤΙΠΟΤΑ. Δεν εμφανίζει την επιλογή! Ξέρεις κανείς πως θα εμφανιστεί;

2) Έβαλα το ipad να είναι home hub αλλά μετά από κάποιες ώρες, μάλλον για να κρατήσει μπαταρία μπαίνει σε κάποιο "rest mode" και αποσυνδέεται από το wifi με αποτέλεσμα να μην μπορώ να χειριστώ τις συσκευές μου όταν είμαι εκτός WIFI.

Any ideas?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

18 ώρες πριν, kama28 είπε

εχω αρκετα sonoff εχεις τον ιδιο λογαριασμο και στα 2? αν ναι διεγραψε το και ξαναπαιρνατο γιατι οι server της ewelink βασιζονται επανω στην amazon (ολες οι κινεζικες εταιριες εκει βασιζονται ) τρωνε σκαλωματα τωρα τελευταια αν δεις οτι το ξανακανει αλλαξε σε κινητο

Τελικά δούλεψε ενεργοποιώντας τον λογαριασμό από Chrome (αντί μέσα από την εφαρμογή Google Home) όπως λένε οι οδηγίες εδώ:

https://support.itead.cc/support/solutions/articles/11000061937-unable-to-link-ewelink-account-to-google-home

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Spect~ είπε

Μαλλον τελος του μηνα θα εχω την γκαραζοπορτα και θελω ενα δεκτη με remote αλλα να μπορω να το φτιαξω να δουλευει με το Home Assistant μεσω του broadlink, εχει κανεις να προτεινει τιποτα?

δοκιμασε sonoff basic dual (δεν χρειαζεται broadlink , αφου υποστηριζει μονο του Google Assistant) αν δεν σε νοιαζει για rf ή sonoff rf x 2  για να δωσεις το ανοιξε στο ενα  και το κλεισε  στο αλλο αν ξερεις κι απο stringify και ifttt μπορεις να το κανεις να ανοιγει και μεσω geolocation οπου εσυ επιθυμεις (σε οπoια περιοχη θες ) να ανοιγει δηλαδη 2-3 λεπτα πριν εσυ φτασεις και να μην περιμενεις να μπεις (σημειωτεον οτι το stringify ακομα δεν υποστηριζει τα sonoff οποτε βαζεις  το ifttt στην αλυσιδα του stringify και απο εκει βαζεις τα sonoff) και υπολογιζοντας  τον χρονο που θες για να μπεις και να σταματησεις το ρυθμιζεις να κλεινει και η γκαραζοπορτα μονη της  ειδαλλως βαζεις ενα sonoff motion sensor (δεν χρειαζεται ενσυρματη συνδεση με τιποτα, παιρνει μπαταριες και δινει ασυρματα εντολες απο οτι θυμαμαι) στην πορτα οπου θα πιανει μονο την κινηση του αυτοκινητου κι οχι σωματων και μετα απο καποιο χρονικο διαστημα θα ενεργοποιει το sonoff που ειναι για το κλεισιμο της πορτας  μονο του

Στις 15/1/2019 στις 1:41 ΜΜ, _filippos_ είπε

αστα να πανε... χθες ηταν μια τέτοια μερα... ευτυχώς μετα απο κανενα 2ωρο το βρηκα το σκυλι. 
Δυστυχώς δεν εχω συναγερμό... ειμαι στο ψάξιμο ακόμα 

δοκιμασε τα sonoff motion sensor ( αν θυμαμαι καλα δουλευουν χωρις κανενα hub με μπαταριες αρκει να εχουν προσβαση σε  wifi και σου στελνουν  ειδοποιησεις στο κινητο για  τυχον κινησεις χωρις ενεργοποιηση σειρηνας)

Επεξ/σία από kama28
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
9 λεπτά πριν, kama28 είπε

