Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, kama28 είπε

μα ειπαμε παραπανω  ο spect κι εγω στο παιδι που θελει να βαλει στον θερμοσιφωνα sonoff πρεπει μετα τις ασφαλειες του θερμοσιφωνα στον πινακα να μπει ενα sonoff  και μετα ενα ρελλε ισχυος αυτο ελεγχει ανετα τα παντα σε περιπτωση που  θες να το κλεισεις χειροκινητα

Ή εγώ δεν εχω καταλάβει ή εσύ. Πολύ πιθανόν εγώ. Σελίδα 74 του παρόντος παρουσιαζει ενα μέλος συνδεσμολογία που δεν θα εχεις παντα πάντα το διακοπτη αναμένο για να κανεις κουμαντο με το sonoff. Ο διακόπτης του εχει 3 θέσεις. Μία κλειστή, μια ανοιχτή που θα βλέπει το sonoff και μια ανοιχτή που παει απευθείας στον θερμοσίφωνα. Για χρήση χωρίς τον αυτοματισμό. Για εμενα αυτό είναι βολικό. Το θέμα της συνδεσμολογίας το καταλαβαίνω. Το ερώτημα μου ήταν κυρίως για την λυχνία ενδειξης λειτουργίας. Λογικά είναι θεμα συνδεσμολογίας αν θα λειτουργεί ή όχι.

 

45 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Απλα είναι καβατζωμένος στην περίπτωση που πάθει κατι το sonoff. Σιγουρα ενα βημα παραπέρα απο απλα να βαλεις το sonoff. ΑΝαλογα την ορεξη και τον χωρο που εχει στον πινακα ο καθένας του. Αν καποιος δεν κατέχει τι? Να πατήσει ενα κουμπι πανω στο sonoff? Αν θες και εισαι μπελαλης μπορεις να τραβηξεις απο το sonoff και να συνδέσεις τα καλώδια του κουμπιού σε ενα διακόπτη για οποιον θέλει τον παραδοσιακο διακόπτη, αλλα ετσι χανει και το νοημα του να βαλεις τον αυτοματισμο αυτο.

Το αν λειτουργει εγω το βλεπω απο το sonoff ή το φως του θερμοσιφωνα γιατι ο διακόπτης του ειναι μονιμα πανω αναγκαστικα.

Αρχικά να πώ ότι στο σπίτι εχουμε ηλιακο θερμοσίφωνα. Που σημαίνει ότι βρίσκεται στην ταράτσα. Οπότε δεν υπαρχει καποιο λαμπακι στην περιπτωση μου για να δώ από εκεί. Μπορεί να μην καταλαβαίνω γιατί αυτή την στιγμή δεν εχω sonoff για να δώ το μεγεθός του. Παρόλα αυτά από όσο εχω δεί τον πινακά μου χωρίς την πλατη, υπαρχει χώρος για να κρυφτεί εκεί το sonoff. Δεν γνωρίζω βέβαια αν αυτη η θέση επηρρεάσει καπως την απόδοση του από θέμα επικοινωνίας με το router.

Εγώ που θα το ξέρω μπορώ να πατήσω το κουμπί στο sonoff. Τα μελη της οικογένειας επίσης. Όταν όμως στο σπίτι κατα καιρούς υπαρχουν ατομα που είναι τεχνολογικά αναλφαβητα.... καλό είναι να υπαρχει μια πιο απλή και γνώριμη λύση. Εξού και η εμμονη μου με το λαμπακι. Αναβει κοκκινο=λειτουργεί.

Επεξ/σία από fingolfingr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Ή εγώ δεν εχω καταλάβει ή εσύ. Πολύ πιθανόν εγώ. Σελίδα 74 του παρόντος παρουσιαζει ενα μέλος συνδεσμολογία που δεν θα εχεις παντα πάντα το διακοπτη αναμένο για να κανεις κουμαντο με το sonoff. Ο διακόπτης του εχει 3 θέσεις. Μία κλειστή, μια ανοιχτή που θα βλέπει το sonoff και μια ανοιχτή που παει απευθείας στον θερμοσίφωνα. Για χρήση χωρίς τον αυτοματισμό. Για εμενα αυτό είναι βολικό. Το θέμα της συνδεσμολογίας το καταλαβαίνω. Το ερώτημα μου ήταν κυρίως για την λυχνία ενδειξης λειτουργίας. Λογικά είναι θεμα συνδεσμολογίας αν θα λειτουργεί ή όχι.

Αρχικά να πώ ότι στο σπίτι εχουμε ηλιακο θερμοσίφωνα. Που σημαίνει ότι βρίσκεται στην ταράτσα. Οπότε δεν υπαρχει καποιο λαμπακι στην περιπτωση μου για να δώ από εκεί. Μπορεί να μην καταλαβαίνω γιατί αυτή την στιγμή δεν εχω sonoff για να δώ το μεγεθός του. Παρόλα αυτά από όσο εχω δεί τον πινακά μου χωρίς την πλατη, υπαρχει χώρος για να κρυφτεί εκεί το sonoff. Δεν γνωρίζω βέβαια αν αυτη η θέση επηρρεάσει καπως την απόδοση του από θέμα επικοινωνίας με το router.

