Προς το περιεχόμενο

action camera


kost09

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παραθέτω άλλο ένα μεγαλύτερο κομμάτι βίντεο για να δείτε όσοι ενδιαφέρεστε για την συγκεκριμένη Sencor 4K03WR.

 

https://youtu.be/EeEuCDEo_WU

 

Έψαξα στο menu της και δεν υπάρχει επιλογή για anti shake παρά κάποιες άλλες άσχετες με αυτό ρυθμίσεις και μια μόνο ρύθμιση driving mode την οποία είχα ενεργοποιημένη ήδη. Aπ όσο κοίταξα στο Net έχει σταθεροποιητή η καμερούλα από μόνη της αλλά προφανώς λόγο τοποθέτησης στο τιμόνι ποδηλάτου χωρίς αναρτήσεις, ελληνικού οδοστρώματος και υψηλής πίεσης ελαστικών υπάρχει αυτό το αποτέλεσμα. Σε μηχανή ή αυτοκίνητο σίγουρα τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα. Την άλλη βδομάδα θα πάω διακοπές και θα τραβήξω και με το αυτοκίνητο εκτός των άλλων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 218
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βρε βλεπω σε λιγο να βαζετε αγγελιες...

 

:P

Μπορείς να αιτιολογήσεις αυτό που λες; Θα βοηθούσε εάν ξέρεις κάτι να το μοιραστείς μαζί μας μπας και πάμε σε άλλη λύση ενδεχομένως καλύτερη. Δεν είναι εποχές για να πετάμε λεφτά.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να αιτιολογήσεις αυτό που λες; Θα βοηθούσε εάν ξέρεις κάτι να το μοιραστείς μαζί μας μπας και πάμε σε άλλη λύση ενδεχομένως καλύτερη. Δεν είναι εποχές για να πετάμε λεφτά.

Εχω ξαναπει η φτωχια τρωει τον παρα.

 

Με την καλη παντα εννοια.

 

Ακομα και μια gopro hero μεταχειρισμενη αν βρισκατε με 70-80€ εχει πολυ ανωτερο φακο κτλπ

 

Επισεις μια eken h9r η sjcam ειναι αρκετα καλες για τα χρηματα τους

 

Γενικα επειδη εχουν περασει πολλες action cam απο τα χερια μου ποτε δεν προτεινω πανφθηνες του στυλ 30-40€ γιατι ξερω εχουν παρα πολλα ελλατωματα σε αναλυση η σταθεροτητα κτλπ (andoer,sencor και παρομοιο στυλ καμερες πιστευω δεν αξιζουν.καλο ειναι να μαζευουμε λιγα παραπανω €€€ ετσι ωστε τα χρηματα μας να πιανουν τοπο) :)

 

Βεβαια αναλογα τι θελει ο καθενας,αλλοι τις θελουν ετσι απλα γ μια εγγραφη που κ που αλλοι δινουν κατι παραπανω και παιρνουν με φακο που τα χρωματα φαινονται κομπλε οχι σαν παστελ οπως ειπε ο συμφορουμιτης)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε ξέρω αν η sencor αυτή μπαίνει στην ίδια συνομοταξία με andoer και άλλες φθηνές. Η συγκεκριμένη (τουλάχιστον στα mm γιατί στο σκρουτζ δεν είδα να υπάρχει το μοντέλο) έχει 79 από 110 τώρα. Ίσως να είναι μια κλάση πάνω και να συναγωνίζεται h9 κλπ. Θα το δούμε στην πορεία. Και στο εξωτερικό σε όσα είδα από 85+ ξεκινάει η τιμή της.

 

Φυσικά καταλαβαίνω αυτό που λες περί οικονομικού κλπ, αλλά προσωπικά δεν θα έδινα χρήματα για κάτι τέτοιο πάνω από 100, την πλάκα μου θέλω να κάνω και από όσο βλέπω μέχρι ώρας με τη sencor αν βγει αξιόπιστη, αυτό είναι εφικτό.

