Προς το περιεχόμενο

Καταγγελια στο Συνηγορο του Πολιτη για τα ΕΛΤΑ


dancer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Φίλε μου εγώ έχω το θάρρος της γνώμης μου και ότι είπα το εννοώ.

 

Ρίξε κι άλλο κάρβουνο.......Μα τώρα σοβαρά μιλάμε...?? Από Λιθουανία μου ήρθε σε 8 ημέρες και από το ταχυδρομείο της γειτονιάς μου 150 μέτρα απ το σπίτι μου στο Γαλάτσι έκαναν 5 ημέρες...??και συζητάμε κι όλας...???Οχι 100 γράμματα να μοιράσουν να μοιράσουν αλλά χίλια δεν ταιριάζει η αντιστοιχία φίλε μου. Το παίζουν δημόσιοι υπάλληλοι και το ξύνουν κανονικά.

 

Ρίξε κι άλλο κάρβουνο.......Μα τώρα σοβαρά μιλάμε...?? Από Λιθουανία μου ήρθε σε 8 ημέρες και από το ταχυδρομείο της γειτονιάς μου 150 μέτρα απ το σπίτι μου στο Γαλάτσι έκαναν 5 ημέρες...??και συζητάμε κι όλας...???Οχι 100 γράμματα να μοιράσουν αλλά χίλια δεν ταιριάζει η αντιστοιχία φίλε μου. Το παίζουν δημόσιοι υπάλληλοι και το ξύνουν κανονικά.

Μάλλον δεν ξες πως δουλεύει

Το πακέτο σου δεν έρχεται απευθείας στο κατάστημα που σε εξυπηρετεί

από τι αεροδρόμιο θα πάει στο κεντρικό κατάστημα, μόλις γίνει διαλογή θα φύγει στο κέντρο διαλογής που ειναι για την περιοχή σου και από εκεί θα φύγει για το ταχυδρομείο σου, κάθε στάση είναι στη καλύτερη 1 εργάσιμη, αν βιάζεσαι τόσο πλήρωσε courier με ότι συνεπάγεται αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 145
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

...κάθε στάση είναι στη καλύτερη 1 εργάσιμη, αν βιάζεσαι τόσο πλήρωσε courier με ότι συνεπάγεται αυτό

Ki αυτό έχει να κάνει με την άθλια λειτουργία και το σύστημά τους.

Ιρλανδία που βρίσκομαι, μόλις φτάσει πακέτο/γράμμα στη χώρα, την επόμενη μέρα έχει παραδοθεί.

Μοναδική εξαίρεση αν περάσει τελωνείο, όπου την ίδια ημέρα λαμβάνεις ειδοποίηση για το κόστος εκτελωνισμού, το αποδέχεσαι ONLINE και πληρώνεις την επόμενη μέρα στον ταχυδρόμο το ποσό. Αν αργήσεις να απαντήσεις, αργεί και τη παράδοση φυσικά.

 

Μη διαβάζω λοιπόν για courier, γιατί είναι άλλη μία περίπτωση που ιδιώτες παίρνουν λεφτά για κάτι που ο φορολογούμενος έχει ήδη πληρώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Μη διαβάζω λοιπόν για courier, γιατί είναι άλλη μία περίπτωση που ιδιώτες παίρνουν λεφτά για κάτι που ο φορολογούμενος έχει ήδη πληρώσει.

 

Τι ακριβώς εννοείς , για εξήγησε το λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ακριβώς εννοείς , για εξήγησε το λίγο.

Εννοώ ότι το ταχυδρομείο θα έπρεπε να κάνει σωστά τη δουλειά του και να παραδίδει την αλληλογραφία και τα δέματα εγκαίρως όπως στις πολιτισμένες χώρες (γνωρίζω προσωπικά για Ιρλανδία, Αγγλία, Φιλανδία, Γαλλία, Γερμανία, Σουηδία, Ιταλία, Ισπανία, Λουξεμβούργο, Βέλγιο).

Το να πληρώνει ο καταναλωτής επιπλέον χρήματα σε ιδιωτικές εταιρίες για κάτι που έχει πληρώσει ήδη από τους φόρους του, είναι εξοργιστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ ότι το ταχυδρομείο θα έπρεπε να κάνει σωστά τη δουλειά του και να παραδίδει την αλληλογραφία και τα δέματα εγκαίρως όπως στις πολιτισμένες χώρες (γνωρίζω προσωπικά για Ιρλανδία, Αγγλία, Φιλανδία, Γαλλία, Γερμανία, Σουηδία, Ιταλία, Ισπανία, Λουξεμβούργο, Βέλγιο).

Το να πληρώνει ο καταναλωτής επιπλέον χρήματα σε ιδιωτικές εταιρίες για κάτι που έχει πληρώσει ήδη από τους φόρους του, είναι εξοργιστικό.