δοκιμασε sonoff basic dual (δεν χρειαζεται broadlink , αφου υποστηριζει μονο του Google Assistant) αν δεν σε νοιαζει για rf ή sonoff rf x 2  για να δωσεις το ανοιξε στο ενα  και το κλεισε  στο αλλο αν ξερεις κι απο stringify και ifttt μπορεις να το κανεις να ανοιγει και μεσω geolocation οπου εσυ επιθυμεις (σε οπoια περιοχη θες ) να ανοιγει δηλαδη 2-3 λεπτα πριν εσυ φτασεις και να μην περιμενεις να μπεις (σημειωτεον οτι το stringify ακομα δεν υποστηριζει τα sonoff οποτε βαζεις  το ifttt στην αλυσιδα του stringify και απο εκει βαζεις τα sonoff) και υπολογιζοντας  τον χρονο που θες για να μπεις και να σταματησεις το ρυθμιζεις να κλεινει και η γκαραζοπορτα μονη της  ειδαλλως βαζεις ενα sonoff motion sensor (δεν χρειαζεται ενσυρματη συνδεση με τιποτα, παιρνει μπαταριες και δινει ασυρματα εντολες απο οτι θυμαμαι) στην πορτα οπου θα πιανει μονο την κινηση του αυτοκινητου κι οχι σωματων και μετα απο καποιο χρονικο διαστημα θα ενεργοποιει το sonoff που ειναι για το κλεισιμο της πορτας  μονο του

δοκιμασε τα sonoff motion sensor ( αν θυμαμαι καλα δουλευουν χωρις κανενα hub με μπαταριες αρκει να εχουν προσβαση σε  wifi και σου στελνουν  ειδοποιησεις στο κινητο για  τυχον κινησεις χωρις ενεργοποιηση σειρηνας)

To sonoff rf όμως δεν χρησιμοποιεί rolling codes σωστά; οπότε χάνεις την ασφάλεια.

Ερώτηση αν ξέρει κάποιος, μπορβ σε ένα μοτερ να βάλω δύο τρόπους για να ανοίγει; πχ να συνδέσω ένα κανονικό rf με τηλεκοντρόλ και ένα sonoff πχ για να το ανοίγω με μέσω ίντερνετ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/1/2019 στις 1:41 ΜΜ, _filippos_ είπε

αστα να πανε... χθες ηταν μια τέτοια μερα... ευτυχώς μετα απο κανενα 2ωρο το βρηκα το σκυλι. 
Δυστυχώς δεν εχω συναγερμό... ειμαι στο ψάξιμο ακόμα 

θα σου προτεινα το Smanos K1 μεσα στο βασικο πακετο σου δινει το hub , πληκτρολογιο , σειρηνα , αισθητηρα κινησης, παγιδες υποστηριζει μεχρι 50 περιφερειακα και μπορεις να προσθεσεις κι αλλα οπως καμερες , αισθητηρες νερου  , θυροτηλεφωνα κι αλλα πολλα της smanos μπορει να ειναι αλμυρη η τιμη του αλλα μπορεις να το συνδεσεις σε Google Home Assistant και αν θυμαμαι σε IFTTT σου παραθετω  τον συνδεσμο https://www.public.gr/product/smanos-k1-asyrmato-systima-synagermoy-wifi-868mhz-k1/prod9170247pp/

 

12 λεπτά πριν, Spect~ είπε

To sonoff rf όμως δεν χρησιμοποιεί rolling codes σωστά; οπότε χάνεις την ασφάλεια.

Ερώτηση αν ξέρει κάποιος, μπορβ σε ένα μοτερ να βάλω δύο τρόπους για να ανοίγει; πχ να συνδέσω ένα κανονικό rf με τηλεκοντρόλ και ένα sonoff πχ για να το ανοίγω με μέσω ίντερνετ 