 

 

Ενημερωτικά:

 

Η sencor είναι λίγο πιο ελαφριά από την xdv x3. Λίγο πιο καλή αίσθηση στο πάτημα των κουμπιών και καλύτερη οθόνη. Της xdv κάνει κάτι περίεργες γιαλάδες και σε ζαλίζει. 

 

Μπαταρία έχουν ίδια, μόνο που της sencor λέει και την επωνυμία πάνω.

 

Η sencor είναι πιο γρήγορη και άμεση τόσο στην εκκίνηση όσο και στις επιλογές του μενού.

 

Σε μια πρόχειρη indoor λήψη σε 1080p 60fps με την sencor η διαφορά με την xdv είναι χαοτική πραγματικά.

 

 

ΥΓ: Με επιφύλαξη Lion, αλλά αυτό που λέει driving mode παίζει να είναι κάτι που είχα διαβάζει για κάποια άλλη action, τη συνδέεις κάπως στο αμάξι και μόλις βάλεις μπρος με τη μίζα ξεκινάει γράφει και μόλις σβήσεις αμάξι σταματάει να γράφει.

 

Το κοντρολάκι είναι αδιάβροχο?

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κοντρολάκι δεν το δοκίμασα ακόμα και δεν νομίζω ότι είναι αδιάβροχο. Προσωπικά δεν θα το έβαζα στο νερό. Παίζει να μην το χρησιμοποιήσω και ποτέ! :P

Για το driving mode είναι αυτό που λές μάλλον καθώς είναι το απόλυτα λογικό και κάπου είδα ότι έχει αυτή τη δυνατότητα αυτόματης εγγραφής.

Eίμαι σίγουρος ότι αν τη προσάρμοζα στο κράνος ή με τους ιμάντες στο στήθος θα τραβούσα πολύ καλύτερο βίντεο κατά την ποδηλασία. Αύριο θα δοκιμάσω με 720p60fps να δώ τι πιάνει μιας και για ~32 λεπτά βίντεο έπιασε 7gb στα 1080p60fps σε μια 8άρα microsd που είχα καβάτζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, κατάλαβα. Θα δω μήπως λέει κάτι το μανουαλ, ακόμα δεν το έχω κοιτάξει καλά, μια γρήγορη ματιά μόνο.

 

Θα ψάξω αν έχει πρόγραμμα στο κινητό για χειρισμό, για την xdv βρήκα το xdv app στο google play και δούλεψε μια χαρά. Αλλάζεις και τις ρυθμίσεις και όλα.

 

To κοντρολάκι ίδιο με της h9r πρέπει να είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όλες αυτές τα κοντρολάκια είναι ίδια. Και εγώ πιστεύω ότι η 4K03WR είναι στο επίπεδο Eken H9R και ένα σκαλί πάνω απο τις λοιπές φθηνιάρικες του 40ευρου - 50ευρου.

Ακόμα και η elephone explorer S την οποία ζαχάρωνα χτες στα 59€ απο ένα κατάστημα που την φέρνει στη Θεσσαλονίκη (όπου με μεταφορικά και αντικαταβολή θα μου έβγαινε στα 64€) προσωπικά πιστεύω ότι είναι ένα κλίκ κάτω απο την συγκεκριμένη sencor, αν και σίγουρα καλή επιλογή μέχρι τα 65 ευρώ, ενώ υστερεί σε αξεσουάρ καθώς δεν έχει 2η μπαταρία (σημαντικό) ούτε το remote.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι εγώ τα ίδια πιστεύω. Προσωπικά κάτι με χάλαγε στην ποιότητα της explorer s στα βίντεο που είδα στο youtube και σε συγκριτικά με h9 και explorer 4k.

 

Κατέβασα μια εφαρμογή symagix για να δω αν λειτουργεί για χειρισμό από το κινητό.