Τι εννοεις;Αναλυσε το λιγο περισσοτερο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mου εχουν χαθει αρκετες φορες registered πακετα με ευθυνη ταχυδρομειων "πολιτισμενων" χωρων σε Ευρωπη αλλα ακομα και Καναδα/Αμερικη (παρελαβαν απο Ελλαδα και δεν παρεδωσαν ποτε), δεν μου εχει χαθει ακομα κατι με ευθυνη των ΕΛΤΑ.

 

Κανω περιπου 200 αποστολες σε ολο τον πλανητη το μηνα για 5-6 χρονια τωρα, εχω αρκετο δειγμα για να εχω αποψη.

 

Στα ΕΛΤΑ μετεχει και η Eurobank μπορειτε να κανετε τα παραπονα σας και εκει.(λολ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος.

Να τα κλείσουμε εντελώς τότε αφού σου κάνουν τέτοια πράγματα...

Ναι αν χρειάζεται. Καλή ιδέα.

Μάλλον δεν ξες πως δουλεύει

Το πακέτο σου δεν έρχεται απευθείας στο κατάστημα που σε εξυπηρετεί

από τι αεροδρόμιο θα πάει στο κεντρικό κατάστημα, μόλις γίνει διαλογή θα φύγει στο κέντρο διαλογής που ειναι για την περιοχή σου και από εκεί θα φύγει για το ταχυδρομείο σου, κάθε στάση είναι στη καλύτερη 1 εργάσιμη, αν βιάζεσαι τόσο πλήρωσε courier με ότι συνεπάγεται αυτό

Ολα αυτά δεν έχουν καμία σχέση με αυτό που έγραψα εγώ. ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΒΡΙΣΚΟΤΑΝ ΣΤΑ ΕΛΤΑ ΤΗς ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ ΜΟΥ.Απόσταση απ το σπίτι μου 150 μέτρα.Δεν είπα ότι αφήχθη στην Ελλάδα ούτε ότι ήταν στο κέντρο διαλογής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αν χρειάζεται. Καλή ιδέα.

Ολα αυτά δεν έχουν καμία σχέση με αυτό που έγραψα εγώ. ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΒΡΙΣΚΟΤΑΝ ΣΤΑ ΕΛΤΑ ΤΗς ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ ΜΟΥ.Απόσταση απ το σπίτι μου 150 μέτρα.Δεν είπα ότι αφήχθη στην Ελλάδα ούτε ότι ήταν στο κέντρο διαλογής.

Δηλαδή υπήρχε η αποστολή 150 μέτρα μακριά σου , και αντί να πας να το πάρεις κάθεσαι και παραπονιέσαι επειδή δεν στο φέρανε? Εντάξει δεν πιανόμαστε πουθενά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ναι αν χρειάζεται. Καλή ιδέα.

 

Ολα αυτά δεν έχουν καμία σχέση με αυτό που έγραψα εγώ. ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΒΡΙΣΚΟΤΑΝ ΣΤΑ ΕΛΤΑ ΤΗς ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ ΜΟΥ.Απόσταση απ το σπίτι μου 150 μέτρα.Δεν είπα ότι αφήχθη στην Ελλάδα ούτε ότι ήταν στο κέντρο διαλογής.

Τότε είτε χάθηκε το χαρτάκι είτε δεν τι έφεραν πότε,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη όσον αφορά την ειδοποίηση από ελτα για το δέμα, στέλνουν ακόμη? Γτ εμένα sms μου στέλνουν πάντα και παω να τα παραλάβω. Μόνο για συστημένο πήρα ειδοποίηση! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εχει κανα χρονο που αν ο αποστολεας εχει γραψει και κινητο πανω στο πακετο σου στελνουν και sms , αλλα συνηθως αφηνει και χαρτακι ο ταχυδρομος , δεν ειναι κατι που ενεργοποιεις μονος σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει κανα χρονο που αν ο αποστολεας εχει γραψει και κινητο πανω στο πακετο σου στελνουν και sms , αλλα συνηθως αφηνει και χαρτακι ο ταχυδρομος , δεν ειναι κατι που ενεργοποιεις μονος σου

Ούτε και αυτό τηρείται σε όλους. Στο 90 % των πακέτων μου υπάρχει και το τηλέφωνο επάνω. Ποτέ δεν μου έχουν στείλει μήνυμα. Μου το είχαν πει στο ταχυδρομείο όταν πήγα - για μια ακόμα φορά - χωρίς το ειδοποιητήριο να παραλάβω δέμα που είχε έρθει, ότι εκτός από το χαρτί, μάλλον πρέπει να υπάρχει και sms, αλλά δεν είχαν στείλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...