Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εχει ασχοληθει κανεις με smart thermostats ?

 

Γιατι χειμωνας ερχεται, μηπως κ γλυτωσουμε κατι με τα πετρελαια :).

 

Για NEST δεν κανω λογο για ελλαδα, αλλα για παραδειγμα το Netatmo παιζει σε Κοτσοβολο, iStorm. 

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εχει ασχοληθει κανεις με smart thermostats ?

 

Γιατι χειμωνας ερχεται, μηπως κ γλυτωσουμε κατι με τα πετρελαια :).

 

Για NEST δεν κανω λογο για ελλαδα, αλλα για παραδειγμα το Netatmo παιζει σε Κοτσοβολο, iStorm. 

 

Ευχαριστω.

 

Το netatmo λειτουργεί τέλεια. Έχει όμως περιορισμούς στην εγκατάσταση γιατί χρειάζεται είτε αυτόνομο καυστήρα αερίου στο διαμέρισμα είτε γενικότερα συνδέσεις που δεν εχουν ταυτόχρονα και παροχή ρεύματος στο θερμοστάτη. Σε αυτόνομη θέρμανση ας πούμε αλλά με κεντρικό καυστήρα στην πολυκατοικία δεν μπορείς να το εγκαταστήσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το netatmo λειτουργεί τέλεια. Έχει όμως περιορισμούς στην εγκατάσταση γιατί χρειάζεται είτε αυτόνομο καυστήρα αερίου στο διαμέρισμα είτε γενικότερα συνδέσεις που δεν εχουν ταυτόχρονα και παροχή ρεύματος στο θερμοστάτη. Σε αυτόνομη θέρμανση ας πούμε αλλά με κεντρικό καυστήρα στην πολυκατοικία δεν μπορείς να το εγκαταστήσεις. 

 

Σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση.

 

Εγω ειμαι με αυτονομη θερμανση αλλα με κεντρικο καυστηρα (πετρελαιο) οπως ειπες, αρα δεν :(. Κριμα ρε γμτ :(.

 

Θα πρεπει να δω κατι διαφορετικο τοτε, οχι σε smart, αλλα τουλαχιστον ψηφιακο.

 

Ευχαριστω κ παλι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει ασχοληθει κανεις με smart thermostats ?

 

Γιατι χειμωνας ερχεται, μηπως κ γλυτωσουμε κατι με τα πετρελαια :).

 

Για NEST δεν κανω λογο για ελλαδα, αλλα για παραδειγμα το Netatmo παιζει σε Κοτσοβολο, iStorm.

 

Ευχαριστω.

Nest εχω σε αυτόνομη θέρμανση φυσικού αερίου με κεντρικό λέβητα. Μια χαρά παίζει σε Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα ηθελα να ξερω αν παιζει με αυτονομη θερμανση πετρελαιου αλλα με κεντρικο λεβητα, γιατι νομιζω εχω μπερδευετει αν παιζει smart thermostat με τετοια εγκατασταση ή οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Έχω ηλεκτρολέβητα και έναν θερμοστάτη της Siemens με προγραμματισμό εβδομάδας. Μπορώ να βάλω τον netatmo; Επίσης, μπορώ να βρω τα smart radiation valves της ίδιας εταιρείας;

Επεξ/σία από oykas2001
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα ηθελα να ξερω αν παιζει με αυτονομη θερμανση πετρελαιου αλλα με κεντρικο λεβητα, γιατι νομιζω εχω μπερδευετει αν παιζει smart thermostat με τετοια εγκατασταση ή οχι.

Το nest που γνωρίζω, παίζει στην εγκατάσταση που περιγράφεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ριξτε μια ματια και στα tado που επιτρεπουν (με επιπλεον κοστος καθως χρειαζεται το extension kit) να ελεγχετε το ζεστο νερο-boiler. Μαλιστα εχουν εξαιρετικο customer support. Μπορειτε να ανοιξετε τον υπαρχον θερμοστατη σας, να βγαλετε φωτο τη συνδεσμολογια και να τους την στειλετε με email ωστε να σας πουν αν θα δουλεψει με το δικο τους προϊον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω πως τα συστήματα αντιστάθμισης θα κάνουν καλύτερη δουλειά στην εξοικονόμηση σε σχέση με αυτούς τους θερμοστάτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ριξτε μια ματια και στα tado που επιτρεπουν (με επιπλεον κοστος καθως χρειαζεται το extension kit) να ελεγχετε το ζεστο νερο-boiler. Μαλιστα εχουν εξαιρετικο customer support. Μπορειτε να ανοιξετε τον υπαρχον θερμοστατη σας, να βγαλετε φωτο τη συνδεσμολογια και να τους την στειλετε με email ωστε να σας πουν αν θα δουλεψει με το δικο τους προϊον.

 

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου ! Μοιαζει πιο ενδιαφερον απτο Netatmo κ βλεπω στελνει κ Ελλαδα κατευθειαν απτο επισημο site.

 

Θα μιλησω κ με το support τους, αν οντως τελικα μπορει να παιξει κατι τετοιο στην δικια μου εγκατασταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξοικονομείς όμως σίγουρα χρήματα με λίγο μεγαλύτερη δαπάνη από το να αγοράσεις αυτούς τους ακριβούς θερμοστάτες που εχουν αμφίβολο αποτελεσμα.Απλά θα χρειαστείς έναν μηχανολόγο μηχανικό με γνώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...