Προς το περιεχόμενο

Καταγγελια στο Συνηγορο του Πολιτη για τα ΕΛΤΑ


dancer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 145
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχω 4 δέματα με SG στην ίδια κατάσταση.... Είναι τραγικό... Απλά σε αυτή τη χώρα πλέον δεν έχουμε ταχυδρομείο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χαβαλές στην όλη υπόθεση είναι πως ο Έλληνας , δυστυχώς , ΑΠΑΙΤΕΙ premium ταχυδρομικές υπηρεσίες με κόστος 1 πακετάκι τσίχλες. Κακά τα ψέμματα , είτε σας αρέσει είτε όχι , πλέον τα ΕΛΤΑ δουλεύουν όπως έπρεπε να δουλεύουν από την πρώτη μέρα.

 

Τα πάντα έλεγχο τελωνείο , φόροι , δασμοί , κατασχέσεις , απαγορεύσεις κ.ο.κ. Απλά μας ξεβόλεψε γιατί και εμείς σαν "κηφήνες" πελάτες την είχαμε καταβρεί με τα gift , τις χαμηλότερες δηλωμένες αξίες , την γνώση ότι στα ΕΛΤΑ κωλοβαράνε και περνάνε τα πάντα αβέρτα.

 

Αν θες να παίρνεις το δέμα σου σε 1 βδομάδα από τα πέρατα του κόσμου 1 τρόπος υπάρχει και μόνο , και λέγεται courier με ότι αυτό συνεπάγεται.

 

Αν αύριο - μεθαύριο τα ΕΛΤΑ διπλασιάσουν ή τριπλασιάσουν το προσωπικό τους για να διεκπαιρεώνονται σε λογικό χρόνο οι παραδόσεις τον αποστολών , τότε το δεματάκι του 1.23 δολαρίων θα το πληρώνεις 11.23 δολάρια και πάλι θα γκρινιάζεις.

 

Η πικρή αλήθεια είναι αυτή και τα υπόλοιπα είναι να είχαμε να λέγαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να παίρνεις το δέμα σου σε 1 βδομάδα από τα πέρατα του κόσμου 1 τρόπος υπάρχει και μόνο , και λέγεται courier με ότι αυτό συνεπάγεται.

 

 

Συμφωνω σε ολα εκτος απο αυτο.

 

Εχω πληρωσει 3 φορες κουριερ για πιο γρηγορα και εκανε πιο αργα απο απλο δεμα.

 

Και υπαρχουν και αλλα ατομα με παρομοιες ιστοριες οχι μονο εγω.

 

Κατα τ αλλα συμφωνω αλλα σε πιο ηπιο τονο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω σε ολα εκτος απο αυτο.

 

Εχω πληρωσει 3 φορες κουριερ για πιο γρηγορα και εκανε πιο αργα απο απλο δεμα.

 

Και υπαρχουν και αλλα ατομα με παρομοιες ιστοριες οχι μονο εγω.

 

Κατα τ αλλα συμφωνω αλλα σε πιο ηπιο τονο.

Ηπιότατος είναι ο τόνος , πιθανότατα παρεξηγήσιμος ένεκα γραπτού λόγου.

 

Ναι συμφωνώ ότι και σε courier υπάρχουν κάποιες φορές καθυστερήσεις αλλά είναι μεμονωμένα περιστατικά , διαφόρων αιτιών αποδεκτών και μη , και όχι ο κανόνας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χαβαλές στην όλη υπόθεση είναι πως ο Έλληνας , δυστυχώς , ΑΠΑΙΤΕΙ premium ταχυδρομικές υπηρεσίες με κόστος 1 πακετάκι τσίχλες. Κακά τα ψέμματα , είτε σας αρέσει είτε όχι , πλέον τα ΕΛΤΑ δουλεύουν όπως έπρεπε να δουλεύουν από την πρώτη μέρα.