γιατι το broadlink χρησιμοποιει ? αν καποιος  ηθελε να σε  χακαρει και ηξερε  θα μπορουσε  να σου χτυπησει το Broadlink και ετσι να μπει το sonoff  δεν ειναι λυση ασφαλειας αλλα λυση αυτοματισμου (δεν νομιζω να σε  χτυπησουν και χακερ , θα επρεπε να χτυπησουν τους σερβερ της amazon που χρησιμοποιουν τα sonoff και μετα να ανοιξει η πορτα σου νομιζω αυτο δεν παιρνει ωρες αλλα ισως μηνες και χρονια ,λες ο κοινος διαρρηκτης  η κλεφτης να κουβαλαει μαζι του λαπτοπ και να κατσει στο παγκακι απεξω να σε  χακαρει σε  κανα 2 χρονια και να ανοιξει την γκαραζοπορτα? )  ειναι κατι σαν το  rapsberry  αλλα πιο φθηνο και για πιο μικρα  project αν θελεις πρακτικη ασφαλεια τοτε βαλε somfy  και ησυχαζεις αλλα πρεπει να διαθεσεις 300 για tahoma η 170 για conexoon και αλλα 300 για ολο το συστημα της γκαραζοπορτας και αυτο αν ειναι μικρη αλλιως πας  σε 500+ πιστευω να σε  καλυψα 

Επεξ/σία από kama28
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kama28 είπε

θα σου προτεινα το Smanos K1 μεσα στο βασικο πακετο σου δινει το hub , πληκτρολογιο , σειρινα , αισθητηρα κινησης, παγιδες υποστηριζει μεχρι 50 περιφερειακα και μπορεις να προσθεσεις κι αλλα οπως καμερες , αισθητηρες νερου  , θυροτηλεφωνα κι αλλα πολλα της smanos μπορει να ειναι αλμυρη η τιμη του αλλα μπορεις να το συνδεσεις σε Google Home Assistant και αν θυμαμαι σε IFTTT σου παραθετω  τον συνδεσμο https://www.public.gr/product/smanos-k1-asyrmato-systima-synagermoy-wifi-868mhz-k1/prod9170247pp/

το λες και παιχνιδακι ,για σοβαρο συναγερμο με cloud,ολα τα παρελκομενα ,με συνδεση και σε καμερες ,ελληνικο παραμετροποιησιμο μενου κοιταξτε για dahua ,εγω εβγαλα τον bosch 7ετιας και εβαλα αυτον,ειναι απλα απιστευτος ,δουλευει και με αλεξα ος προς την ασφαλιση ,δεν το εξω κανει να ξεασφαλιζει  και τιμη δεν ειναι μακρυα απο το παιχνιδακι του puplic 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, slk200gr είπε

το λες και παιχνιδακι ,για σοβαρο συναγερμο με cloud,ολα τα παρελκομενα ,με συνδεση και σε καμερες ,ελληνικο παραμετροποιησιμο μενου κοιταξτε για dahua ,εγω εβγαλα τον bosch 7ετιας και εβαλα αυτον,ειναι απλα απιστευτος ,δουλευει και με αλεξα ος προς την ασφαλιση ,δεν το εξω κανει να ξεασφαλιζει  και τιμη δεν ειναι μακρυα απο το παιχνιδακι του puplic 

δεκτο , αλλα το dahua , μπορει να παρει περιφερειακα  μελλοντικα ? εχει μεταξυ αλλων συνδεσιμοτητα  με Google Home  γιατι η πλειοψηφια εχει google home δεκτο η dahua  ειναι pro  αλλα σημασια εχει να μπορει να κανει και αλλα κι οχι να σκασεις  300+ για να λεει μονο dahua θα με ενδιεφερε να δω  τον συνδεσμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kama28 είπε

δεκτο , αλλα το dahua , μπορει να παρει περιφερειακα  μελλοντικα ? εχει μεταξυ αλλων συνδεσιμοτητα  με Google Home  γιατι η πλειοψηφια εχει google home δεκτο η dahua  ειναι pro  αλλα σημασια εχει να μπορει να κανει και αλλα κι οχι να σκασεις  300+ για να λεει μονο dahua θα με ενδιεφερε να δω  τον συνδεσμο

τι εννοιες με το μελλοντικα περιφερειακα?μιλαμε για τεραστια εταιρια ,με παμπολλες επιλογες και οπως σου ειπα εβγαλα το ονομα bosch για να βαλω dahua ,δεν νομιζω να ειναι πιο σπουδαιο το ονομα dahua απο το bosch,ποιον συνδεσμο θελεις να δεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, slk200gr είπε

τι εννοιες με το μελλοντικα περιφερειακα?μιλαμε για τεραστια εταιρια ,με παμπολλες επιλογες και οπως σου ειπα εβγαλα το ονομα bosch για να βαλω dahua ,δεν νομιζω να ειναι πιο σπουδαιο το ονομα dahua απο το bosch,ποιον συνδεσμο θελεις να δεις?