 

Εdit: 

 

Με το xdv app δουλεύει, το sygmagix δεν τη βρίσκει.

 

Θα δοκιμάσω και άλλα. (και το go action app δούλεψε αλλά είχε μια καθυστέρηση)

 

Edit2:


Στην xdv όταν φορτιζόταν πλήρως και την είχες ανοιχτή, έχοντας επιλέξει τη λειτουργεία φόρτιση, όταν φόρτιζε πλήρως στο έγραφε στην οθονίτσα κάτω κάτω. Στην sencor παρατήρισες τίποτα; Ένας στο mm στις αξιολογήσεις λέει:

 

''ολα καλα μεχρι εδω απλα δεν δειχνει ποτε γινεται πληρης φορτιση ακομα και μετα απο δεκα ωρες!!!!!...ελπιζω να μην εκραγει....αν και με διαβεβαιωσαν απο το εξουσιοδοτημενο service της sencor οτι το εγχειριδιο γραφει λανθασμενα οτι σβηνει το φωτακι φορτισης με το που ολοκληρωνεται....!!!!!αναμενω τα αποτελεσματα!!!''


Edit3:

 

Και 4κ που τράβηξα ένα πρόχειρο τώρα μέσα στο σπίτι και γύριζα γύρω γύρω με φόρα για να δω κολλήματα κλπ δεν ''μάσισε''. Φαίνεται να την ψιλοπαλεύει.

 

Θήκη όπως και της xdv έτσι και της sencor την άφησα κανα μισάωρο μέσα στο νερό με χαρτοπετσέτα και ευτυχώς δεν μπήκε σταγόνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα σχόλια που γράφει αυτός για την κάμερα στην σελίδα του mm είναι τελείως για τα πανηγύρια. Κατά την διάρκεια της φόρτισης ανάβει ένα μικρό κόκκινο λαμπάκι στην πίσω μεριά της οθόνης κάτω αριστερά. Όταν τελειώσει η φόρτιση σβήνει. Μην δίνεις σημασία στην κάθε π...ρια που γράφει ο κάθε άσχετος. :P

 

(p.s. Το ίδιο λαμπάκι γίνεται μπλέ όταν την ανάβεις και μπαίνει σε λειτουργία. )

 

(p.s.2. Όταν συνδέεις με καλώδιο την κάμερα (π.χ στο λάπτοπ) σου βγάζει 3 επιλογές μια απο αυτές (η τρίτη είναι για φόρτιση) οι άλλες δύο για μεταφορά αρχείων (δεν θυμάμαι τώρα πως τις αναφέρει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, οι 3 επιλογές είναι:

 

1) tiff (να δει την κάμερα το pc σαν μέσω αποθήκευσης, να δεις/πάρεις τα αρχεία κλπ)

 

2) καμερα pc (λογικά να χρησιμοποιηθεί σαν web cam)

 

3) Λειτουργία φόρτισης (φορτίζει ενω παράλληλα μπορείς να τη λειτουργήσεις κανονικά)

 

Το κόκκινο λαμπάκι που λες είναι πάνω από το μπλε, δεν είναι ίδια.

Εμένα (τώρα που την είχα πάνω στο pc στην επιλογή ''λειτουργία φόρτισης'') αναβόσβηνε συνέχεια και τελικά, πριν γράψω το παρόν μήνυμα, σταμάτησε να αναβοσβήνει και έμεινε σταθερό, που από ότι καταλαβαίνω σημαίνει ''πλήρης φόρτιση''. Όταν αποσυνδεσα λοιπόν το καλώδιο έδειξε τη στάθμη της μπαταρίας στο φουλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aκριβώς όπως τα λές είναι καθώς δεν την έχω μπροστά μου τώρα. Όσα θυμάμαι γράφω από το μεσημέρι που ασχολήθηκα μαζί της. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...