 

Τα πάντα έλεγχο τελωνείο , φόροι , δασμοί , κατασχέσεις , απαγορεύσεις κ.ο.κ. Απλά μας ξεβόλεψε γιατί και εμείς σαν "κηφήνες" πελάτες την είχαμε καταβρεί με τα gift , τις χαμηλότερες δηλωμένες αξίες , την γνώση ότι στα ΕΛΤΑ κωλοβαράνε και περνάνε τα πάντα αβέρτα.

 

Αν θες να παίρνεις το δέμα σου σε 1 βδομάδα από τα πέρατα του κόσμου 1 τρόπος υπάρχει και μόνο , και λέγεται courier με ότι αυτό συνεπάγεται.

 

Αν αύριο - μεθαύριο τα ΕΛΤΑ διπλασιάσουν ή τριπλασιάσουν το προσωπικό τους για να διεκπαιρεώνονται σε λογικό χρόνο οι παραδόσεις τον αποστολών , τότε το δεματάκι του 1.23 δολαρίων θα το πληρώνεις 11.23 δολάρια και πάλι θα γκρινιάζεις.

 

Η πικρή αλήθεια είναι αυτή και τα υπόλοιπα είναι να είχαμε να λέγαμε.

 

Όταν πληρώνω 10-15 ευρώ για να έρθει ένα απλό πακετάκι-φάκελος από ευρώπη και καθυστερεί 10 μέρες στην ελλάδα για να μου έρθει ανοιγμένο ε όχι δε πληρώνω το δεματάκι 1,23 δολάρια κι έχω δικαίωμα να γκρινιάζω όσο θέλω.

 

Άμα θέλουν αυστηρούς δασμούς και φόρους να τα φέρνουν στην ώρα τους αλλιώς για τα δικά τους προβλήματα ας τα κάναν ιδιωτικά μαζί με τα λεοφορεία τότε με το Μητσοτάκη να τελείωνε το θέμα.

 

Μέχρι να μάθουν να δουλεύουν σωστά να μη ταλαιπωρούν το κόσμο οπότε ας φάνε τις καταγγελίες στις αρμόδιες ανεξάρτητες αρχές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος.

Να τα κλείσουμε εντελώς τότε αφού σου κάνουν τέτοια πράγματα...

Φίλε μου εγώ έχω το θάρρος της γνώμης μου και ότι είπα το εννοώ.

Πάμε άλλη μια, αρχικά δεν κάθετε ένας ταχυδρόμος να κοιτάει πότε θα έρθει δέμα για εσένα να στο φέρει, όπως είπα πιο πάνω δεν περνάει ο ταχυδρόμος κάθε μέρα σε όλες τις περιοχές, και κρατάνε μια υποτυπώδη σειρά στο πως ήρθαν τα δέματα, αν πχ Δευτέρα ήρθαν 100 δέματα, πρώτα θα μοιραστούν αυτά και μετά το δικό σου που ήρθε Τρίτη πχ

Ρίξε κι άλλο κάρβουνο.......Μα τώρα σοβαρά μιλάμε...?? Από Λιθουανία μου ήρθε σε 8 ημέρες και από το ταχυδρομείο της γειτονιάς μου 150 μέτρα απ το σπίτι μου στο Γαλάτσι  έκαναν 5 ημέρες...??και συζητάμε κι όλας...???Οχι 100 γράμματα να μοιράσουν να μοιράσουν αλλά χίλια δεν ταιριάζει η αντιστοιχία φίλε μου. Το παίζουν δημόσιοι υπάλληλοι και το ξύνουν κανονικά.