τον συνδεσμο για  τον συναγερμο της dahua , το οτι ηταν  bosch   δεν σημαινει οτι ηταν και κατι τρομερο και h smanos  ειναι diy  δεν θες μαστορα η dahua  αν θυμαμαι καλα θελει διορθωσε με αν θελεις γιατι δεν  τα βρισκεις κι ευκολα

Επεξ/σία από kama28
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kama28 είπε

τον συνδεσμο για  τον συναγερμο της dahua , το οτι ηταν  bosch   δεν σημαινει οτι ηταν και κατι τρομερο

ορε φιλε,κολλησε το μυαλο ,risco ηθελα να πω (dahua einai oi kameres moy ),http://www.rfcom.gr/ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΙ-RISCO/RISCO-SECURITY-SYSTEMS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, slk200gr είπε

ορε φιλε,κολλησε το μυαλο ,risco ηθελα να πω (dahua einai oi kameres moy ),http://www.rfcom.gr/ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΙ-RISCO/RISCO-SECURITY-SYSTEMS

αυτο φιλε μου φαινεται καλο ναι οκ δεν ειναι παιχνιδακι αλλα δεν βλεπω πουθενα συμβατοτητα με google home η alexa  και μαλλον θελει επαγγελματια να τον βαλει δεν εχει μαλλον δυνατοτητα να βαλεις αισθητητες νερου  η καμερες απο αλλες εταιρειες η δεν ξερω αν εχει και δικιες της εξωτερικου χωρου  και μαλλον το ξεπερναει το 300αρι

εχει κανεις γνωσεις για  το προγραμμα push2run για windows  για  ελεγχο του  υπολογιστη  απο google home ? στην σελιδα του δημιουργου δεν βγαζω και πολυ ακρη δεν εχω καταφερει να  το κανω να δουλεψει

Επεξ/σία από kama28
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, kama28 είπε

αυτο φιλε μου φαινεται καλο ναι οκ δεν ειναι παιχνιδακι αλλα δεν βλεπω πουθενα συμβατοτητα με google home η alexa  και μαλλον θελει επαγγελματια να τον βαλει δεν εχει μαλλον δυνατοτητα να βαλεις αισθητητες νερου  η καμερες απο αλλες εταιρειες η δεν ξερω αν εχει και δικιες της εξωτερικου χωρου  και μαλλον το ξεπερναει το 300αρι

εχει κανεις γνωσεις για  το προγραμμα push2run για windows  για  ελεγχο του  υπολογιστη  απο google home ? στην σελιδα του δημιουργου δεν βγαζω και πολυ ακρη δεν εχω καταφερει να  το κανω να δουλεψει

Εχει εξοδο για ρελε οποτε το εκανα με ενα ρελε και εναν διακοπτη sonoff ,εχει τα παντα η σειρα κατεβασε τον τιμοκαταλογο λιανικης (40% κατω τα παιρνεις στην χονδρικη) και θα τα δεις ,εχω βαλει αισθητηρα νερου στο υπογειο με καλωδιο εχει και με wifi αλλα πιο ακριβος καμερες μονο απο την δικια του εταιρια οχι απο αλλες αν και αυτο συμβαινει στα περισσοτερα συστηματα ασφαλειας ,ναι εχει και για εξωτερικο χωρο ,τελος αν πιανουν τα χερια σου με τα καλωδια (εκτος αν το κανεις ολο ασυρματο ) το μενου ειναι πολυ ευκολο με απειρες δυνατοτητες και στα ελληνικα ,εγω το εβαλα με εναν φιλο ,το κεντρο σαν κεντρο με wifi modula και cloud νομιζω κοντα στα 250 ε + υστερα οτι χρειαζεσαι απο τα περιφερειακα , 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, slk200gr είπε