Εγώ που θα το ξέρω μπορώ να πατήσω το κουμπί στο sonoff. Τα μελη της οικογένειας επίσης. Όταν όμως στο σπίτι κατα καιρούς υπαρχουν ατομο που είναι τεχνολογικά αναλφαβητα.... καλό είναι να υπαρχει μια πιο απλή και γνώριμη λύση. Εξού και η εμμονη μου με το λαμπακι. Αναβει κοκκινο=λειτουργεί.

να πω  οτι τα μονα και διπλα  sonoff δεν μπαινουν σε  πινακα μπαινουν βιδωτα σε  επιφανειες η αν του φτιαξεις  καποιο κουτι δεν εχει δηλαδη θεση για να πιασει στην ραγα του πινακα οποτε  πρεπει να του εχεις ενα κουτι και να μπει , οσο για την συνδεσμολογια  ναι συμφωνοι στην θεωρια δουλευει το εχει δοκιμασει ομως  στην πραξη ? αν δοκιμασεις να βαλεις ενα sonoff σε μια συσκευη αυτη καταλαμβανεται εξ ολοκληρου  απο αυτο γι αυτο και δεν συνισταται σε  ολες  τις περιπτωσεις, δεν εχω δοκιμασει να κανω την συνδεσμολογια  που  προτεινει αλλα αν βαλεις sonoff και ασφαλεια ξεχωριστα μηπως υπαρξει προβλημα  ? τα sonoff ειναι αρκετα ευαισθητα 

Επεξ/σία από kama28
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, kama28 είπε

αρχικα να πω  οτι τα μονα και διπλα  sonoff δεν μπαινουν σε  πινακα μπαινουν βιδωτα σε  επιφανειες η αν του φτιαξεις  καποιο κουτι δεν εχει δηλαδη θεση για να πιασει στην ραγα του πινακα οποτε  πρεπει να του εχεις ενα κουτι και να μπει , οσο για την συνδεσμολογια  ναι συμφωνοι στην θεωρια δουλευει το εχει δοκιμασει ομως  στην πραξη ? αν δοκιμασεις να βαλεις ενα sonoff σε μια συσκευη αυτη καταλαμβανεται εξ ολοκληρου  απο αυτο γι αυτο και δεν συνισταται σε  ολες  τις περιπτωσεις, δεν εχω δοκιμασει να κανω την συνδεσμολογια  που  προτεινει αλλα αν βαλεις sonoff και ασφαλεια ξεχωριστα μηπως υπαρξει προβλημα  ? τα sonoff ειναι αρκετα ευαισθητα 

Το καταλαβαίνω ότιδεν υπαρχει θέση για να πιασει στην ράγα. Και όπως το λες θα μπορούσε να μπεί βιδωτό σε καποια θέση δίπλα από τον υπαρχον διακόπτη βιδωμένο στην πλάτη/καλυμα του πίνακα. Για να φαίνεται και το κουμπί. Θα παραγγελω ένα-δύο οικονομικά για να εχω καλύτερη εικόνα και θα το ξαναδώ τότε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Το καταλαβαίνω ότιδεν υπαρχει θέση για να πιασει στην ράγα. Και όπως το λες θα μπορούσε να μπεί βιδωτό σε καποια θέση δίπλα από τον υπαρχον διακόπτη βιδωμένο στην πλάτη/καλυμα του πίνακα. Για να φαίνεται και το κουμπί. Θα παραγγελω ένα-δύο οικονομικά για να εχω καλύτερη εικόνα και θα το ξαναδώ τότε

αμα μπεις σε σκρουτζομαγαζα ξεκιναει απο 9-10 ευρω  μετα εχει διπλο τετραπλο μεχρι και rf  επισης εχει και θερμομετρο υγρασιομετρο η μονο θερμομετρο που  ειναι ανθεκτικο σε  νερο αν μπορουσε  πχ καποιος να το εβαζε μεσα σε  θερμοσιφωνα να του  λεει την θερμοκρασια αν γινοταν και εχει και 12v αλλα χωρις καλυμμα πχ  για  αυτοματο ποτισμα

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα!

Επειδή είδα ότι είχατε απορία πως φαίνεται ότι ενεργοποιήθηκε το sonoff, έχω το ρελέ ισχύος το οποίο είναι πράσινο όταν δεν έχει ρεύμα και μόλις ενεργοποιηθεί γίνεται κόκκινο. Εγώ το έχω συνδέσει ως εξής

Ασφάλεια θερμ--> είσοδος ρελέ ισχύος--> θερμοσίφωνας.

Η ασφάλεια είναι μονίμως επάνω και οπλιζω αποφπλιζω το ρελέ, οπότε οτι δειχνει το ρελέ συμβαίνει στον θερμοσίφωνα. Το sonoff το έριξα χύμα στο πίνακα γιατί είχα αρκετό χώρο ανεξάρτητο από τις ασφάλειες και τα καλώδια.