Πάμε άλλη μια, αρχικά δεν κάθετε ένας ταχυδρόμος να κοιτάει πότε θα έρθει δέμα για εσένα να στο φέρει, όπως είπα πιο πάνω δεν περνάει ο ταχυδρόμος κάθε μέρα σε όλες τις περιοχές, και κρατάνε μια υποτυπώδη σειρά στο πως ήρθαν τα δέματα, αν πχ Δευτέρα ήρθαν 100 δέματα, πρώτα θα μοιραστούν αυτά και μετά το δικό σου που ήρθε Τρίτη πχ

Ρίξε κι άλλο κάρβουνο.......Μα τώρα σοβαρά μιλάμε...?? Από Λιθουανία μου ήρθε σε 8 ημέρες και από το ταχυδρομείο της γειτονιάς μου 150 μέτρα απ το σπίτι μου στο Γαλάτσι  έκαναν 5 ημέρες...??και συζητάμε κι όλας...???Οχι 100 γράμματα να μοιράσουν αλλά χίλια δεν ταιριάζει η αντιστοιχία φίλε μου. Το παίζουν δημόσιοι υπάλληλοι και το ξύνουν κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χαβαλές στην όλη υπόθεση είναι πως ο Έλληνας , δυστυχώς , ΑΠΑΙΤΕΙ premium ταχυδρομικές υπηρεσίες με κόστος 1 πακετάκι τσίχλες. Κακά τα ψέμματα , είτε σας αρέσει είτε όχι , πλέον τα ΕΛΤΑ δουλεύουν όπως έπρεπε να δουλεύουν από την πρώτη μέρα.

 

Τα πάντα έλεγχο τελωνείο , φόροι , δασμοί , κατασχέσεις , απαγορεύσεις κ.ο.κ. Απλά μας ξεβόλεψε γιατί και εμείς σαν "κηφήνες" πελάτες την είχαμε καταβρεί με τα gift , τις χαμηλότερες δηλωμένες αξίες , την γνώση ότι στα ΕΛΤΑ κωλοβαράνε και περνάνε τα πάντα αβέρτα.

 

Αν θες να παίρνεις το δέμα σου σε 1 βδομάδα από τα πέρατα του κόσμου 1 τρόπος υπάρχει και μόνο , και λέγεται courier με ότι αυτό συνεπάγεται.

 

Αν αύριο - μεθαύριο τα ΕΛΤΑ διπλασιάσουν ή τριπλασιάσουν το προσωπικό τους για να διεκπαιρεώνονται σε λογικό χρόνο οι παραδόσεις τον αποστολών , τότε το δεματάκι του 1.23 δολαρίων θα το πληρώνεις 11.23 δολάρια και πάλι θα γκρινιάζεις.

 

Η πικρή αλήθεια είναι αυτή και τα υπόλοιπα είναι να είχαμε να λέγαμε.

 

 

Μάλλον απευθύνεσαι σε άσχετους οι οποίοι δεν έχουν ιδέα πόσο κοστίζουν οι μεταφορές σε χώρες όπου υπάρχει ανταγωνισμός και όπου υπάρχει "συνέχεια" του παλιού κρατικού ταχυδρομείου όπως είναι τα ΕΛΤΑ.

Δε θα σχολιάσω όσα γράφεις , είναι για γέλια για όσους ξέρουν και σκέτη προπαγάνδα για όσους δε γνωρίζουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χαβαλές στην όλη υπόθεση είναι πως ο Έλληνας , δυστυχώς , ΑΠΑΙΤΕΙ premium ταχυδρομικές υπηρεσίες με κόστος 1 πακετάκι τσίχλες. Κακά τα ψέμματα , είτε σας αρέσει είτε όχι , πλέον τα ΕΛΤΑ δουλεύουν όπως έπρεπε να δουλεύουν από την πρώτη μέρα.

 

Τα πάντα έλεγχο τελωνείο , φόροι , δασμοί , κατασχέσεις , απαγορεύσεις κ.ο.κ. Απλά μας ξεβόλεψε γιατί και εμείς σαν "κηφήνες" πελάτες την είχαμε καταβρεί με τα gift , τις χαμηλότερες δηλωμένες αξίες , την γνώση ότι στα ΕΛΤΑ κωλοβαράνε και περνάνε τα πάντα αβέρτα.

 

Αν θες να παίρνεις το δέμα σου σε 1 βδομάδα από τα πέρατα του κόσμου 1 τρόπος υπάρχει και μόνο , και λέγεται courier με ότι αυτό συνεπάγεται.