Εχει εξοδο για ρελε οποτε το εκανα με ενα ρελε και εναν διακοπτη sonoff ,εχει τα παντα η σειρα κατεβασε τον τιμοκαταλογο λιανικης (40% κατω τα παιρνεις στην χονδρικη) και θα τα δεις ,εχω βαλει αισθητηρα νερου στο υπογειο με καλωδιο εχει και με wifi αλλα πιο ακριβος καμερες μονο απο την δικια του εταιρια οχι απο αλλες αν και αυτο συμβαινει στα περισσοτερα συστηματα ασφαλειας ,ναι εχει και για εξωτερικο χωρο ,τελος αν πιανουν τα χερια σου με τα καλωδια (εκτος αν το κανεις ολο ασυρματο ) το μενου ειναι πολυ ευκολο με απειρες δυνατοτητες και στα ελληνικα ,εγω το εβαλα με εναν φιλο ,το κεντρο σαν κεντρο με wifi modula και cloud νομιζω κοντα στα 250 ε + υστερα οτι χρειαζεσαι απο τα περιφερειακα , 

ολα καλα αυτα που μου περιγραφεις το sonoff ειναι μονο για να δινεις εντολη για  το ρευμα και οχι για εσωτερικες διεργασιες οπως πχ  του  να ενεργοποιησεις/απενεργοποιησεις τον συναγερμο η να αλλαξεις  ρυθμισεις (οπως γινεται με τον smanos κατευθειαν απο google home και alexa), τωρα ο μεσος Ελληνας ναι μπορει να το παιζει πολυτεχνιτης με  τα καλωδια αλλα υπαρχει και το περιθωριο των λαθων οποτε πρεπει να φερει μαστορα  και γιατι να τραβαει καλωδια αν εχει το περιθωριο του ασυρματιου δικτυου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kama28 είπε

αν θελεις πρακτικη ασφαλεια τοτε βαλε somfy  και ησυχαζεις αλλα πρεπει να διαθεσεις 300 για tahoma η 170 για conexoon και αλλα 300 για ολο το συστημα της γκαραζοπορτας και αυτο αν ειναι μικρη αλλιως πας  σε 500+ πιστευω να σε  καλυψα 

Να ξαναγράψω, αυτό που έγραψα παραπάνω. Τα ασυρματα ρολλά/διακόπτες/τεντες κλπ της somfy παίζουν με home assistant και openhab, χρησιμοποιώντας σαν gateway το rfxcom ή το πολύ πιο οικονομικό rflink. Δεν αποφευγεις το υψηλό κόστος των μηχανισμών αλλά αποφευγεις το κόστος του tahoma/conexoon και έχεις την ασφάλεια (όποια είναι αυτή) του πρωτοκόλλου RTS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, theibanez είπε

Να ξαναγράψω, αυτό που έγραψα παραπάνω. Τα ασυρματα ρολλά/διακόπτες/τεντες κλπ της somfy παίζουν με home assistant και openhab, χρησιμοποιώντας σαν gateway το rfxcom ή το πολύ πιο οικονομικό rflink. Δεν αποφευγεις το υψηλό κόστος των μηχανισμών αλλά αποφευγεις το κόστος του tahoma/conexoon και έχεις την ασφάλεια (όποια είναι αυτή) του πρωτοκόλλου RTS

και εγω να ξαναπω  οτι ρωτησες για γκαραζοπορτα και broadlink και σ απαντησα οτι μπορεις να βαλεις sonoff rf  δεν υπαρχει κατι αλλο στην Ελλαδα πιστευω που να συνεργαζεται με rf  και να εχει την απαιτουμενη ασφαλεια  με  ηδη υπαρχων μοτερ οπως ζητας  εκτος αν αλλαξεις  το μοτερ  και βαλεις somfy

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...