Επεξ/σία από turbakiasss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παιδιά έχω κάνει κάτι που δεν έχω διαβάσει μέχρι τώρα..... Έβαλα το sonoff να οπλιζει το ρελε.... Όπως όλοι.. Και έβαλα την έξοδο του ρελε στην έξοδο της ήδη υπάρχον ασφαλείας... Κσι αντίστοιχα την είσοδο του ρελε.. Στην είσοδο της ασφάλειας... Έτσι λοιπόν... Μπορώ να ανάβω με alexa η κινητό το θερμοσίφωνα να βλέπω το λαμπάκι... Ότι είναι ανοικτό... Κσι να το κλείνω με τον ίδιο τρόπο.... Τώρα αν κάποιος θέλει το ανοίγω κλείνω με το παλιό τρόπο... Αυτά...... Και δουλεύει τέλεια... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, fingolfingr είπε

Το καταλαβαίνω ότιδεν υπαρχει θέση για να πιασει στην ράγα. Και όπως το λες θα μπορούσε να μπεί βιδωτό σε καποια θέση δίπλα από τον υπαρχον διακόπτη βιδωμένο στην πλάτη/καλυμα του πίνακα. Για να φαίνεται και το κουμπί. Θα παραγγελω ένα-δύο οικονομικά για να εχω καλύτερη εικόνα και θα το ξαναδώ τότε

Υπαρχει ειδικη θηκη για το sonoff για να πιαστει στην ραγα ,αν δεν το βρειτε να βγαλω φωτο να την δειτε απλα πιανει χωρο για 2 ασφαλειες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, slk200gr είπε

Υπαρχει ειδικη θηκη για το sonoff για να πιαστει στην ραγα ,αν δεν το βρειτε να βγαλω φωτο να την δειτε απλα πιανει χωρο για 2 ασφαλειες 

Την έχω πάρει εγώ αυτή την din βάση αλλά μάλλον λόγω παλιού πίνακα δεν έκανε. Αν είναι κανείς από Πάτρα να του την δώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα δεν υπαρχει διακοπτης με ουδετερο απο τους κανονικους μονο φαση και επιστροφη , κι απ οσο ξερω  οχι θελουν κ ουδετερο οι εξυπνοι διακοπτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να πω πως δεν υπάρχει καν καλωδιο ουδετέρου στο κουτί! Αρα δεν μπορω να χρησιμοποιήσω τους συνήθεις εξυπνους διακοπτες αλλα ψάχνω για κάποιους που λειτουργούν μονο με φάση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, jniki10 είπε

Θέλω να πω πως δεν υπάρχει καν καλωδιο ουδετέρου στο κουτί! Αρα δεν μπορω να χρησιμοποιήσω τους συνήθεις εξυπνους διακοπτες αλλα ψάχνω για κάποιους που λειτουργούν μονο με φάση!

αν ειναι αυτο τοτε  και ειναι απλοι κι οχι κομιτατερ η αλε ρετουρ  τοτε  βαλε  μια  φθηνη λυση και τελειωσες ζητα  την legrand niloe ειναι η πιο φθηνη κι ωραια  λυση αν εχεις ενα μαγαζι με ηλεκτρολογικα ειδη κοντα σου (αυτο που  χρειαζεσαι ειναι η φαση και η επιστροφη απο το φωτιστικο)

Επεξ/σία από kama28
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, kama28 είπε

αν ειναι αυτο τοτε  και ειναι απλοι κι οχι κομιτατερ η αλε ρετουρ  τοτε  βαλε  μια  φθηνη λυση και τελειωσες ζητα  την legrand niloe ειναι η πιο φθηνη κι ωραια  λυση αν εχεις ενα μαγαζι με ηλεκτρολογικα ειδη κοντα σου (αυτο που  χρειαζεσαι ειναι η φαση και η επιστροφη απο το φωτιστικο)

Δεν το διευκρίνισα προηγουμένως! Μιλούσα για εξυπνους διακόπτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ΄οσο γνωρίζω δεν υπάρχουν smart διακόπτες που να λειτουργούν χωρίς ουδέτερο και αυτό γιατί δεν μπορούν να έχουν το WiFi σε stand-by/always-on status. Έχει συζητηθεί πολλές φορές ότι η μόνη εύκολη λύση είναι όποιος διακόπτης έχει από πάνω/κάτω του πρίζα, τότε κλέβεις ουδέτερο από εκεί, χωρίς μερεμέτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dBpanos είπε

Απ΄οσο γνωρίζω δεν υπάρχουν smart διακόπτες που να λειτουργούν χωρίς ουδέτερο και αυτό γιατί δεν μπορούν να έχουν το WiFi σε stand-by/always-on status. Έχει συζητηθεί πολλές φορές ότι η μόνη εύκολη λύση είναι όποιος διακόπτης έχει από πάνω/κάτω του πρίζα, τότε κλέβεις ουδέτερο από εκεί, χωρίς μερεμέτι. 

Δυστυχώς μόνο ο ενας εχει ακριβώς απο κάτω πρίζα! Αρα καληνύχτα, γιατι δεν με βλέπω για σκαψίματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...