 

Αν αύριο - μεθαύριο τα ΕΛΤΑ διπλασιάσουν ή τριπλασιάσουν το προσωπικό τους για να διεκπαιρεώνονται σε λογικό χρόνο οι παραδόσεις τον αποστολών , τότε το δεματάκι του 1.23 δολαρίων θα το πληρώνεις 11.23 δολάρια και πάλι θα γκρινιάζεις.

 

Η πικρή αλήθεια είναι αυτή και τα υπόλοιπα είναι να είχαμε να λέγαμε.

κανεις δεν ειπε οτι θελει να παραλαβει μεσα σε μια εβδομαδα.λεμε οτι ειναι ανεπιτρεπτο να περιμενουμε πανω απο 1 μηνα(το λιγοτερο)για τον εκτελωνισμο και συνηθως κακο ή λανθασμενο εκτελωνισμο.Αλλα το χειροτερο ειναι οτι οι υπηρεσιες αυτες πληρωνονται απο τις τσεπες τον ελληνων φορολογουμενων.αρα εχω το δικαιωμα να απαιτω τα ελτα να λειτουργουν αψογα και οχι να χαιρομαι λες και κερδισα το τζοκερ επειδη το δεμα μου δεν εκανε πανω απο 2 μηνες για να το παραλαβω.Στο μονο που συμφωνω μαζι σου ειναι για το θεμα του εκτελωνισμου αλλα και παλι εν μερει,γιατι οι τελωνειακοι δεν δουλευουν σωστα καθως χρεωνουν οτι τους αρεσει π.χ.ειχα παραγγειλει ενα mi band2 το οποιο κοστισε 16.47.ο τελωνειακος εκτιμισε οτι κοστισε 30€ και εβαλε 6€ μεταφορικα(εγω επελεξα FREE SHIPPING).το εστειλα για αναδασμολογηση.εδω και σχεδον δυο μηνες ειναι κολλημενο στο αεροδρομιο.και τελευταιο το θεμα του προσωπικου.τα ελτα ειναι επιχειρηση.μια επιχειρηση πρεπει να βγαζει κερδη και οχι να συντηρειται απο τις τσεπες μας ή απο τους λογαριασμους της ΔΕΗ.Οταν μια εταιρια βγαζει κερδη προσλαμβανει προσωπικο.Ετσι δεν χρειαζεται να αυξηθουν οι χρεωσεις.

Οτιδήποτε είναι κάτω από τα 22 ευρώ και βλέπω καπέλο 3 ευρώ στέλνω email με παράπονο στα ΕΛΤΑ, και καταγγελία στη εεττ

η ΕΕΤΤ δεν ειναι αρμοδια για θεματα τελωνειου-εκτελωνισμου
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον απευθύνεσαι σε άσχετους οι οποίοι δεν έχουν ιδέα πόσο κοστίζουν οι μεταφορές σε χώρες όπου υπάρχει ανταγωνισμός και όπου υπάρχει "συνέχεια" του παλιού κρατικού ταχυδρομείου όπως είναι τα ΕΛΤΑ.

Δε θα σχολιάσω όσα γράφεις , είναι για γέλια για όσους ξέρουν και σκέτη προπαγάνδα για όσους δε γνωρίζουν...

Με συγχωρείς Φωτεινέ Παντογνώστη δεν το ήθελα. Σαν τον διδάκτορα του Πανεπιστημίου χωρίς πτυχία και εσύ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα εχω ενα δεμα που εχει σταλει στις 14/9 απο Ιαπωνια και το tracking number εχει κολλησει στο ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ.Μετα απο επικοινωνια μου με τα ελτα μου ειπαν πως εχει φτασει ελλαδα 16/9  και πως περιμενει στο τελωνειο.Ειναι αξιας κατω των 22Ε υπαρχει καμια εκτιμηση για τον ποσο καιρο ακομα θα κανει για να ερθει?

     

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...