Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω δεν μιλησα για switch!! Sonoff touch εχω. Ο ουδετερος δεν περναει μονο απο εκει που εχει μπιζες. Πανω απο καθε διακοπτη, ψηλα εχει κυτιο που γινονοναι οι συνδεσεις. εκει εχει και ουδετερο! Απλα θα πρεπει να βγαλεις το καπακι αλλα θα φυγει γυρω γυρω το χρωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, alexx είπε

Εγω δεν μιλησα για switch!! Sonoff touch εχω. Ο ουδετερος δεν περναει μονο απο εκει που εχει μπιζες. Πανω απο καθε διακοπτη, ψηλα εχει κυτιο που γινονοναι οι συνδεσεις. εκει εχει και ουδετερο! Απλα θα πρεπει να βγαλεις το καπακι αλλα θα φυγει γυρω γυρω το χρωμα.

Αυτο εγραψα και εγω λίγα μυνήματα πιο πριν ,σαφως και μπορεις να παρεις απο το κυτιο ουδετερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις κανεις chromecast να μ λυσει μια απορια? το  εχω συνδεσει σε προτζεκτορα με δυνατοτητα  να παιζει σε ηχεια αλλα αντι γι αυτο παιζει στα μικρα ηχεια του  προτζεκτορα εχει κανεις λυση ? ο προτζεκτορας συνδεεται με aux καλωδια στο hifi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

επειδή η θεματολογία είναι τεράστια μήπως να ξεκινάγαμε ξεχωριστά topic του τύπου 

  • Home Assistant [Smart Home]
  • Σύνδεση Sonoff σε θερμοσίφωνα
  • Έξυπνοι διακόπτες φωτισμού
  • Έξυπνες πρίζες
  • Μέτρηση στάθμης πετρελαίου
  • IOT με Nodemcu
  • Chromecast
  • Google Home
Επεξ/σία από karaLRS
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 λεπτά πριν, karaLRS είπε

επειδή η θεματολογία είναι τεράστια μήπως να ξεκινάγαμε ξεχωριστά topic του τύπου 

  • Home Assistant [Smart Home]
  • Σύνδεση Sonoff σε θερμοσίφωνα
  • Έξυπνοι διακόπτες φωτισμού
  • Έξυπνες πρίζες
  • Μέτρηση στάθμης πετρελαίου
  • IOT με Nodemcu
  • Chromecast
  • Google Home

για το πρωτο εχω κανει αυτο  αλλα θεωρω οτι ειναι δυσκολο να τα ξεχωρησεις

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.plaisio.gr/thleoraseis/tv-accessories/smart-tv-accessories/Turbo-X-Keyboardmouse-Smart-Tv-Keyboard-WP2276.htm

 

Καλησπέρα. Ξέρει κάποιος γιατί δεν μπορώ να προσθέσω αυτό το remote στο broadlink rm pro+ ; RF δεν είναι η κατηγορία αυτών των remote;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 λεπτά πριν, cambo99 είπε

https://www.plaisio.gr/thleoraseis/tv-accessories/smart-tv-accessories/Turbo-X-Keyboardmouse-Smart-Tv-Keyboard-WP2276.htm

Καλησπέρα. Ξέρει κάποιος γιατί δεν μπορώ να προσθέσω αυτό το remote στο broadlink rm pro+ ; RF δεν είναι η κατηγορία αυτών των remote;

bluetooth χρησιμοποιουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, Spect~ said:

bluetooth χρησιμοποιουν

Απ' ότι βλέπω τώρα είναι 2,4 ghz και  δεν το υποστηρίζει το broadlink . Έχω ένα xiaomi mi box 4 ή s και προσπαθώ κάπως να το βάλω σε broadlink ή harmony και δεν μπορώ!

Επεξ/σία από cambo99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
12 λεπτά πριν, cambo99 είπε

Απ' ότι βλέπω τώρα είναι 2,4 ghz και  δεν το υποστηρίζει το broadlink . Έχω ένα xiaomi mi box 4 ή s και προσπαθώ κάπως να το βάλω σε broadlink ή harmony και δεν μπορώ!

τι θες να κανεις? Μηπως εχουμε καμια αλλη ιδεα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας εδώ και λίγο καιρό έχω ξεκινήσει να φτιάχνω ένα smart home με διάφορους αυτοματισμός οπός λάμπες sonoff Google assistant και άλλα. Αυτόν το καίρο θέλω πολύ να φτιάξω το λαπτοπ μου να ανοίγει και να δέχεται εντολές από το Google home τι μπορώ να κάνω; ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα σήμερα αυτές τις έξυπνες πρίζες που είχα πληρώσει €10,80 συνολικά την Black Friday!

https://www.aliexpress.com/item/BlitzWolf-BW-SHP2-WIFI-Smart-Socket-EU-Plug-220V-16A-Remote-Control-Smart-Timing-Switch-Work/32871562977.html

Πολύ καλή ποιότητα και εύκολο λογισμικό.  Έπαιξε με την πρώτη χωρίς καμία σκέψη με το google home (hub).  Έχουν και ένδειξη κατανάλωσης.

Και μια και λέω για google home hub - έχει δει κάποιος DVR (CCTV) που να συνεργάζεται με αυτό;  Έστω και DIY;  Βλέπω κάτι NEST κάμερες που συνεργάζονται αλλά δεν κάνουν για το σκοπό μου.  Έλεγα μήπως υπάρχει κάποιο έξυπνο καταγραφικό ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, n4sleep είπε

Έχουμε καμιά δοκιμασμένη οικονομική λύση σε διακόπτες φώτων wifi? Ιδανικά να λειτουργούν με SIRI, αλλά αν ξεφεύγει η τιμή δεν καίγομαι.

Αυτοί αλλά θέλουν ουδέτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, panoskir είπε

 

Εγώ αντί για τους touch, έχω παραγγείλει τους Sonoff T1  με τα λευκά πλαϊνά που δέχεται και RF remote.

Φλασάρονται και αυτοί εύκολα όπως οι BASIC σε περίπτωση που το θελήσω?

 

Επεξ/σία από Parasomnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...